Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Усі працівниці — переселенки. Стару клініку цієї стоматологині в Сєвєродонецьку знищив снаряд, а вона відкрила нову в Києві

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з DG East про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо? Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо?

Наші герої є прикладом активізму та незламності українських переселенців, які попри війну продовжують власну справу або починають новий бізнес.

Олена Паталаха будувала собі життя, яке хотіла: заснувала стоматологічну клініку, зібрала колектив професіоналів. Але втрутилася війна. 

Двічі її клініку хотіли знищити. У 2022 році в заклад у Сєвєродонецьку влучив ворожий снаряд — рятувати не було чого. У 2023 році — знову «привіт» від ворогів, уже в Києві, де вдалося відродити клініку та знову зібрати команду мрії:

«Нас вирішили ще трохи випробувати, перевірити на міцність. Дістати ще раз. Не вийде».

Обстріл у серпні 2023-го вселив у команду не страх, а тільки бажання рухатись уперед і відновлюватися, попри все. Як знайшла в собі сили відновити роботу та знову зібрати колектив з таких самих переселенок, як і вона, — Олена розповіла ШоТам.

Олена Паталаха

Стоматологиня, власниця Estetic Dental Studio

Війна змусила починати життя заново

Я народилася в Ужгороді, та більшість свого життя прожила в Сєвєродонецьку. Після навчання обирали з чоловіком, де поселитися — тицьнули пальцем у мапу й так опинилися в молодому місті, де дуже потрібні лікарі. Тепер нам здається, що це було найкраще місто на землі.

З 1991 року я там працювала лікаркою: спочатку в міській поліклініці, потім створила власну клініку. Та війна змусила мене починати життя заново.

Клініка Олени Паталахи у Сєвєродонецьку. Фото надала героїня

У 2014 році ми з сім’єю нікуди не планували виїжджати: у нас був власний будинок, троє дітей — двоє доньок якраз закінчували школу. У професійному житті теж усе склалося — власна клініка просто в центрі міста. Шукати інше місце для життя ніхто не хотів. 

Ти наче стаєш учасником якогось кіно, де не погоджувався брати участь. Це тривало кілька місяців. Тоді владу отримали люди, які ніколи ніде не працювали, але їм дали зброю та гроші, й вони робили все, що хочуть, — забирали автівки чи все, що їм сподобається.

Обстріли були постійно, а в клініці ми з колегами приймали й вагітних, і дітей, і військових, які масово зверталися. Та обстріли змусили-таки нас вивезти дітей. Пізніше мені запропонували очолити кафедру стоматології Луганського державного медичного університету, що перемістився в Рубіжне, тож я оселилася там. А 22 липня 2015 року Сєвєродонецьк звільнили. Це був такий радісний день — його ми святкуємо й досі. 

Сиділи серед консервації під постійними обстрілами

Але війна для міста не закінчилася — 24 лютого почалося з обстрілів. Я одразу ж поїхала на кафедру, почала складати речі, пакувати все до сейфів, бо як завідувачка кафедри мала зберегти документацію. Ми з моїми дівчатами-лаборантками все це робили та навіть не думали, що, коли повністю виб’ють вікна і дах, усі ці сейфи та зачинені двері нічого не врятують. 

Мені ледь вдалося заправити авто, і я відвезла сім’ю з Рубіжного до Сєвєродонецька — здавалося, що там буде безпечніше. Але й звідти довелося поїхати вже на початку весни. Рішення було вимушеним: у Рубіжне вже зайшли окупанти, обстріли були постійно — нервова система не витримувала. Ми просто зсипалися в підвал, не розбираючи, де сходинки. У підвалі ми зберігали консервацію, і я ніколи не думала, що нам доведеться його використовувати, як бомбосховище. 

Такий вигляд має клініка Олени Паталахи після початку повномасштабного вторгнення. Фото надала героїня

Тож 3 березня ми зібрали речі, завантажилися в авто й поїхали. Ми виїжджали під такі обстріли… Я думала, що я спокійна людина, але якби не діти мої, які мене підтримували, то не знаю, як би витримала.

