Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

В Україні підготували перших інструкторів ЗСУ, які навчатимуть бойові розрахунки “Джавелінів”

Опубліковано

Вперше вісім українських військових інструкторів Міжнародного центру миротворчості і безпеки Національної академії сухопутних військ пройшли курс щодо підготовки бойових розрахунків протитанкових ракетних комплексів “Джавелін”.

Навчання провели американські військові інструктори Об’єднаної багатонаціональної групи підготовки (JMTG-U). Наприкінці навчання українські інструктори отримали відповідні сертифікати від американських колег та сертифікати Школи протитанкової артилерії НАСВ, повідомляє “Армія.Інформ”.

За словами начальника відділу підготовки артилерійських підрозділів МЦМБ підполковника Олександра Юрченка, щороку декілька бригад Збройних сил України проходять підготовку в межах програми JMTG-U.

Читайте також: ЗСУ отримали на озброєння американські ракети Javelin

Відтак, у цих з’єднаннях з’являються підрозділи, на озброєнні яких є ПТРК “Джавелін”. Бойові розрахунки ракетних комплексів опановують свій фах на спеціальних курсах.

“Але на цьому їхній вишкіл не припиниться. Коли протитанкісти з бригадами навчатимуться у нашому Центрі — від наших інструкторів вони отримуватимуть найновіші знання щодо роботи з комплексами. Отже, їхнє завдання — навчати бойові розрахунки новим способам застосування “Джавелінів” у різній обстановці, взаємодії з іншими підрозділами на полі бою. Інструктори постійно спілкуватимуться з американськими колегами, перейматимуть їхній досвід і одразу ділитимуться новими знаннями з військовослужбовцями підрозділів ПТРК “Джавелін” із українських бригад”, – коментує Юрченко.

Навчання інструкторів тривало на базах Міжнародного центру миротворчості і безпеки та Школи протитанкової артилерії НАСВ.

Донедавна у Школі готували мисливців за танками за сімома напрямками: застосування ПТРК “Стугна-П”, “Корсар”, “Фагот”, “Метис”, ПТРК, базовані на рухомих засобах “Штурм-С”, “Конкурс”, протитанкова гармата МТ-12 “Рапіра”.

“Цього року ми почали підготовку курсантів за восьмим напрямком — застосування ПТРК “Джавелін”. У нас є все необхідне: тренажери, добре підготовлені власні інструктори й відповідна матеріально-технічна база”, – каже начальник Школи протитанкової артилерії підполковник Микола Ханас.

Унікальність Javelin

Javelin – переносний протитанковий ракетний комплекс виробництва американських підприємств Raytheon та Lockheed Martin.

Особливість в тому, що оператор ракетного комплексу не має супроводжувати і коригувати політ ракети, поки вона наближається до цілі.

Призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об’єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості – гелікоптерів або безпілотників.

Розроблявся з 1986 року, прийнятий на озброєння армії США в 1996 році. Успішно використовувався в Іраку.Із 2018 року перші комплекти почали надходити до України.

Фото: armyinform.com.ua

Технології

Українські інженери стали одними з переможців інноваційного хакатону НАТО

Опубліковано

Компанія DONS з України посіла третє місце на міжнародному конкурсі NATO Innovation Challenge 2025-II, присвяченому боротьбі з FPV-дронами на оптоволокні. Разом із двома компаніями з США, українці отримали можливість доопрацювати свої розробки у співпраці з профільними структурами НАТО.

Про це повідомили в Міноборони.

Фінал хакатону відбувся в естонському Таллінні. Участь узяли 11 команд з восьми країн: України, Данії, Італії, Канади, Литви, Польщі, США та Франції. Журі складалося з експертів Міністерства оборони України, ЗСУ, НАТО та спільного центру JATEC.

Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»

«Участь українських компаній в інноваційних хакатонах НАТО є критично важливою для прискорення розвитку мілтеку, оскільки це дозволяє синхронізувати наші технічні вимоги зі стандартами Альянсу. Через платформу JATEC ми не лише інтегруємо бойовий досвід у масштабовані рішення, але й забезпечуємо сумісність засобів для досягнення домінування на полі бою»,— зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін.

Цього року конкурс побив рекорд — надійшло 162 технічні пропозиції, з них 42 подали українські команди. Захід організували JATEC у партнерстві з НАТО ACT та CCDCOE.

Нагадаємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Читати далі

Технології

У Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток

Опубліковано

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.

Про це повідомили в «Суспільне Суми».

Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.

Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards

На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.

Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»

Читати далі

Технології

Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Опубліковано

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.

Про це пише видання Financial Times.

Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.

Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.

Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.

Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).

Фото обкладинки: AFP/Getty Images

Читати далі