Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Hotov y byznes Supkul tura e1559749134119 Hotov y byznes Supkul tura e1559749134119

Економіка

Як із точки продажу фастфуду перетворитись на міжнародну франшизу. Кейс “Супкультури”

Опубліковано

Наминаючи черговий бургер на ходу, кожен шкодує, що не має часу забігти у кафе і з’їсти першу страву.

Кирило Пузенко, коли тільки-но приїхав у Київ з Маріуполя у 2014 році, також замислився над цією проблемою. Але, на відміну від більшості, вирішив не обирати між фастфудом і здоровою їжею.

Читайте також: Український стартап для замовлення їжі підкорює США

Його “Супкультура” – це вегетаріанські супи-пюре з їстівним стаканчиком.

Кирило Пузенко, автор вегетаріанського супу у їстівному стаканчику

Наразі підприємці з усього світу прагнуть купити франшизу українського бренду. Деякі навіть намагаються її красти – проте з невдалим результатом.

Чи по кишені вам франшиза “Супкультури” сьогодні та як з купи ідей обрати найприбутковішу? Кирило Пузенко погодився поділитись історією свого успіху з читачами “ШоТам?”.

Перевіряв ідею на фестивалях

Їх супи охоче рекламують зірки та політики. Зокрема, нещодавно хильнувши супу, а потім з’ївши хрустку чарчину, мер Львова Андрій Садовий так і сказав про “Супкультуру” на камеру: “Рекламую!”

До того, як вистрілила ідея з “Супкультурою”, Кирило ким тільки не працював. За освітою психолог, спробував себе у ролі і вихователя дитсадочка, і менеджера з реклами, і фотографа.

Читайте також: Купити готовий бізнес: як на франшизі заробити грошей

У столицю вирішив переїхати на початку війни у 2014 році. І от у походах по співбесідах він замислився про здорову і швидку їжу.

Перша “офіційна” супкультури відкрилась у 2016 році.До цього засновник тестив ідею на різних фудфестивалях

Свою ідею супу “на виніс” він розповів власнику одного з київських кафе, і той погодився профінансувати, зробивши “ангельську” інвестицію у дві тисячі доларів.

Якийсь час свою ідею Кирило тестив на фестивалях вуличної їжі. А перед першим фестивалем також розробив і унікальний рецепт стакану з борошна для супу.

На початку все робив вручну: замішував тісто для стаканчиків, варив супи у невеликих каструлях і подрібнював блендером.

Гроші від “бізнес-ангела” Кирило витратив на розробку спеціальної прес-печі, а тестити її довелось одразу після виготовлення – під час одного з фестивалів.

Саме на фудфестах Кирило зрозумів –  його ідея точно спрацює! Адже від бажаючих скуштувати вегетаріанські супи у солоному їстівному стаканчику не було відбою.

Від МАФу до франшизи

Перша “Супкультура” розташувалась у кафе Vagabond, де Кирило ділив приміщення з майбутнім партнером по бізнесу Олегом Герасимовим. Потім облаштувались у МАФі на Хрещатику.

“Нас з Олегом познайомили друзі. Він запропонував відкрити точку на Хрещатику, де він би відкрив кав’ярню, а я – “Супкультуру”. Але врешті  проникся моєю ідеєю і тепер мій партнер по бізнесу”, – розповідає про Олега Герасимова Кирило.

Наразі кілька офіційних точок корисного фастфуду відкрито у столиці, також франчайзі “Супкультури” є в Польщі, Білорусі, Чехії, Словаччині, Австрії.

Далі через складнощі з орендою МАФу на Хрещатику хлопцям довелось переміститись на Контрактову, де через 9 місяців точку знесли під час зачистки площі.

Тоді вони вирішили переорієнтувались і розробити франшизу.

Із самого початку проект замислювався як франчайзинговий. Але ми ніколи не займалися активним продажем, всі франчайзі, які наразі відкрились, знаходили нас самі, – каже Кирило.

