Звяжіться з нами

Суспільство

Романтичний бізнес: як заробити на польотах на повітряній кулі

03.09.2019

Романтичний бізнес для людей, які закохані у свою справу. Саме так говорять про польоти на повітряних кулях. Зараз в українському небі є 74 кулі, а охочих політати стає все більше і більше. Та чи прибутковий такий бізнес? Чому настає фінансова криза? Та що робити, коли пасажири перестають літати?

Ми розібрались, розпитавши президента Федерації повітроплавання в Київській області та засновника компанії “Спарт-аеро” В’ячеслава Гардашника.

В’ячеслав Гардашник

Президента Федерації повітроплавання в Київській області. Заснував повітроплавальну компанію “Спарт-аеро” і поклав початок польотам на повітряних кулях в Україні.

Як заробити на бізнесі у повітрі

Наша компанія “Спарт-аеро” на ринку ще з далекого 1990 року. Ми одні з перших, хто поклав початок польотів на повітряних кулях в українському небі. Зараз ми володіємо цілим парком теплових аеростатів, достатньому для польотів удвох і цілою групою. Фестивалі повітряних куль, змагання на теплових аеростатах, рекламні акції, повітроплавні тури, прив’язні підйоми на повітряній кулі – все це ми проводимо.

А все почалось з однієї кулі. Як і всі у цьому бізнесі, ми почали з однієї кулі і швидко розширились. Бо одного шару вистачить хіба що для маленької приватної компанії. Повітроплавання в Україні розвивається стрімко і тяжко вижити в умовах конкуренції. Але є кілька способів заробляти на польотах на повітряних кулях:

 • Організовувати польоти на шарах
 • Продавати рекламу (піднімати у повітря банери, або наносити логотипи на поверхню шару)
 • Здавати в оренду для фотосессій
 • Проводити фестивалі

Чомусь вважається, що активний сезон для любителів політати – літо. Хоча, насправді, шар літає цілий рік, а по техніці безпеки витримує температуру до мінус 20 градусів. Проте, багато залежить від погодних умов. Якщо погода не сприяє, то і політ неможливий.

В середньому, вартість прогулянки на повітряній кулі для двух людей у нас коштує – 7000 гривень, для трьох – 8000 гривень, для чотирьох – 10000 гривень. Можна політати і групами до 5 осіб. Це буде коштувати 2 500 гривень, але доведеться чекати, поки набереться повна група.

Що стосується продажу реклами на поверхні кулі і здачі аеростата в оренду, то ми розцінюємо такий вид послуг вид  як додатковий. Бо основне джерело доходу – це прогулянки. Проте, продаж реклами може принести істотний дохід. Рекламувати можна послуги, такі як, наприклад, надають оператори мобільного зв’язку і авіакомпанії.  Рекламний логотип наноситься не на саму оболонку аеростата, а на тканину, яку згодом легко зняти з кулі. Це дозволяє укладати договори з декількома клієнтами одночасно – і міняти рекламну тканину прямо між польотами. Ціна за одну рекламу складає близько 16 000 гривень. 

Тільки одна куля коштує 30 тисяч євро

До 2014 року аеростати виробляли і в Україні, в Криму. Зараз шари виготовляються в Чехії, Німеччині, Іспанії, Великобританії. Повітряна куля, наприклад, британського виробництва коштує до 30 тисяч євро. 

Ми ретельно продумуємо, де саме плануємо літати зі своїми клієнтами. Заборонено літати в 30 км від кордону, лісових районах, над Київським морем, над забороненими об’єктами і виробництвами. Перед кожним польотом ми попереджаємо ДСНС.

Для діяльності повітроплавальної компанії потрібно мінімум троє людей у команді. Це пілот і помічники. Ще потрібен автомобіль з водієм, бо повітряною кулею можна управляти тільки вгору-вниз, а далі вона летить туди, куди подує вітер. Тому на землі кулю супроводжує авто, яке потім забирає клієнтів і саму кулю.

Кожен наш пілот має свідоцтво. А для цього вони проходять медкомісію, щоб переконатись, що їх здоров’я дозволяє їм стати пілотом. Для цього варто вони звертаються у будь-який Державний авіаційний центр цивільної авіації. Далі, проходять школу пілотів та здають екзамени. Вартість навчання з практикою – 2500 євро. До речі, рівень кваліфікації пілотів в Україні зараз досить високий.

Крім всього, потрібно ще отримати льотну придатність. Процедура її отримання разом зі страхуванням коштує близько 1000 євро в рік. Що стосується інших витрат, то за один політ шар споживає близько 100 літрів газу. Тому і на газ у нас йдуть чималі кошти. 

“Пасажири можуть просто перестати літати”

Коли в мене запитують про прибутковість польотів, то я кажу,  що такий бізнес тільки для людей, які закохані у свою справу. У мене самого є традиція – літати мінімум три рази в рік. Витрати на навчання, техніку та самі польоти – просто шалені. А крім цього, є ще кілька мінусів:

 • Погода. Всі польоти залежать від погоди і тут не вгадаєш. Іноді клієнти купують собі сертифікати, а політати просто не можуть, через сильний вітер. Щоб не втратити гроші, ми переносимо польоти на інші дні. Але, якщо це фестиваль, то людям повертається аванс і тоді ми втрачаємо чималі кошти. 
 • Відсутність бюджетів. Бувають періоди, коли пасажири перестають літати, бо у них закінчуються гроші. Частіше це відбувається під час відпусток. І з цим нічого не вдієш. Втрачаються кошти. Багато бізнесменів одразу закривають справу, зіштовхнувшись з цією проблемою. 
 • Не регулярність польотів. Знову ж таки, це також пов’язано з погодою. Комфортніше всього літати з травня по середину жовтня. Якщо пілот зробить в рік 100 польотів – це нормально для нас. 

Окупність та прибуток від польотів залежить від того, як багато у вас клієнтів. Але, в середньому, це може бути трохи більше півмільйона на рік. Тому, це бізнес саме для тих, хто закоханий у свою справу і просто не може уявити життя без польотів під небесами. 

Суспільство

Гурт ТНМК презентував кліп про історію України за 5 хвилин

У Міністерстві культури представили ролик до Дня Гідності та Свободи. Про це повідомляє Освіторія.

У відео «Історія України — повна і безкомпромісна, без прикрас і попси» музиканти гурту «Танок на Майдані Конґо» розповідають про українську історію від давніх часів до сучасності.

Окрім цього, у ролику показують історичних постатей, які формували уявлення про Україну в усьому світі.

Читайте також: Alyona Alyona виграла міжнародну музичну нагороду в Німеччині

Слова для пісні написав письменник Артем Полежака, анімацію для ролику створив художник Сашко Даниленко, який відомий співпрацею з ТНМК та DakhaBrakha.

Нагадаємо, «Танок на Майдані Конґо» — український гурт, що виконує музику в стилях репкор, хіп-хоп, рок та фанк. Перший прообраз гурту створили 14 червня 1989 двоє друзів та нинішні учасники ТНМК: Фоззі та Котя. Як ТНМК гурт почав працювати з 1998 року, саме тоді, коли був виданий перший альбом гурту — «Зроби мені хіп-хоп».

Читати далі

Суспільство

Українське військо отримає 2800 одиниць озброєння і техніки

До кінця року військо отримає ще понад 2800 одиниць озброєння та військової техніки. Про це повідомляє АрміяInform.

Як повідомив Інформаційному агентству Міноборони України представник Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МО України полковник Владислав Шостак, до кінця року очікується постачання ще близько 54 тисяч шт. боєприпасів різного призначення, понад 800 приладів нічного бачення та понад 2800 зразків ОВТ, з яких ракетно-артилерійського озброєння — майже 1300 од., бронетанкового озброєння та техніки — близько 80 од., більше 100 од. автомобільної техніки, близько 80 од. засобів інженерного обладнання, понад 30 комплексів БПЛА та понад 30 засобів зв’язку. 

Читайте також: Аеродроми ЗСУ обладнали сучасними світлосигнальними системами українського виробництва

Також він зазначив, що триватиме постачання радіолокаційних станцій для ППО і комплексів та станцій РЕБ, модернізованих літаків та вертольотів.

Раніше повідомлялося про прийняття на озброєння понад 30 одиниць зразків диниць озброєння та військової техніки, а також про надходження до українського війська нової радіолокаційної та автомобільної техніки, станцій РЕБ, стрілецького та бронетанкового озброєння, боєприпасів різного призначення, приладів нічного бачення та тепловізійних прицілів, зразків ракетно-артилерійського озброєння та новітніх комплексів БПЛА, модернізованих літаків та вертольотів тощо.

Читати далі

Суспільство

Які українські міста лідирують у рейтингу прозорості

У рейтингу прозорості 50-ти найбільших міст України найвищу кількість балів отримали Хмельницький, Вінниця і Сєвєродонецьк, передає Укрінформ.

Десятка лідерів

Загалом, перша десятка міст виглядає так:

 1. Хмельницький;
 2. Вінниця;
 3. Сєвєродонецьк;
 4. Київ;
 5. Дніпро;
 6. Бахмут;
 7. Одеса;
 8. Чернівці;
 9. Львів;
 10. Івано-Франківськ.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Єгор Киян зауважив, що 48 із 50 міст покращили свою оцінку порівняно з попередніми рейтинговими показниками.

Найдинамічніше покращення балів у 2019 році спостерігається у міста Хмельницький (+42 позиції). Аналогічні тенденції у міст Сєвєродонецьк (+29 позицій) та Мукачево (+28 позицій).

Протилежну динаміку продемонструвало місто Миколаїв, однак загалом його показник також покращився. Загальна оцінка знижена лише для двох міст: Маріуполь та Бердянськ.

Довідково про рейтинг

Рейтинг “Прозорість міст та регіонів в Україні” спрямований на підвищення прозорості та на зниження рівня корупції в органах місцевого самоврядування шляхом розробки рекомендацій, що відповідають антикорупційним потребам українських муніципалітетів та обласних рад. Для цього були зібрані дані щодо 50 міських та 22 обласних рад України, отримані шляхом опитування та аналізу інформації з доступних населенню джерел.

Метою цього рейтингу є моніторинг рівня прозорості регіонів та найбільших міст України та розробка рекомендацій щодо прозорого ухвалення рішень органами місцевого самоврядування.

Читати далі

Суспільство

Перший український лоукостер відкриває авіарейси до Пізи

Лоукост-авіакомпанія SkyUp відкриває продаж квитків на рейси Київ – Піза. Рейси виконуватимуться у літній сезон 2020 року.

Ціна на квитки стартує від 1 667 грн у напрямку Київ — Піза.

У зворотньому напрямку Піза — Київ квитки коштуватимуть від 1 739 грн.

Рейси виконуватимуться по середах і суботах з 1 квітня 2020 року.

Раніше ми повідомили про те, що SkyUp Airlines із 30 березня 2020 року почне літати з Києва до італійського міста Барі.

Читати далі

Суспільство

На Херсонщині створили туристичний ролик про природні дива регіону

На Херсонщині створили туристичне відео, що розповідає про сім природних чудес регіону.

Презентувала ролик під час заходу «Соціологія туризму. Хто наші гості?» директор Департаменту туризму та курортів Херсонської ОДА Тетяна Волинець, передає Укрінформ.

Вона зазначила, що автори хотіли сконцентрувати увагу глядачів на національних природних парках і заповідниках області.

У новому ролику про Херсонщину вони показують красу Олешківського рукотворного лісу, рожевого Лемурійського озера, водоспадів, Станіславських гір, асканійського степу, Олешківської пустелі та херсонських плавнів.

Ролик буде опубліковано в інтернеті для загального доступу вже наступного тижня.

Раніше ми писали про те, що на Херсонщині відремонтують дороги до туристичних об’єктів.

Читати далі

Суспільство

В Україні збираються відновити столітній парк Потоцьких

У Тульчині на Вінниччині взялися за відродження парку «Хороше», що був закладений у 1786–1789 роках позаду палацу Потоцьких на площі у 10 гектарів. Про це повідомляє видання “День”.

Що відомо про парк?

Раніше це був неймовірний комплекс з алеями, скульптурами, фонтанами і декоративними деревами. Саме цей парк взяли за основу при створенні «Софіївки», що в Умані. «Хороше» був менший за розмірами, але мав такий самий каскад озер з кількома острівцями, що були з’єднані дерев’яними містками. 

В оранжереях парку навіть росли мандарини, апельсини, лимони, стояли клітки з дивовижними птахами та білі мармурові копії античних скульптур. 

Читайте також: Зірки Бродвею у райцентрі: як Тульчин став українською столицею опери

Зараз від початкового вигляду розкішного ландшафту залишилося небагато – кілька дерев, посаджених ще Станіславом Потоцьким та його дружиною Жозефіною. Але активна Тульчинська громада не втрачає надії і працює над виготовленням проектно-кошторисної документації для відновлення парку і запрошує долучитися до реалізації амбітного задуму усіх небайдужих.

Треба 350 тисяч гривень

«Якщо почали реставрувати палац Потоцьких, то залишати парк, який у занедбаному стані, не можна, бо це єдиний ансамбль, – каже голова ГО «Практично-територіальне співтовариство «Ля Рош» Олена Українець. – До речі, на пагорбі розміщувався фонтан, з обох сторін якого вниз йшли сходинки, прикрашені мармуровими вазами. Звичайно відновити первозданний вигляд парку нашій громаді не під силу – це колосальні кошти. Але навести порядок на території і зробити її затишної можна, особливо якщо до реалізації ідеї приєднують соціально відповідальні бізнесмени, меценати та донори».

Земельна ділянка під парком має рекреаційне значення, тобто призначена для відпочинку населення, туризму та спортивного відпочинку. Її балансоутримувачем є Тульчинська ОТГ. Тому наступного року громада планує запросити художників, архітекторів та урбаністів, щоб разом розробляти концепцію розвитку цієї території. Підрахували – для цього необхідно 350 тисяч гривень. Загальна вартість відновлення парку – щонайменше 50 мільйонів гривень. Поки шукають спонсорів, проводять дослідницьку роботу. Адже документів та матеріалів про парк «Хороше» не так вже й багато.

«Ще кілька років тому ми й надії не мали, що наш палац відреставрують, але потроху він оживає, а це дає надію на і на відновлення парку  «Хороше», – каже Олена. – Якщо ми встигнемо дожити до того часу, коли він оживе, то це буде великий внесок у наповнення культурної спадщини рідного Тульчина».

Хто такі Потоцькі?

Потоцькі – сім’я польських шляхтичів, магнатів, діячів культури.

Вони внесли великий вклад в суспільно-культурне життя України, були активними політичними діячами, заснували перші благодійні організації та звели більше сотні замків і палаців по всій країні. Це палац Потоцьких у Львові, Івано-Франківську, Одесі, у Червонограді та інших містах України.

Палац Потоцьких у Тульчині був зведений на замовлення відомої родини, в стилі класицизму в другій половині вісімнадцятого століття. Автором проекту був французький архітектор. Власник палацу Станіслав-Щеніцький-Потоцький перейшов на службу російській імператриці Катерині Другій, після чого був визнаний зрадником в Польщі.

Потоцькому пощастило, йому дозволили зберегти свої маєтки на території України. Станіслав-Щеніцький-Потоцький мав більше 100 000 кріпаків. Під час його правління, палац був розширений до цілого ансамблю з декількох будівель. Ансамбль включав палац, дві прибудови, картинну галерею, бібліотеку, турецьку лазню, стайню, друкарню, оранжерею і кілька господарських приміщень. Поруч з палацом знаходиться дивовижний парк, в якому колись розташовувалося кілька ставків. Поляни парку прикрашали фонтани і скульптури.

Старий палац – головне приміщення палацу Потоцьких. Фасад будівлі до парадного входу має відкриту лоджію. Родзинкою палацу вважалася арка, прикрашена фронтонами. З вісімдесятих років у стінах замку знаходилося училище культури.

Ілюстрації надані Владиславом Вігуржинським

Читати далі

Тренди

Підтримати
ШоТам

Ти можеш підтримати нас, якщо тобі подобається те, що ми робимо для тебе.