Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Вкрадений Малевич. Чи знаєте ви, як росіяни привласнили українського генія?

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Дитинство Малевич провів на Поділлі, Харківщині та Чернігівщині. Мистецтвознавці вважають, що саме у цей період сформувалося його художнє бачення світу. Що найбільше цьому сприяло?

Будинок у Києві, в якому народився Малевич.
Правильно! Неправильно!

Так-так, саме українське село сформувало у Малевича художнє бачення світу. Згодом він напише: «Селяни вміло зображали півнів, коників та квіти. Спробував і я цю культуру перенести на комини в своєму будинку, але нічого не виходило. Казали, що я тільки базґраю печі. Тоді почав братися до парканів, стін, повіток тощо».

У дитинстві, крім живопису, Малевич мав й інше захоплення. Вгадаєте, яке саме?

Дівчата в полі, 1932
Правильно! Неправильно!

Саме так, вишивання і в’язання! Опинившись у селі, майбутній геній українського авангарду захопився вишиванням і в’язанням. Власне, саме строгі чорні й червоні лінії тих візерунків і стали прототипом безпредметного живопису Малевича, який пізніше скаже: «Я знищив лінію горизонту і увійшов до сфери предметів».

А хто навчив 17-річного Казимира Малевича малювати вже не на аматорському, а професійному рівні?

Перший вчитель Малевича.
Правильно! Неправильно!

Вчителем для Малевича став відомий український живописець Микола Пимоненко.

Згодом родина Малевича переїхала до Курська. З цього почався «російський» період художника. Ким ідентифікував себе митець у ті часи?

Правильно! Неправильно!

Звісно ж, українцем! Згадуючи у своїй автобіографії художника Лева Квачевського, Малевич пише: «Говорили про Україну. Він та я були українці.»

Засновником якого напряму вважають Казимира Малевича?

Чорний квадрат, 1913.
Правильно! Неправильно!

1913 року Малевич написав картину «Чорний квадрат», фактично заснувавши новий напрям жи­вопису – супрематизм (у перекладі з поль­сь­кої – «зверхність»). Про «наступ» супрематизму Малевич «офіційно оголосив» 19 грудня 1915 року на останній футуристичній виставці картин «0,10».

Мистецтвознавці зазначають, що геометричні фігури, які Малевич поєднував у своїх роботах, нагадують…

Єдине збережене фото виставки «0,10» у 1915 році.
Правильно! Неправильно!

На думку мистецтвознавців, геометричні фігури в роботах Малевича нагадують візерунки подільських хат, які художник бачив в Україні. Звідси й основні кольори: білий, червоний та чорний.

Із яким художником часто порівнюють Казимира Малевича?

Спортсмени, 1931
Правильно! Неправильно!

Ба більше, одне з «прізвиськ» митця – «Леонардо да Вінчі сучасного мистецтва». Як да Вінчі перейшов від однієї епохи в мистецтві до іншої, так і Малевич до певної міри відкриває епоху сучасного мистецтва. Власне, все сучасне мистецтво так чи інакше оглядається на Малевича і відштовхується від його робіт або ж заперечує певні тези митця.

Під час репресій української інтелігенції радянська влада арештувала і Малевича. Що йому закидали?

Автопортрет, 1908 або 1910-1911
Правильно! Неправильно!

Так, з початком репресій «совєти» побачили в Малевичі шпигуна. Чи то німецького, чи то польського. Його допитували й не зважали на жодні аргументи художника. А для того, аби «вибити» зізнання у шпигунстві, навіть тортували. Відпустили митця лише через 3 місяці – виснаженим та із підірваним здоров’ям.

Яка тема, табуйована радянською владою, з’явилася на роботах Малевича після ув’язнення?

Правильно! Неправильно!

Саме так, Казимир Малевич – єдиний із тогочасних українських художників, хто на своїх картинах зобразив Голодомор 1932-33-го років, від якого загинули близько 4-х мільйонів українців. Після звільнення з ув’язнення він малює три людські фігури. Замість рис обличчя у них – серп і молот, хрест та труна.

У 70-х роках радянська влада викупила «Чорний квадрат» у родини Малевича фактично за безцінь. У скільки «совєти» оцінили роботу українського митця?

Малевич за роботою.
Правильно! Неправильно!