Опинилися в друзів у Дніпрі. У мене ще була надія повернутися додому, але, чесно кажучи, зі своїм будинком я встигла попрощатися. Він ще був прикрашений до Нового року — ми довго не знімали ні святкових кульок, ні гілочок. Я подивилася й зрозуміла, що, найімовірніше, бачу його востаннє.

Усі стоматологічні установки знищили снарядом

Після евакуації з Сєвєродонецька ми разом з сім’єю подалися до рідного Ужгорода. Я трохи працювала там, а потім мені запропонували роботу в Києві. Так з вересня 2022 року я опинилася в столиці: знайшла роботу в університеті, а своїх пацієнтів приймала в інших клініках. 

Олена все життя працювала стоматологинею, бо обожнює цю роботу. Фото з соцмереж героїні

Я не можу без роботи — це моє життя. У мене 4 спеціалізації в стоматології: хірург, ортопед, терапевт і ортодонт. Я просто отримую величезне задоволення від того, що лікую своїх пацієнтів. Та все ж у мені зріло рішення, що хочеться забрати весь колектив з колишньої клініки в Сєвєродонецьку та працювати разом. Активів у мене не було — забрати з собою нічого не вдалося. Клініка була зруйнована прямим потраплянням снаряду — всі мої стоматологічні установки знищені.

Тож треба було починати заново. Якось дорогою на роботу в університет я побачила, що в будинку поруч на вікнах написано великими літерами «Оренда». Зателефонувала, домовилась, і так почалася нова історія — історія клініки Estetic Dental Studio.

Колишні колеги зібралися разом

У новенькій клініці Estetic Dental Studio в Києві працюють лише переселенці.  Друзі допомогли фінансово — так я змогла купити необхідні стоматологічні установки.

Я не шукала жодної людини з персоналу — зараз клініка повністю укомплектована моїми шістьма колегами, з якими я працювала або знала раніше. Якось так вийшло, що всі вони приліпилися, як магнітики. Просто зателефонували мені чи написали, приїхали. 

Це досвідчені лікарі, і я можу покластися на них, довірити їм своїх пацієнтів. 

Перешкоди, звісно, були — росія спробувала дістати нас іще раз, у Києві. У серпні 2023 року через ворожий приліт у новенькій клініці повибивало вікна й скло знову засипало кабінет, де пацієнти мали б почуватися комфортно. Але ні мене, ні мою команду це не зупинило — і сльози нашої не побачите, лише рух уперед. Навіть у день, коли це сталося, ми не скасували прийомів: о шостій ранку затягнули вікна плівкою й уже о десятій продовжили працювати.

Працівниці клініки в Києві. Фото з соцмереж героїні

У нас дуже лояльна атмосфера. І мені дуже хочеться, щоб всі працівниці приходили і раділи тому, що прийшли на роботу. Бо я цьому дуже радію. Горя нам усім уже вистачило. 

І плани на розширення та розвиток у клініки є — як же без них. Та зараз ми трошки отямимося від того, що з нами всіма відбулося, зберемо свої сили. Вони в нас від пацієнтів — і постійних, і тих, що підтримали нас на новому місці — від їхнього визнання, що надихає розвиватися, ставати кращими.  

Буває, коли до мене, як до переселенки, ставляться упереджено, не завжди вірять у мої сили, але це розвіюється доволі швидко — досвіду в мене у професії багато. А от коли мені кажуть «це ви принесли війну в Україну», я маю що відповісти. Бо так не можна ставитися до переселенців. Ми точно не принесли війну ні в Україну, ні тим паче в наші регіони. У Сєвєродонецьку ми говорили українською, зробили найдовший прапор України — на весь проспект, у школах та університетах викладали нашою мовою. Тож переселенці такі ж люди, але побиті війною. Вони зазнали величезних втрат.

Те, що ми згуртувалися і працюємо разом, допомагає триматися і звикати до нової спільноти. Коли хтось з нас розповідає про свої переживання, достатньо кількох слів. Бо ми все розуміємо. Коли я працювала в інших клініках, мені казали: «Та вже пора забути, пора відпустити». А якщо воно не відпускається? 

Тож нам просто комфортно всім. Нам не треба пояснювати, чому когось накрило сьогодні від новин. Бо реагуємо ми однаково. І розділяємо спільний біль. 

Звісно, хочеться повернутися до того, що було в Сєвєродонецьку — великого медичного центру з багатьма спеціалістами. Не повністю повторити, але зробити щось схоже. Попри всі втрати та руйнування, ми зберегли колектив, силу духу та розуміння частки впливу кожного в цій величезній справі. А ще зрозуміли те, що ми всі дуже сильні й сміливі жінки.

Спеціалістки клініки постійно навчаються нового. Фото з соцмереж героїні

Мої мрії не оригінальні, такі ж, як у всіх, — щоб закінчилася війна. Для мене ця мрія має конкретне обличчя, адже мій син воює в лавах Збройних сил. Якщо є Бог у світі, то там уже сяє від цих українських мрій, які злилися в одне величезне послання — щоб залишилися живі хлопці, щоби Україна перемогла.

Суспільство

Мурали, що дають стінам голос. Як харківські художники закарбовують пам’ять про героїв

Опубліковано

Війна змінила їхній художній світ. Вони почали малювати те, за що раніше принципово не бралися: дітей у вогні, військових, техніку. Нині пензлі промальовують лінії, які складаються в образи тих, хто віддав своє життя за Україну. Харківські муралісти зображують воїнів у рідних містах, аби кожен з нас їх пам’ятав.

Як створювати соціальні мурали, які надихають жити далі, та чому такі артоб’єкти важливі для міського простору, розповіла для ШоТам керівниця творчої групи «Кайлас-В» Яна Волк. 

Яна Волк

співзасновниця та керівниця творчої групи «Кайлас-В»

Ми створювали стріт-арт рекламу

У 2012 році ми разом з художниками об’єднались у творчу групу «Кайлас-В» та почали створювати в Харкові стріт-рекламу. Наша команда складалася з кількох людей: мене, а також художників Романа Портали та Сергія Якименка. Раніше був ще один художник, але він виїхав за кордон і тепер працює сам. Періодично залучаємо інших харківських митців залежно від проєкту.

Я сама не малюю мурали — беруся за пензля тільки тоді, коли проєкт «горить», і хлопці потребують допомоги. Моя основна роль — створити концепцію того, що саме має з’явитися на стіні, й організувати процес від А до Я.

Спочатку нам приходили невеликі замовлення: реклама на парканах вздовж трас, на двоповерхових будинках, зовнішня реклама на стінах. Поступово наша діяльність переросла в соціальне мистецтво. Один з перших великих муралів  був присвячений Тарасу Шевченку.

Мурал «Тарас Шевченко». Фото надала Яна Волк

Міста залишаються в пам’яті, навіть якщо їх знищили 

Пам’ятаю, після закінчення карантину до нас звернулася міська рада Бахмута. Ми дуже зраділи, бо це була можливість зробити щось справжнє, важливе для людей. Я маркетологиня з десятирічним досвідом, аналізувати дані — моя стихія, тож моя робота починається з дослідження міста: скільки підприємств, який склад населення, чим живе громада, які ніші закриті, які відкриті. Потім виїжджаю на місце — там уже дивишся, які дороги, які будинки, як сам мер і влада ставляться до свого міста. 

Тоді я створила три концепції, й одна з них, яку міська рада ухвалила, була про цінності українських родин. У цьому проєкті ми змогли передати єдність, тепло, підтримку в родині. Такі роботи показують глибину наших людських взаємин і те, як ми наслідуємо цінності з покоління в покоління. Тож ми не просто малюємо мурали, а створюємо ідею, яка буде жити на стіні та впливати на тих, хто її бачить.

На жаль, мурал «Громада щасливих людей» розбомбили під час бойових дій. Але мені більше болить за людей, з якими ми подружились, та їхні домівки. Бо коли ти працюєш на будинку, тебе щодня підгодовують, приносять яблука, виноград, морозиво. Ти знаєш усіх жителів. От за них болить. А мурал намалюємо ще.

