

Технології
Український науковець вперше отримав європейський грант у сфері органічної хімії
Старший науковий співробітник хімічного факультету Київського національного університету імені Шевченка доктор хімічних наук Павло Михайлюк став першим українцем, який отримав європейський грант у сфері органічної хімії.
Про це йдеться у журналі Європейської дослідницької ради (ERC), повідомляє Укрінформ.
Грант, наданий ERC, передбачає фінансування в обсязі 1,9 мільйона євро протягом 60 місяців.
Читайте також: Українці винайшли спосіб перероблення отруйних рослин у папір
Що досліджує українець?
За допомогою свого гранту Павло Михайлюк сподівається вирішити питання бензолових сполук та сприяти розвитку медицини, використовуючи нові ізостери – молекули з подібною формою та властивостями.
“Обмін однієї біологічно активної ізостери на іншу дозволяє підвищити біологічні та фізичні властивості сполуки, не вносячи істотних змін у хімічну структуру. Команда Павла Михайлюка розробить інноваційні біоізостери, які будуть включені до кількох противірусних, протизапальних та гіпотензивних препаратів”, – йдеться у повідомленні.
Як пояснили у ERC, одним з найпоширеніших структурних елементів у хімії є так зване бензольне кільце (цикл атомів і зв’язків у молекулі). На сьогодні понад 500 ліків, включаючи аспірин та парацетамол, складаються з речовин, що містять бензол. При цьому фармацевтичні компанії намагаються розробляти та поставляти на ринок нові ліки з використанням таких «будівельних блоків» з елементами бензолу. Тож метою досліджень, які очолює український науковець, є знайти так звані безпатентні еквіваленти наявним лікарським засобам та посилити їх лікувальні властивості.
Читайте також: Українка створила екологічну упаковку на основі каштана
Загалом цьогоріч ERC обрала для фінансування відповідно до так званих грантів консолідатора вісім інноваційних проєктів учених з Хорватії, Чехії, Німеччини, Італії, Португалії, Румунії, Іспанії й України.
Хто такий Павло Михайлюк
Павло Михайлюк здобув ступінь кандидата наук з органічної хімії в Інституті технології в Карлсруе та захистив докторат у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Він проводить дослідження у представництві компанії Enamine Ltd в Україні. Ця компанія є глобальним провайдером хімічних та біологічних послуг для біотехнологічних компаній, академічних інституцій та дослідницьких організацій.
Як зазначається на сайті Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка, у 2018 році Михайлюк отримав премію Президента України для молодих вчених за роботу «Флуоровмісні амінокислоти, аміни та діазоалкани: синтез та застосування в медичній хімії і агрохімії».
Нагадаємо, український науковець Олег Лущак отримав перший патент про те, що здатність карпатської родіоли рожевої покращує навчання і пам’ять.
Фото: ukrinform.ua
Технології

В Україні відкрили офіс Kongsberg Defence and Aerospace — норвезької компанії озброєння. Ракетні зенітні комплекси від цього виробника посилюють протиповітряну оборону України з початку повномасштабного вторгнення.
Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров.
Норвезькі зенітні ракетні комплекси NASAMS здатні уразити повітряні цілі на малих та середніх висотах за будь-яких погодних умов. Такі установки стоять на захисті українських міст від російських ракет і дронів. За словами Умєрова, у партнерстві зосередяться на розвитку спільних проєктів у сфері протиповітряної оборони.
«Відкриття офісу — це черговий крок у розвитку партнерства між Україною, Норвегією та компанією Kongsberg. Разом реалізовуватимемо проєкти у сфері виробництва перехоплювачів, посилення ППО і захисту моря – напрямках, в яких Kongsberg є світовим лідером», — зазначив міністр оборони.
Рустем Умєров також додав, що українські та норвезькі інженери зможуть працювати над покращенням вже наявного озброєння та впровадженням інновацій.
Читайте також: Українці донатили, а «Нова пошта» подвоїла: для підсилення ППО передали техніку на 279,5 млн грн
Про компанію
KONGSBERG — це міжнародна технологічна група, яка пропонує рішення, що сприяють безпеці та ефективності складних операцій в екстремальних умовах. Компанія співпрацює з глобальними гравцями в оборонній, енергетичній, морській, рибній та аерокосмічній промисловості.
Рішення Kongsberg Defence & Aerospace захищають людей та критично важливу інфраструктуру в країнах по всьому світу. Як зазначають у компанії, їхні оборонні системи в галузі протиповітряної оборони, спостереження, тактичного зв’язку, бойових станцій та ракет знаходяться на передовій розвитку та допомагають зміцнити здатність країн захищатися від зовнішніх ворогів.

Нагадуємо, що Україна отримала легкомоторний літак SHARK для боротьби з російськими дронами (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Рустема Умєрова
Фото: Збройні сили Литви
Технології

Компанія DONS з України посіла третє місце на міжнародному конкурсі NATO Innovation Challenge 2025-II, присвяченому боротьбі з FPV-дронами на оптоволокні. Разом із двома компаніями з США, українці отримали можливість доопрацювати свої розробки у співпраці з профільними структурами НАТО.
Про це повідомили в Міноборони.
Фінал хакатону відбувся в естонському Таллінні. Участь узяли 11 команд з восьми країн: України, Данії, Італії, Канади, Литви, Польщі, США та Франції. Журі складалося з експертів Міністерства оборони України, ЗСУ, НАТО та спільного центру JATEC.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
«Участь українських компаній в інноваційних хакатонах НАТО є критично важливою для прискорення розвитку мілтеку, оскільки це дозволяє синхронізувати наші технічні вимоги зі стандартами Альянсу. Через платформу JATEC ми не лише інтегруємо бойовий досвід у масштабовані рішення, але й забезпечуємо сумісність засобів для досягнення домінування на полі бою»,— зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін.
Цього року конкурс побив рекорд — надійшло 162 технічні пропозиції, з них 42 подали українські команди. Захід організували JATEC у партнерстві з НАТО ACT та CCDCOE.
Нагадаємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.
Про це повідомили в «Суспільне Суми».
Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.
Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards
На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.
Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»