

Суспільство
Український криголам «Ноосфера» завершив другий антарктичний сезон
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Український науково-дослідний криголам «Ноосфера» завершив другий антарктичний сезон, повідомили у Міністерстві освіти та науки України.
Судно вже прибуло з Антарктики до Кейптауна, доправивши три експедиції:
- зимувальний загін 27-ї Української антарктичної експедиції, учасники та учасниці якої протягом року працювали на нашій станції «Академік Вернадський». Це науковці за напрямами геофізика, біологія, метеорологія, а також команда життєзабезпечення;
- сезонний загін, що виконував завдання на «Вернадському» впродовж антарктичного літа. Це вчені та технічні фахівці;
- учасників польської антарктичної експедиції зі станції «Арцтовський».
Загалом другий сезон «Ноосфери» тривав 4 місяці і складався з 2 частин.
У грудні 2022-го судно вирушило з Кейптауна до Антарктики, доставивши до станції «Арцтовський» команду польських полярників, а до станції «Академік Вернадський» — загін українських технічних фахівців. Також на обидві бази доправили вантажі. Відтак «Ноосфера» залишила Антарктику й прибула до Пунта-Аренасу (Чилі). Всю цю частину шляху криголам долав під керівництвом капітана Павла Панасюка.
Читайте також: Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

Наприкінці березня судно знову вийшло до Антарктики з 28-ю Українською антарктичною експедицією на борту та вантажами, необхідними для зимівлі нової команди. Забезпечивши ротацію річних експедицій на станції «Академік Вернадський» та забравши польських полярників зі станції «Арцтовський», криголам вирушив до Кейптауна. Ця частина шляху пройшла під керівництвом капітана Олександра Гришка.
Читайте також: Де проголосили Акт Злуки? А що було за рік до цього? Тест до Дня Соборності України
За сезон судно 4 рази перетинало найбурхливіше місце планети — протоку Дрейка. Але найекстремальніші умови довелося пережити вже дорогою до ПАР, в Атлантичному океані. Там «Ноосфера» на 4 дні зіштовхнулася з тропічним штормом: вітер сягав 60 вузлів (31 м/с), а хвиля — 8-9 метрів. Але завдяки професійній роботі команди всі перешкоди були подолані.
Усі поставлені завдання були виконані, й «Ноосфера» повернулася до Кейптауну.