Мурал «Громада щасливих людей» до повномасштабної війни та під час неї. Фото надала Яна Волк. 

Війна змінила наші погляди на мистецтво

На початку повномасштабної війни ми з командою евакуювалися в місто Золотоноша Черкаської області. 23 лютого я зібрала установчі документи, печатки, бухгалтерію та наш сервер, бо з 2012 року в нас накопичувалися всі матеріали, цифрові дані, макети муралів. 

У Золотоноші я почала шукати можливості, де ми могли б долучитися й почати знову працювати. Я мала досвід роботи з замовленнями, знала, до кого звернутися, змогла достукатись навіть до мера. Він нам допоміг — і житлом, і фарбами. Так ми зробили мурал «Оберіг» для ЗСУ в центрі Черкас. 

Потроху почали знову з’являтися комерційні роботи в Києві — одним з перших ми зробили на Соломʼянці портрет Насті Тихової з Ірпеня. 

Ми завжди намагаємося робити мурали спокійними, естетичними, зрозумілими кожному, тому іноді трохи пригладжуємо гострі кути. Так, буває, що за це нас критикують — от, мовляв, «прилизали», «собак прикрасили». Але ж ці стіни бачать не лише активні громадяни чи замовники, а й діти, пенсіонери, просто випадкові перехожі. У своїх роботах ми прагнемо відтворити зображення, яке принесе комусь тепло чи спокій. 

Мурал, присвячений адопції тварин, з Анастасією Тихою. Фото надала Яна Волк

Міський простір — це не просто вулиці, будинки, стіни. Це середовище, в якому живуть люди. І мурали — спосіб дати цим стінам голос. 

До мене часто звертаються з проханням створити щось життєрадісне, але ж ви самі розумієте, що для кожного це щось своє: для когось — родина, для когось — улюблений пес. Тому я завжди починаю з того, що відкриваю бюджет міста, дивлюся на склад населення й уже тоді вирішую, що саме має з’явитися на стіні. В одному з міст, де було багато майданчиків для вигулу собак, ми намалювали дітей і тварин, бо це було про них, про їхній стиль життя, про їхню радість.

Наша робота завжди була націлена на комерцію

Будь-який мурал — це не благодійність. Жоден художник не може дозволити собі працювати безкоштовно. Перше велике наше замовлення — це був Юрій Гагарін в Харкові у 2013 році, і він теж був комерційним. Щоправда, бюджету не вистачило, і ми доклали свої кошти — ті, що заробили на маленькій рекламі. Ми вчилися на ньому, як робити ескіз, як наносити фарбу, як вона поводиться на сонці. 

На жаль, у нас у суспільстві досі живе ця радянська ідея, що митець щось комусь винен, що він повинен творити просто так, «для душі». Але безкоштовно довго працювати неможливо — ти просто вигораєш.

Нам часто кажуть: «Ви можете долучитись, допомогти благодійному фонду, зробити щось для родин полонених або загиблих», але ми самі ледве зводимо кінці з кінцями. Коли до нас звертається якась організація, ми можемо дати свій талант, свій стиль, свою увагу, але фінансово допомогти не можемо. Деколи міста підтримують меценати, які виділяють кошти на соціальні мурали. 

Ціна на мурал залежить від кількості поверхів будинку, деталізації, від його розташування та доступу до стін, від технічних умов. Кожен проєкт індивідуальний. Починається все від 5 тисяч доларів. Навіть маленький мурал на 40 м² може коштувати стільки ж, скільки й величезний на п’ятиповерхівці. 

Творча група «Кайлас-В». Фото надала Яна Волк

Створюємо мурали наших загиблих героїв

Переважно сьогодні у нас замовляють мурали родини загиблих воїнів. Найчастіше — мами. Вони хочуть зберегти пам’ять про сина. У міському бюджеті немає такої статті витрат, як «замовити мурал», тому родичі витрачають кошти, які їм видала держава, на те, що збереже пам’ять про їхню дитину. 

