Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від заборон до сучасності. Що ти знаєш про українську мову? (ТЕСТ)

Опубліковано

Що ви знаєте про українську мову? Пам’ятаєте шкільні правила та історію про міжнародний конкурс мелодійності? І щось про Емський указ та Валуєвський циркуляр? До Дня української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, підготували тест з цікавими фактами про українську мову. Обіцяйте не гуглити!

0%

Кому з українських письменників належить ця цитата? «Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

Правильно! Неправильно!

Це слова українського письменника Василя Голобородька. А ось повна цитата: «Я народився і прожив майже все життя у тому краю України, де панувала можливість вибору: говорити українською або російською. Обставини підштовхували до переходу до домінуючої тоді російську, що й зробило багато моїх односельців та знайомих. Я ж залишився вірним українській мові, якою говорили мої батьки та дідусь і бабуся. Потім виявилося, що то був не лише вибір мови спілкування, але й вибір своєї подальшої долі... Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

З якої літери починається найбільша кількість слів в українській мові?

Правильно! Неправильно!

Найбільша кількість українських слів починається саме з літери «П». А ось літера «Ф» є найменш «популярною». Здебільшого з неї починаються слова іншомовного походження.

Яке з українських слів має найбільшу кількість синонімів у «Короткому словнику синонімів української мови»?

Правильно! Неправильно!

У «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів. Та лідером є слово «бити», яке має 45 (!) синонімів. До речі, «завірюха» також може похизуватися чималою кількістю синонімів – 40.

З якою мовою українська найбільш споріднена за лексичним запасом?

Слово і Діло
Правильно! Неправильно!

Правильна відповідь – білоруська, із нею наша мова має приблизно 84% спільної лексики. Думаєте, на другому місці опинилася російська? Зовсім ні. Її випередили польська (70%) та сербська (68%) мови, тоді як мова сусіда-агресора має 62% спільної лексики з українською.

Скільки форм майбутнього часу має українська мова?

Букви
Правильно! Неправильно!

У нашій мові є три форми майбутнього часу. Це проста (прочитаю), складна (читатиму) та складена (буду читати).

Що таке паліндроми?

Правильно! Неправильно!

Паліндроми – це «дзеркальні» слова та вирази, які можна прочитати і зліва направо, і навпаки. Наприклад, «Я несу гусеня» або «Янукович вивчив окуня».

Яку літери вилучали з української абетки в 1933 р. та повернули майже через 60 років?

Правильно! Неправильно!

У 1933 році під час реформи правопису, проведеної Н. Кагановичем і А. Олінтером, з абетки вилучили літеру «ґ». Причина – її відсутність в російській абетці. Повернулася літера «ґ» лише 1990 року.

Чи правда, що на одному з конкурсів українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю (після італійської)?

Правильно! Неправильно!

Можливо, ми когось здивуємо, але це фейк, який іноді можна почути навіть під час шкільних уроків. Жодних конкурсів насправді не було, ніхто не визнавав нашу мову наймелодійнішою чи навіть найбільш милозвучною. Як з’ясували фактчекери з «По той бік новин», ця теза – лише думка одного вченого на прізвище Бантиш, що перетворилася на справжній міф.

Скільки задокументованих утисків української мови налічують історики?

Правильно! Неправильно!

Українську мову обмежували, не визнавали, забороняли та утискали протягом 400 років. Сучасні історики нараховують понад 50 задокументованих прикладів утисків української. Це і Емський указ, і Валуєвський циркуляр, і заборона відзначати 100-річний ювілей Шевченка, і примусова русифікація тощо.

«Хай тобі грець!» – можливо, цю фразу козаки також використали, коли писали листа турецькому султану. Але що таке «грець»?

Правильно! Неправильно!

Грець, згідно зі словником Бориса Грінченка, параліч або апоплексичний удар (інсульт). Напевно, тепер цей вислів слід використовувати обережніше.

Павло Тичина писав: «Ой ти, земле, люба земле, — всю ж тебе душа приємле [приймає]. Ти рахманна і пухка». Що означає «рахманна»?

Читомо
Правильно! Неправильно!

Слово «рахманний» означає тихий, смирний, спокійний.

Що означає фразеологізм «пекти раків»?

Правильно! Неправильно!

Якій українській літері поет Іван Малкович присвятив вірш?

Високий замок
Правильно! Неправильно!

«Хай це, можливо, і не найсуттєвіше, але ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», – пише Малкович. Цей рядок став крилатим, утім у цьому ж тексті поет згадує про ще одну літеру – «Є» – та закликає «оберігати її місячний серпик».

Що ти знаєш про українську мову?
Кращий друг/краща подруга Шевченка

Йой, ви це бачили? Жодної помилки, лише правильні відповіді! Це просто неймовірно! Поділись своїм результатом у Facebook та тегни нашу сторінку. Ми неодмінно порадіємо разом ❤️
Гордість Франка

Воу, практично без помилок, як тобі це вдалося? Чудовий результат! Чесно кажучи, ми й самі дивувалися деяким фактам, коли готували цей тест. Ділись результатом на своїй сторінці в Facebook та тегай нашу сторінку! Нехай якомога більше людей дізнаються про наш тест та твій успіх.😉
Ще трохи, і Франко тобою пишатиметься

Непоганий результат! Звісно, деякі питання виявилися складними, але ж тепер ти точно знатимеш правильні відповіді! Ділись результатом тесту на своїй сторінці в Facebook та тегай ШоТам.😉
Йой, хтось засмутив пані Лесю…

Ми дуже сподіваємося, що це жарт або збій в системі. Наші програмісти, звісно, все перевірять… А взагалі, гайда проходити тест знову! Не помиляється лише той, хто не хоче нічого робити!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

“Le Petit Canard”: Українка відкрила дитяче видавництво в Франції

Опубліковано

Українська видавчиня Наталія Моспан заснувала видавництво дитячої літератури у Франції. Воно називається “Le Petit Canard”, (“Маленька качечка”). 

