Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Терикони Донбасу самозаймаються і вибухають: чому це екологічна біда для регіону? (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

“«Вулкани Донбасу» – це терикони. Траплялися випадки, коли ці терикони починали вибухати”, – розповідає керівник відділу енергетики громадської організації “Екодія” Костянтин Криницький.

Організація має окремий напрямок роботи щодо поступової відмови від видобування вугілля і справедливої трансформації вугільних регіонів.

“Ми в «Екодії» презентуємо окреме дослідження саме про вплив видобутку, спалення вугілля на здоров’я населення в Україні”, – додає Костянтин Криницький.

Одна з найважливіших проблем, порушених у дослідженні, — самозаймання териконів.

Чому терикони спалахують?

За словами Костянтина, терикон складається із залишків того, що вже витягнули з шахти. Там є частина вугілля, там є пуста порода. І саме ці матеріали є легкозаймистими. У Донецькій області, в Луганській області є терикони, які перебувають у цьому становищі постійного тління.

“Є такий красивий вислів, як «вулкани Донбасу». Саме «вулкани Донбасу» – це терикони. І бували випадки вже в історії, коли ці терикони починали вибухати”, – каже Костянтин.

Читайте також: Снаряди вбивають ґрунт. Як на Донбасі відновлюють дику природу після впливу війни

Вибухи стаються, бо всередині терикону – температура 100°, 200° і може бути 1000° градусів за Цельсієм.

“І коли та розпалена пуста порода, залишки вугілля – вони тліють, загораються, і починає процес підняття нагору, це може реально виглядати як виверження невеличкого вулкана. І ця порода буде спускатися вниз, порода буде спускатися на землю”, – пояснює експерт.

Такі приклади були в Мирнограді в 60-х роках, і за роки незалежності також такі випадки траплялися.

У чому небезпека?

“У нас є цілі міста, основне призначення яких – підтримувати саме вуглевидобуток. Там працюють шахтарі, живуть їхні сім’ї. І ці міста розташовані дуже-дуже близько до вугільних підприємств, або вугільні підприємства самі розташовані у місті. І ці терикони – вони дуже близько знаходяться до будівель, де живуть люди, до приватних будинків, до багатоповерхових будинків”, – застерігає Костянтин Криницький.

Він пояснює, що з одного боку, коли горить терикон, коли він тліє, видобувається і виходить велика кількість парникових газів. А парникові гази – це СО2, вони впливають і є основною причиною зміни клімату.

Читайте такожВогняна екологічна катастрофа. Як на Донбасі борються з наслідками лісових пожеж

З іншого боку, також виділяються дуже шкідливі речовини: аміак, азот, сірководень – ті речовини, що забруднюють навколишнє середовище, зокрема повітря. І якщо подивитися на статистику, регіони, де є вуглевидобувне підприємство або вугільні електростанції, — там більша кількість захворюваності населення з дихальних шляхів, серцево-судинних хвороб, на розлади психіки. Це сильно впливає на навколишнє середовище і на здоров’я людей.

Це може призвести також до міграції населення. Люди лишатимуть забруднені території, де жити буде вже небезпечно.

Які шляхи вирішення?

Це питання не вирішується, бо спочатку воно потребує величезної кільності грошей. Щодо кожного терикону має бути складена окрема програма.

Це коштуватиме декілька мільйонів… сотень мільйонів гривень. Цих коштів не виділяєть, бо по факту такі терикони, які тліють, — вони просто є.

Спалювання вугілля і використання вугілля впливає на всю країну. Терикони є і в Донецькій області, і в Луганській, і в Дніпропетровській, Волинській, Львівській – тобто всі області, де відбувається вуглевидобуток.

Вугільні електростанції, шахти – це забруднення – це так чи інакше впливає на прилеглі території, на прилеглі населені пункти.

Читайте також: Чому цвіте Дніпро і чому ми у цьому винні? (ВІДЕО)

За словами Костянтина Криницького, наша держава має готуватися для вирішення цих величезних екологічних проблем.

Класичне вирішення, що використовується в Україні – це зрізання вищого шару терикону. Коли зрізається верхній шар, це частково поліпшує ситуацію, і менше шансів, що терикон буде займатися.

А те, що роблять інші країни, у яких є величезний досвід, такі як Німеччина, Чехія, Польща, де трансформаційні процеси відбуваються вже не одне десятиліття, там є вже напрацьовані приклади, що робити з териконами, – це саме рекультивація.

У Німеччині є приклади, коли були створені окремі парки на основі териконів. Терикони були перетворені на такі гірсько-лижні спуски зі штучним снігом.

У зарубіжних країнах думали і робили… приклади створення такого собі індустріального музею. Тобто музей історії регіону на базі шахти. Тобто там можна спуститися в шахту, подивитися, як усе там було 40-50 років тому. І облаштовують територію довкола. Наприклад, в Ессені, в Німеччині (Західна Німеччина) така шахта стала культурним центром.

Читайте такожВиходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Мільярди гривень йдуть щороку на те, щоб підтримувати вугільну галузь. Ці витрати лише збільшуються. Є окремі рішення Рахункової палати, де йдеться, що ця підтримка – не ефективна й не прозора.

Частково ці кошти, багатомільярдні дотації можна використовувати для питання трансформації вугільних регіонів конкретних і того ж поводження із териконами.

Конкретно в вугільних регіонах порушувати це питання публічно, створювати якісь майданчики для обговорення, запрошувати експертів – дуже важливо.