Раніше я могла дозволити собі додавати щось своє, змінювала макети, переконувала замовників, щоб зробити красиво, нестандартно, по-мистецьки, але зараз усе інакше. Наш основний замовник — це прості люди. Ми працюємо для них, і з ними все дуже щиро. А коли звертаються мами чи дружини загиблих — там уже не до творчих експериментів: там головне зробити так, як хоче родина.

Я щоразу плачу, коли пишу біографію хлопця, якому присвячуємо мурал. Ми вивчаємо, що йому було близьке, чим він займався, що його надихало, і намагаємось це передати в кольорах, у виразі обличчя, в деталях.

Єдине, що ми можемо додати від себе — це символіка з життя хлопця. Якщо він був командиром бронемашини, малюємо бронемашину, якщо десантник — буде парашут. Але нічого зайвого, ніяких «художніх рішень». Був випадок, коли хлопець загинув у вогні — як там щось вигадувати, змінювати макет?

Мурал «Варяг», присвячений Руслану Пісковому

Бувають і складні, об’ємні проєкти, як, наприклад, мурал про загиблого воїна Руслана Піскового. Ми прагнули підкреслити його внесок у спорт і службу в українській армії. Цей мурал відображає військовий дух та язичницьку релігію, яку сповідував Руслан.

Для цієї роботи нам дали багато деталей та історій, які довелося об’єднувати в щось цілісне. Перший макет ми робили півтора місяця, другий — ще місяць. Тепер люди приходять до нього порадитися, посидіти поряд. Приносять художникам пиво, горішки, п’ють каву під муралом. Дзвонять мамі Варяга, просять провести екскурсію, щоб вона розповіла про сина. А коли тривога, йдуть до стіни, бо там спокійніше. Це складно пояснити, але кожен мурал потім живе своїм життям.

Мурал «Варяг», присвячений Руслану Пісковому. Фото надала Яна Волк

Мурал на честь Олега «Ювеліра» Сапаленка в Харкові

У Харкові ми малювали мурал, присвячений воїну з позивним Ювелір — Олегу Сапаленку. Цей проєкт площею понад 260 м² розташований на проспекті Тракторобудівників, 108. Для друзів, родичів і побратимів мурал — єдина матеріальна пам’ятка, оскільки тіло Олега досі не знайдене після його загибелі під час героїчного захисту харківської землі.

Тут родина хотіла, щоб портрет був максимально схожим. Художники декілька разів додавали деталі, бо мені було щось не так. У нього був той самий погляд з хитринкою — наче коли людина точно знає, що сказати дівчині, щоб вона відчула себе королевою. 

Це найскладніше — передати справжню емоцію. Ти вчишся бачити людину не лише в обличчі, а й у поставі, погляді, усмішці. І це велика відповідальність — показати її правдиво, з повагою, і водночас красиво.

Мурал на честь Олега «Ювеліра» Сапаленка а Харкові. Фото надала Яна Волк

Ми стали «психологами» для мам воїнів

Для матерів, які втратили на війні сина, кожен мурал — це продовження життя. Це шанс, щоб його вчинки не зникли, не розчинились у війні. Щоб хтось побачив, зупинився, запам’ятав. Мурал — це зріз суспільства. Те, про що він говорить, — це відображення того, що хвилює людей. До війни це була сім’я, зараз — переживання, біль, підтримка. Часто ми створюємо щось, що допомагає мамам і дітям витягнути себе з депресивного стану, трохи видихнути. Іноді здається, що ми вже більше психологи, ніж художники.

Щоб взятися за мурал, нам потрібно отримати дозволи в міській раді, в ЖЕКу, ОСББ і в сусідів по будинку — мами погоджують з ними, щоб не було конфліктів. Це величезна підготовча робота. Наприклад, мама Варяга узгоджувала мурал з владою півтора року. Навіть якби дозволи були скрізь, їх неможливо реалізувати без згоди мешканців. Це довга й складна процедура. А в Києві, Харкові, Бучі, Ірпені все стало ще складніше — там створили спеціальні комісії, які повинні визначати, чи потрібен взагалі мурал на якомусь будинку, чи ні. Також не всі художники можуть отримати дозвіл на роботу. 