Найближчим часом наші полярники літаками та наземним транспортом діставатимуться додому. «Ноосфера» ж найімовірніше залишиться в Кейптауні до наступного антарктичного сезону: повернення судна в Україну до завершення повномасштабної війни не планується.
Читайте також: Олександра Екстер? Хіба це не російська художниця? Час дізнатися більше про амазонку українського авангарду (ТЕСТ)
«Усі ми мріємо та докладаємо максимальних зусиль, щоб настав той час, коли Україна відзначатиме Перемогу, а ми зустрічатимемо нашу чудову «Ноосферу» в Одесі. Але нині можемо пишатися тим, що флагман українського науково-дослідного флоту вже другий рік поспіль успішно виконує антарктичну місію. Не зупиняємося попри всі спроби ворога нас знищити», — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Про криголам
«Ноосфера» — це справжній «плавучий інститут», який дозволяє охопити дослідженнями 90% площі океанського дна. На його борту — вісім лабораторій, де одночасно можуть працювати до пів сотні науковців. На ньому можна здійснювати роботи в будь-якій точці Світового океану й прокладати довгі маршрути завдяки автономності плавання до двох місяців.
Читайте також: «Усе розкупили, приймаю передзамовлення». Як стати підприємцем у 12 років? Історія школяра, який створив екоферму на підвіконні
Крім того, на палубах є можливість розташувати додатково п’ять лабораторій у морських контейнерах із забезпеченням їх електрикою та всім необхідним. По всіх лабораторіях і житлових каютах протягнуто Ethernet, тому працювати на ноутбуці можна ледь не з кожного куточка судна. Одночасно на борт можна прийняти до 50 науковців, які матимуть комфортні умови роботи та відпочинку, адже на ньому є не тільки кают-компанія, яку можна перетворити на імпровізований конференц-хол, а й навіть бібліотека.
Особлива гордість судна — дві лебідки, що дозволяють занурювати різноманітні прибори на кабель-тросах на глибину до восьми кілометрів і керувати ними на цій глибині. За робочими характеристикам — це справжній криголам, який може проходити крізь суцільний лід.
Нагадаємо, у середині квітня ми повідомляли, як криголам «Ноосфера» вирушив з Антарктиди з українськими полярниками.
Фото: Олександр Гришко, Анатолій Андрєєв.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Куп’янська громада на Харківщині отримала два санітарні автомобілі за сприяння Уряду Німеччини та благодійного проєкту Phoenix 4UA.
Про це повідомили на сайті Харківської обласної військової адміністрації.
Зазначається, що в область надійшли дві спецавтівки Mercedes Sprinter.
У громаді наголосили, що відновлення медичної галузі є одним із пріоритетних напрямків роботи.
«Отриманий транспорт допоможе рятували наших людей та стане в нагоді медичним закладам як Куп’янської, так і прилеглих громад», — йдеться у повідомленні.
Автомобілі оформлять та доправлять до Куп’янської громади, де він буде задіяний у роботу.
Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Нагадаємо, мер Брюсселя передав Києву дві карети швидкої допомоги.
Окрім того, французькі благодійники передали Україні 18 карет швидкої допомоги.
Раніше ми повідомляли, що Україна отримала евакуаційний автобус від Норвегії для перевезення поранених.
Фото: kharkivoda.gov.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українська кінокомпанія FILM.UA Group розпочинає роботу над лінійкою фільмів жахів. Перший проєкт буде про «Конотопську відьму».
Про це компанія повідомила на своєму сайті.
Зазначається, що сценаристом пілотного проєкту буде Ярослав Войцешек (автор сценаріїв українських хітів «Мавка. Лісова пісня», «Пульс», «Захар Беркут», «Викрадена Принцеса: Руслан і Людмила», «Сторожова Застава»).
Його надихнув сам образ відьми, яка нерідко є головною персонажкою легенд, зокрема і сучасних. А також — реальна історія конотопчанки, яка прокльонами зустріла російських окупантів у рідному місті.
Тоді відео про «конотопських відьом» зірвало інтернет-простір, з’явилося чимало фан-артів. Ба більше — відео, де жінка безстрашно погрожує російським солдатам, показали навіть в американській рейтинговій гумористичній програмі The Late Show with Stephen Colbert.
Про сюжет фільму
Історія розповість про прадавню відьму з Конотопа, яка, закохавшись у звичайного хлопця, давно зреклася своїх відьомських сил. Та, коли з початком повномасштабної війни російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вона вирішує помститися, повертаючи свої сили, і обрушує жахливі та криваві кари на вбивць свого нареченого.
Читайте також: Як тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс
Нещадавно творці відзняли тизер стрічки, який незабаром планують оприлюднити. Його зрежисував Ярослав Войцешек, а оператором-постановником виступив Сергій Ревуцький. Саундтрек до нього заспівала Віра Кекелія. Роль відьми в тизері зіграла акторка Тетяна Малкова.

Нагадаємо, американський актор Шон Пенн зіграє головну роль в українському кіноальманасі «Війна очима тварин».
Окрім того, вийшов документальний фільм про контрнаступ ЗСУ на Харківщині.
Фото: film.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
В Івано-Франківській області відкрили шелтер, де зможуть проживати 50 внутрішньо переміщених людей.
Про це повідомила на фейсбук-сторінці голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук.
Новий заклад розміщений у Верховинському районі області.
Ремонт приміщення профінансувала угорська екуменічна служба допомога.
«Об´єкт реконструйовано у рамках реалізації проєкту «Підтримка відновлення України», який став можливим завдяки підтримці України з боку Швейцарії», — йдеться у повідомленні.
Відомо, що від початку повномасштабної війни близько 12 тис. внутрішньо переміщених людей були офіційно зареєстровані у Верховинському районі Франківщині. Нині у громадах цього району проживають близько тисячі людей, які втратили своє житло через війну.
Читайте також: «Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

Відзначимо, шо шелтер – це установа-прихисток, створена для тимчасового проживання осіб, які постраждали від військових дій, протиправних посягань чи домашнього насилля.
Нагадаємо, Коломийська громада з дитсадка робить сучасний будинок для переселенців.
Окрім того, благодійники відкрили у Львові новий шелтер для 150 переселенців.
Фото: facebook.com/SvitlIana.Onyshchuk.