Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від роботи у колгоспі до власного бізнесу. Історія рома, який вже 30 років створює натуральну продукцію

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації

Партнерський матеріал

Опубліковано

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації в усіх її проявах. Дуже багато негативних новин розповсюджуються в мережі, де акцентують увагу на слові «ром» та його ксенофобських синонімах. Тому ми лупаємо цю скалу стереотипів і розповідаємо вам позитивні історії успіху представників ромської спільноти, які розвиваються в Україні, навчаються, відкривають бізнеси та забезпечують робочими місцями десятки людей.

Працював у колгоспі, а тепер має власну справу. Ром з Одещини Микита Ніка вже понад 30 років тримає ферму з десятками тварин та має свій магазин. Покупцям пропонують натуральні молочні продукти, а ще овочі й трави з городу. Чоловік планує розвивати свою справу, додаючи нові позиції на полиці. Однак поки з цим є складнощі. Через сильні зливи в регіоні потрібно терміново ремонтувати дах крамниці. Власник ферми сподівається, що місцева влада йому з цим допоможе.

Микита Ніка
Микита Ніка

власник компанії «Ніка» з продажу натуральної фермерської продукції
Ром за національністю, раніше працював інструктором з водіння та був завідувачем орендного підряду

Хімію не їмо і вам не радимо

Ми з родиною звикли харчуватися натуральною продукцією. Домашня бринза та сметана, вирощені на городі овочі — це добра їжа. Ти знаєш, що це все твоїми руками вирощено. А те, що продається у магазинах, — це суцільна хімія. Через це й люди наші сильно хворіють. Звичайно, буває, що й купуємо щось. Але це скоріше як виняток. А якщо ми вже виготовляємо натуральне, то чому б не запропонувати це й іншим? Для цього я й запускав своїй бізнес.

Після закінчення школи я пішов до армії. Потім певний час працював у школі водіння інструктором, згодом був у колгоспі. Остання посада — завідувач орендного підряду. Час змінювався, а разом з ним і я. Захотілося вже чогось свого. Тому в 1992 році ми з дружиною та донькою почали пробувати продавати натуральну продукцію, виготовлену вдома.

Годуємо тварин без жодних домішок в їжу

Моїй доньці зараз 39 років. Вона ще з дитинства любила тварин. Вдома вона зараз тримає багато худоби, серед якої гуси, кури, качки й кози. Коли я був молодим, теж мав удома велике господарство — корів, коней, овець по 7-8 кожного. Але довелося всіх продати, бо вже не той вік. Це раніше я міг прокидатися о 6-7 годині ранку, годувати та поїти всіх. А зараз вже більше відпочиваю. А ось молодь нехай працює.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Тваринами на фермі «Ніка» займаються дружина з донькою. Розташоване наше господарство у селі Поплавка Великомихайлівського району Одеської області. У нас є кози, корови, коні, вівці й бики. Загалом усіх приблизно 25, найбільше з них — кіз та овець. Ми для них косимо траву на зиму, збираємо сіно й зерно. Поки тепло, випасаємо. Поїмо і годуємо лише натуральними харчами — без жодних домішок. Це сімейна справа, тому робітників на фермі немає. Ми працюємо лише родинним складом. Допомагають нам наші діти, яким по 15-16 років. Вони піклуються за тваринами, і цим привчаються до дорослої роботи.

На полицях магазину — овочі й молочні продукти

Ми маємо свій магазин розміром 12 на 10 метрів квадратних. Там жінка з донькою торгують нашою продукцією. Особливого вибору, де можна придбати продукти, в нашому селі немає. Ми єдині, хто має свій магазин. Хоча багатьом людям і не потрібно щось купувати, адже майже всі мають своїх корів. Тому браку молочних продуктів у них немає. Водночас до нас часто приїжджають скупитися мешканці сусідніх сіл.

Ми самостійно виготовляємо бринзу та сметану, збираємо молоко. А ще вирощуємо різні овочі, як от картоплю, часник, цибулю та моркву — все це теж потрапляє на полиці магазину. Також там є різні трави з нашого городу. Молоко коштує по 15-16 гривень за літр, бринза — 70 грн за кілограм. Буває й таке, що жителі села здають нам у магазин свою продукцію. Деякі харчі в магазин ми закупляємо, якщо не можемо зробити їх самостійно. Наприклад, хліб, адже в нас ще немає, де його запікати.

