Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як виростити овочі та зелень без жодної хімії? Кейс фермера з Сумщини

Родину Андрія та Світлани Марченко знають не тільки у рідному селі Клишки, що на Сумщині, а й по всій Україні.

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Родину Андрія та Світлани Марченко знають не тільки у рідному селі Клишки, що на Сумщині, а й по всій Україні. Адже вони є засновниками першого в Сумській області фермерського органічного господарства “Світовоч”. Ще 20 років тому Марченки почали вирощувати овочі для себе, але традиційно з використанням хімічних препаратів та добрив. Через кілька років зрозуміли, що таким шляхом отримати здоровий урожай неможливо. Тому у 2004 році перейшли на органічне землеробство і повністю відмовились від хімії. Тепер на своїх 0,5 га землі фермер вирощує органічні овочі та зелень, які споживають не тільки на Сумщині, а й по всій Україні. 

Ми поспілкувались з Андрієм Марченком та дізнались у нього про всі секрети успішного вирощування культур, а також як отримати хороший органічний урожай без будь-яких хімікатів.

Андрій Марченко

Андрій Марченко

Родом з села Клишки, що на Сумщині. З 2004 року займається вирощуванням органічних овочів. Засновник першого органічного фермерського господарства в Сумській області “Світовоч”.

Вісім років навіть не отримував прибуток від фермерства

Я почав займатись овочівництвом ще у 1999 році. Спочатку я хотів стати спеціалістом комп’ютерної техніки чи будівельником, а також працював електромонтером. Але мій батько був агрономом і ще з дитинства навчав мене вирощувати рослини. Тому і я пішов у сільське господарство. 

Це був дуже важкий шлях. Моя дружина працювала вчителем англійської мови у місцевій школі, й ми всі свої дві зарплатні повністю віддавали на те, щоб розвивати бізнес. Але у нас зовсім нічого не виходило, ми не отримували врожаї і перші п’ять років взагалі працювали в мінус. Наші батьки нас постійно відмовляли, мовляв, нащо воно вам треба, тільки гроші викидати. Але я не хотів здаватись.

Перший прибуток ми отримали десь через 8 років і тоді побудували першу зимову теплицю. Далі поступово розвивались, але всі зароблені кошти інвестували у будівництво теплиці та обладнання.  Але, напевно, моя впертість і фанатизм призвели до того, що ми не покинули цю справу і вже більше 20-ти років вирощуємо овочі та зелень та відкрили своє фермерське господарство.

Від хімії до здорової органічної продукції

Спочатку вирощувати овочі для себе і як і всі використовували хімічні препарати та добрива. Але зрозуміли, що це хибний шлях, бо здорового врожаю таким способом отримати неможливо. До того ж у нас народились донечки, і ми дуже хотіли, щоб вони споживали здорову продукцію. 

“Відмовились від хімії, щоб діти споживали здорову продукцію”, – Андрій Марченко

У 2002 році я почав серйозно вивчати агрохімію. У теплицях почались постійні проблеми з хворобами, і всі шкідники, які існують, були у нас. Після хімічних препаратів рослини з часом хворіють та піддаються зараженням. У нас виходив такий дисбаланс, коли штучні рослини добре росли, але водночас були дуже смачними для шкідників і вразливими до хвороб. Я зрозумів, що це дорога в нікуди. Бо огірки росли, плодили 2-3 тижні, а потім просто гинули.

Якось я прочитав в журналі про американського фермера, який вирощує овочі без хімії та використовує біопрепарати, які оздоровлюють ґрунт. І я загорівся цією ідеєю. Інформації про органічне землеробство ніде не було, але я повірив в те, що можливо вирощувати здоровий урожай без хімікатів. І сьогодні я на 100% впевнений, що якщо є здорова земля, то буде здорова рослина. Так, у нас є шкідники, але вони не так активно проявляються. Це як у здорової людини віруси проходять майже непомітно, так і у нас в теплицях. Ми створили таку екосистему, де сформована мікрофлора і багато різноманітних бактерій, тому там важко процвітати патогенам. 

Вже 17 років ми не користуємось жодними штучними добривами, пестицидами та засобами захисту, тільки біопрепаратами для профілактичних цілей.

Якщо раптом розвивається якась хвороба, тоді користують біофунгіцидами. Так я вже більше 15-ти років вирощую овочі взагалі без використання хімікатів. В Україні вже є достатньо біопрепаратів, і їх ефективність не менша, ніж від хімічних засобів. Я користуюсь і довіряю компанії БТУ-ЦЕНТР та їх біопрепаратам ТМ Жива Земля. Вони виготовляють сертифіковані біопрепарати, які дозволені для використання в органічному овочівництві. Ці засоби дуже ефективні, коли з’являються проблеми у вирощуванні, наприклад шкідники чи хвороби.

Читайте також: “Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

На початку я взагалі постійно користувався їх МІКОХЕЛП та ФІТОЦИД, які вони ефективно працюють від фітофтори. А якщо нападають шкідники, то гарно працюють ЛЕПІДОЦИД-БТУ та БІТОКСИБАЦИЛІН-БТУ.

Жива Земля створює біопрепарати, що дозволені для використання в органічному землеробстві

Саме біопрепарати допомогли нам відродити екосистему. Зараз я можу з впевненістю сказати, що всі хімічні технології можна замінити на біологічні й цього буде достатньо, щоб впоратись з усіма проблемами рослин. Якщо порівняти з людиною, то хімічні препарати – це як антибіотики, які лікують швидко, але тоді ти ще кілька років після такого лікування відновлюєшся. А біопрепарати – лікують повільно, але надійно. Так, це не одразу помітно. Тому багато хто і боїться органічного рослинництва. Бо це не просто поприскати й забути, це цілий комплекс дій, який потребує праці.

В органічних овочах нітратів менше в рази

Зараз я вирощую понад 40 видів овочевих культур на 30 сотках. У мене є 400 квадратних метрів зимових опалювальних теплиць, а ще 1000 – неопалювальні. Крім того, маємо ще 20 соток відкритого ґрунту. Для органічного вирощування потрібна і зимова теплиця, і літня, і відкритий ґрунт. Адже навіть влітку не всі овочі можна вирощувати у теплицях. Наприклад, зелень та капуста потребують відкритого ґрунту. Ми вирощуємо всі традиційні овочеві культури – огірки, помідори, перець, редис, кабачки, капусту, кукурудзу та різні види зелені. Огірки та помідори в теплиці вирощуємо з касетної розсади.

Завдяки агротехніці нітратів у наших рослинах до 10 разів менше за норму. Наприклад, якщо для огірків допускається 400 мг на кілограм, то у нас інколи виходить 20-25.

У наших теплицях ми створили екосистему зі змішаних насаджень, тобто і огірки, і помідори ростуть на одній грядці з зеленню. Так і хвороб набагато менше. Щоб зменшити кількість шкідників, ми використовуємо земляних жаб. Вони дуже активно поїдають слимаків, білокрилок та попелиць, тобто тих шкідників, які дуже шкодять органічному виробництву. Овочам жаби не приносять ніякої шкоди. Тільки самому не дуже приємно, коли ти зриваєш салат, а жаба сидить під листком.

Читайте також: «Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

Головна відмінність від традиційного овочівництва – живий ґрунт. Наша земля є дійсно живою з купою бактерій, жучків і комашок. Ми навіть спеціально розводимо черв’яків для кращої структури ґрунту.  У землю додаємо деревний попіл, який багатий на кальцій, калій та мікроелементи, компост, трав’яні настої, а також послід своїх курей, який до речі можна замінити й біопрепаратами.

Теплиця Андрія Марченка

Можливо, це і не зовсім правильно, але ми навіть не міряємо вологість ґрунту, як це роблять у звичайному овочівництві. Раніше, коли у нас була ще хімічна технологія, ми могли приїхати з ринку, а наші теплиці стоять вже з в’яленими рослинами. Бо там було все штучне і тому доводилось постійно поливати. Після переходу на органічне землеробство я вже дуже багато років не бачив в’ялих рослин, тому що там волога підтягується з нижнього шару і її достатньо для зволоження. 

Хороші урожаї та теплова система з пластикових пляшок

За сезон в зимових теплицях ми можемо отримати десь 45 кілограмів огірків з метра квадратного за два обороти, помідорів – 30-35 кілограмів. У літніх теплицях виходить десь втричі менше. Урожай ми збираємо всією родиною – я, дружина та троє дітей. Всі активно допомагають в міру можливостей. Також у нас є кілька найманих працівників.

Окрім органічного вирощування овочів я маю ще одне велике хобі – енергоощадження. Я по життю економіст і довго шукав, як же досить економно можна зберігати тепло.  У зимових теплицях це вдається завдяки полікарбонату, яким вони накриті, а влітку не перегріваються. Теплиці опалюються дровами. Мікроклімат та система підігріву ґрунту контролюються автоматично. Але через те, що у зимових теплицях менше світла, там рослини ростуть повільніше.

Я дізнався, що звичайна вода є найкращим у природі теплонакопичувачем. Тому я облаштував таку саморобну систему з пластикових пляшок. Їх я наповнив водою, додав ЕМ-кераміки та шунгіту проти зацвітання і розвісив по всіх теплицях.

Пляшка з водою може нагрітись до 30-35 градусів, а одна тонна віддає 15 кіловат-годин тепла, яке просто вдень зібралось з повітря, а вночі віддається.  Ці кіловати рятують при мінусовій температурі, коли теплиця за годину може втрачати до 30-ти кіловатів. Це дуже зручно та економно. Єдине, що трохи складно набирати стільки пляшок з водою та завісити ними всю стіну.

Нас називали сектантами й не вірили в органічність продукції”

Щоб знайти свого споживача, ми перепробували все. Починали працювати з гуртовиками, але їм все одно органічна продукція чи ні, безпечна чи ні. Головне – дешевше купити. Також ми продаємо овочі на ринку у місті Шостка, але там реалізуємо тільки залишки. Бо звичайний ринок не розуміє, чому потрібно платити за продукцію дорожче. Тому ми відкрили у себе в місті магазин органічних продуктів, де маємо своїх постійних покупців. Дуже багато продукції продаємо через інтернет. Десь шість років тому ми створили власний сайт, отримали органічний сертифікат відповідності, розмістили про це інформацію і відразу зріс потік клієнтів.

Знаєте, нас часто називають якимись сектантами. Бо така віра і фанатизм у власну справу дійсно схоже на якусь релігію. Я дійсно вірю в органічне землеробство і намагався всіх сюди затягнути. Але поки людина сама не захоче вирощувати нормальні овочі без хімікатів – ти її не змусиш. Всіх хто хоче освоїти органічні технології вирощування, я навчаю в Клубі органічного землеробства в місті Шостка. Так само їздив по Україні й ділився досвідом вирощування органічних овочів.

Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові

Я хочу продавати свою продукцію і ділитись досвідом з людьми, які це цінують. Колись агітував бабусь на ринку, але вони мені не вірили та вважали, що без хімії взагалі нічого виростити неможливо. Але я дуже вірю в органічне землеробство і тільки так виростити справді корисні та смачні овочі та фрукти.

Суспільство

Два українські фільми демонструватимуть на міжнародному кінофестивалі у Польщі

Опубліковано

На міжнародному фестивалі незалежного кіно OFF CAMERA, що відбуватиметься у Кракові з 26 квітня по 5 травня, покажуть два українські фільми.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці Державного агентства України з питань кіно.