“Важливо створювати публічний резонанс, що ми бачимо цю проблему, вона впливає на нас безпосередньо, і треба щось робити. Приклади того, що можна зробити, – вони є, і нам треба замислюватися про це вже зараз. Щоб в майбутньому меншими були негативні наслідки”, – підкреслив керівник відділу енергетики в громадській організації “Екодія” Костянтин Криницький.

Читайте такожЯк «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, «Восток SOS» допомагає на лісових пожежах.

Як ми повідомляли раніше, на Луганщині і Донеччині екологи рятують унікальні українські степи.

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Маріуполі ліцей автотранспорту отримав обладнання для навчання слюсарів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Маріупольський професійний ліцей автотранспорту, який навчає майбутніх слюсарів-ремонтників, отримав спеціальне обладнання для практичних навичок.

Про це повідомив у фейсбуці Проєкт USAID.

До переліку обладнання входять ноутбуки, автомобільні підйомники, домкрати, набори ключів, гідравлічний прес, вулканізатор, установка для мийки деталей та інші інструменти, необхідні слюсарю для ремонту автомобілів.

Читайте такожДе купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

Це обладнання допомагає покращити практичні навички слюсарів, які навчаються у ліцеї, сприяє підвищенню конкурентоспроможності молодих фахівців під час працевлаштування на підприємствах Маріуполя та Донецької області.

Такод база ліцею поповнилася новим комплексом для ремонту форсунок, а трохи раніше – вертикально-хонінгувальним верстатом та універсальним знімачем шківів. Це обладнання будуть використовувати під час практичних занять учнів за професією “Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів”. Обладнання стане частиною матеріально-технічної бази Регіонального навчально-практичного центру слюсарного напрямку, що відкритий на базі ліцею.

Читайте такожТерикони Донбасу самозаймаються і вибухають: чому це екологічна біда для регіону? (ВІДЕО)

Сучасне обладнання дозволяє також підготувати кваліфікованих фахівців, зокрема з-поміж безробітних. З початку жовтня ліцей отримав замовлення від Маріупольського міського центру зайнятості на підготовку слюсарів-ремонтників за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Зараз навчаються семеро людей.

Навчання організоване за дуальною формою здобуття освіти, яка орієнтована на реальні потреби роботодавця та поєднує отримання слухачами теоретичних знань з практикою на майбутньому робочому місці. За три місяці слухачі курсів отримають свідоцтво державного зразка про здобуття кваліфікації слюсаря-ремонтника. Усі, хто приходить навчатися за цією спеціальністю, гарантовано отримують роботу.

Нагадаємо, на Луганщині аграрний ліцей отримав новий трактор для студентів.

Усі фото: facebook.com/ERAUkraine.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Британія передасть Україні ракетну зброю і військові кораблі

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Україна отримає від Великої Британії ракетне озброєння і військові кораблі.

Про це в інтерв’ю телеканалу Дом повідомив посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.

За його словами, будуть побудовані військово-морські бази. За першими двома вже розпочато підготовчі роботи. Одна з них буде розташована на узбережжі Чорного моря, друга — Азовського.

“Це будуть спеціальні військово-морські захищені бази, де будуть розміщені війська, де буде жити персонал, їхні сім’ї. Все, що необхідно для того, щоб це були сучасні НАТОвського стандарту військово-морські бази”, — розповів Пристайко.

Будуть побудовані два військово-морські порти. Також Україна придбає у Великій Британії два протимінні кораблі. Передбачено будівництво кораблів меншого класу в Україні та в Британії.

Читайте також: Де купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

“Спочатку їх побудують у Британії, потім технологію передадуть разом з виробництвом на українські верфі, що дасть змогу залучити наших робітників на місцях, дасть змогу підтримати місцевий і загальний бюджети. І побудовані кораблі увійдуть до складу наших Військово-морських сил”, — продовжив Пристайко.

Окрім того, Україна отримає ракетну зброю, яка дасть змогу посилити оборонні можливості у морі.

Нагадаємо, у Житомирі продемонстрували антидронові комплекси України.

Як ми повідомляли раніше, українська гвинтівка «Нічний хижак» вийшла на міжнародний ринок.

Головне фото: kanaldom.tv.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Хоровий рекорд: 750 криворіжців заспівали «Хай живе вільна Україна»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Кривому Розі понад 750 людей заспівали про Україну і встановили національний рекорд наймасовішого виконання пісні.

Про це пише 0564.ua.

Представники Національного проекту «Книга рекордів України» зафіксували в Кривому Розі масове виконання пісні «Хай живе вільна Україна».

Пісню виконали більш як 750 учасників творчих вокальних і хорових колективів Кривого Рогу та інших міст Дніпропетровської, Київської, Кіровоградської, Полтавської областей.

Встановлення рекорду України відбулося в рамках IV Всеукраїнського фестивалю козацької пісні. Щодо пісні «Хай живе вільна Україна», її автор —  Микола Шапошник, аранжував Петро Андрійчук. 

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

2016-го ЮНЕСКО визнала козацькі пісні Дніпропетровщини нематеріальним культурним надбанням людства. Цьому передувала тривала копітка робота краєзнавців, музикантів та науковців краю під керівництвом Олександра Вілкула та Євгена Удода.

Інше відео рекорду можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, львівська крамничка гітар стала рекордсменкою: працює понад 100 років.

Усі фото: 0564.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі