

Економіка і бізнес
Соціальний експеримент: українцям збираються виплачувати по 500 доларів щомісяця
Українцям планують виплачувати по 500 доларів щомісяця. Поки що в рамках експерименту з базовим доходом.
У жовтні 2020 року в Україні стартує збір пожертв на проведення соціального експерименту з базовим доходом. Зібрані кошти підуть на виплату базового доходу і організацію дослідження. Проведення експерименту – це приватна ініціатива.
Хто організатор?
Ініціатор експерименту, айтішник Ілля Ніколаєнко. Останні 6 років Ілля розробляє комп’ютерні ігри, раніше багато років пропрацював у сфері вищої освіти та молодіжної політики. За освітою маркетолог. Переселенець з Луганська, мешкає у Києві.

Яку проблему вирішуємо?
У 2020 році, на тлі пандемії і зростання безробіття, у багатьох країнах заговорили про виплати всьому населенню щомісячної допомоги і навіть впровадження базового доходу, який може стати ефективною зброєю проти бідності та безробіття.
Прихильники і противники концепції базового доходу апелюють переважно припущеннями щодо наслідків такого впровадження. У деяких країнах пішли далі і стали проводити експерименти з базовим доходом, щоб на власні очі побачити наслідки.
Тим часом в Україні про впровадження базового доходу говорять рідко. Критики концепції припускають, що незароблені гроші тільки погіршать утриманство населення, і що в державному бюджеті немає грошей навіть на експеримент, не кажучи вже про масштабні виплати. Прихильники концепції пропонують впроваджувати базовий дохід поетапно і з чогось вже починати.
Варіанти вирішення проблеми?
Проєкт “БУДУ” покликаний активізувати обговорення в суспільстві перспектив масштабного впровадження базового доходу. Щоб обговорення були масштабними, а суперечки конструктивними, ініціатор пропонує провести соціальний експеримент про вплив базового доходу на поведінку людей, зокрема дізнатися як може змінитися власний дохід українців. Результати експерименту дадуть аргументи за чи проти масштабного впровадженню базового доходу в країні.

Ініціатор експерименту стверджує, що не придумав нічого нового, просто вивчив досвід інших країн і адаптував під Україну. Подібний проект “Мій основний дохід” вже шість років успішно функціонує в Німеччині. У 2014 році 425 німців зібрали перші 12 тисяч євро за 22 дня. На сьогодні зібрано 600 базових доходів по 12 тисяч євро кожен. Щомісяця 130 тисяч осіб збирають понад 350 тисяч євро, середній розмір пожертви 3 євро.
Навіщо проводити експеримент в Україні? Чи можна просто взяти результати інших країн?
“Вочевидь, що сліпо спиратися на результати досліджень в інших країнах недоцільно. Результати можуть бути нерелевантними по відношенню до України через істотні відмінності в розвитку економіки, соціальних і культурних сферах життя. Наш експеримент, в тому числі покликаний порівняти вітчизняні результати із зарубіжними” – каже Ілля.
Як це працює?
Гроші на виплату базового доходу будуть збиратися за допомогою краудфандингу. 80% від пожертв піде на виплату доходу, решта 20% – на просування проекту і організацію дослідження. Кожен раз, коли збереться $12 000, цю суму віддадуть як базовий дохід двом випадковим особам: по $500 в місяць кожному протягом року. Натомість вони розкажуть як змінилося їхнє життя.
Одержувачів базового доходу визначають випадковим чином шляхом жеребкування. Будь-який бажаючий може взяти в ньому участь. Для цього потрібно просто зареєструватися в жеребкуванні на сайті проекту.
Зареєструватися можна вже зараз! Участь абсолютно безкоштовна! Жеребкування буде проводитися в громадському місці і транслюватиметься онлайн.
Читайте також: Харків’янам дають до 100 тис. грн на соціальні проєкти
Чому українці будуть робити пожертви?
“Тому що українців багато і всі ми різні, а значить знайдуться ті, кому це буде цікаво. На початку їх буде не багато, але завоювавши довіру, стане простіше. Головне робити проект цікавим і прозорим.
Люди вже по різному ставляться до нього: хтось як до наукового дослідження, хтось як до гри або реаліті шоу, хтось як до каси взаємодопомоги. Це означає, що потенційна аудиторія проекту величезна. Звичайно є багато тих, хто говорить що це утопія чи “ви просто граєтесь”. Але всі без винятку виявляють інтерес, тому що такого ще не було в Україні. І навіть хейтери в очікуванні провалу проекту підписуються на нас в соцмережах” – каже Ілля.
Що вже зроблено?
Зроблено сайт. Розроблено дизайн дослідження і юридичні документи проекту, зареєстрована благодійна організація. Зараз йде підготовка до запуску краудфандингу.
Як підтримати проект?
Зробити три дії:
1. Зареєструватися на сайті budu.club та за бажанням, у жеребкуванні;
2. Написати, що ви будете робити, якщо станете отримувати базовий дохід;
3. Дочекатися початку збору коштів і зробити пожертву – краще невелику, але щомісячну.
Це лотерея або піраміда?
Це не лотерея – за участь у жеребкуванні не треба нічого платити. Ті, хто жертвують не мають більше шансів на перемогу, ніж ті хто не жертвують.
Це не піраміда – шанси і умови участі однакові для всіх, незалежно від того, чи були вони зареєстровані у спільноті протягом тривалого часу або тільки один день, пожертвували вони гроші чи ні.
Організатори та пов’язані з ними особи не мають права отримувати базовий дохід. Це некомерційний проект, гроші збираються на рахунку благодійного фонду.
Фото: надане організаторамикщяуе
Економіка і бізнес

Міралі — кухар з Азербайджану, якого кликали працювати до себе ресторани з зірками Мішлена, та він обрав створювати нову українську кухню. Уклав душу та весь ресурс у власний ресторан Mirali, а продукти принципово закуповує лише в українських господарств, щоб розвивати своє.
Азійські місо-пасту чи соєвий соус він готує з локальних інгредієнтів, та знайшов заміну навіть італійським трюфелям — замовляє їх з ферми на Вінниччині, яку 10 років тому заснував аграрій Олександр Джига.
Цей підприємець веде YouTube-канал, де розказує про технологію вирощування грибів, ділиться досвідом в агробізнесі, показує життя в селі та локальні виробництва. Дивіться більше в нашому проєкті про українських підприємців «Куркулятор».
Фото обкладинки: скриншот відео ШоТам
Економіка і бізнес

У Миколаєві запрацювала кав’ярня, створена на згадку про загиблого військовослужбовця з позивним «Микита». Її відкрила його дружина Марина Музика, втіливши мрію, яку подружжя плекало ще з 2023 року.
Про це повідомили в «Суспільне Миколаїв».
Назва «Кіт Микита» символічна — саме так Марина називала чоловіка. Вона розповідає, що він був спритним, уважним, добре бачив у темряві й міг тихо пересуватися. Саме такі асоціації і стали основою концепції закладу, інтер’єр якого оформлено у стилі «бойових котиків». Атмосфера кав’ярні — тепла, патріотична, з особистими фото, шевронами та прапорами.
«Я подумала, що він вже не зможе сам втілити мрію, тому я маю зробити це за двох і розповісти людям, хто такий “Микита”», — каже Марина.
Читайте також: Три історії війни: як фонд savED повертає безпечне дитинство
Допомогли реалізувати ідею друзі та рідні. Вони допомагали з ремонтом, розстановкою меблів і навіть дизайном стаканчиків. Саму кав’ярню відкрили менш ніж за два місяці.
Відвідувачі кажуть, що в кав’ярні панує родинна атмосфера, а її головна мета — не тільки нагадати про Микиту, а й підтримати українських військових і зберегти пам’ять про всіх полеглих захисників.




Нагадаємо, що рідні загиблого військового піднялися на Говерлу та втілили його мрію військового.
Фото: сайт «Суспільне Миколаїв», Богдана Будулуца
Економіка і бізнес

За підтримки Швеції в Ірпені стартує проєкт, у якому громада навчиться екологічно переробляти уламки зруйнованих споруд. Під час будівельних робіт планують навчати жінок-водійок працювати з технікою та впроваджувати сталі технології утилізації відходів.
Про це повідомили в пресслужбі Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО.
Вісім жінок із Ірпеня пройдуть навчання з керування вантажівками та екскаваторами — їх готуватимуть за шведською програмою Beredskapslyftet. До цього учасниці вже здобували перші навички керування транспортом.
За словами виконувачки обов’язків міського голови Ірпеня Анжели Макеєвої, ця підтримка допомагає не лише фізично відновлювати громаду, а й інтегрувати європейські екостандарти у відбудову: «Ми дуже цінуємо цю допомогу. Вона критично важлива для нашого майбутнього».
Читайте також: «Відчуй Антарктиду»: у Львові стартувала кампанія на підтримку полярників-військових
Проєкт реалізує НЕФКО, Північний зелений банк, за фінансування Міністерства закордонних справ Швеції та Шведського агентства Sida. Загальна сума підтримки — 5,9 мільйона євро. Участь беруть і шведські компанії Scania та Volvo CE, які передадуть Ірпеню спецтехніку.
Розпочнуть роботи восени 2025 року, а завершити будівництво планують навесні 2026-го. Організатори прагнуть зробити проєкт зразком для сотень подібних ініціатив по всій країні — із фокусом на стійке відновлення, екологічність і гендерну інклюзію.



Нагадуємо, що майстерня Balbek Bureau розробила проєкт оновлення Будинку кіно (ФОТО).
Фото: пресслужба НЕФКО