Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Терикони Донбасу самозаймаються і вибухають: чому це екологічна біда для регіону? (ВІДЕО)

Опубліковано

“«Вулкани Донбасу» – це терикони. Траплялися випадки, коли ці терикони починали вибухати”, – розповідає керівник відділу енергетики громадської організації “Екодія” Костянтин Криницький.

Організація має окремий напрямок роботи щодо поступової відмови від видобування вугілля і справедливої трансформації вугільних регіонів.

“Ми в «Екодії» презентуємо окреме дослідження саме про вплив видобутку, спалення вугілля на здоров’я населення в Україні”, – додає Костянтин Криницький.

Одна з найважливіших проблем, порушених у дослідженні, — самозаймання териконів.

Чому терикони спалахують?

За словами Костянтина, терикон складається із залишків того, що вже витягнули з шахти. Там є частина вугілля, там є пуста порода. І саме ці матеріали є легкозаймистими. У Донецькій області, в Луганській області є терикони, які перебувають у цьому становищі постійного тління.

“Є такий красивий вислів, як «вулкани Донбасу». Саме «вулкани Донбасу» – це терикони. І бували випадки вже в історії, коли ці терикони починали вибухати”, – каже Костянтин.

Читайте також: Снаряди вбивають ґрунт. Як на Донбасі відновлюють дику природу після впливу війни

Вибухи стаються, бо всередині терикону – температура 100°, 200° і може бути 1000° градусів за Цельсієм.

“І коли та розпалена пуста порода, залишки вугілля – вони тліють, загораються, і починає процес підняття нагору, це може реально виглядати як виверження невеличкого вулкана. І ця порода буде спускатися вниз, порода буде спускатися на землю”, – пояснює експерт.

Такі приклади були в Мирнограді в 60-х роках, і за роки незалежності також такі випадки траплялися.

У чому небезпека?

“У нас є цілі міста, основне призначення яких – підтримувати саме вуглевидобуток. Там працюють шахтарі, живуть їхні сім’ї. І ці міста розташовані дуже-дуже близько до вугільних підприємств, або вугільні підприємства самі розташовані у місті. І ці терикони – вони дуже близько знаходяться до будівель, де живуть люди, до приватних будинків, до багатоповерхових будинків”, – застерігає Костянтин Криницький.

Він пояснює, що з одного боку, коли горить терикон, коли він тліє, видобувається і виходить велика кількість парникових газів. А парникові гази – це СО2, вони впливають і є основною причиною зміни клімату.

Читайте такожВогняна екологічна катастрофа. Як на Донбасі борються з наслідками лісових пожеж

З іншого боку, також виділяються дуже шкідливі речовини: аміак, азот, сірководень – ті речовини, що забруднюють навколишнє середовище, зокрема повітря. І якщо подивитися на статистику, регіони, де є вуглевидобувне підприємство або вугільні електростанції, — там більша кількість захворюваності населення з дихальних шляхів, серцево-судинних хвороб, на розлади психіки. Це сильно впливає на навколишнє середовище і на здоров’я людей.

Це може призвести також до міграції населення. Люди лишатимуть забруднені території, де жити буде вже небезпечно.

Які шляхи вирішення?

Це питання не вирішується, бо спочатку воно потребує величезної кільності грошей. Щодо кожного терикону має бути складена окрема програма.

Це коштуватиме декілька мільйонів… сотень мільйонів гривень. Цих коштів не виділяєть, бо по факту такі терикони, які тліють, — вони просто є.

Спалювання вугілля і використання вугілля впливає на всю країну. Терикони є і в Донецькій області, і в Луганській, і в Дніпропетровській, Волинській, Львівській – тобто всі області, де відбувається вуглевидобуток.

Вугільні електростанції, шахти – це забруднення – це так чи інакше впливає на прилеглі території, на прилеглі населені пункти.

Читайте також: Чому цвіте Дніпро і чому ми у цьому винні? (ВІДЕО)

За словами Костянтина Криницького, наша держава має готуватися для вирішення цих величезних екологічних проблем.

Класичне вирішення, що використовується в Україні – це зрізання вищого шару терикону. Коли зрізається верхній шар, це частково поліпшує ситуацію, і менше шансів, що терикон буде займатися.

А те, що роблять інші країни, у яких є величезний досвід, такі як Німеччина, Чехія, Польща, де трансформаційні процеси відбуваються вже не одне десятиліття, там є вже напрацьовані приклади, що робити з териконами, – це саме рекультивація.

У Німеччині є приклади, коли були створені окремі парки на основі териконів. Терикони були перетворені на такі гірсько-лижні спуски зі штучним снігом.

У зарубіжних країнах думали і робили… приклади створення такого собі індустріального музею. Тобто музей історії регіону на базі шахти. Тобто там можна спуститися в шахту, подивитися, як усе там було 40-50 років тому. І облаштовують територію довкола. Наприклад, в Ессені, в Німеччині (Західна Німеччина) така шахта стала культурним центром.

Читайте такожВиходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Мільярди гривень йдуть щороку на те, щоб підтримувати вугільну галузь. Ці витрати лише збільшуються. Є окремі рішення Рахункової палати, де йдеться, що ця підтримка – не ефективна й не прозора.

Частково ці кошти, багатомільярдні дотації можна використовувати для питання трансформації вугільних регіонів конкретних і того ж поводження із териконами.

Конкретно в вугільних регіонах порушувати це питання публічно, створювати якісь майданчики для обговорення, запрошувати експертів – дуже важливо.

“Важливо створювати публічний резонанс, що ми бачимо цю проблему, вона впливає на нас безпосередньо, і треба щось робити. Приклади того, що можна зробити, – вони є, і нам треба замислюватися про це вже зараз. Щоб в майбутньому меншими були негативні наслідки”, – підкреслив керівник відділу енергетики в громадській організації “Екодія” Костянтин Криницький.