Магазин з продукцією ферми «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Поки що наш магазин тимчасово зачинений, ми в ньому не торгуємо. Річ у тім, що 20 червня цього року нашу область накрила потужна стихія. Негода супроводжувалася вітром та сильним смерчем. За свої 59 років я ще в житті такого не бачив. Така завірюха піднялася. Вона зірвала дах у нашому магазині. Ситуація настільки серйозна, що тепер потрібно робити ремонт. Я ще й навіть не прибрав. От як воно зірвало, так все й лишилося на тому ж місці. До нас приходила комісія з сільської ради, подивилася на дах і пообіцяла допомогти, виділити якісь кошти. До слова, з тваринами все гаразд. Вони в ті дні, на щастя, не постраждали.

З українцями не сваримося

Я маю ромську національність, але це ніяк не ускладнює моє ведення бізнесу. Всі роми, яких я знаю, — дружні й ставляться до інших із розумінням. У мене немає жодних труднощів у спілкуванні з людьми інших національностей, зокрема з українцями. Ми ніколи не сваримося.  Відкривати свій бізнес мені також було не складно. У районі люди мене знають, податковій я показую себе з хорошої сторони. Взагалі я законослухняний громадянин.

Читайте також: «Мене обурюють стереотипи»‎. Історія соціального підприємства, де навчають ромських жінок шити та заробляти

Мій бізнес був зареєстрований офіційно, у свідоцтві написано: компанія «Ніка». Але через пандемію довелося тимчасово її закрити, адже сильно впали продажі. Люди хворіють, з дому не виходять, а мені потрібен товарообіг. Серед клієнтів у нас переважно українці, роми й азербайджанці. Замовляють продукцію поки що телефоном: люди приїжджають й одразу з ферми беруть, що їм потрібно. Останнім часом замовлень вже побільшало, адже пандемія потроху йде на спад, і люди почали частіше виходити на вулиці.

Тварини на фермі «Ніка» у селі Поплавка Одеської області

Чекаємо в гості нових постачальників

У мене зараз семеро дітей, і я дуже сподіваюся, що хтось із них перейме мою справу. Діти, яким зараз по 15-16 років, особливо цікавляться фермерством. Молодь повинна трудитися й щось робити, бо без бізнесу зараз нікуди. Людину дуже красить власна справа, тому потрібно чимось займатися.

Ми думаємо далі продовжувати розвивати наш бізнес. Хочемо придбати ще землі й розширити фермерське господарство. Нещодавно, але до негоди, в наш магазин почали привозити нові товари. Серед них різні ковбаси, консерви й макарони. Список таких необхідних продуктів ми й далі хочемо розширювати. А для цього плануємо до кола наших постачальників залучити нових. Але зараз із цим складно, бо вони приїжджають, дивляться на мій магазин, а в мене там страшне. Й ніхто не хоче мати з нами справу. Тому дуже сподіваємося на допомогу від місцевої влади. 

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проєкту «Історії успіху ромського бізнесу».

Суспільство

На Київщині відкрили центр для дітей: які послуги можна отримати

Опубліковано

У Фастівській громаді Київської області створили Центр підтримки сім’ї та дитини стаціонарного відділення Фастівського міського центру соціальних служб. Відкриття Центру відбулося у Великоснітинському старостинському окрузі в рамках дводенного форуму «Усі діти – наші: розвиток соціальних сервісів – своєчасна та якісна підтримка сімей з дітьми».

Про це повідомляє Київська ОВА.

Центр надаватиме безкоштовні соціальні послуги внутрішньо переміщеним родинам та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. 

Читайте також: 87-річний незрячий волонтер в’яже маскувальні сітки (ВІДЕО)

Робота закладу охоплюватиме:

  • Консультування;
  • Короткотермінове проживання;
  • Денний догляд дітей з інвалідністю;
  • Представництво інтересів;
  • Соціальну адаптацію;
  • Кризове екстрене втручання;
  • Соціальну інтеграцію та реінтеграцію;
  • Соціальний супровід родин, у яких виховуються діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. 

Завдяки тісній співпраці з БФ СОС Дитячі Містечка у приміщенні зроблено капітальний ремонт та оснащено необхідним обладнанням.

Заклад було відкрито у рамках реалізації проєкту «Право на сім’ю», який реалізовує МБО БФ СОС Дитячі Містечка за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).

Нагадаємо, українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу.

Фото: Київська ОВА

Читати далі

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі