Суспільство
Романтичний бізнес: як заробити на польотах на повітряній кулі
Романтичний бізнес для людей, які закохані у свою справу. Саме так говорять про польоти на повітряних кулях. Зараз в українському небі є 74 кулі, а охочих політати стає все більше і більше. Та чи прибутковий такий бізнес? Чому настає фінансова криза? Та що робити, коли пасажири перестають літати?
Ми розібрались, розпитавши президента Федерації повітроплавання в Київській області та засновника компанії “Спарт-аеро” В’ячеслава Гардашника.
В’ячеслав Гардашник
Президента Федерації повітроплавання в Київській області. Заснував повітроплавальну компанію “Спарт-аеро” і поклав початок польотам на повітряних кулях в Україні.
Як заробити на бізнесі у повітрі
Наша компанія “Спарт-аеро” на ринку ще з далекого 1990 року. Ми одні з перших, хто поклав початок польотів на повітряних кулях в українському небі. Зараз ми володіємо цілим парком теплових аеростатів, достатньому для польотів удвох і цілою групою. Фестивалі повітряних куль, змагання на теплових аеростатах, рекламні акції, повітроплавні тури, прив’язні підйоми на повітряній кулі – все це ми проводимо.
А все почалось з однієї кулі. Як і всі у цьому бізнесі, ми почали з однієї кулі і швидко розширились. Бо одного шару вистачить хіба що для маленької приватної компанії. Повітроплавання в Україні розвивається стрімко і тяжко вижити в умовах конкуренції. Але є кілька способів заробляти на польотах на повітряних кулях:
- Організовувати польоти на шарах
- Продавати рекламу (піднімати у повітря банери, або наносити логотипи на поверхню шару)
- Здавати в оренду для фотосессій
- Проводити фестивалі
Чомусь вважається, що активний сезон для любителів політати – літо. Хоча, насправді, шар літає цілий рік, а по техніці безпеки витримує температуру до мінус 20 градусів. Проте, багато залежить від погодних умов. Якщо погода не сприяє, то і політ неможливий.
В середньому, вартість прогулянки на повітряній кулі для двух людей у нас коштує – 7000 гривень, для трьох – 8000 гривень, для чотирьох – 10000 гривень. Можна політати і групами до 5 осіб. Це буде коштувати 2 500 гривень, але доведеться чекати, поки набереться повна група.
Що стосується продажу реклами на поверхні кулі і здачі аеростата в оренду, то ми розцінюємо такий вид послуг вид як додатковий. Бо основне джерело доходу – це прогулянки. Проте, продаж реклами може принести істотний дохід. Рекламувати можна послуги, такі як, наприклад, надають оператори мобільного зв’язку і авіакомпанії. Рекламний логотип наноситься не на саму оболонку аеростата, а на тканину, яку згодом легко зняти з кулі. Це дозволяє укладати договори з декількома клієнтами одночасно – і міняти рекламну тканину прямо між польотами. Ціна за одну рекламу складає близько 16 000 гривень.
Тільки одна куля коштує 30 тисяч євро
До 2014 року аеростати виробляли і в Україні, в Криму. Зараз шари виготовляються в Чехії, Німеччині, Іспанії, Великобританії. Повітряна куля, наприклад, британського виробництва коштує до 30 тисяч євро.
Ми ретельно продумуємо, де саме плануємо літати зі своїми клієнтами. Заборонено літати в 30 км від кордону, лісових районах, над Київським морем, над забороненими об’єктами і виробництвами. Перед кожним польотом ми попереджаємо ДСНС.
Для діяльності повітроплавальної компанії потрібно мінімум троє людей у команді. Це пілот і помічники. Ще потрібен автомобіль з водієм, бо повітряною кулею можна управляти тільки вгору-вниз, а далі вона летить туди, куди подує вітер. Тому на землі кулю супроводжує авто, яке потім забирає клієнтів і саму кулю.
Кожен наш пілот має свідоцтво. А для цього вони проходять медкомісію, щоб переконатись, що їх здоров’я дозволяє їм стати пілотом. Для цього варто вони звертаються у будь-який Державний авіаційний центр цивільної авіації. Далі, проходять школу пілотів та здають екзамени. Вартість навчання з практикою – 2500 євро. До речі, рівень кваліфікації пілотів в Україні зараз досить високий.
Крім всього, потрібно ще отримати льотну придатність. Процедура її отримання разом зі страхуванням коштує близько 1000 євро в рік. Що стосується інших витрат, то за один політ шар споживає близько 100 літрів газу. Тому і на газ у нас йдуть чималі кошти.
“Пасажири можуть просто перестати літати”
Коли в мене запитують про прибутковість польотів, то я кажу, що такий бізнес тільки для людей, які закохані у свою справу. У мене самого є традиція – літати мінімум три рази в рік. Витрати на навчання, техніку та самі польоти – просто шалені. А крім цього, є ще кілька мінусів:
- Погода. Всі польоти залежать від погоди і тут не вгадаєш. Іноді клієнти купують собі сертифікати, а політати просто не можуть, через сильний вітер. Щоб не втратити гроші, ми переносимо польоти на інші дні. Але, якщо це фестиваль, то людям повертається аванс і тоді ми втрачаємо чималі кошти.
- Відсутність бюджетів. Бувають періоди, коли пасажири перестають літати, бо у них закінчуються гроші. Частіше це відбувається під час відпусток. І з цим нічого не вдієш. Втрачаються кошти. Багато бізнесменів одразу закривають справу, зіштовхнувшись з цією проблемою.
- Не регулярність польотів. Знову ж таки, це також пов’язано з погодою. Комфортніше всього літати з травня по середину жовтня. Якщо пілот зробить в рік 100 польотів – це нормально для нас.
Окупність та прибуток від польотів залежить від того, як багато у вас клієнтів. Але, в середньому, це може бути трохи більше півмільйона на рік. Тому, це бізнес саме для тих, хто закоханий у свою справу і просто не може уявити життя без польотів під небесами.
Суспільство
Що пропонує зимовий скейт-парк
- шістьма сходинками;
- новою перилою;
- широким квотером;
- п’ятиметровою гранню;
- «книжкою» та оновленим менуал-радом.
Коментарі
Суспільство
Як почуваються пінгвінята?
Коментарі
Суспільство
Члени Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту ухвалили рішення про організацію спеціальної моніторингової місії у Харкові. Вона зосередиться на пам’ятці архітектури «Держпром», яка постраждала від численних обстрілів російської армії. Україна стане першою країною, де застосують цей механізм.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Мета місії
Вона допоможе задокументувати пошкодження, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та забезпечити доказову базу для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини. Будівлю «Держпрому» занесли до Міжнародного списку культурних цінностей під посиленим захистом у вересні 2023 року.
Читати також: ЮНЕСКО внесло два українських об’єкти до переліку пам’яток, які перебувають під захистом
Що сталося з «Держпромом» під час війни
- 1 березня 2022 року вибухова хвиля від ракетного удару по будівлі обласної адміністрації вибила частину вікон у «Держпромі»;
- 2 січня 2024 року новий удар ракети пошкодив скління майже по всій північно-західній частині споруди;
- 28 жовтня та 8 листопада 2024 року будівля знову постраждала — авіабомба та влучання поруч спричинили нові руйнування.
У листопаді українські архітектори задокументували пошкодження й надіслали звіт до ЮНЕСКО.
Ця моніторингова місія стане важливим кроком у боротьбі за збереження української культурної спадщини, що перебуває під ударом російської агресії.
Нагадаємо, що українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали всесвітньою спадщиною (ВІДЕО).
Фото: Anna Leonenko.
Коментарі