Читайте такожЯк «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, «Восток SOS» допомагає на лісових пожежах.

Як ми повідомляли раніше, на Луганщині і Донеччині екологи рятують унікальні українські степи.

Суспільство

ГУР знищив зенітно-ракетний комплекс окупантів (ВІДЕО)

Опубліковано

Бійці активного підрозділу Головного управління розвідки Міністерства оборони здійснили успішну атаку на російський зенітно-ракетний комплекс під назвою “стрєла 10” на фронті.

Про це 16 квітня повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України.

Згідно з повідомленням Головного управління розвідки, ворожі зенітники отримали “належне привітання” від бійців, коли саме святкували день військ протиповітряної оборони Росії.

Читати також: У Києві з’явиться меморіал до 80-ї річниці депортації кримських татар

Про Головне Управління Розвідки

Головне управління розвідки Міністерства оборони – орган воєнної розвідки. Головна мета установи – здобуття та аналіз інформації про військовий потенціал інших країн та загрози військового характеру. За оцінками експертів ГУР МО входить до десятки найефективніших розвідок світу. Слабкою стороною ГУР є застаріла технічна база та низький рівень соціального забезпечення співробітників.

ГУР МО хоч і входить до складу Міністерства оборони, проте фінансується окремим рядком у державному бюджеті і підпорядковане безпосередньо Президенту України. Співробітники ГУР МО діють в інших країнах світу зазвичай під видом аташе дипломатичних представництв.

Нагадаємо, що в Україні презентували дрон, який здатен наносити удари глибиною 100+ кілометрів.

Також ми повідомляли, що в Брюсселі відкрили виставку про українських переселенців.

Читати далі

Суспільство

Серіал від Дії для ветеранів: як знайти бажану роботу після військової служби

Опубліковано

На платформі Дія.Цифрова освіта був випущений освітній серіал під назвою “Шлях до бажаної роботи після військової служби”. Цей курс розроблено самими ветеранами з метою допомогти іншим.

Про це повідомляє Мінцифра.

Про серіал

Створений курс надасть учасникам бойових дій та ветеранам АТО/ООС можливість зорієнтуватися на початку свого шляху працевлаштування, визначити напрями, де вони можуть використати свої професійні навички, а також поглибити розуміння важливості ментального здоров’я та впевненості у власних силах.

Цей освітній курс стане надійним провідником для колишніх військовослужбовців у процесі пошуку роботи, а також розкриє потенціал для роботодавців у співпраці з ними.

Читати також: Односельчани згуртувалися та збудували військовому дім

Завдяки серіалу можна дізнатись:

  • що таке профорієнтація та як знайти професію, якою буде цікаво займатися; 
  • як зробити резюме найбільш привабливим;
  • з’ясувати головні етапи пошуку роботи, зокрема, розміщення резюме, використання соцмереж та інших ефективних інструментів на шляху до роботи мрії;
  • про важливість підготовки до співбесіди та підходи її успішного проходження;
  • зрозуміти особливості працевлаштування та можливості на державній службі;
  • як знайти в собі сили, щоб облаштувати життя, отримати нову роботу і досягти успіху.

Подивитися серіал можна тут.

Освітній серіал створено Громадською організацією “Зелена Смуга” в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством у справах ветеранів України, компанією INDIGO Tech Recruiters, Work.ua, за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Нагадаємо, що в київській області перейменують 7 населених пунктів.

Фото: Дія

Читати далі

Суспільство

“(Не)помітні історії”: в Брюсселі відкрили виставку про українських переселенців

Опубліковано

В “Station Europe”, будівлі Європейського парламенту в Брюсселі, відкрили виставку, яка присвячена історіям дев’яти осіб з півдня та сходу України. Ці люди були змушені залишити свої рідні домівки через обстріли, пережили перевірки та знущання від російських окупантів, борючись за своє виживання.

Про це повідомила комунікаційна агенція Gres Todorchuk.

фото: Gres Todorchuk

Про виставку

Ці історії супроводжуються зображеннями найцінніших предметів, які вдалося забрати перед евакуацією: шапка та шарф, виткані в тимчасово окупованому рідному місті; прикраса, яку майже знищили окупанти на блокпосту; записка від найближчої подруги, що залишилася на тимчасово окупованій території; синьо-жовта стрічка, якою герой пройшов полон у Херсоні; ключі від будинку, що вже зайшли його розграбували росіяни; книга з бібліотеки в Маріуполі, яка допомагала героїні боротися з онкологією під час повномасштабної війни в Україні, та інші.

Читати також: Односельчани згуртувалися та збудували військовому дім

Презентація виставки

Виставку зі світлинами та історіями внутрішньо переміщених українців вже відвідали: регіональна директорка UNFPA у Східній Європі та Центральній Азії, Флоренс Бауер, та представник України при Європейському Союзі, Всеволод Ченцов.

фото: Gres Todorchuk

Як потрапити на виставку

Відвідати виставку до 25 квітня включно можуть усі охочі за адресою: Брюссель, площа Люксембург (Place du Luxembourg), Station Europe, Ukrainian Civil Society Hub.

Гості експозиції мають змогу просканувати QR-код та перейти на сайт, щоб дізнатися більше про те, як Центри допомоги врятованим можуть підтримати внутрішньо переміщених українців.

Нагадаємо, що український проєкт з спільнототворення у громадах отримав міжнародну нагороду.

Також ми повідомляли, що Київрада розгляне петицію про збереження садиби Маліна.

Фото: Gres Todorchuk

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство1 тиждень тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство2 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення