Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Телемедицина – це не Кашпіровський. Як українці консультуються з лікарями через додаток

Опубліковано

Вже кілька років українці мають можливість проходити лікування дистанційно. Проте телемедицина і досі сприймається більшістю несерйозно. А фахівці стверджують, що за допомогою цієї технології можна підвищити якість життя людей і знизити показник смертності. Ми запитали у експерта з побудови телемедичних сервісів, як насправді виглядає телемедицина в Україні та які переваги вона має. 

Довідка. В Україні телемедицина не має жодного зв’язку з телебаченням. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), телемедицина — це метод надання послуг з медичного обслуговування там, де відстань є критичним фактором. З початком медичної реформи в Україні телемедицина стала одним з напрямків сфери охорони здоров’я. А під час пандемії коронавірусу вона стала поширеною практикою у багатьох країнах світу.

Телемедицина в Україні

Михайло Торченюк, 

експерт з побудови телемедичних сервісів ТОВ “Медстар Солюшенс”

Що таке телемедицина та як працює в Україні?

— У пацієнта не завжди є гостра потреба йти до лікаря на особистий прийом (або він не має такої можливості), але кожен з нас має право отримати своєчасну медичну допомогу. Саме в таких випадках на допомогу приходить телемедицина. І взагалі, онлайн-консультації — це зручно і безпечно, особливо в умовах поширення коронавірусу. Одна з таких захищених медичних платформ для проведення та реєстрації результатів онлайн-прийомів називається Telemed24. Нею вже користуються тисячі лікарів муніципальних медичних закладів по всій країні та понад 5 мільйонів пацієнтів. 

Як телемедицина допомагає в період пандемії?

— Ще з початку пандемії в Україні, ми запустили соціальну ініціативу #збережилікаряобирайонлайн. Вона покликана убезпечити медичний персонал від можливого інфікування COVID-19. В рамках проєкту на період карантину ми безкоштовно надали доступ до Telemed24 UA для 15 500 лікарів, щоб вони могли проводити онлайн-прийоми і мали альтернативу персональним візитам. Крім того, для пацієнтів з симптомами, схожими на коронавірус, створили call-центр з можливістю запису на дистанційну консультацію через мобільний додаток MedCard24.

Читайте також: Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи

Як потрапити на телеприйом до лікаря?

Для пацієнтів, які знаходяться “по той бік екрану” створено безкоштовний мобільний додаток Medcard24. Тут необхідно знайти заклад і свого лікаря, обрати день/час прийому та чекати на відеодзвінок фахівця. Також є і веб-версія Medcard24, де можна не просто потрапити на дистанційний прийом, а ще й придбати медикаменти згідно з призначеннями лікаря.

Хіба така консультація може замінити повноцінний очний прийом?

— За допомогою телемедицини лікар забезпечує своєчасну медичну допомогу. Особливо, коли відстань і час є критичними чинниками. Також, в період епідемічних спалахів — це надійна альтернатива персональним візитам. Потенційно заражені пацієнти можуть залишатись вдома і не поширювати вірус в медичному закладі та дорогою до нього. Проте, в деяких випадках онлайн консультація не може бути повноцінною заміною очного прийому.

Чому при онлайн-консультації лікар може давати лише загальні рекомендації?

— Під час проведення телемедичного консультування застосовуються уніфіковані клінічні протоколи та стандарти медичної допомоги, затверджені наказами МОЗ України. Під час первинного огляду у такий спосіб лікар може оцінити стан пацієнта. Однак, якщо на прийомі лікар зафіксує необхідність додаткової діагностики або побачить, що стан здоров’я є незадовільним, він має обов’язково запропонувати класичний спосіб лікування.

Що відбувається під час онлайн-прийому? 

— Огляд пацієнта відбувається майже так само, як і на звичайному прийомі. Проте є можливість не йти до лікарні особисто. Пацієнт обирає лікаря, записується на конкретну дату та час й отримує відеодзвінок від фахівця. Далі все, як на звичайному прийомі — пацієнт пояснює причину звернення, лікар фіксує скарги та надає рекомендації.

А для пацієнта це безкоштовно?

— За консультації у платформі Telemed24 через мобільний додаток Medcard24 не треба нічого платити. Адже медичний заклад і лікар отримують кошти від Національної служби здоров’я України як за звичайний прийом, але із застосуванням засобів відеозв’язку на основі укладеної декларації пацієнта з сімейним лікарем/терапевтом/педіатром.

Чим цей сервіс відрізняється від інших?

— Ми одні з перших вийшли на ринок eHealth з початку медичної реформи. Загалом компанія  працює в медичній галузі 30 років. В системі для медичних закладів працює понад 15 тисяч медиків та майже 5 мільйонів пацієнтів. Ми розробили кілька програмних продуктів для лікарів, які при одночасному впровадженні складають екосистему, що робить надання медичної допомоги сучасним, оперативним та зручним.

Чи потрібно заводити медичну карту, як в поліклініці? 

— Електронну медичну карту має кожен пацієнт, який уклав декларацію з сімейним лікарем. Всі персональні дані пацієнта, а також медична інформація знаходяться в національній електронній системі охорони здоров’я eHealth. Додаток Medcard24 забезпечує доступ пацієнта до неї також.

В якому форматі пацієнт отримує анамнез та діагноз?