Про це повідомляє Читомо.

Фото: Читомо

Про видавництво “Le Petit Canard”

В “Маленькій качечці” планується друк творів письменників та робіт ілюстраторів з України. Перші дитячі книжки, які вже надруковані та стоять у французьких книгарнях, а також айдентика та сайт, теж зроблені українцями. Крім того, книги цього видавництва можна буде придбати на Amazon.

Зараз йде підготовка до промо-кампанії: участь у виставках, фестивалях, проведення заходів des diccess, коли книгарня приймає автора з його книжками, він спілкується з гостями книгарні, люди дізнаються про нового автора й нове видавництво тощо.

Видавництво було засноване у липні 2023 року. За словами Наталі Моспан, інформацію про видавництво стали поширювати лише зараз через активну діяльність: вже вийшли перші книги, завершилися всі адміністративні процедури й розпочалися продажі.

Читати також: Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних

Французький книжковий ринок

“Я довго досліджувала французький ринок дитячої літератури – він значно більший, ємніший, за український. При цьому амбітна та чесна мета створення Le Petit Canard – максимальна підтримка книговидавничої справи в Україні. То ж ми активно співпрацюємо з українськими авторами та ілюстраторами“, – говорить засновниця видавництва, Наталія Моспан.

фото: Читомо

За словами пані Наталі, книжковий ринок Франції дуже розвинений і насичений, тому «неохоче приймає нових гравців». 

“Сегмент, в якому ми вирішили працювати, насправді дуже переповнений. Але це те, що найбільше нам подобається, тому ми не опускаємо руки“, – наголошує видавчиня.

Нагадаємо, що в Україні врятували від злочинців цінний артефакт 12ст.

Фото: Евакуація.Сity

Читати далі

Суспільство

В Україні врятували від злочинців цінний артефакт 12ст.

Опубліковано

27 березня, у Національному музеї історії України відбулася презентація унікального рельєфу із зображенням святого Дмитра, що сягає доби Русі. Цей археологічний артефакт правоохоронці врятували від незаконного продажу та повернули державі.

Про це повідомляє МКІП.

фото: МКІП

Про історичну памʼятку

Презентована артефактом є кам’яною плитою вагою 60 кілограмів, що служила прикрасою фасаду невідомої білокам’яної церкви, зведеної у межах Галицько-Волинської землі у період другої половини 12 – першої половини 13 століть.

фото: МКІП

Генеральний директор Національного музею історії України, Федір Андрощук, підкреслив унікальність цієї пам’ятки, яка свідчить про існування білокам’яної церкви часів Русі, що не збереглася до наших днів. На плиті зображено святого Дмитра, шанованого у Греції, Болгарії та на Русі, що свідчить про місцеве виконання різьблення цього артефакту.

Читати також: Амеліна, Жадан, Андрухович та інші митці: українцям пропонують безкоштовно послухати поезію “дім”

У національному музеї історії України зберігається близько 9 тисяч археологічних предметів, які були передані в рамках різних кримінальних проваджень. Кількість цих артефактів значно перевищує обсяг, що надійшов до фондів музею за останні 40 років.

Сьогодні ми з вами стали свідками утвердження справедливості: завдяки успішній співпраці музейників і правоохоронців унікальний артефакт повернувся додому“, – сказав Ростислав Карандєєв, т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики.

Нагадаємо, що в Києві відбудеться відновлення історичних вивісок.

Також ми повідомляли, що в Києві на Андріївському узвозі приводять до ладу історичну пам’ятку.

фото: МКІП

Читати далі

Суспільство

Повітряні сили України знищили 26 ударних БПЛА

Опубліковано

Вночі в межах Одеської, Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей в результаті роботи ППО було збито 26 шахедів.

Про це повідомляють Повітряні сили України.

Також зазначається, що в ніч на 28 березня рф атакувала Україну, використавши:

  • три крилаті ракети Х-22;
  • протирадіолокаційну ракету Х-31П (з акваторії Чорного моря);
  • зенітна керована ракета С-300 (Донеччина);
  • 28 ударних БпЛА “Шахед”.

Більшість цілей знищено силами та засобами мобільних вогневих груп Сил оборони України. Також до відбиття повітряного нападу залучилась винищувальна авіація, зенітні ракетні підрозділи Повітряних Сил та засоби РЕБ.

Читати також: На конкурс “Варто почати власну справу” подалося 219 ветеранів

Про Повітряні Сили України

Повітряні сили ЗСУ – вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.

Нагадаємо, що за ніч сили ППО знищили 10 з 13 “шахедів”.

Також ми повідомляли, що для студентів-журналістів проведуть тренінговий курс з медіаграмотності.

Читати далі