Якось на відкритті муралу в Златополі я запитала міського голову: «Ви не проти, що ми малюємо військових?». Він відповів мені: «А за що мені боротися? За сірі стіни?». 

Читати далі

Суспільство

У Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО)

Опубліковано

Компанія Inzhur 23 квітня представила оновлений проєкт реконструкції Житнього ринку з урахуванням пропозицій мешканців Києва. Під час заходу також презентували юридичний механізм захисту ринку в разі приватизації.

Про це повідомили у компанії.

Що змінилося у проєкті

Після зібраних коментарів від киян Inzhur оновила проєкт, зокрема прибрала паркінг під відкритим ринком та ліфт, зберігши природний ландшафт. В оновленій концепції з’явилися відкриті прилавки та криті лавки для постійних продавців по периметру другого поверху.

Автори також зберегли архітектурні елементи (панно, стелу та пелюстки на фасаді) як обов’язкову умову для майбутнього власника.

Читайте також: «З варягів у греки»: 10 маловідомих фактів про Житній ринок

Юридичні гарантії збереження ринку

Спільно з юридичною компанією Arzinger Inzhur розробила проєкт договору, що визначає обов’язки нового власника у разі приватизації. Серед зобов’язань — капітальний ремонт на суму не менше 600 мільйонів гривень з ПДВ, збереження архітектури, висотності, функціонального призначення та дотримання вимог законодавства у разі визнання об’єкта культурною спадщиною.

У разі порушення умов інвестор сплачуватиме штраф та відновлюватиме об’єкт власним коштом. За серйозні порушення договір розриватимуть в односторонньому порядку.

Читайте також: У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Петиція за прозору приватизацію

Також Inzhur зареєструвала петицію із закликом зберегти архітектурну спадщину Житнього ринку та забезпечити прозору приватизацію об’єкта.

Петиція підтримує ідею прозорої приватизації, що гарантує збереження архітектурної спадщини. Автори закликають:

  • додати ринок до переліку об’єктів приватизації;
  • затвердити чіткі умови для майбутнього власника;
  • провести відкритий аукціон на Prozorro з обов’язковим підписанням договору із зобов’язаннями.

«Петиція — спосіб громади впливати на хід приватизації. Вона дає чіткий сигнал міській владі: киянам важлива доля Житнього і вони хочуть, щоб приватизація відбулася відкрито, прозоро та з гарантіями для громади та міста. Тому так важливий кожен підпис», — зазначає CEO Inzhur Андрій Журжій.

Довідка про компанію

Inzhur — перша українська RЕІТ-компанія, яка об’єднує понад 16 500 інвесторів для спільної участі у проєктах нерухомості. Під управлінням компанії — понад 2,8 мільярда гривень активів, а загальний дохід співвласників фондів перевищив 764 мільйонів гривень.

Нагадаємо, що студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО).

Фото: Inzhur

Читати далі

Суспільство

Військовий та комік Віктор Розовий уперше після поранення починає ходити (ВІДЕО)

Опубліковано

Український військовий та гуморист Віктор Розовий отримав осколкове поранення у голову у 2024 році. Після тривалого лікування та реабілітації він зміг зробити свої перші кроки.

Про це повідомив Віктор Розовий.

Під час боїв поблизу Авдіївки 120-мм міна влучила в окоп, уразивши Віктора уламком, який пробив шолом і спричинив серйозні ушкодження мозку. У нього діагностували геміпарез та спастичність лівих кінцівок, парез правої стопи, порушення слуху та зорово-просторового сприйняття.

Після тривалого відновлення Віктор Розовий почав самостійно ходити — наразі з тростиною та в ортезах, які підтримують стабільність стоп.

Читайте також: «Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Нагадаємо, що 21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба.

Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Віктора Розового

Читати далі

Шопочитати

Суспільство10 хвилин тому

Мурали, що дають стінам голос. Як харківські художники закарбовують пам’ять про героїв

Війна змінила їхній художній світ. Вони почали малювати те, за що раніше принципово не бралися:...

Військо2 дні тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство6 днів тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура7 днів тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...