

Суспільство
Українська страва може отримати статус об’єкта нематеріальної культурної спадщини
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
На Вінниччині винахід кухарки з с. Уланів Хмільницького району хочуть надати статус об’єкта нематеріальної культурної спадщини, присвятити їй фестиваль і встановити пам’ятник. Про це повідомляє Укрінформ.
“Ми у квітні цього року подали винахід нашої землячки – рецепт кухарки Глафіри Дорош «Картоплю по-уланівськи», як один з цікавих елементів, який ми віднайшли у районі, на здобуття статусу об’єкта нематеріальної спадщини обласного рівня. На даний час ці документи перебувають на розгляді”, – повідомила інспекторка з розвитку туризму та збереження культурної спадщини Хмільницької РДА Лілія Крамар.
Фестиваль і пам’ятник страві
За її словами, задля цього громада села та фахівці РДА спільно створили ініціативну групу. У перспективі “Картоплю по-уланівськи” хочуть зробити центральним елементом гастрономічного фестивалю, який планують проводити в Уланові. Окрім того, у селі хочуть встановити страві, яка його прославила, пам’ятник.
Читайте також: Український ресторан увійшов у топ найкращих піцерій світу
Що відомо про історію страви та її винахідницю?
Авторка оригінального рецепту “Картоплі по-уланівськи”, який за радянських часів здобув всесоюзну славу, мешкала у с. Уланів Хмільницького району. Вона готувала їжу для колгоспників, які працювали у полі, згодом – кафе. За місцевими переказами, картоплю по-уланівськи Глафіра випадково винайшла в середині минулого століття. Місцевий голова колгоспу був в опалі у районного керівництва. Аби його знищити, з московської газети запросили кореспондента, аби той написав розгромну статтю. Йому показали господарство, і нічого поганого в селі він не побачив. А позаяк мусив щось писати, то вирішив поділитися захватом від страви, якою його пригощала на обід подільська кухарка.
За легендою, візит столичного гостя до сільського закладу був позаплановим, отож, довелося Глафірі готувати їжу з того, що залишалося під руками. Відтоді “Картоплю по-уланівськи” готують, використовуючи дрібні бульби. Їх чистять, миють, просушують і обсмажують до рум’яної кірки у великій кількості олії. Солять вже у готовому вигляді, подаючи з підливою з часнику та олії, часом трішки розведеного водою.
Опісля промоції у центральній пресі, Глафіру викликали до Москви, аби вона презентувала свою авторську страву, і пропонували залишитися працювати в їдальні Верховної Ради СРСР. Утім, жінка відмовилася. А “Картопля по-уланівськи” зажила власним життям і увійшла до меню кафе та ресторанів усієї країни. Якийсь час на прохання Глафіри Дорош усі працівники сільради під копірку переписували рецепт страви і розсилали його у відповідь на численні запити з різних куточків СРСР.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Німеччина оголосила про виділення нового пакета військової допомоги для України.
Про це повідомили на офіційному сайті Федерального уряду Німеччини.
До пакета увійшли:
- 3840 артилерійських снарядів калібру 155-мм;
- 4 тягачі та 4 танкові напівпричепи до них;
- 5 систем виявлення дронів;
- 250 наборів інструментів з підривним матеріалом;
- 2 машини прикордонної охорони;
- 3 транспортні засоби (вантажівки, мікроавтобуси, всюдиходи);
- 1 мобільна антенно-щоглова система;
- 25 лазерних далекомірів;
- 15 снайперських гвинтівок HLR 338 та 60 000 набоїв до них.
Читайте також: Змінила ІТ на сільське господарство. Як фермерка з Бучі відновлює бізнес після окупантів
Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що у Німеччині завершили підготовку для роботи з Patriot ще 70 українських військових.
Військова допомога від Німеччини
11 липня Пісторіус під час саміту НАТО заявив, що ФРН виділила Україні пакет військової допомоги загальною вартістю близько 700 мільйонів євро.
Німеччина 9 серпня відзвітувала про передачу двох пускових установок зенітно-ракетного комплексу Patriot, 17 серпня — про дві пускові установки системи IRIS-T, а 30 серпня — про 10 танків Leopard 1A5.
5 вересня стало відомо, що Німеччина передала Україні щойно вироблені на відновленій лінії боєприпаси для зенітних самохідних установок Gepard.
2 жовтня Німеччина оголосила про черговий пакет військової допомоги Україні. Він містить всюдиходи, радіостанції для танків Leopard, мостоукладач Biber, боєприпаси та комплектуючі для військових.
10 жовтня Німеччина оголосила про пакет військової допомоги Києву на загальну суму близько 1 мільярда євро, який включає системи ППО, десять танків Leopard 1A5, три зенітні самохідні установки Gepard, двадцять медеваків і 15 броньованих автомобілів.
13 жовтня Німеччина заявила про новий оборонний пакет допомоги, який включає 4 всюдиходи Bandvagn 206 (BV206), 82 SatCom, 4 машини для прикордонників, 50 систем для виявлення дронів та інше.
20 жовтня уряд Німеччини виділив для України ще три зенітні установки GEPARD, майже 4 тисячі боєприпасів 155 мм, дрони та інше обладнання.
Уряд Німеччини 2 листопада передав Україні новий пакет військової допомоги, до якого зокрема ввійшли радари для ЗРК IRIS-T.
Фото: АР.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Повітряні Сили знищили вночі 10 ударних дронів-камікадзе ворога у небі над Миколаївщиною та Хмельниччиною.
Про це повідомили у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ.
Зазначається, що у ніч на 3 грудня російська армія атакувала 12-ма ударними безпілотниками типу Shahed з району російського міста Приморсько-Ахтарськ.
Також росіяни випустили керовану авіаційну ракету Х-59 з повітряного простору Бєлгородської області.
Ударні ворожі БпЛА атакували у декілька хвиль, заходили через окуповану Херсонщину в Миколаївську область.
Читайте також: Капітанка Марія Павлівна. Мати загиблого захисника збудувала на Рівненщині спортивно-розважальний комплекс для дітей
«Саме на Миколаївщині, в зоні відповідальності повітряного командування «Південь», більшість «шахедів» було знищено протиповітряною обороною. Решта прямували в північно-західному напрямку і були збиті в районі Старокостянтинова на Хмельниччині», — йдеться у повідомленні.
У результаті бойової роботи протиповітряною обороною Повітряних Сил та Сил оборони України знищено 10 ударних БпЛА «Shahed-136/131». Керована авіаційна ракета Х-59 не досягла своєї цілі.
Про Повітряні Сили
Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.
Нагадаємо, у Німеччині підготували другу групу українців для роботи з Patriot.
Також ми розповідали, що у Києві відкрили символічний мурал, присвячений силам ППО та енергетикам.
Фото: Повітряні Сили ЗСУ.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Німеччині на одній з баз Військово-повітряних сил Люфтваффе підготували другу групу українських військових для роботи із зенітно-ракетним комплексом Patriot. Курс пройшли близько 70 солдатів і офіцерів ЗСУ. Він тривав понад шість тижнів.
Про завершення курсу підготовки повідомив у п’ятницю, 1 грудня, командувач багатонаціонального тренувального командування генерал-лейтенант Андреас Марлоу, пише німецьке видання Deutsche Welle.
Він відзначив, що у навчаннях брали участь досвідчені українські військові — у них за плечима роки служби в підрозділах протиповітряної оборони і досвід роботи з радянськими системами ППО С-300.
«Всі вони мають бойовий досвід, а також раніше служили в протиповітряній обороні», – сказав німецький інструктор.
Читайте також: «Ми перестали доїти своїх корів». На Хмельниччині розвивають незвичайну ферму та мріють відродити покинуте село
Курс розпочався 30 жовтня, після оголошення федерального канцлера Олафа Шольца і посла ФРН, що Україна отримає в зимовому пакеті військової допомоги ще один ЗРК Patriot.
Наголошується, що захист повітряного простору України є головним завданням, оскільки російські удари цілеспрямовано нищать цивільну інфраструктуру в Україні.
За словами Марлова, досягнуто такого рівня компетенції, який дозволить українцям самостійно працювати з цим комплексом ППО і виконувати бойові завдання.
Commander of the multinational #STC Lieutenant General Andreas Marlow attended the @Team_Luftwaffe training of Ukrainian soldiers on the Patriot weapon system. Air defense is crucial for 🇺🇦 to defend key infrastructure.#EUMAM_UA#StandWithUkraine pic.twitter.com/CppPHgLfaW
— Special Training Command (@STC_EUMAM_UA) December 1, 2023
Про Patriot
Комплекси Patriot уперше були розгорнуті армією США в середині 1980-х. Patriot модернізується та перебуває на озброєнні понад 10 країн, зокрема США, Ізраїлю, Німеччини, Іспанії. Його роль – захищати від повітряних та ракетних загроз у складі інтегрованої системи ППО.
Залежно від модифікації цей комплекс ППО здатний прикривати радіус 100 км, а балістичні ракети – збивати в зоні 15-20 км. Максимальна висота – 20+ км, швидкість – 5000 км/год.
Нагадаємо, в Іспанії стартували навчання для українських військових на ЗРК Hawk.
Раніше ми повідомляли, що українські інженери пройшли навчання із захисту критичної інфраструктури у Британії.
Фото: twitter.com/STC_EUMAM_UA.