Хто охрестив Русь у 988 році?

Це Володимир Великий, який у 988 році наказав жителям давнього Києва спалити ідоли язичницьких богів і прийняти нову релігію, скупавшись у Дніпрі. Сам Володимир Великий охрестився раніше в Корсуні (сучасний Херсонес Таврійський у Криму), бо хотів одружитися з сестрою візантійського імператора.
Яка з цих пам'яток періоду Русі збереглася в Києві?
Це Софійський собор, який є одним з небагатьох уцілілих храмів періоду Русі. Софійський собор став першим об’єктом в Україні, який внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Хто з правителів Русі зображений на купюрі 2 гривень? Його вважають засновником Софійського собору, який теж зображений на банкноті.

Ярослав Мудрий. Бо саме за його правління збудували Софійський собор і першу бібліотеку при ньому.
Зараз основним законом нашої держави є Конституція України. А чи була така збірка законів на Русі?
Це «Руська правда», яку склали за часів правління Ярослава Мудрого. Цей документ обмежував звичай кровної помсти, замінивши його на грошові штрафи.
Хто організував систему сплати податків для наших предків?
Княгині Ользі довелося все робити самій. Вона прийшла до влади після трагічної смерті свого чоловіка Ігоря, якого вбили через часті збори данини. Аби не повторити його долю та зменшити кількість повстань, Ольга наказала створити «уроки» — чіткі розміри данини та «погости» — місця, де її збирали.
На чию честь назвали Київський національний університет імені Тараса Шевченка, коли його відкрили в 19 столітті?

У 1834 році відкрили Київський університет Святого Володимира, що назвали на честь князя Володимира Великого, який прийняв християнство та створював перші школи на території Русі.
Про часи Русі ми знаємо завдяки літописам, що їх вели очевидці подій. Хто був найвідомішим тогочасним «журналістом», який написав великий твір про походження та історію Русі?
Князі були зайняті іншими справами — відбивалися від ворогів і розбудовували державу. Натомість чернець Нестор Літописець написав твір «Повість минулих літ» на початку 12 століття.
росіяни хочуть привласнити собі історію Русі, хоча назви «росія» та «російська імперія» виникли на початку 18 століття. А коли була перша згадка назви «Україна»?

Перша згадка назви «Україна» зʼявилась у 1187 році в Київському літописі. Вона стосувалася походу переяславського князя Володимира Глібовича, який помер під час походу проти половців, і «за ним вся Україна потужила».
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

У Святошинському районі Києва розгорнули пункт підтримки для місцевих мешканців, які постраждали внаслідок чергової ракетної атаки росіян 24 квітня 2025 року.
Про це повідомили у Святошинській РДА.
Де отримати допомогу
Допомогу можна отримати в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №96 імені О. К. Антонова за адресою: вулиця Олександра Оксанченка, 2.
На місці працюють фахівці, які надають оперативну, психологічну та комунальну підтримку:
- оперативний черговий Святошинської РДА: 095 188 06 93;
- психологічна допомога: 097 003 93 67, 093 800 76 71;
- приймальня КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району»: 050 412 67 11.
Про російську атаку
Як повідомляли у ДСНС, Святошинський район зазнав найбільших руйнувань під час атаки. За попередніми даними, у Києві загинуло 9 людей, понад 70 отримали травми. Рятувальники, інженерні підрозділи, верхолази та пошукові собаки працюють безперервно.
Нагадаємо, що 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО).
Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка ДСНС
Освіта

Онлайн-університет Neoversity резидента «Дія.City» GoIT запустив першу в Україні онлайн-магістратуру зі штучного інтелекту та програмування. Після завершення навчання студентам видаватимуть диплом європейського зразка.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Програма навчання орієнтована на підготовку фахівців зі штучного інтелекту, здатних створювати інноваційні продукти для глобального ринку. Навчання проходитиме онлайн, а серед викладачів — експерти з провідних технологічних компаній, зокрема Google, Meta, Ciklum та Intellias.
Заняття охоплюватимуть ключові теми:
- машинне навчання;
- архітектура ШІ;
- Data Science;
- прикладне програмування.
Читайте також: На «Дія.Освіта» випустили нові курси від BecomingX Ukraine про ШІ та технології
Neoversity реалізує цей проєкт за підтримки європейського університету Woolf, який працює за принципами колегіальної моделі Оксфорду.
Після завершення магістратури студенти отримають диплом європейського зразка, який визнається у понад 50 країнах світу.
Михайло Федоров відзначив, що інтеграція штучного інтелекту в державні процеси вже триває, але для сталого розвитку галузі необхідна якісна підготовка спеціалістів.
Нагадаємо, що фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ.
Фото обкладинки: Freepik
Можливості

Хостингова компанія HOSTiQ.ua запустила п’ятий щорічний грантовий конкурс «Допомога хвостикам». Волонтерські та благодійні організації з України можуть отримати тисячу доларів для реалізації корисного проєкту на підтримку безпритульних тварин.
Про це повідомили організатори.
Про конкурс
У 2024 році участь у конкурсі взяли 70 організацій. Тоді грант отримав проєкт із міста Глухів на Сумщині — команда облаштувала вольєри для собак поблизу прифронтової зони. За словами менеджерки програм КСВ HOSTiQ Юлії Піменової, у таких регіонах можливості залучення допомоги обмежені, тож локальні ініціативи мають особливу вагу.
«Було страшно подаватись на грант — чи помітять нас? Наважились для блага тварин. За виграні гроші ми зробили те, що було в мріях та планах довгий час. Радіємо з того, що нам вдалося покращити умови життя наших підопічних»» — поділилась Яна Сокол — авторка проєкту, що переміг у 2024 році.
Читайте також: UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам
Цьогоріч переможця визначать у травні. Автори проєкту мають реалізувати свою ініціативу протягом місяця після отримання фінансування та прозвітувати про витрати.
Приймання заявок триватиме до 30 квітня 2025 року. Детальніше про умови участі можна прочитати за посиланням.
Цьогорічними партнерами конкурсу стали: IT-компанія ZONE3000, мережа «Фокстрот», KORMOTECH, бренд «Клуб 4 лапи» та виробник COLLAR. Вони також визначать власних переможців та нададуть призи.
Нагадаємо, що на Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО).
Фото обкладинки: Unsplash