Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/zJPkIGzaAkoSSSSSS

Суспільство

«Треба просто перестати мінувати»: як активісти рятують землі Донбасу від впливу війни (ВІДЕО)

Опубліковано

Донбасу загрожує екологічна катастрофа європейського масштабу.

Через бойові дії гинуть не тільки люди, а й довкілля.

Дика природа також страждає від обстрілів і вибухів боєприпасів.

Небезпека мін

«Міни несуть небезпеку: передусім, це небезпека для життя та здоров’я людей. Це найстрашніші наслідки, які можуть вони спричинити. А по-друге, це вже йде далі вплив на ґрунтовий покрив. Те, що йдуть воронки від розривів. Далі це є вплив на рослинний покрив – також знищується. Вплив на атмосферне повітря. Також це є хімічне забруднення, тому що самі снаряди, міни – вони є різні, мають різний склад і можуть забруднювати ті ж ґрунти», – розповіла екологиня та працівниця Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська.

«Близько 16 тис. км.кв. зараз заміновано. Але це є інформація про територію якраз на підконтрольній частині України. Скільки розміновано – близько 5 тис. км. кв. Але це також приблизні дані, тому що надати всю статистику складно, бо немає даних про непідконтрольні території Донецької та Луганської областей», – каже екологиня Катерина Полянська.

Читайте такожДорогоцінний пластик. Історія одеської майстерні, де створюють унікальні речі зі сміття

«Є наслідки, які ми можемо побачити в один момент і наслідки, які будуть переслідувати нас і далі», – вважає екологиня Катерина Полянська.

Як замінування впливає на довкілля?

«Снаряди розірвались, ніби поле чисте, ніби не несе в собі небезпеку. Але ці важкі метали досі знаходяться в ґрунті, і потім потрапляють з рослинами у людський організм і можуть в ньому накопичуватись. Залежно від їхньої кількості, можуть бути різні наслідки. Це і мутагенні наслідки, і канцерогенні наслідки, тобто можуть спричинювати рак», – стверджує екологиня Катерина Полянська.

«Під час вибухів – ми зараз говоримо про снаряди та інші вибухонебезпечні засоби – може утворюватися сірчаний газ, чадний газ і викидатися оксиди азоту, які також шкідливі для організму людини, і можуть впливати і на очі, і на дихальну систему», – ділиться екологиня Катерина Полянська.

«Є території, які зазнали дуже потужних обстрілів, або ж мінні поля – треба буде проводити дуже серйозні дослідження, які би показали безпечність цих територій для життя людей», – розповіла екологиня Катерина Полянська.

«Коли війна закінчиться, час на те, щоб розмінувати ці території, порахувати досить складно». – каже екологиня Катерина Полянська.

Як зарадити?

«Це ж величезні площі. Треба буде зіставляти спеціальні карти. Треба, щоб працювали спеціальні підрозділи ЗСУ. Звісно, це буде дуже масштабна робота. І також потрібно буде оцінити всю шкоду, нанесену військовими діями на довкілля», – впевнена екологиня Катерина Полянська.

«Насправді, це може зайняти не один рік, це може зайняти десятки років. А деяке забруднення внаслідок військових дій загалом – воно настільки потужне, хімічне зокрема, що ми ці наслідки будемо бачити ще довгі роки», – зазначила екологиня Катерина Полянська.

Читайте такожЯк екоактивісти «Друкарні» рятують водойму у Слов’янську (ВІДЕО)

«Перевіряти тисячі кілометрів квадратних, робити аналізи – це досить складна робота. І відновлювати потім ці території, щоб вони були придатними для ведення сільського господарства, ведення якоїсь іншої господарської діяльності, проживання населення, щоб вони були безпечними, щоб не стали якоюсь закритою зоною. Буде величезна робота, яка вимагатиме величезних коштів і часу». – каже екологиня Катерина Полянська.

Що робиться вже зараз?

«Наша організація займається питаннями війни та довкілля і якраз одним з напрямків – це є мінування. Хоча ми це питання намагаємось вивчати більш комплексно. Тобто вплив на всі елементи довкілля, вплив на заповідні території. А також не лише вивчати, а й знаходити відповіді, як його мінімізувати, що робити?», – каже екологиня Катерина Полянська.

«Що ми можемо робити вже зараз? По-перше, це є космічний моніторинг, є системи, які реєструють загорання. Ми можемо порахувати кількість пожеж, зокрема від обстрілів. За космічними знімками можна порахувати кількість воронок і території, які потрапили під обстріли, і де потрібно буде проводити дослідження ґрунтів на наявність важких металів. Можемо реєструвати, де які забруднення атмосферного повітря», – стверджує екологиня Катерина Полянська.

Читайте такожЯк «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)

«Вивчати досвід і збирати якомога більше ширшу інформацію, а також збирати докази про вплив військової діяльності і фіксувати їх. Правильно фіксувати за всіма міжнародними стандартами, щоб потім можна було ці докази використати в міжнародних установах. Про те, що дійсно руйнувалася дика природа», – впевнена екологиня Катерина Полянська.

