Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як залучати гранти на креативні проекти + перелік грантодавців

Опубліковано

З 19 по 21 вересня у Києві відбувся IV Форум Креативних Індустрій. Це найкреативніша бізнес-подія осені, яка протягом трьох днів об’єднала понад 170 експертів із 16 сегментів креативних індустрій та близько 1500 відвідувачів. Команда ШоТам не могла оминути цю подію та побувала на виступі спікерів. Експерт фінансової ради Українського культурного фонду Людмила Гуляєва, яка була одним із спікерів третього дня форуму, розказала про принципи залучення грантових коштів та дала поради щодо успішного написання грантової заявки.

Людмила Гуляєва

Кандидат економічних наук, доцент Академії праці, соціальних відносин і туризму. Експерт у сфері грантів. Експерт фінансової ради Українського культурного фонду. Керівник міжнародного грантового проекту Модуль Жана Моне “Фінансовий сектор ЄС як рушій сталого розвитку” програми ЄС “ЕРАЗМУС+”.  Також є засновницею освітнього центру “Financial Literacy Hub”. та віце-президентом ГО “Ліга інвестиційного розвитку України”.

Голодний чи ситий художник?

Незалежно від того, де ви працюєте і чим займаєтесь – вашій організації необхідні ресурси для розвитку. Якщо ви хочете долучити фінанси, то робіть це самі, або долучайте тих, хто вам в цьому допоможе. Якщо у вас творча роботі і немає часу і бажання займатись документацією, залученням коштів, то зрозумійте, чи підходить вам статус “голодний художник”.

Кожна організація має три варіанти джерел фінансування.

1. Власний капітал
. У цьому випадку ви можете, або вкласти власні кошти, або знайти того, хто прийде у вашу організацію та вкладе гроші. Звісно, у цьому є великий плюс: безстроковість, плата залежно від фінансового результату, не треба повертати кошти. Та є й мінус – той, хто приходить у ваш проект хоче керувати процесом.

2. Позиковий капітал. Часто під свої проекти ми беремо кредити, але тут є ризик, що можна втратити своє майно. Тому що кредити даються на певний строк, ці кошти потрібно повертати, а плата залежить від фінансового результату. Але, порівняно з першим варіантом, кредитор не має права долучатись до управління бізнесом. 

3. Гранти. Цей варіант як окрема складова дуже сильно виграє. Тому що це безповоротна фінансова допомога. Але тут немає такого. що ви зараз швиденько всі напишете заявки і поїдете відпочивати на Мальдіви. Сучасні грантодавці потребують конкретних результатів. Отже, гранти мають два великі плюси: донор не має права управляти вашим проектом і кошти повертати не потрібно, якщо ви виконали результати проекту.

Гранти допоможуть вам реалізувати власні ідеї. Але, якщо ви сподіваєтесь тільки на грант, то це призведе до того, що ваша організація може не стабільно розвиватись. Чому? Ніхто не може гарантувати того, що ви виграєте грант. Та і сам процес складний. Якщо ви у лютому подали заявку, лише в серпні дізнаєтесь отримали грант чи ні. Тому не варто сподіватись тільки на донорські кошти. Серед мінусів грантів: 

  • Цільове спрямування. Гроші можна використати тільки на реалізацію проекту
  • Висока конкуренція
  • Будьте готові мати певний запас коштів.

Є сайти з актуальною інформацією про різні гранти. Серед них найбільш популярні “Гурт”, “Громадський простір”, “Велика ідея”, Всеукраїнська організація сільських і селищних рад, Mladinfo, “Культурне партнерство”.

Є програми разові, а є фонди, які постійно підтримують різні сфери (в кінці статті можна ознайомитись з переліком грантових програм, – авт.). Можна підписатись на ці сайти, або самі організації і отримувати актуальну інформацію про програми.

Тепер трішки порад

Важливі події проводити пізніше

Бувають затримки грантодавців з виділенням грошей. Тому, якщо ви пишете, що проект починається з вересня, завжди на перші місці ставте якісь підготовчі зустрічі, дослідження, організацію. Чому? Бо скоріше за все, грошей спочатку ви ще не матимете і тоді важливі заплановані події доведеться перекривати своїми коштами.

Не боятися провалів

Чим більший ви професіонал в грантах, тим важче переживати невдачі. Негласна статистика каже, що виграє 1 з 10 проектів. Якщо ви не отримали грант – це не означає, що у вас поганий проект. Подавайтесь і вдруге, і втретє. Намагайтесь дати відповіді на всі питання у заяві. Правильно чи ні – хай судить експерт. Головне – не залишайте пропущені рядки. 

Якісна іноземна мова не є вирішальним фактором

У мене, наприклад, не ідеальна англійська, але я пишу серйозні грантові заяви. Не бійтесь, намагайтесь писати. Краще погана англійська, але розуміння проекту. І пишіть просто, короткими фразами. Експерти, що оцінюють грантові заявки – найчастіше не носії англійської. З України найпростіше податись з грантів українського культурного фонду. Чому? Бо заявка українською мовою та й реагують швидко.

Сила у партнерстві

В Україні часто нехтують цим правилом і думають, як це ми будемо ділити гроші з кимось. Тут треба розуміти, що є проекти індивідуальні, де подається одна організація, а є партнерські. Багато грантодавців зацікавлені, щоб було партнерство і у своїх проектах навіть, якщо ви один подавач – варто написати, що у мене є контакти різних організацій і ми можемо з ними співпрацювати. Як знайти партнера? Шукайте нестандартні підходи. Не уникайте публічних заходів. У європейських грантів є спеціальні форуми, де шукають партнерів. І можна і себе туди внести, і внести партнерів.

Інноваційна ідея та вміння показати її цінність

Ідея має бути прописана конкретно. Якщо ви хочете зробити виставу, напишіть, чим ваша вистава краща від інших і в чому цінність для цільової аудиторії. Потрібно вміти коротко презентувати свій проект. 

Типові помилки:

  • “Не скажу, бо ідею вкрадуть”
  • “ Для чого рахувати бюджет, все одно потім буде так, як домовимося з інвестором”.

Полюбіть числа та конкретику

Часто використовують загальні фрази: якісний, дорогий, дешевий. Але порівняно з чим? Дешевший на скільки? Кількісно вимірюйте свої результати (багато, мало, краще, ліпше – не підходить. На 2% Або на 10 000 доларів, або 100 учасників). Опишіть свій ринок та підготуйте бізнес-план.

Конкуренти є завжди! Покажіть свою унікальність!

Не полінуйтесь подивитись, що схоже роблять ваші колеги і покажіть, у чому ви кращі та чому унікальні.

Консультанти – не гарантія

Консультанти вам допоможуть розібратись з усіма аспектами грантових програм. Ви можете самі, якщо маєте час, але чи маєте його? До того ж це свіжий погляд зі сторони на свій бізнес. Ви краще зосереджуйтесь на стратегічних задачах, інше віддайте на аутсорс. Консультант дає гарантії успіху, але, якщо він каже, що ви точно виграєте – не вірте. У більшості грантів все централізовано і вони розглядають проекти навіть не знаючи, хто автор.

Кожна грантова заявка – унікальна, бо різні організації просять по різному написати. Але там обов’язково має бути мета, цілі (розбита на частини мета) і завдання (як саме будуть виконуватись цілі). Головне – не боятись і пробувати знову і знову. 

Суспільство

У Софії Київській відкриють Великодню виставку з квітів

Опубліковано

20 квітня у Національному заповіднику відбудеться офіційне відкриття соціального проєкту “Великодні вихідні” за участі генеральної директорки Національного заповідника “Софія Київська” Нелі Куковальської.  

Про це повідомляє МКІП.

Про виставка

Учасники події матимуть нагоду насолодитись відкриттям Великодньої інсталяції, створеної запрошеними флористами на майстер-класі під керівництвом Олени Дрючан.

Унікальну лекцію прочитає протоієрей Георгій Коваленко.

Майстри працюватимуть над створенням конструкції 18-19 квітня, а 20 квітня відвідувачі зможуть спостерігати цей витвір справжнього мистецтва.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Про Софію Київську

Собор святої Софії — Премудрості Божої, Софія Київська або Софійський собор — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та монументального живопису другого десятиріччя 11 ст. (1011-1018), одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.

Нагадаємо, що Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам.

Також ми повідомляли, що стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025.

Фото: Софія Київська

Читати далі

Суспільство

Група українських захисників безкоштовно отримає інноваційні протези в Берліні

Опубліковано

18 квітня перших 13 українських захисників із ампутаційними пораненнями вирушили до військового шпиталю Берліна на встановлення сучасних інноваційних протезів.

Про це повідомив мер Києва.

фото: Віталій Клічко

Разом з військовими поїхали 6 київських спеціалістів-протезистів, які будуть навчатися в Німеччині сучасним методам протезування. Після повернення вони працюватимуть у новому Центрі протезування військових, який створюється на базі міської лікарні №12 разом з німецькими експертами.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Відзначимо, що в березні, під час візиту до Києва, німецькі фахівці підтвердили готовність забезпечити протезуванням у Берліні 60 українських військових.

Нагадаємо, що в окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили.

Також ми повідомляли, що в Україні вийде фільм про 3ОШБ.

Фото: Віталій Клічко

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам

Опубліковано

У межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування було підготовлено збірник рецептур страв для харчування дітей у закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також у закладах соціального захисту.

Про це повідомляють на платформі Знаїмо.

Про збірку

У збірнику рецептур страв, який було підготовлено в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування, представлені як традиційні українські страви, так і популярні страви міжнародної кухні, включаючи зразки шкільного меню європейських країн.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Зокрема, у збірнику пропонується понад 80 альтернативних страв без лактози та глютену, а в кожній технологічній карті вказано наявні алергени. Всього страв в книзі – 621.

“Вкотре наголошую: ця чудова, зрозуміла й докладна книжка – допомога і натхнення для тих, хто готує шкільні обіди й годує дітей щодня. Вона є дуже корисною базою та підказкою, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за цими рецептами”, – наголошують в анонсі.

Нагадаємо, що на Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Знаїмо

Читати далі