«Чорний квадрат» обійшовся радянській владі всього в 300 рублів. А ось самого митця – просто «вкрали», вкотре привласнивши собі те, що ніколи не належало ані СРСР, ані Росії.

Сьогодні Росія має найбільшу колекцію робіт Казимира Малевича. Утім кілька робіт збереглися в Україні. Скільки саме?

Правильно! Неправильно!

Так, уявіть, всього дві картини. А виставки, що проходять в українських галереях, – репродукції. Адже абсолютну більшість робіт митця нахабно викрала й привласнила радянська (а згодом – російська) влада.

До речі, в Росії Казимира Малевича нахабно називають «творцем російського авангарду». У чому абсурдність такої зухвалості?

Правильно! Неправильно!

Так, росіяни привласнюють навіть те, що до цього забороняли. Із середини 20-х років авангард у СРСР стає офіційно неприйнятним. Проте це не завадило «сусідам» згодом вкрасти одного з найяскравіших представників цього напряму, який, вкотре нагадаємо, був українцем.

Вкрадений Малевич. Чи знаєте ви, як росіяни привласнили українського генія?
Йой, ще трохи, і ми подумаємо, що ви вважали Малевича російським художником! Правильних відповідей мало, але соромитися не варто: радянська та російська влади зробили все можливе, аби колонізувати Україну та привласнити собі все, що століттями створював та вибудовував наш народ. Зокрема й українських митців. Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Непогано! Здається, ви точно знаєте, що Малевич - українець, а вкрали його ті самі люди, що століттями намагаються колонізувати Україну та все українське. Утім деякі факти з життя митця були для вас новими, правда ж? Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Йой, скільки-скільки? Чудовий результат! У вас точно не виникає сумнівів, чому Казимир Малевич - українець, а росіяни - крадії та відверті прихильники колоніальної політики. Адже навіщо створювати та розвивати щось своє, якщо можна привласнити чуже? Однак чи знаєте ви всю історію привласнення українського митця? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!

Поділіться своїми результатами:

Відео дня

Суспільство

США оголосили новий пакет допомоги Україні на $2,2 млрд

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Сполучені Штати оголосили про новий пакет військової допомоги для України на майже 2,2 млрд доларів.

Про це заявив на брифінгу представник Пентагону, бригадний генерал ВПС США Патрік Райдер.

«Сьогодні Міністерство оборони США оголошує, що виділяє новий пакет допомоги для України на суму 2,2 млрд доларів», — сказав він.

Він зазначив, що пакет допомоги передбачає надання Україні бронетехніки, боєприпасів для ракетних систем HIMARS, які дозволили б українським силам вражати цілі у тилу російських окупантів.

За словами Райдера, пакет озброєнь для України містить високоточні бомби GLSDB.

«Це надасть українцям можливість більшого радіуса дії (до 150 км), що дозволить їм проводити операції для захисту власної країни та повернення суверенної території», – наголосив речник Пентагону.

Читайте такожВід маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ

Як уточнили у Міністерстві оборони США, пакет допомоги розділено на 425 мільйонів доларів із власних складів США та ще 1,75 мільярда доларів виділять у межах ініціативи з безпекової допомоги Україні (USAI).

До переліку допомоги зі складів США увійшли:

 • додаткові боєприпаси для реактивної системи залпового вогню HIMARS;
 • додаткові 155-міліметрові боєприпаси;
 • додаткові 120-міліметрові мінометні боєприпаси;
 • 190 важких кулеметів з тепловізійними прицілами та боєприпасами для протидії безпілотним літальним системам;
 • 181 автомобілів із протимінним захистом;
 • 250 комплексів Javelin;
 • 2 тисячі протитанкових ракет;
 • протипіхотні боєприпаси Claymore;
 • підривні боєприпаси;
 • спорядження для холодної погоди.

Читайте такожКепка окупанта – не експонат ? Ви не тямите в історії. Ось як формують музей війни одеські активісти

Крім того, в рамках пакета USAI Вашингтон надасть, зокрема:

 • дві системи протиповітряної оборони HAWK;
 • зенітні гармати та боєприпаси;
 • системи для протидії дронам;
 • обладнання для інтеграції західних засобів ППО в українську систему оборони;
 • обладнання для українських наявних засобів ППО;
 • чотири радари для повітряного спостереження і 20 протимінометних радарів;
 • безпілотні системи Puma;
 • високоточні ракети.

