У якому віці Райко почала малювати?

Творчості Поліна Райко присвятила фактично останні роки свого життя, почавши малювати у 69. І настільки захопилася цією справою, що витрачала на фарбу та пензлі практично всю свою пенсію.
Чим Райко займалася до цього?

Насправді в Поліні Райко нічого не видавало майбутню художницю-аматорку. Якби ви зустріли її десь на Херсонщині, то навряд чи б запам’ятали. Райко була звичайною бабусею, схожою на сотні й тисячі інших бабусь по всій Україні. А більшість свого життя вона присвятила кропіткій роботі на колгоспі та городі. Ось, що казала про своє життя сама мисткиня: «Прожила жизнь, не дай Бог так! У бєдності. Проробила дуже важко. Дома, в колхозі, і по плавнях, у лісничистві».
А знаєте, що саме вважається першою свідомою роботою художниці?

Ваажається, що першою свідомою «пробою пера» Райко став білий голуб, якого мисткиня зобразила на хвіртці власного будинку. Так Україна отримала ще одну генійку наївного мистецтва, чиїми роботами захоплюються на рівні з Марією Примаченко та Катериною Білокур.
Чому ми кажемо саме про свідому роботу? Тому що всі ми малювали в дитинстві. Звісно, віднайти дитячі малюнки Райко неможливо, однак про один із них вона пам’ятала навіть у 70-річному віці. За нього майбутня художниця отримала п’ятірку. Що саме вона намалювала?

Ось, як згадувала цей момент сама Райко: «Во втором класє це мене єдіний раз вчителька визвала: "Намалюй судно, Солдатова Поліна". Я вийшла, взяла крейду і намалювала судно морське. І дим там іде з труби, і парус, і мачти, і якорі. І серп і молот, і флаг. Вона: "Садісь, Поліна, пятьорочка!».
А чим малювання було для самої Райко?

Райко не мріяла стати художницею і точно не створювала свої роботи заради якоїсь фінансової вигоди. Натомість малювання стало для українки своєрідною терапією, адже вона взялася за фарби, опинившись на самоті – поки син відбував покарання в тюрмі. Крім того, попередні роки життя Райко також були складними: за рік до ув’язнення сина донька художниці трагічно загинула в аварії, а перед цим з життя пішов чоловік мисткині. Тому живопис був порятунком для українки.
Що найбільше любила малювати генійка наївного мистецтва?

Найбільше Поліна Райко любила малювати саме птахів, при чому різних форм, кольорів та видів. Це помітно й на стінах її будинку, де «зібралися» домашні качки, гусі, ластівки, півники, сови й навіть дятли. Водночас Райко поєднувала і, на перший погляд, абсолютно контрастні речі. Скажімо, релігійні образи та радянську символіку.
Як сусіди реагували на творчість Поліни Андріївни?

Із сусідами художниці кілька років тому вдалося поспілкуватися працівникам Музею Івана Гончара. Виявилося, що місцеві сприймали Поліну Райко як дивну, казали, що вона несповна розуму. Сусіди просто не розуміли, навіщо вона постійно ходить у плавні та сидить там наодинці, слухаючи спів птахів. А тому й до творчості художниці ставилися неоднозначно, радячи витрачати останні гроші на їжу, а не на фарбу. Натомість Райко завжди відповідала однаково: «Я щаслива тільки коли малюю».
Із якою американською художницею часто порівнюють Поліну Райко?

Бабуся Мозес – американська художниця-аматорка, що працювала в стилі примітивізму. Як і Райко, вона не мала художньої освіти, але це не заважало Мозес малювати у вільний від домашніх клопотів час.
Хто викупив хату художниці після її смерті?

У 2004 році хату художниці Поліни Райко – фактично найбільший її твір – викупив бізнесмен із Канади. Це дозволило врятувати будівлю, адже на ділянку поклав око й сусід, який мріяв збудувати для себе гараж. Згодом на базі хати облаштували музей Поліни Райко.
Через чотири роки для збереження спадщини Райко створили благодійний фонд. Хто став його засновником?

Благодійний фонд Поліни Райко у 2008 році створив херсонський художник В'ячеслав Машницький, який повернувся до ріного міста 2002 року. Відтоді він розвивав місцеву художню сцену, а крім фонду також заснував Музей сучасного мистецтва Херсона (МСМХ).Під час повномасштабного вторгнення він свідомо залишився у рідному місті, щоб піклуватися про колекцію МСМХ. Наприкінці жовтня 2022 року, незадовго до деокупації частини Херсонщини від російських військ, рідні та друзі художника втратили із ним зв’язок. Відтоді тривають пошуки Машницького. А фондом наразі опікується інший художник – Семен Храмцов.
Коли малюнки Райко вперше «побували» у Києві?

2018 року в PinchukArtCentre на виставці «Свій простір», що була присвячена дослідженню позиції жінки в історії українського мистецтва, відтворили «свою кімнату» Поліни Райко, перенісши її малюнки у галерею в центрі Києва. Ця подія стала унікальною, адже до цього побачити роботи Райко можна було або безпосередньо в будинку художниці, або в інтернеті. Так мистецтво херсонської авторки нарешті відкрилося широкому загалу.
І наостанок. Як гадаєте, що саме зображено на цій стіні в будинку Райко?

Поліна Андріївна дуже ображалася, коли цих велетенських тварин гості будинку називали котами. Натомість завжди дуже суворо казала, що це – леопарди.
Поділіться своїми результатами:
Культура

Працівники Київської митниці зберегли від вивезення 27 посріблених предметів від польських майстрів — дзеркала, скриньки, посуд з кавових та чайних сервізів, горіхокол та дверний молоток. Усе це виявили під час перевірки міжнародного експрес-відправлення з Рівного до Польщі.
Про це повідомила пресслужба Київської митниці.
Побутові речі від польських майстрів
За оцінкою фахівців Національного музею історії України, усередині посилки — цілісна колекція унікальних побутових речей з посрібленням, створених польськими майстрами у другій половині ХІХ — на початку ХХ століття.
Усі предмети виготовлені на легендарних фабриках: Fraget,Norblin & Co Warszawa, Bracia Henneberg, Roman Plewkiewicz &Co, Fabryka Wolska pod Warszawa та інших, що працювали у Варшаві у часи Королівства Польського.
Читайте також: Українські митники виявили цінні артефакти про Тараса Шевченка (ФОТО)
У колекції були:
- 4 предмети від Fraget — бренду, що став синонімом якості,
- 5 — від Norblin & Co Warszawa;
- 6 — від Bracia Henneberg, знаної своїми дзеркалами.
Митники зазначили, що під час вивезення посилки не було спеціального свідоцтва. Стосовно громадянина, який відправляв культурні цінності за кордон склали протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України.
Про виробників
Fraget — варшавська фабрика, чиї вироби прикрашали столи в Києві, Одесі, Вільно та Тифлісі.Конкурент Norblin & Co Warszawa представив світу сплав «веріт» — технологію, яка змінила підхід до посріблення, а Bracia Henneberg славилися своїми дзеркалами.




Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото надала пресслужба Київської митниці
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Люди в коментарях жартують, що цей ролик може слугувати рекламою банку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів / ок та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука . Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Проєкт благодійна організація втілює спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани / ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці ораганізатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року.
Щоб долучитися — заповнюйте анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо.
Щоб стати волонтером — надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки з фейсбук-сторінки ветерана Івана Романа