Нині ГО «Екологія-Право-Людина» спільно з іншими еко-активістами працює над Схід Ekomap.

Цей сервіс фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Читайте такожВиходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, «Восток SOS» допомагає на лісових пожежах.

Як ми повідомляли раніше, на Луганщині і Донеччині екологи рятують унікальні українські степи.

Суспільство

Збірка віршів Галини Крук потрапила в шортлист міжнародної поетичної премії

Опубліковано

Поетеса Галина Крук стала однією з фіналістів міжнародної поетичної премії Griffin Poetry Prize зі своєю збіркою поезії “A Crash Course in Molotov Cocktails”.

Про це повідомили на сайті премії.

Про збірку віршів

Ці вірші-свідчення перехоплюють подих, вони філософські та фантазійні.

У похмурій рекапітуляції самої еволюції Крук пише: “ніщо не передбачало прибуття людства…/ ніщо не передбачало прибуття танка…”. Її повчальні, худі рядки можуть стати епіграматичними: “те, що вб’є вас, спокусить ти спочатку”, або можуть вдарити вас, як блискавичні удари Ломаченка: “фліртуй, чекіст, сука”.

Ведучи читачів у найтемніші простори світу, Крук натякає на те, що світло мови все ж може забезпечити певний захист. Називання служить щитом, нехай і дерев’яним. Парадокс полягає в тому, що після вистрілу куль і падіння ракет дерев’яний щит, друкована книжка, відновлюється.

Більшість текстів у збірці написані після 24 лютого і присутні як українською, так і англійською мовами.

Читати також: “World Press Photo 2024”: українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу

Про премію

Griffin Poetry Prize – одна з провідних у світі нагород за поетичні збірки. Вона складається з двох літературних премій у розмірі 65 000 доларів США кожна. Канадська нагорода вручається живому поету або перекладачу, а міжнародна – живому представнику поетичного світу будь-якої країни, включаючи Канаду. Інші поети, які потрапляють до короткого списку, отримують по 10 000 доларів США.

Нагадаємо, що військові почали розписувати стелу в Донецькій області.

Також ми повідомляли, що Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників.

Читати далі

Суспільство

“World Press Photo 2024”: українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу

Опубліковано

Фотожурналістка з України, Юлія Кочетова, стала однією з переможниць глобального етапу престижної міжнародної фотопремії World Press Photo. Її мультимедійний проєкт “Війна – особиста” визнаний найкращим у категорії “Відкритий формат”.

 Про це повідомляють на сайті WPP.

фото: Юлія Кочетова

“Війна – особиста”

Проєкт поєднує фотографічні зображення з поезією, аудіокліпами та музикою. Мультидисциплінарна презентація фотографки ґрунтується на її суб’єктивному досвіді й водночас дозволяє їй вкласти більше емоцій та символізму, ніж фотографії можуть передати самі по собі. В цілому проєкт пропонує особливий, особистий погляд на надто знайомі, на жаль, образи війни.

фото: Юлія Кочетова

Читати також: У Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку

Сама Юлія каже, що ми живемо з колективною травмою вже багато поколінь. Тому їй захотілося зробити історію, де війна була би не точкою на мапі, не числами траншів західної підтримки та не битвою. Тому що весь світ вивчив назву битви за Бахмут, але не знає імен тих, хто там загинув. 

фото: Юлія Кочетова

“Мені захотілося дати цій війні імена, обличчя. Я не зможу показати всіх, але можу принаймні тих, кого зустрічаю”, – говорить фотожурналістка.

Ознайомитися з фотографіями проєкту можна тут.

Нагадаємо, що в Софії Київській відкриють Великодню виставку з квітів.

Також ми повіомляли, що в Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини.

Фото: Юлія Кочетова

Читати далі

Суспільство

“Я і Фелікс”: фільм зібрав понад 1 млн грн за перший тиждень прокату

Опубліковано

Фільм “Я і Фелікс”, знятий режисеркою Іриною Цілик, вийшов у прокат 11 квітня. За перший тиждень показів у кінотеатрі він заробив 1 296 295 гривень, привернувши увагу 8 419 глядачів.

Про це повідомили на Facebook-сторінці фільму.

“Дякуємо усім глядачам та глядачкам, які прийшли подивитися фільм. Прокат триває, до зустрічі в кінотеатрах”, – відзначає команда фільму.

Читати також: У Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку

Про фільм

Фільм “Я і Фелікс” – це підліткова драма за мотивами книги “Хто ти такий?” Артема Чеха, яка розповідає про дорослішання хлопця Тимофія в 1990-х, його сім’ю та друзів, перше кохання та стосунки з колишнім контррозвідником Феліксом. Головні ролі виконують поет Юрій Іздрик та Анастасія Карпенко (“Як там Катя?”).

Нагадаємо, що “Чорнобиль 22”: український документальний фільм зʼявився на Takflix.

Також ми повідомляли, що в Україні вийде фільм про 3ОШБ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство2 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: