Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Українець, який здивував світ. Хто такий Іван Фірцак, якому аплодувала королева Британії?

Опубліковано

У якому віці Іван Фірцак вперше зрозумів, що володіє нетиповою для людини силою?

Правильно! Неправильно!

Як зазначає Павло Білак, онук Івана, до 19 років Фірцак і не усвідомлював, наскільки сильний. Усе змінилося в Празі, куди українець поїхав на заробітки. Там юнак працював вантажником, аж якось почув гамір десь неподалік. Виявилося, що зовсім поруч чоловіки мірялися силою на гроші. Коли ставки піднялися до 300 крон, Іван наважився спробувати і… переміг. Цей «підробіток» став доленосним для хлопця: за поєдинком стежив тренер важкоатлетів Онджей Нейман. Пізніше Фірцак почне називати його «паном професором».

Подейкують, що із собою закарпатець завжди мав «металеву супутницю» – гирю. І носив її із такою легкістю, ніби вона важила не більше 2 кг. А якою була вага гирі насправді?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, 25 кг – ніби легенька сумка. Із нею Фірцак міг навіть прогулюватися містом: не розлучався ні на мить, аби постійно тренуватися. Воно й не дивно, адже той самий Онджей Нейман готував українця до чемпіонату Чехословаччини з важкої атлетики.

З чемпіонату Іван Сила повернувся із золотою медаллю, з легкістю піднявши 150 кг. Утім насправді ця вага і близько не була максимальною для Фірцака. Скільки міг «підкорити» українець?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, на тому чемпіонаті Іван міг підняти й удвічі більшу вагу. Однак тренер хлопця вирішив не розкривати всі карти. До того ж 150 кг вистачило, аби додому Фірцак повертався у статусі чемпіона та першого вантажника в історії чехословацького спорту, що виграв першість республіки.

Однак геть не вся історія Івана Фірцака була такою успішною. Після низки перемог хлопець ледь не опинився… за ґратами. Що закидали спортсмену?

Правильно! Неправильно!

Якось тренер запропонував Івану з’їздити на відпочинок. Звісно, хлопець погодився, однак дорогою до Карлових Вар їхня автівка потрапила в аварію. Тренер атлета загинув, а сам Фірцак опинився в лікарні. Згодом на нього намагалися «повісити» провину за загибель наставника. На щастя, Онджей Нейман вів щоденник, у якому неодноразово позитивно відгукувався про свого підопічного. Це й врятувало Івана Силу від в’язниці. Крім того, на поруки хлопця взяв родич загиблого тренера.

У наступні роки Іван Сила почав працювати в цирку. Який із цих номерів став «фішкою» українця?

Правильно! Неправильно!

Просто на грудях Івана Фірцака розбивали величезну каменюку – а він усе це витримував, ніби нічого й не відбувалося. Цей номер настільки захопив європейську публіку, що став коронним в арсеналі українця. Утім якщо ви обрали інший варіант – великою помилкою це не назвеш. Іван дійсно голіруч зупиняв автівки, зубами видирав цвяхи, лежав на товченому склі під вагою 500 кг і це далеко не все. Здавалося, нічого неможливого для нього не було.

За неймовірну силу, трюки та унікальні рекорди публіка дала Фірцаку власне прізвисько. Вгадаєте, яке саме?

Правильно! Неправильно!

Публіка назвала Фірцака ім'ям античного героя – Кротона.

А за що Фірцаку аплодувала сама королева Великої Британії?

Правильно! Неправильно!

Так, вважається, що Фірцак, не маючи боксерських навичок, зміг перемогти у двобої британського чемпіона Джона Джебсона. Щоправда, українцю тоді теж неабияк дісталося: у нього діагностували перелом черепа. За іншою версією – череп закарпатцю розбили шанувальники Джебсона. А ось відомий трюк з автівкою, яка переїхала Івана Силу, найімовірніше, був вигадкою. Жодної світлини, що могла б довести зворотне, не збереглося, а тому ця історія нагадує звичайну байку. Чи не найбільше з усіх звитяг, що приписують українському Кротону.

Здавалося б, пік слави, тисячі шанувальників та всесвітня відомість. Куди в цей момент переїжджає Фірцак разом із дружиною?

Правильно! Неправильно!

Так, наприкінці 1930-х років українець розриває контракт із цирком та повертається на Закарпаття, де осідає там на решту життя. Утім від улюбленої справи Іван не відмовляється й продовжує виконувати різноманітні циркові трюки разом із сином та донькою.

До 110-річчя від дня народження Івана Фірцака в центрі с. Білки відкрили пам'ятник. Монумент створив скульптор Микола Глеба із суцільної гранітної брили вагою 7,5 т. Хто позував для пам'ятника?

Фото: dusekarpat.cz.
Правильно! Неправильно!

Саме так, для монумента позував заслужений майстер спорту України та володар титулів «Найсильніша людина України» і «Найсильніша людина світу» Василь Вірастюк.