— Також в електронному вигляді. Лікар вносить анамнез, діагноз та свої коментарі під час дистанційного прийому через платформу Telemed24. Дані автоматично потрапляють до електронної медкарти в додатку Medcard24. Таким чином пацієнт отримує доступ до цієї інформації. 

Читайте також: Як працює медреформа на Дніпропетровщині? Сільський лікар заробляє близько 20 тисяч гривень на місяць

Дані зберігаються в картці конкретного пацієнта навіть під час зміни сімейного лікаря або на подальшому прийомі профільного спеціаліста, наприклад, кардіолога. Так новий фахівець бачить всю історію хвороби. Це позитивно впливає на якість лікування. Перевага електронної медичної картки в тому, що вона не може загубитись, як звичайна паперова. А після завершення прийому ніхто не зможе виправити/змінити внесені дані.

Чи можна довіряти телемедицині та чи безпечно це?

— Звісно, наша компанія перша в Україні забезпечила багаторівневий захист системи згідно державних стандартів. Саме це убезпечує і лікарів, і пацієнтів від витоку інформації та зберігає лікарську таємницю. 

Технології

Monobank оновив додаток Expirenza для любителів ресторанів, кафе та барів

Опубліковано

Monobank запустив тестування нової версії додатку Expirenza 2.0, спрямованої на любителі відвідувати кафе, бари та ресторани. У новій версії користувачі зможуть користуватися мапою закладів, отримувати рекомендації щодо вибору і замовляти їжу для інших осіб.

Про це повідомляє Олег Гороховський в своєму Telegram-каналі.

Про додаток

У минулій версії Expirenza користувачі мали можливість переглядати меню закладів, оплачувати рахунки з включенням чайових чи без них, а також залишати відгуки за QR-кодом.

Додаток збирав понад 1700 закладів по всій території України. За допомогою Expirenza можна швидко підібрати заклад для вечері, забронювати столик онлайн та без зайвого очікування оплатити рахунок і залишити чайові. За словами співзасновника Monobank Олега Гороховського, це забезпечувало зручність і швидкість обслуговування.

Читати також: Як організувати діяльність робочої групи в евакуації: досвід Соледарської громади

Оновлення

У новій версії Expirenza з’явилися додаткові можливості, такі як “Їжлисти” з порадами куди піти і що спробувати, створені такими відомими особистостями як Стас і Аня Завертайло, Володимир Ярославський, Алекс Купер та інші. Кожен користувач тепер може створити свій власний “Їжлист”.

Додатковою новою функцією є “Частування”, яка дозволяє замовити страву у закладі для іншої людини, яка зможе її скуштувати у зручний для себе час. Це вважається чарівним способом виразити турботу та увагу навіть на великі відстані.

Нагадаємо, що Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО.

Також ми повідомляли, що Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон.

Фото: Monobank

Читати далі

Суспільство

F20: українці розробили нову горор гру (ВІДЕО)

Опубліковано

Студія Red Viburnum з України представила свою останню психологічну гру у жанрі хоррор, F20, та виклала тизер-трейлер проєкту на YouTube.

Про гру

Автори пояснюють, що F20 є одиночною грою у реалістичному стилі з видом від першої особи в жанрі психологічного бойового виживального жаху. Гра розгортається під час Першої світової війни та розповідає про пригоди солдата Британського Експедиційного корпусу. Цей солдат зіткнеться з загадковими надприродними явищами та жахами війни.

Читати також: Американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО)

Про студію

Red Viburnum Studio – це молода українська indie game dev студія, що була заснована 19 жовтня 2023 року у місті Одеса. Гра F20 – дебютний проєкт цієї команди.

Робота над грою була почата у 2022 році з написання сюжету, створення концепт-артів, ігрових механік, вибору технологій та підбору акторів творцем та власником Red Viburnum Studio – Володимиром Горбанєм.

Нагадаємо, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Також ми повідомляли, що у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: скрін з трейлеру

Читати далі

Технології

Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО

Опубліковано

24 квітня у Таллінні стартували навчальні заходи Locked Shields 2024 під егідою Центру передового досвіду НАТО з кібероборони (CCDCOE). Ці навчання вважаються найбільшими у світі за обсягом та значенням у сфері кібербезпеки.

Про це йдеться в повідомленні CCDCOE.

Про навчання

Понад 4000 експертів з понад 40 країн беруть участь у навчальних заходах Locked Shields 2024. Україна бере участь вперше.

Під час цих навчань групи швидкого реагування, відомі як команди “Синіх”, мають захистити вигадану державу Берилію від складних кібератак, що були сплановані агресорами з команд “Червоних”.

Читати також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

“Імітуючи інтенсивні кризові умови, ці команди застосовують національні стратегії та тісно співпрацюють з міжнародними союзниками для вироблення ефективних відповідей”, – йдеться в пресрелізі CCDCOE.

Учасники Locked Shields одночасно отримують підготовку з юридичних, стратегічних і комунікаційних тактик, а також навчаються координації на всіх рівнях командування, щоб бути готовими до складнощів, які можуть виникнути в сучасній кібервійні.

У кінці навчань очікується визначення переможної команди. У попередні роки перемогли представники Швеції та Ісландії.

Нагадаємо, що Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон.

Також ми повідомляли, що у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений 10-й річниці заснування батальйону “Азов”.

Фото: CCDCOE

Читати далі