Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У кожного – свій фронт. Хто такі ідентифікатори ВНП та як стати одним із них

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Від початку великої війни в Україні знешкоджено вже понад 320 тисяч вибухонебезпечних предметів (ВНП). За оцінками Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), близько 30% території лишаються замінованими. Для того, щоб повністю очистити нашу країну від загроз, знадобляться десятки років.

Щоб осягнути масштаб проблеми, достатньо згадати, що навіть за 80 років в Україні знаходять снаряди часів Другої світової війни. Скільки ВНП залишиться на нашій землі після перемоги над російськими окупантами – поки навіть уявити складно. Саме тому про мінну безпеку треба знати кожному, хто перебуває зараз або планує своє майбутнє в Україні. Адже від цих знань може залежати здоров’я і навіть життя.

ДСНС регулярно проводить заходи з інформування населення про небезпеку, яку містять вибухові предмети, та правила поводження з ними. Так, влітку 2022 року були започатковані тренінги для ідентифікаторів ВНП. Охочі навчилися правильно визначати вибухові пристрої, щоб вчасно повідомити піротехніків, убезпечити себе і своїх близьких.

Як проходить навчання на ідентифікатора?

Тренінг триває протягом трьох діб. Один день повністю присвячений ідентифікації ВНП: розглядають види вибухонебезпечних предметів, які найчастіше трапляються в Україні, та випадки їх виявлення. В інший день сапер-фельдшер проводить заняття з домедичної допомоги під час отримання мінно-вибухових травм: надання допомоги собі, а також пораненому. На третій день відбуваються практичні заняття: заздалегідь мінується ділянка навчальними боєприпасами, і фахівець ДСНС показує, як і де можуть встановлювати різні види ВНП. Завершується курс складанням невеликого іспиту за опанованим матеріалом.

На фотографії сапер і викладач Антон Путря пояснює учасникам тренінгу, як ідентифікувати вибухонебезпечні предмети/

«Цей курс був створений, в першу чергу, для навчання місцевого населення. Багато людей, які проходили наш тренінг, потім проводили у своїх громадах додаткові заняття, — розповідає сапер і викладач навчального пункту підготовки фахівців піротехнічних підрозділів ДСНС Антон Путря. — У межах курсу ми ділимося презентаціями, друкованими матеріалами, інформуємо про мобільні додатки, в яких можна сповістити про ВНП».

За словами Антона, замінувати можна будь-який предмет: від звичайного зошита – до залишків боєприпасу. Тож необхідно бути обачними і в жодному разі не чіпати невідомих чи підозрілих предметів. Особливо це стосується деокупованих територій.

Площа мінування дуже велика. Протягом 2021 року саперами ДСНС було виявлено та знешкоджено понад 60 тисяч ВНП. Протягом 2022 року — понад 320 тисяч боєприпасів. Це — надзвичайно велика кількість. Тим паче, невідомо, скільки ще ВНП розміщено на окупованих територіях. 

«Минулого тижня я був у звільненій частині Херсонщини. Так моторошно й лячно мені ніколи в житті не було. Особливо – коли усвідомлюєш, що колись тут було життя. В селах від будинків залишились тільки фрагменти, поля усипані боєприпасами, місцевого населення майже немає», – ділиться Антон.

За словами сапера, щільність вогню втричі більша порівняно з Другою світовою війною. Навіть у регіонах, де не тривали бойові дії, виявляються сучасні боєприпаси. Тож він переконаний, що людям треба пояснювати, чому їх не можна чіпати, що може призвести до спрацювання пристрою, яких можна зазнати травм. І цей курс дозволяє це зробити. 

Знання, що можуть врятувати життя

Окремий день тренінгу присвячений домедичній допомозі. Одним з викладачів є сапер-фельдшер і фахівець відділу сертифікації та гарантії якості ДСНС Денис Рижов.

«Взагалі домедичної допомоги мають бути навчені всі служби, які співпрацюють із людьми: поліція, ДСНС, навіть вчителі у школах і вихователі в дитячих садках. На нашому тренінгу викладається базова інформація: оцінка стану постраждалого за алгоритмом C-A-B-C (Критична кровотеча – Дихальні шляхи – Дихання – Циркуляція) та певні знання з анатомії, які допоможуть розібратися у цьому протоколі. Навчаємо, як виявити критичні стани, розбираємо сам фактор мінно-вибухової травми, які бувають ураження і безпосередньо сам алгоритм надання допомоги. Ми даємо базу, якої має вистачити, щоб підтримати стан потерпілого до приїзду швидкої», — розповідає Денис.

На фотографії сапер-фельдшер Денис Рижов (праворуч) та учасник тренінгу, лісник Віталій Кикла (ліворуч) після проходження тренінгу для ідентифікаторів

За словами фельдшера, найбільше часу на заняттях приділяється саме практиці. Адже, коли справа стосується порятунку життя, недостатньо просто почитати чи послухати інформацію. Треба одразу вчитись робити все власноруч, щоб правильні рухи відкладались навіть у м’язовій пам’яті тіла.

Для кого цей курс, і як на нього потрапити?

Від червня 2022 року було проведено 16 тренінгів з ідентифікації, які загалом пройшли вже більш як 800 осіб, з них понад 50 – жінки. Приблизно половина учасників – це цивільні люди, які приїжджають на навчання з регіонів, що найбільше постраждали від бойових дій. Друга половина – представники Національної поліції, Територіальної оборони, ДФТГ та інших служб. Наймолодшому учню тренінгу було 17 років, найстаршому — 68.

Одним серед тих, хто пройшов навчання, є Андрій. До початку великої війни чоловік працював тренером у дитячо-юнацькій спортивній школі, займався боротьбою дзюдо. Після 24 лютого Андрій вступив у Добровольче формування територіальних громад, де й досі продовжує нести службу. Про тренінг для ідентифікаторів ВНП дізнався від командира підрозділу й одразу погодився поїхати, бо прагнув підвищувати свою кваліфікацію у військовій справі.

«Організаторами були створені всі комфортні умови для навчання. Інструктори кваліфіковані, спеціалісти своєї справи. Кожен день був насичений корисною інформацією. А найголовніше – хотілося продовжувати навчання далі», – ділиться Андрій.

За його словами, таке навчання зараз доволі важливе, тому що дає можливість дізнатися, як захистити від загрози себе та оточення.

«Я думаю, що мінна безпека стосується кожного: від малого – до дорослого. Війна триває, багато територій навіть на Київщини ще заміновані. На основі знань, здобутих під час тренінгу, ми вже проводили заняття в дитячих садочках і школах на предметі «Захист Вітчизни». Такі знання ніколи не будуть зайвими, адже це може врятувати здоров’я і життя», – резюмує чоловік.

Своєю чергою, викладач курсу Антон Путря впевнений, що тренінг може підійти для будь-кого, але першочергово – для людей, які живуть або працюють там, де тривали бойові дії.

«Військовим теж потрібно проходити такі курси, адже від 2014 року було дуже багато випадків підривів на мінах. А все тому, що військові не були навчені правил поводження з ВНП. За вісім років люди стали більш обізнаними, з’явились додаткові заняття з населенням. Але цей процес треба обов’язково продовжувати», – додає сапер.

Сьогодні є два способи потрапити на навчання з ідентифікації. Перший – звернутися до представників місцевого самоврядування у своїй громаді та добровільно записатися на тренінг. Другий – заповнити відповідну форму на сайті ДСНС. Курс повністю безоплатний, учасникам надається проживання та триразове харчування.

Проводити навчання ДСНС допомагають численні партнери, один серед них – Фонд Східна Європа, що реалізує програми «Дивись під ноги!» коштом DanChurchAid та «Спільнодія» коштом Європейського Союзу. Власне, тільки за підтримки Фонду було проведено сім навчань ідентифікаторів для 420 людей.

Герої серед нас

Антон зізнається, що роботи зараз дуже багато. Окремо ідентифікації ВНП ще навчають фахівців ДСНС, проводять курси для різних організацій на договірних засадах. Також у графіку викладачів – професійна підготовка саперів і навчання під час ротацій. За словами Путрі, понад пів року від 24 лютого служба працювала взагалі без вихідних.

Але учні інколи теж допомагають піротехнічним підрозділам: «Був такий випадок, коли після навчання хлопці знайшли на території своєї громади електроспалахувач від РСЗВ «Град». Надіслали мені фото, бо він схожий на протипіхотну міну. А це виявився безпечний елемент, і вже не довелось нераціонально залучати піротехнічні розрахунки. Таким чином нам допомагають, а ми зі свого боку теж намагаємось допомагати людям», – ділиться сапер.

Фото: надані ШоТам.

Суспільство

Онлайн-кінотеатр «Такфлікс» випускає два квір-фільми (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Квір-фільми Жанни Озірної «Котики» та «Зв’язок» вийшли онлайн на «Такфлікс».

Про це повідомляє ШоТам.

«Котики» – короткий метр про закоханих жінок, які ведуть розмову про життя на старій львівській квартирі. Їхні мрії про материнство впираються у консервативні суспільні норми та порушення прав квір-людей. 

«Зв’язок» – історія одного камінг-ауту довжиною в рік. Жанна фіксує буденне життя своєї сім’ї та веде розмови з рідними про прийняття та поняття сім’ї. Фільм отримав «Пальму Півночі» на фестивалі «86» у Славутичі та спеціальну відзнаку Одеського міжнародного кінофестивалю.

Онлайн-кінотеатр «Такфлікс» випускає ці фільми на підтримку Законопроєкту №9103 про запровадження реєстрованих партнерств. Цей закон допоможе одностатевим парам визначити взаємні права та обов’язки, питання володіння майном, спадку, соціального захисту, прав у разі смерті чи зникнення партнера/ки.

Стрічки доступні в усьому світі з англійськими та німецькими субтитрами.

Про «Такфлікс»

Це перший і єдиний онлайн-кінотеатр українського кіно. «Такфлікс» запустився в грудні 2019 року. За два роки роботи платформа зібрала найбільшу колекцію українського кіно. На «Такфліксі» можна обрати фільм на будь-який смак: від кінокласики та фільмів-призерів міжнародних кінофестивалів до дебютів молодих режисерів та мистецької документалістики. 

З 24 лютого український онлайн-кінотеатр віддає 10% з кожного квитка у фонд Повернись живим, а також організовує благодійні покази українського кіно по всьому світу.

Нагадаємо, Takflix випускає другий фільм власного виробництва – «Це побачення». Стрічка отримала спеціальну відзнаку журі на Берлінському міжнародному кінофестивалі.

Крім того, до Дня боротьби за права жінок онлайн-кінотеатр «Такфлікс» випустив добірку жіночої анімації «Секрети дівчат».

Фото надане ШоТам.

Читати далі

Суспільство

Литва передасть Україні мобільне містечко на 36 сімей

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Литовський кабінет Міністрів передасть Україні мобільне містечко, розраховане на 36 сімей. 

Про це повідомляє литовське видання LRT.

Зазначається, що мобільні будинки вартістю 941,5 тисячів євро встановлять у Бородянці, що на Київщині.

Окрім того, уряд Литви виділить:

  • 5 мільйонів євро на ремонт однієї з трьох шкіл у Бородянці;
  • 3,7 мільйона євро – на ремонт дитячого садка «Радість» в Ірпені;
  • 2,3 млн євро на реконструкцію мосту через річку Трубіж, що сполучає Київську та Сумську області.

Довідка

Бородянка – це смт, яке розташоване в Бучанському районі Київської області.

2022 року через Бородянку пройшов головний шлях російського наступу на Київ. Російська бронетехніка з’явилася на околиці селища 26 лютого, і почалися її сутички та бої з теробороною, а згодом і поліцією. На початку березня російська армія захопила Бородянку. Окупанти не давали місцевим жителям розбирати завали, грабували магазини і розстрілювали цивільне населення.

Фото: lrt.lt

1 квітня 2022 року селище було звільнене. За даними місцевої влади, окупанти повністю знищили 8 та пошкодили частково 32 багатоповерхові будинки, а по всій громаді знищено близько 500 приватних будинків та ще близько 450 частково зруйновано або зазнали пошкоджень. 

Нагадаємо, Велика Британія та Польща домовилися побудувати в Україні два тимчасові селища для українців, які залишилися без житла внаслідок війни.

Крім того, у Львові на Сихові відкрили додаткові модульні будинки для українців, які втекли від війни.

Фото: hopetowns.org

Читати далі

Суспільство

Між Україною та Польщею запустять спільні пункти пропуску

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На українсько-польському кордоні планують запустити єдині пункти пропуску.

Про це повідомив заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.

Наразі для того, щоб перетнути українсько-польський кордон потрібно пройти контроль і з боку Польщі, і з боку України. Єдиний пункт пропуску значно пришвидшить перетин кордону.

Зазначається, що угода з польською стороною координаційно погоджена. Попереду підготовка фінального тексту та процес ратифікації. Невдовзі визначать перші пункти пропуску, де запровадять єдиний кордон.

Також єдиний прикордонний контроль планують запровадити з Угорщиною та Словаччиною.

У 2023 році Агентство зосередить свою увагу в першу чергу на модернізації таких пунктів пропуску:

  • Польща – Ягодин, Рава-Руська, Краківець, Шегині.
  • Румунія – Дякове, Порубне, Красноїльськ, Дяківці, Біла Церква.
  • Словацька Республіка – Ужгород.
  • Угорщина – Чоп (Тиса), Лужанка, Дийда.
  • Молдова – Могилів-Подільський, Рені.

Нагадаємо, на українсько-румунському кордоні відкрили новий автомобільний пункт пропуску.

Крім того, на кордоні з Польщею запустили пункт пропуску для порожніх вантажівок.

Фото: facebook.com/agency.for.restoration

Читати далі

Шопочитати

Суспільство23 години тому

Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Що робити з культурними пам’ятками, які опинилися за крок до руйнування? Як зберегти історичну спадщину,...

Суспільство3 дні тому

«Зруйнуйте комунізм». Як уникнути помилок радянського минулого під час відбудови? Пояснює архітектор

Після перемоги на Україну чекає масштабна відбудова: окремих будинків, мікрорайонів, міст і навіть областей. Однак...

Суспільство6 днів тому

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших...

Суспільство1 тиждень тому

Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»

Минулого літа український бренд «Галичина» запустив креативну кампанію, перейменувавши свою продукцію на честь історичних регіонів...

У кожного – свій фронт. Хто такі ідентифікатори ВНП та як стати одним із них
Отримайте наш веб-додаток. Це не займе місце на телефоні.
Встановити
Перегляньте цю публікацію в...
У кожного – свій фронт. Хто такі ідентифікатори ВНП та як стати одним із них
Chrome
Додати У кожного – свій фронт. Хто такі ідентифікатори ВНП та як стати одним із них на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик У кожного – свій фронт. Хто такі ідентифікатори ВНП та як стати одним із них на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення.
Відхилити
Дозволити сповіщення