У 2013 році в прокат вийшла українська стрічка, присвячена Івану Фірцаку. Як називається фільм?

Правильно! Неправильно!

Стрічку «Іван Сила» режисер Віктор Андрієнко зняв за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Цікаво, що легендарного українського силача зіграв Дмитро Халаджі – спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу.

Українець, який здивував світ. Хто такий Іван Фірцак, якому аплодувала королева Британії?
Йой, здається, цей тест виявився доволі складним. Але, сподіваємося, що водночас він був дійсно цікавим для вас. Слідкуйте за оновленнями ШоТам, попереду – ще більше тестів та історій про українців, які здивували весь світ.
Хороший результат! І нехай не на всі питання вдалося дати правильні відповіді, проте сьогодні ви точно дізналися щось нове про легендарного українця. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися про Кротона Фірцака.
Неймовірно! Жодної помилки, чудовий результат! Схоже, ви не вперше почули про Івана Фірцака і точно знаєте, як саме цей українець здивував увесь світ. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися про Кротона Фірцака.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Хмельницькому проєкт «Поза часом» створює кавер-версії хітів української музики ХХ століття

Опубліковано

У Хмельницькому за підтримки Українського культурного фонду реалізовують проєкт «Поза часом», що спрямований на створення оновлених версій хітів української естради та творів композиторів ХХ століття.

Про це повідомила Хмельницька міська рада

Всі презентації відбудуться у вигляді перформансів у нетипових концертних локаціях та поєднуватимуть музику з елементами театральної вистави, сучасної хореографії, медіамистецтва, фешн-шоу.

Окрім того, проєкт «Поза часом» передбачає кілька концертів з новими альбомами для захисників, які перебувають на лікуванні та реабілітації у медичних закладах міста.

Читайте також: В Івано-Франківську презентували поштову марку до 130-річчя від дня народження Довженка: як вона виглядає

Відеоверсії кожного перформансу будуть у відкритому доступі у мережі Інтернет. Аудіоальбоми переспівів легендарних хітів минулого століття незабаром можна буде послухати на цифрових аудіосервісах APPLE-music, Spotify, Youtube, а також у соцмережах.

Нагадаємо, у Миколаєві оцифрують колекцію графіки з двох музеїв.

Фото: Хмельницька міська рада

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запрацює е-система для відстеження шляху медичного канабісу

Опубліковано

З жовтня в Україні запрацює електронна система для контролю медичного канабісу, яка дозволить відстежувати його шлях від вирощування до ліків.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на eHealth Summit пояснив, що ця система забезпечить пацієнтам доступ до важливих ліків, необхідних при онкології, психічних розладах та інших хворобах.

Електронні рецепти допоможуть контролювати весь процес – від призначення лікарем до отримання ліків в аптеці.

Ляшко також анонсував нові електронні сервіси, які з’являться за 3-6 місяців:

Читайте також: Легалізація медичного канабісу в Україні: що далі? 

  • електронні направлення на реабілітацію;
  • записи про стаціонарну медичну допомогу та лабораторні дослідження;
  • медичні висновки для усиновлення, отримання водійських прав;
  • електронний контроль за ліками від закупівлі до розподілу;
  • черга на ендопротезування;
  • рейтинг для розподілу в інтернатуру;
  • реєстри для харчових добавок, лікарських засобів і ліцензій на медичну практику;
  • електронний кабінет пацієнта, доступний через «Дію».

Нагадаємо, 16 серпня набув чинності закон про легалізацію медичного канабісу, який регулює його використання виключно в медичній, промисловій та науково-технічній діяльності. Цей закон запроваджує чіткі правила для обігу канабісу, зосереджуючи увагу на забезпеченні безпеки та контролю на всіх етапах, від вирощування до використання в медичних цілях.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі

Технології

Стало відомо, скільки пар подали онлайн-заяву на реєстрацію шлюбу через «Дію»

Опубліковано

Через застосунок «Дія» з моменту запуску послуги шлюб онлайн, зареєстровано понад 1200 пар. Окрім цього, понад 416 000 освідчилися в коханні одне одному та 49 000+ отримали омріяне «Так».

Такі дані оприлюднили у «Дії».

Головною перевагою послуги є те, що військовослужбовці мають змогу одружитися просто на позиціях або зробити інноваційну пропозицію руки та серця.

Читайте також: У «Дії» зʼявилося три нових документи: які саме

«Соцмережі наповнені цифровим коханням та найщирішими сповідями про любов. Бо українці зробили трендом сервіс у Дії — шлюб онлайн. Дія запустила справжню цифрову революцію, яка долає відстань та кордони. Тож українці, не зупиняйтеся! Дякуємо за вашу любов, кожну сториз, пост та твіт. А ми полетіли цифровізувати далі», — повідомили у «Дії».

Скриншот: телеграм-канал Михайла Федорова

Нагадаємо, раніше ми писали, як подати заяву про шлюб у «Дії».

Фото: «Дія»

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство3 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: