Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сортування та ресайклінг. Історії успішних екоспільнот, які рятують Україну від сміття

Опубліковано

Щороку українці збирають приблизно 12 мільйонів тонн твердих побутових відходів. Якщо це скласти в одну купу – вона буде вищою за Еверест. Що це, як не сміттєва криза, яка зростає щосекунди? Але рішення є, і воно не нове – утилізація або переробка. У різних частинах країни вже зараз мотлоху дарують друге життя та маленькими кроками рятують планету від катастрофи. А поки ви ще думаєте, чи варто почати сортування сміття, ми познайомимо вас з організаціями, які допоможуть робити це правильно. 

Мотлох – на утилізацію, а не в смітник

Зношений одяг і взуття, старі сумки та м’які іграшки – всьому цьому точно не місце на смітнику. Столична екологічна ініціатива «Україна без сміття» радо прийме ваш мотлох і передасть його своїм партнерам на утилізацію. Але здавайте лише ті речі, які вже зовсім непридатні для користування. Якщо ж вони ще можуть стати комусь у нагоді – віддайте їх у благодійні організації чи спеціальні магазини, як от «Ласка» чи «Червоний Хрест». А ще всі речі мають бути чистими, сухими та бажано без металевих деталей.

Фото: Україна БЕЗ сміття / Facebook

З 2015 року волонтери «Україна без сміття» влаштовують постійні акції та впроваджують проєкти, що навчають українців культури поводження з відходами. Якщо ви бізнесмен чи бізнесвумен – вас можуть переконати долучитися до розв’язання проблем екологічного сліду. Для школярів ініціатива організовує збір пластикових кришок від пляшок та обмінює їх на навчальні макети сердець, мозку чи молекул водню.

Допомогти організації можна тут.

Викинули батарейку – додали в землю токсинів

Напевне, ви ще зі школи пам’ятаєте, що використані батарейки не можна просто викидати у смітник. Але чи знали, що одна «пальчикова» батарейка здатна забруднити токсинами 16 квадратних метрів землі? І попри це більш як 90% таких джерел живлення в Україні зараз викидають у землю чи річку, забруднюючи природу. 

Аби донести цю інформацію до якомога більшої кількості людей, троє небайдужих IT-шників з Дніпра заснували екоініціативу «Батарейки, здавайтеся!». За 6 років команда змогла розставити приблизно 150 пунктів прийому батарейок в усіх областях України.

Фото: Батарейки, здавайтеся / Facebook

На карті ось тут ви можете відшукати найближчу точку здачі батарейки. Усі зібрані батарейки утилізують на заводі GreenWEEE в Румунії. А якщо ви власник чи власниця екосвідомої компанії, дніпровська ініціатива пропонує придбати спеціальну коробочку для збору батарейок із гарантією переробки. Щойно бокс наповниться, до вас приїде кур’єр і забере всі-всі батарейки. Коробка коштує 5000 гривень і є одноразовою. 

Допомогти організації можна тут.

Читайте також: Навчила верховинців сортувати сміття. Як завдяки Яніні Лучейко очищується карпатське село

Закохали львів’ян у сортування

Про сміттєву кризу у Львові ви, напевно, чули. Аби якось зарадити ситуації, у 2016 році небайдужі вирішили зайнятися популяризацією сортування. Так з’явилося соціальне підприємство «Зелена Коробка». Якщо ви мешкаєте у Львові й ще не маєте екологічного картонного контейнера – мерщій виправляйтеся. Такі вже є у сотнях квартир та офісів міста, і неодмінно знайдуться й для вас. Схема працює так: замовляєте коробку, сортуєте сміття, а потім його забирають на переробку. Живете в іншому населеному пункті? Не проблема. Відправити вторинну сировину можна й поштою. До речі, після того, як сміття перетвориться на нові речі, ви зможете їх купити.

Фото: Зелена Коробка /Facebook

На базі організації з 2019 року діє перша у Львові громадська сортувальня вторинної сировини. Це місце вже перетворилося на простір для приємних зустрічей тих, кому не байдуже на довкілля. Записуйте адресу та долучайтеся: вулиця Заводська, 31 у Львові. А ще радимо підписатися на Instagram «Зеленої Коробки»: там публікують корисні дописи зі світовими апдейтами про екологію, сортування та усвідомленість. Чудова можливість дізнаватися, як правильно сортувати вдома, куди дівати медичні маски та чому краще відмовитися від пластикових квітів.

Допомогти організації можна тут.

Здавай кришечки – отримуй іграшки

Зробити вклад у боротьбу за збереження довкілля – легко, запевняють у чернігівській громадській організації «Еко Місто». Активісти регулярно збирають вторсировину та вчать містян сортувати пластик. Завітайте до їхньої  майстерні ресайклінгу, аби дізнатися, як виготовляти вазочки й кошики на екструдері, запікати листи з кришечок в термопресі та робити колажі з пакетиків.

Фото: Еко Місто / Facebook

Трішки допомогти екології можна й звичайним збором кришечок від пляшок. Організація нещодавно розпочала новий проєкт «Мобільна майстерня Plastic Fantastic». У 30 дитячих садочках та 20 школах Чернігова з’являться спеціальні дизайнерські бокси для збору пластику. Коли їх заповнять, приїжджатиме вантажний електричний велосипед і все забиратиме. І цим усе не завершиться. На маленьких помічників чекають сюрпризи від організації «Еко Місто». Кожен дитячий садок, який бере участь у проєкті, отримає крафтові іграшки. Їх виготовлять за допомогою обладнання майстерні ресайклінгу та крапельки магії із зібраного разом пластику.

Допомогти організації можна тут.

Раніше сміття спалювали, а тепер продають

Не обов’язково жити у великому місті, аби піклуватися про довкілля та навчати цього інших. Успіхом може похизуватися Шумська громада на Тернопільщині. Там свого часу була проблема зі сміттям: люди спалювали його або кидали, куди бачили. А зараз у громаді відсортоване сміття продають, а побутові відходи вивозять на смітник. 

Фото: decentralization.gov.ua

Пластик та папір у громаді пресують та відправляють у розташоване неподалік містечко Дубно. А ось скло радо скуповують місцеві підприємці, які самостійно займаються переробкою. За проєкт з очищення міста сплачують з місцевого бюджету, за підтримки Програми DOBRE та коштом самих мешканців.

Ви також можете ініціювати подібне у своїй громаді. Єдиного рецепта «з чого почати» Шумська громада не має. Але там запевняють: на старті важливо добре пояснити людям, навіщо потрібно витрачати свій час та гроші на природу. Аби заохотити людей, на Тернопільщині безкоштовно роздавали контейнери для сміття. Єдина умова – підписати договір із комунальниками, аби ті регулярно вивозили зібране з баків. І майже третина мешканців на це погодилися.

Знаєте історію перемоги над сміттям або хочете розповісти про круту екологічну ініціативу? Напишіть нам на shotam.info@gmail.com!

Суспільство

Спальники, які можуть врятувати життя (ВІДЕО)

Опубліковано

Андрій мав успішний кальянний бізнес, але після переламного 24.02 навчився робити круті спальники для ЗСУ. Почалося все з того, що хлопець захотів допомогти товаришу-військовому зі спорядженням. Спальники від Андрія витримують до -25° та мають систему підігріву, яка заряджається від павербанка. А ще в ньому є міцні ремені, завдяки яким за необхідності можна евакуювати пораненого військового.

Спеціально для ШоТам Андрій розказав, як навчився з нуля виготовляти спальники, та пояснив, чому вони найкращі!

“Мен 28 років і я електрик. До війни я працював у кальянні індустрії, у мене був свій власний бренд. Я наскільки палав цією справою, горів зсередини і ззовні і вогонь був помітний всюди. А потім війна зіпсувала все для нас усіх. Я пам’ятаю ці перші дні, коли нас почали атакувати. Я просто доба за добою сидів у телефоні та переглядав стрічку новин. Я не розумів, що робити і тоді життя залишилося у минулому.

Пам’ятаю, що пролунав дзвінок і зателефонував мій гарний товариш Копоть Олексій. Він відразу пішов до Нікопольського ТРО. У нього не було ні спорядження, нічого. Це були хлопці-добровольці, які пішли захищати нас. Я відразу задався питанням: чим я можу допомогти?

Почав ходити просто до військових, які були на вулиці, я бачив, що в людини є бронежилет, я підходжу і кажу: “Вибачте, можна мені бронежилет? Не обов’язково ваш, будь-який потрібний, мені потрібно зробити мірки”.

Читайте також: 4 бар’єри, які заважають вам вивчити англійську. Ми знаємо, що з цим робити 

Я почав допомагати. Спочатку ми робили підсумки – це те з чого наш цех почав роботу. А потім з приходом зими зрозуміли, що є інші потреби. Тоді ми почали робити спальні мішки. Який би не був теплий спальник, система підігріву іноді дуже виручає. Щоби холод не йшов від землі ми зробили пристібний каримат, також спальник має відсік для подушки.

Спальник є водонепроникний. Зробивши відсік для подушки, я зрозумів наскільки це зручно. У цьому спальнику є накладки на ноги, щоби можна було відпочити не роззуваючись. Також у спальнику є додатковий захист від продуву та блискавці.

Попереду нас чекає літо і грандіозне оновлення. Замовили зараз спальник Carinthia про який всі дуже добре знають, і будемо його локалізувати під наш клімат, під наших людей і під наші ціни. Тому слідкуйте, далі буде оновлення!” – розповів Андрій.

Нагадаємо, у Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

В Україні оголосили відбір проєктів для реставрації культурних пам’яток: що треба знати

Опубліковано

В Україні розпочав відбір проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини. У відборі візьмуть участь проєкти, котрі відповідатимуть встановленим законодавством вимогам.

Про це повідомляє Мінкульт України.

При цьому у зв’язку з викликами, пов’язаними з триваючою російською агресією, впродовж 2024 р. пріоритетними при розподілі коштів під час відбору проєктів, в рамках програми «Велике будівництво».

Читайте також: У Києві біля будинків облаштують пандуси: як подати заявку

Будуть наступні напрямки:

  • роботи, на яких було розпочато у попередні роки, в тому числі завершення проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту, невідкладних протиаварійних та консерваційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, розпочатих у попередні роки і які перебувають на фінальній стадії робіт (не більше 20% до завершення);
  • включеним до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (для пам’яток культурної спадщини);
  • щодо об’єктів, що перебувають в аварійному стані;
  • проєкти робіт з встановлення та ремонту інженерних мереж на пам’ятках та їх території, закладах культури (системи протипожежного захисту, водопостачання, опалення тощо);
  • проєкти з протиаварійних та невідкладних консерваційних робіт на об’єктах, що постраждали внаслідок російської збройної агресії.

Нагадаємо, біля університету Шевченка створили простір пам’яті про студентів.

Фото: Мінкульт

Читати далі

Суспільство

Дніпро приєднався до економічної платформи для бізнесу “Зроблено в Україні”

Опубліковано

Дніпро став ще одним містом, у якому була представлена економічна платформа “Зроблено в Україні”. Таку заяву зробив Президент України Володимир Зеленський.

Про це повідомляє пресслужба Володимира Зеленського у Telegram.

 Платформа має стати дієвим інструментом у розвитку українського бізнесу.

Загалом, програма «Зроблено в Україні» покликана налагодити ефективну співпрацю між державою і бізнесом та сприяти розвитку українських виробників.

Читайте також: Якою буде освіта у професійних ліцеях і як формуватимуть їхню мережу: у МОН дали відповідь

Нагадаємо, на програму «Зроблено в Україні» в бюджеті держави закладено рекордні за останній час понад 45 мільярдів гривень. З них для Буковини — 800 мільйонів гривень в рамках усіх програм. Чернівецька область входить у трійку регіонів за кількістю релокованого бізнесу, а показник частки переробної промисловості в області 11.9% – найвищий з 2012 року.

Фото: ОП

Читати далі