Вартість франшизи

Аби запустити точку продажу вегетаріанського супу за рецептами “Супкультури”, вам знадобиться близько двох місяців. Беззбитковість франчайзери обіцяють з першого ж місяця, а вихід на окупність – близько 9 місяців.  

Франшиза наразі коштує 6 тисяч євро – це винагорода за допомогу франчайзі, каже Кирило. А ще тисяч 25 євро треба, аби забезпечити себе усім необхідним для відкриття устаткуванням.

Допомагають ставити на ноги виробничий процес – не тільки після відкриття, а постійно. Це навіть не франчайзинг, а підписка для ведення бізнесу, каже Кирило

Але перед рішенням придбати франшизу Кирило радить розрахувати свої сили, інвестиції, ретельно продумати питання з командою.

У нас закрилося дві в Києві із 22 точок . Франчайзі не впорався, а точки були перепродані іншим бажаючим.

Серед франчайзі можуть з’явитись і росіяни – зараз із “Супкультурою” ведуть переговори про те, аби купити українську франшизу. А от найкраща в мережі  точка поки знаходиться у місті Кошице у Словаччині.

У них просто відмінний маркетинг, а любов словацького народу до супу набагато більша за нашу.

Спроба крадіжки цілої франшизи

У січні цього року власники “Супкультури” зіштовхнулись зі спробами копіювання не просто схеми роботи франчайзингової точки, а цілого бізнесу.

“Підприємці” з Ростова замість того, аби заплатити за франшизу “Супкультурі”, заплатили дизайнеру. Який скопіював і сайт, і його наповнення, змінивши лиш назву і логотип.

Читайте також: Як люди з інвалідністю у Києві годують кексами офіси Google та Ernst&Young

“Є таке поняття в бізнесі, як «бенчмаркінг» – це коли аналізується стороннє підприємство і переймаються найкращі практики. Якби в нас запозичували наші найкращі якості – сумлінне ведення бізнесу, зменшення використання пластику, пропаганду здорового способу життя та свідомого споживання, я був би тільки радий. Але вони обирають, як їм здається, найпростіший спосіб”, – написав у Фейсбуці з цього приводу співвласник “Супкультури” Олег Герасимов.

Як з цим бореться “Супкультура”? Кирило відповідає – швидкістю розвитку.

На даний момент, ми надаємо такий спектр послуг, який без значних інвестицій неможливо швидко зробити людині, яка тільки починає шлях в цій справі, – каже Кирило.

Поради для початківців

Далі – зі слів Кирила.

Секрет мого продукту, думаю, в своєчасності. Він виник в потрібний час в потрібному місці. Коли “Субкультура” починалася як бізнес-проект, особисто я не знав, що в 2021 році Євросоюз заборонить використання пластика.

Зараз все більше людей замислюються над тим, чим насичують свій організм та скільки приносять додому полімерів після кожного походу в магазин. Також люди починають економити свій час, замість того, щоб витрачати на обід дві години в ресторані.

Навіть півгодини на їжу – це багато в сучасному мегаполісі.

Я перерахував багато проблем, і “Супкультура” вирішує як мінімум три з них. Частково це і є секрет успіху – додайте сюди ще відчуття трендів, і ви отримаєте продукт, який усі полюблять.

Економіка

Литва допоможе Україні з обладнанням для реконструкції енергоінфраструктури

Опубліковано

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс оголосив про готовність своєї країни допомогти Україні відновити її енергетичну інфраструктуру, передаючи обладнання з тимчасово непрацюючої Вільнюської ТЕС, а також частину обладнання з Ігналінської АЕС та складів енергетичних компаній.

Про це повідомляє LRT.

Деталі допомоги

Повідомляється, що до України також буде відправлено великий трансформатор.

Читати також: Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Згідно з інформацією видання, Вільнюська ТЕЦ не функціонує з 2016 року, але, незважаючи на це, на станції проводиться профілактичне обслуговування та планові випробування. За словами міністра, частину обладнання буде розібрано на запчастини, а частину можна буде використовувати безпосередньо.

“Ми дамо їм все необхідне. У Харкові зруйновано 80% всієї мережі – як теплової, так і електричної – у Харкові. Якщо ми не допоможемо, українці не зможуть відновити мережу та сектор опалення до зими, що буде дуже і дуже складно”, – відзначив Міністр енергетики.

Нагадаємо, що міноборони розповіло про український БПЛА UJ-26 “Бобер”.

Також ми повідомляли, що в Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Економіка

Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Опубліковано

Федеральна рада Швейцарії вирішила збільшити свою підтримку України на наступні 12 років, до 2036 року, виділивши 5 млрд швейцарських франків ($5,5 млрд) на гуманітарну допомогу та підтримку економічного розвитку. Це вирішення було оголошено у пресрелізі, де також зазначено, що Швейцарія вже активно підтримує проєкти в Україні, спрямовані на відновлення інфраструктури у секторах енергетики, транспорту та охорони здоров’я.

Про це повідомляє видання Forbes.

За останній час Швейцарія витратила приблизно 3 млрд швейцарських франків на допомогу людям, які постраждали внаслідок війни в Україні. Протягом наступних 12 років їхні зусилля будуть спрямовані на активізацію підтримки відновлення України та розвиток співпраці з приватним сектором. Для цих цілей планується витратити 5 млрд швейцарських франків до 2036 року.

Читайте також: У Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору

Планується використовувати поетапний підхід: спочатку підтримка України здійснюватиметься з бюджету міжнародного співробітництва до 2028 року на суму 1,5 млрд швейцарських франків. Після цього Федеральна рада має намір розглянути інші джерела фінансування (окрім міжнародного співробітництва), щоб забезпечити решту 3,5 млрд швейцарських франків на період з 2029 по 2036 рік.

Загалом, на 31 грудня 2023 року оцінюється, що відбудова та відновлення в Україні вимагатимуть $486 млрд упродовж наступного десятиліття. Ця оцінка збільшилася порівняно з рік тому, коли потреби оцінювалися у $411 млрд.

Нагадаємо, в Україні запрацювала безкоштовна програма з бізнес-освіти для дітей.

Фото: Факти

Читати далі

Економіка

Нацбанк анонсував появу нових функцій в BankID: чим вони корисні

Опубліковано

Національний банк України (НБУ) оголосив про впровадження нового функціоналу в системі ідентифікації BankID. Протягом минулого року через систему BankID було здійснено 42,9 мільйона успішних електронних ідентифікацій, що на 31% перевищує показник попереднього року.

За даними заступниці директорки Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Нацбанку Ольги Василєвої, минулого року спостерігалося імпонуюче зростання використання системи.

Цей ріст свідчить про зростаючу важливість дистанційної ідентифікації для операцій з надання та отримання фінансових, публічних та інших послуг під час повномасштабної війни в країні.

Читайте також: Міноборони анонсувало запуск онлайн-платформи для військових

Представниця НБУ зауважила, що система BankID стала не лише незамінною на внутрішньому ринку, а й надзвичайно корисною для українців, які були змушені виїхати за кордон, зокрема, для отримання консульських послуг.

У системі працюють 38 банків-ідентифікаторів, що покривають 99% ринку. Для того, щоб скористатися BankID, потрібно лише мати відкритий банківський рахунок.

Нацбанк також активно розвиває систему, запроваджуючи новий функціонал, зокрема, автоматизовану систему розгляду спорів, що спростить взаємодію клієнта з системою.

Також планується впровадження нової публічної пропозиції, яка об’єднає два договори – договір приєднання і розрахунковий, та адаптація системи до європейських норм електронної ідентифікації для забезпечення відповідності вимогам законодавства ЄС.

Нагадаємо, Дія веде перемовини щодо введення функції купівлі квитків до театру.

Фото: Ольги Василєвої

Читати далі