Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Що ви знаєте про українських захисників і захисниць, які виборюють нашу свободу?

Опубліковано

У 18 років він вже захищав Україну зі зброєю в руках, а в 21 – став наймолодшим командиром 1-ї штурмової роти ДУК «Правий сектор». Саме він першим серед українських добровольців прижиттєво отримав звання Героя України. Хто це?

Фото: Останній Бастіон
Правильно! Неправильно!

Так, це Дмитро Коцюбайло – воїн, який вже вісім років нищить російських окупантів. Офіцерське звання він отримав лише в розпал повномасштабної війни, а до цього ніколи не був у лавах ЗСУ. Да Вінчі пройшов найгарячіші точки війни з росіянами у складі ДУК «Правий сектор».

Побратими називають його «командиром від природи». Воно й не дивно: попри відсутність військової освіти він став командиром полку та майстерно виконував свої обов’язки. Лінгвіст за фахом та футбольний фанат – про кого це?

Фото: Мінветеранів.
Правильно! Неправильно!

«Командиром від природи» азовці називають 31-річного Дениса Прокопенко, який протягом 82 днів керував обороною Маріуполя. Справді, він не має військової освіти, закінчив Київський національний лінгвістичний університет та був одним з найактивніших вболівальників київського «Динамо». Але водночас – став наймолодшим командиром в історії ЗСУ та НГУ, очоливши полк «Азов» у 26-річному віці.

Вона стала першою жінкою в історії ЗСУ, яка очолила артилерійський підрозділ. Аби опанувати САУ, лейтенантці вистачило чотирьох днів. А вгадаєте, ким працювала Любов Плаксюк до армії?

Правильно! Неправильно!

До 2016 року Любов Плаксюк викладала історію в одній зі шкіл Житомира. Утім у 2016 році жінка вирішила долучитися до лав ЗСУ. Любов пройшла шлях від радіотелефоністки до командирки відділення управління, однак все кардинально змінилось, коли вона побачила роботу 152-мм САУ. Відтоді офіцерка закохалася в «Гіацинт-С» та першою серед жінок очолила артпідрозділ.

До повномасштабного вторгнення вона займалася журналістикою та піаром і ніколи не тримала зброю в руках. Однак вже в перші дні великої війни дівчина долучилася до лав територіальної оборони. Спочатку вона була медиком, а сьогодні – пресофіцерка, яка працює на Харківському напрямку. Знаєте, хто на фото?

Фото: elle.ua.
Правильно! Неправильно!

Це Маргарита Рівчаченко на псевдо «Афіна». У перші тижні повномасштабного вторгнення її історія облетіла українські та світові дні, адже в кожному інтерв’ю дівчина наполягала, що бігти від війни – це не її випадок. Після служби «Афіна» мріє повернутися до журналістики та заснувати власну піар-агенцію. А ще – створити родину.

Їй всього 19, а вона вже смалить окупантів з кулемета! До великої війни Оксана Рубаняк навчалася на вчителя та працювала в Івано-Франківській міськраді. А після 24 лютого – приєдналася до лав ЗСУ і нічим не поступається чоловікам. За її характер та витримку побратими вигадали Оксані войовничі псевдо – «Ксена». Вгадайте, у якій бригаді служить кулеметниця?

Фото: з особистого архіву
Правильно! Неправильно!

Легендарна бригада Чорних Запорожців була створена ще в 2002 році на базі 72-ї гвардійської механізованої дивізії. З 2014 року 72 ОМБр дає відсіч окупантам на сході України, а з початком великої війни – продовжує нищити ворога на своєму напрямку. Чому «Чорні Запорожці»? Це почесна назва бригади на честь військового формування часів УНР.

55-річний Василь Штефко – боєць 128 окремої гірсько-штурмової бригади. До лав Закарпатського легіону чоловік приєднався вже з початком великої війни. Утім для цього йому довелося збрехати. Знаєте, про що саме?

Фото: Сергій Гудак для Укрінформ
Правильно! Неправильно!

У 2004 році через нещасний випадок на виробництві Василь втратив обидві ноги, а отже, має два протези. Через це після 2014 року йому неодноразово відмовляли у військкоматі. Однак після вторгнення закарпатець вирішив збрехати, аби все ж потрапити до війська. Штефко запевнив, що має лише один протез та може бути водієм, і завдяки цьому потрапив на службу.

Ці роботи належать українському захиснику, який вже вдруге став на захист нашої країни. Він – ветеран війни, режисер, художник та письменник. Знаєте автора?

Правильно! Неправильно!