Фільм “Назавжди-Назавжди” режисерки Анни Бурякової увійшов до основної конкурсної програми. Стрічка розповідає про складні стосунки та вибори в сучасному суспільстві через призму особистих історій його персонажів.

“Назавжди-Назавжди” відтворює драматичні й комічні моменти з життя підлітків наприкінці 1990-х років через історію 15-річної Тоні. Вона змушена змінити школу через аб’юзивні стосунки з колишнім однокласником, що не припиняє її переслідувати. Нове освітнє середовище несе нові виклики, зокрема участь у любовному трикутнику, який ставить Тоню перед моральним вибором і допомагає осмислити власні бажання та цінності.

Два українські фільми демонструватимуть на міжнародному кінофестивалі OFF CAMERA у Польщі

Читайте також: Військові журналісти можуть виграти 7 тисяч євро: як податися на конкурс

Фільм “Уроки толерантності” режисера Аркадія Непиталюка покажуть у конкурсній програмі “На межі”, що зосереджена на актуальних соціальних темах та новаторському підході до кінематографії. Ця драматична комедія висвітлює життя провінційної шкільної вчительки, яка використовує урядову програму євроінтеграції для розв’язання своїх особистих криз.

Два українські фільми демонструватимуть на міжнародному кінофестивалі OFF CAMERA у Польщі

Основний сюжет розгортається навколо головної героїні, яка стикається з важкими життєвими випробуваннями, включно з фінансовими труднощами та загрозою розпаду сім’ї. У найскладніший момент свого життя вона дізнається про програму “Уроки толерантності”, яка надає нові можливості для особистісного та професійного розвитку.

Нагадаємо, Велика Британія оголосила про найбільший в історії пакет військової допомоги Україні.

Фото: Державного агентства України з питань кіно

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця розігрує п’ять книг для юних мандрівників: як взяти участь

Опубліковано

До Всесвітнього дня книги та авторського права, Укрзалізниця розігрує для пасажирів п’ять книжок про Київ з нової серії проєкту «Книга-мандрівка. Міста».

Про це повідомляє УЗ на сторінці у Facebook.

Відсьогодні ж і до кінця тижня підписники сторінки Укрзалізниці в Facebook отримають можливість виграти одну з 5 книжок – «Книгу-мандрівку. Київ» для цього необхідно:

  • вподобати сторінку Укрзалізниці у Facebook;
  • написати в коментарях до цього посту ТОП-3 книг, які б ви порадили для читання під час подорожі поїздом.

Читайте також: Була залізничницею, а тепер вирішує питання ВПО. Переселенка з Донеччини завдяки стажуванню знайшла себе на новому місці

“Переможці будуть обрані серед тих, хто виконав всі умови, випадковим чином, та зможуть отримати свої книжки на будь-якому найближчому залізничному вокзалі”, – розповіли в УЗ.

Додамо, минулого тижня книжки, які розповідають про 6 незламних прифронтових міст України – Харків, Чернігів, Суми, Миколаїв, Запоріжжя та Київ – зʼявились у бортовій бібліотеці на 6 маршрутах Укрзалізниці, почитати їх під час подорожі можуть всі бажаючі пасажири.

Нагадаємо, в Україні планують перейменувати понад 300 населених пунктів.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

У МОЗ нагадали про важливість вакцинації

Опубліковано

МОЗ України нагадує про важливість вакцинації від небезпечних інфекцій. Українській календар профілактичних щеплень наразі передбачає вакцинацію проти 10 хвороб.

Про це повідомляє МОЗ.

“Це вакцинація проти туберкульозу, гепатиту В, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи (рубелли), кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції (Hib-інфекція)”, – пояснили у МОЗ.

Читайте також: EIT Jumpstarter: українським стартапам пропонують участь в програмі та гранти

Усі вакцини, які використовуються згідно з календарем щеплень можна зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря.

Нагадаємо, на Київщині один день діятиме Містечко здоровʼя.

Фото: МОЗ

Читати далі