Нагадаємо, німецький оборонний концерн відправить Україні 88 танків Leopard 1.

Окрім того, українські військові отримали мінометні міни калібру 82-мм виробництва Укроборонпрому.

Фото: thedrive.com.

Читати далі

Суспільство

ЗСУ знищили другий «арктичний» ЗРК окупантів вартістю $25 млн (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

ЗСУ вразили другий рідкісний російський зенітний комплекс Тор-М2ДТ.

Відео знищення показав український військовий Alex Guc у соцмережах.

«Уже 2-й арктичний за тиждень. Не щастить їм у наших степах», — написав військовий.

Ймовірно, як припустили в Мілітарному, російську систему протиповітряної оборони знищили за допомогою американського високоточного снаряда M982 Excalibur. Вогонь корегував український безпілотник, який російський комплекс не побачив та не знищив.

Читайте також10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Відзначимо, що перший комплекс Тор-М2ДТ українські військові уразили на початку лютого цього року. Тоді в нього поцілили бійці 406-ї окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова.

Про комплекс

ЗРК Тор-М2ДТ вартістю понад $25 млн почав надходити на озброєння російської армії у 2018 році. У липні 2019 року відбулися перші стрільби ЗРК в Арктиці на архіпелазі Нова Земля. Він має служити для прикриття від ударів протирадіолокаційних та крилатих ракет, керованих авіабомб, літаків, гелікоптерів та безпілотних літальних апаратів.

До його складу входять 16 зенітних ракет вертикального старту з дальністю ураження до 12 км та висотним діапазоном до 10 тисяч метрів.

Читайте такожВід маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ

Усього на озброєнні російської армії 12 комплексів такої модифікації, які працюють у температурному діапазоні до мінус 50 градусів. Кожен такий ЗРК має дві машини: перша – машина для розміщення екіпажу та управління вогнем, друга – машина з РЛС, двома пусковими модулями на 4 зенітні ракети.

Нагадаємо, бійці Сил спеціальних операцій України під час засідки у ворожому тилу знищили російський танк Т-80 і взяли в полон двох морських піхотинців.

Фото: wikimedia.org.

Читати далі

Суспільство

Десантники збили 3 ворожі безпілотники-шпигуни (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Десантники з Донеччини у взаємодії з підрозділами протиповітряної оборони збили три безпілотники окупантів.

Про це повідомили у Командуванні Десантно-штурмових військ ЗСУ.

За інформацією, військові 81-ї аеромобільної бригади сьогодні, 4 лютого, знищили три розвідувальні безпілотні літальні апарати різних типів.

Читайте також10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Про бригаду

81-ша окрема аеромобільна бригада — військове з’єднання у складі Десантно-штурмових військ ЗСУ. Бригада була сформована після початку російської агресії, восени 2014 року. Бойове хрещення особовий склад бригади отримав наприкінці 2014 — на початку 2015 року, під час оборони Донецького аеропорту і прилеглих до нього районів.

Нагадаємо, 12 січня Сили ППО знищили ворожий безпілотник на підльоті до Миколаївщини.

А 30 грудня під час нічної атаки ворога Сили ППО збили 16 дронів-камікадзе іранського виробництва Shahed-131/136.

Фото: t.me/ua_dshv.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Плануєте створити ГО? Приготуйтеся до біганини держустановами, і якщо вам пощастить, можете обійтися всього двома...

Суспільство3 дні тому

Задонатити чи купити облігації? А може, кинути на депозит? Що робити з грошима під час війни – пояснює фінансова консультантка

Чи реально відкладати гроші під час війни? Цілком, якщо робити це правильно та знати, для...

Суспільство5 днів тому

Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Із бджільництвом Артур Красовський вперше перетнувся ще під час служби в поліції Маріуполя. Побратим покликав...

Суспільство1 тиждень тому

«Відправка на Бахмут? Вже готуємо». Хто частує ЗСУ смаколиками? Знайомтеся, «Хлібобулочні війська»

«Хлібобулочні війська» утворилися в перші тижні російського вторгнення – у дніпровській квартирі на 11-му поверсі....