Валерій Пузік – український художник, письменник та режисер. Автор книг «Бездомні пси», «Моноліт», «Я бачив його живим, мертвим і знову живим», «Шахта. Ранкове зведення», співавтор книги «Наші Котики. Бліндаж». У січні 2015 пішов добровольцем на фронт. Брав участь у боях на сході України в складі 5 батальйону Добровольчого українського корпусу. У перші дні повномасштабного вторгнення долучився до лав ЗСУ.

У 2014 році він разом із друзями нищив окупантів на сході країни, а в мирному Києві – боровся проти незаконних забудов та політичних переслідувань інших активістів. Його молодіжний рух відомий далеко поза межами Києва, а напередодні вторгнення він зіграв головну роль у новій стрічці Олега Сенцова. Про кого це?

Фото: Стас Юрченко для Свідомі
Правильно! Неправильно!

Сергій Філімонов – ветеран російсько-української війни, лідер молодіжного руху «Гонор», а сьогодні – командир однойменного бойового підрозділу ССО. У 2021 році Сергій зіграв головну роль у художній стрічці Олега Сенцова «Носоріг». Українська прем’єра фільму відбулася менш ніж за два тижні до повномасштабного вторгнення.

Російські пропагандисти, у звичному для себе стилі, називають її «неонацисткою», а насправді вона – легендарна парамедикиня, яка врятувала життя сотень українських бійців. У березні Юлія Паєвська потрапила в російський полон, а 17 червня – повернулися додому. Знаєте її псевдо?

Фото: Новинарня
Правильно! Неправильно!

Так-так, це легендарна «Тайра». Під час Майдану Юлія рятувала поранених на Грушевського, згодом викладала тактичну медицину, а з початком війни на сході країни зайнялася евакуацією поранених бійців. Вона організувала та очолила добровольчий медично-евакуаційний підрозділ "Ангели Тайри", який базувався під Маріуполем. З 2014 до 2018 була добровольцем-парамедиком. З 2018 до 2020 служила за контрактом в лавах ЗСУ та очолювала евакуаційне відділення 61-го мобільного шпиталю в Маріуполі. Напередодні 24 лютого «Тайра» знову опинилася на сході: аби в ролі волонтерки допомагати з евакуацією постраждалих.

«Дякую за прихисток. "Азовсталь" – місце моєї смерті і мого життя», – хто автор цих слів?

Правильно! Неправильно!

Автор – пресофіцер полку «Азов» Дмитро Козацький на псевдо «Орест». Він – один із учасників героїчної оборони Маріуполя та автор світлин із фортеці «Азовсталь», які облетіли всі українські та світові ЗМІ й показали, що насправді відбувається у сховищах заводу, який бомбардують росіяни. Ці слова військовий опублікував напередодні російського полону. Повернути «Ореста» та ще понад 100 азовців вдалося 21 вересня.

«Тільки не пиши мені про війну, розкажи, чи є біля тебе сад, чи ти чуєш коників і цикад, і чи повзають равлики по в'юну», – це рядки українського воїна переклали вже понад 12 мовами. «Лист до доньки» – одна з поезій, що стала символом великої війни. Хто її автор?

Правильно! Неправильно!

Це рядки з вірша Павла Вишебаби – зоозахисника, музиканта та командира відділення у 68-й окремій єгерській бригаді. Сьогодні Павло разом із побратимами звільняє схід нашої країни.

Її дідусь – відомий український письменник, батько – бандурист, а сама вона – авторка збірки поезій «Як вигинається воєнне коло», волонтерка, парамедикиня та військова морської піхоти ЗСУ. Хто це?

Фото: elle.ua.
Правильно! Неправильно!

Громадська активістка, учасниця Євромайдану, координаторка ініціативи «Переходь на українську», співорганізаторка проєкту «Мовомарафон-25«, учасниця акції «Весна на граниті». До цього переліку можна було б додати «філологиня», але гуманітарні науки Ярина змінила на службу в армії. З 2019 року вона була парамедикинею в добробаті «Госпітальєри», а вже в травні 2021-го стала морпіхом.

Що ви знаєте про українських захисників і захисниць, які виборюють нашу свободу?
Непоганий результат! Схоже, ви точно чули про героїзм захисників Маріуполя та безстрашність «Вовків Да Вінчі». Натомість про деяких героїв ви почули вперше, і це не дивно, адже їх у нас - сотні тисяч. Поділіться цим тестом із друзями!
Йой, чудовий результат! Здається, ви знаєте не лише імена українських героїв, а й їхні біографії. Поділіться цим тестом із друзями, побачимо, чи чули вони про «Вовків Да Вінчі».
Пане Залужний? Це ви? Здається, ви перемогли в цій грі. Вас не здивуєш ані картинами Валерія Пузіка, ані віршами Павла Вишебаби. А про Дениса Прокопенка та Дмитра Коцюбайла ви чуєте геть не вперше. Поділіться тестом із друзями, побачимо, чи зможуть вони повторити цей результат!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Святошинському районі запрацював пункт підтримки для постраждалих від обстрілу

Опубліковано

У Святошинському районі Києва розгорнули пункт підтримки для місцевих мешканців, які постраждали внаслідок чергової ракетної атаки росіян 24 квітня 2025 року.

Про це повідомили у Святошинській РДА.

Де отримати допомогу

Допомогу можна отримати в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №96 імені О. К. Антонова за адресою: вулиця Олександра Оксанченка, 2.

На місці працюють фахівці, які надають оперативну, психологічну та комунальну підтримку:

  • оперативний черговий Святошинської РДА: 095 188 06 93;
  • психологічна допомога: 097 003 93 67, 093 800 76 71;
  • приймальня КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району»: 050 412 67 11.

Про російську атаку

Як повідомляли у ДСНС, Святошинський район зазнав найбільших руйнувань під час атаки. За попередніми даними, у Києві загинуло 9 людей, понад 70 отримали травми. Рятувальники, інженерні підрозділи, верхолази та пошукові собаки працюють безперервно.

Нагадаємо, що 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО).

Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка ДСНС

Читати далі

Освіта

В Україні запустили першу онлайн-магістратуру з навчанням від Google і Meta

Опубліковано

Онлайн-університет Neoversity резидента «Дія.City» GoIT запустив першу в Україні онлайн-магістратуру зі штучного інтелекту та програмування. Після завершення навчання студентам видаватимуть диплом європейського зразка.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Програма навчання орієнтована на підготовку фахівців зі штучного інтелекту, здатних створювати інноваційні продукти для глобального ринку. Навчання проходитиме онлайн, а серед викладачів — експерти з провідних технологічних компаній, зокрема Google, Meta, Ciklum та Intellias.

Заняття охоплюватимуть ключові теми:

  • машинне навчання;
  • архітектура ШІ;
  • Data Science;
  • прикладне програмування.

Читайте також: На «Дія.Освіта» випустили нові курси від BecomingX Ukraine про ШІ та технології

Neoversity реалізує цей проєкт за підтримки європейського університету Woolf, який працює за принципами колегіальної моделі Оксфорду.

Після завершення магістратури студенти отримають диплом європейського зразка, який визнається у понад 50 країнах світу.

Михайло Федоров відзначив, що інтеграція штучного інтелекту в державні процеси вже триває, але для сталого розвитку галузі необхідна якісна підготовка спеціалістів.

Нагадаємо, що фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Українські волонтери можуть отримати $1000 на проєкти для безпритульних тварин

Опубліковано

Хостингова компанія HOSTiQ.ua запустила п’ятий щорічний грантовий конкурс «Допомога хвостикам». Волонтерські та благодійні організації з України можуть отримати тисячу доларів для реалізації корисного проєкту на підтримку безпритульних тварин.

Про це повідомили організатори.

Про конкурс

У 2024 році участь у конкурсі взяли 70 організацій. Тоді грант отримав проєкт із міста Глухів на Сумщині — команда облаштувала вольєри для собак поблизу прифронтової зони. За словами менеджерки програм КСВ HOSTiQ Юлії Піменової, у таких регіонах можливості залучення допомоги обмежені, тож локальні ініціативи мають особливу вагу.

«Було страшно подаватись на грант — чи помітять нас? Наважились для блага тварин. За виграні гроші ми зробили те, що було в мріях та планах довгий час. Радіємо з того, що нам вдалося покращити умови життя наших підопічних»» — поділилась Яна Сокол — авторка проєкту, що переміг у 2024 році.

Читайте також: UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам

Цьогоріч переможця визначать у травні. Автори проєкту мають реалізувати свою ініціативу протягом місяця після отримання фінансування та прозвітувати про витрати.

Приймання заявок триватиме до 30 квітня 2025 року. Детальніше про умови участі можна прочитати за посиланням.

Цьогорічними партнерами конкурсу стали: IT-компанія ZONE3000, мережа «Фокстрот», KORMOTECH, бренд «Клуб 4 лапи» та виробник COLLAR. Вони також визначать власних переможців та нададуть призи.

Нагадаємо, що на Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО).

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Шопочитати

Військо2 дні тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство6 днів тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура7 днів тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Суспільство1 тиждень тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...