Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Plan B fest: що дивитися та кого слухати

Опубліковано

Вже 14 та 15 листопада Харків, Івано-Франківськ і Лисичанськ об’єднаються на фестивалі Plan B fest, де покажуть і розкажуть, чим живуть регіони та які глобальні теми турбують місцевих. Стежити за трансляцією можна на сайті Plan B та facebook Plan B fest

Подія складається із двох основних частин: конференції Plan B Day та музичного фесту Plan B Night. У програмі першого блоку  — наймотиваційніші з усіх мотиваційних виступів від активістів і культурних діячів, реальні історії від соціальних підприємців, дискусії про виклики сьогодення та багато іншого. Про них ми вам і розповімо. 

Івано-Франківськ

Попри те, що Франківськ відомий своїм бурхливим літературним та мистецьким життям, говорити тут будуть не лише про “високе”, а й про актуальне. Ви зможете відчути себе справжнім франківчанином та зануритися в життя міста з головою.  

Так, засновник лабораторії переробки пластику «RE: laboratory» Михайло Веклин та Макс Вердеш з коломийської організації «Екоґвалт» розповідатимуть про екологічний спосіб життя в українських реаліях та сортування сміття, якого всі так бояться. А засновниця школи «Kaizen» Оксана Архипчук поговорить про нові форми шкільної освіти та чому зараз варто орієнтуватися на індивідуальні навчальні потреби, формування компетенцій, аніж на накопичення знань.

Крім глобальних проблем, аналізуватимуть й локальні. Галина Плотницька створила онлайн-платформу для пенсіонерів-фрілансерів «БА І ДІ КЛУБ». Вона поділиться: як люди старшого віку можуть адаптуватися до сучасного світу. Адже підліткам розповідають, що дорослішати не страшно, а що ж далі? Такі питання у нашому суспільстві порушують рідше, ніж хотілося б. 

Галина Плотницька – засновниця онлайн-платформи для пенсіонерів

Повертаючись до “високого”, пропонуємо послухати представника Станіславського феномена художника Анатолія Звіжинського, який розказуватиме дивовижну історію Центру сучасного мистецтва

Продовжать говорити про культуру та зокрема про вплив електронної музики на Франківськ учасники промо-групи Detali. Вони організовують вечірки, рейви та фестиваль Detaliзація, добре відомі за межами міста. Своїми ініціативами організатори розвивають якісну локальну культуру для внутрішнього та зовнішнього культурного туризму.

Читайте також: Кранчі з любов’ю: як молодь з інвалідністю створює корисні сніданки

Про те, як закохати людей у своє місто та його спадщину, розповість Марія Козакевич — засновниця громадського руху “Франківськ який треба берегти”. Ініціатива реставрує старовинні двері та популяризує дбайливе ставлення до архітектури та історії. За 4 роки діяльності вони врятували понад 30 старовинних об’єктів. 

Окрім цього, заплановано дуже незвичайну та цікаву дискусію про те, як вітчизняним культурним просторам залишатися організованими без гігантських зусиль та як “забути про цензуру”, але при цьому виживати фінансово. 

Харків

У Харкові мова йтиме про вічне: книги, культурні активності та інновації. 

Зокрема, розробник Михайло Маркевич представить бот Elomia. Він може замінити психотерапевта в критичних ситуаціях: спеціалісти навчили нейронну мережу розпізнавати емоційний стан співрозмовника і підтримувати його в складних ситуаціях. Така розробка була дуже корисною для багатьох під час пандемії, коли люди опинилися у непростому становищі та сам на сам зі своїми страхами. Загалом нею скористалися понад 43 тисячі людей. Крім цього, бот Elomia майже нічим не поступається живому психологу, але коштує у п’ятдесят разів менше! 

Читайте також: Притулок для речей: як старий гардероб зробить вас благодійником

Віта Базан поділиться знаннями про процес та складнощі розробки своїх проєктів — “Код Міста” та “Вимірювач”. Особливість першого полягає в тому, що його команда створює довгострокову програму формування креативної економіки українських міст та умови для їх сталого розвитку. “Вимірювач” — колишній житомирський завод радянського періоду в Україні. Колись там виготовляли синтезатори, електрооргани, електробаяни, драм-машини тощо. Зараз це інноваційний парк, на базі якого старі електронні девайси, які пролежали там не один рік, та інші речі почали перетворюватися на нові музичні інструменти із зовсім іншим звучанням. 

Віталій Собченко – організатор фестивалю «Самсобіфест»

Організатор фестивалю «Самсобіфест» Віталій Собченко розповість про те, як об’єднувати незнайомих людей у такі непрості часи. Проєкт підтримує українських виробників та ідею свідомого споживання, а основними його складовими є барахолка, архітектура, вулична їжа, освіта, виставки та музика. До спільноти, яка формується навколо цього унікального проєкту, має змогу долучитися кожен. Місце, де проводять фест, дуже любить молодь та харківські митці — там вже створили виставку графіті просто неба, яку можуть оцінити звичайні перехожі.

А тим, хто цікавиться книгами та всім, що з ними пов’язано, обов’язково треба послухати Андрія Онищенка — члена команди незалежного видавництва IST Publishing, створеного у 2017 році на базі галереї Come In. Воно видає одні з кращих українських перекладів книг про сучасну культуру, теорію та історію мистецтва, а також артбуки вітчизняних художників. 

Андрій Онищенко – член команди незалежного видавництва IST Publishing

Під час свого виступу Андрій розповість про “життя” українського видавництва під час карантину, виклики, з якими стикнулася вся книжкова індустрія та вся культурна сфера загалом. 

Катерина Райкураторка ініціативи Pangram

Куратори ініціативи Pangram Катерина Рай та Сергій Ніжинський розкажуть про досвід створення експериментального діджитал-простору, де митці можуть ініціювати власні виставки та проводити презентації у часи пандемії, коли звичайні галереї є не зовсім безпечними. Куратори покажуть, як мистецтво адаптується до нових умов. 

Тетяна Каменєва та Михайло Чорноморець – засновники соціального ресторану “Сніг на голову”

Також своєю історією поділиться Тетяна Каменєва з Михайлом Чорноморцем — співзасновники соціального ресторану «Сніг на голову», в якому на кухні працюють люди з ментальною інвалідністю. Мета авторів цього проєкту — інтегрувати таких людей у суспільство та максимально посприяти тому, щоб до них ставилися серйозно. Тетяна та Михайло розкажуть про те, як їх команда відкрила ресторан у 2020 році — найскладнішому для бізнесу періоді.

Лисичанськ

У Лисичанську говоритимуть про те, що стосується багатьох людей: як жити поруч з війною та створювати умови для розвитку соціальних та культурних ініціатив. 

Лисичанські спікери пропонують глядачам лекції формату TED talk та дискусії. Засновниця арт-резиденції «Аура міста» Оксана Очкурова свій проєкт. Його найважливіше завдання — дослідити ідентичність донбаського  Старобільська, переосмислити спадщину міста та сприяти формуванню нового культурного простору. 

Продовжить розмову про культуру засновник проєкту “гарелея неотодрёшь” Віталій Матухно. Цей проєкт дав можливість молодим художникам з Сєвєродонецька, Луганська, Донецька, Бахмута та Рівного презентувати свої роботи вперше. Ця імпровізована галерея — про творчість, яка не вписується в рамки. Він покаже, як мистецтво може жити серед закинутих будівель, а митцем може буде кожен. 

Так, головний редактор журналу «ПлюсМинусБесконечность» Слава Бондаренко познайомить всіх охочих зі своїм проєктом про культуру, сучасне мистецтво та те, що на них впливає. Його мета — розповісти, що відбувається у культурному середовищі Луганщини сьогодні, створити майданчик для презентації робіт і забезпечити зв’язок між митцями по обидва боки лінії розмежування. 

Також у Лисичанську режисерка Аня НА презентує настільну гру «Донецьк». Вона складається із 268 фотографій Донецька, зроблених в різний час. Проєкт допомагає людям розважитись і разом з тим познайомитися з містом через призму приватного життя та особистого ставлення людей.

Читайте також: Бізнес на склі. Історія успіху з Лисичанська

Крім цього, про свій досвід заснування ЛГБТК+ організації «ДонбассКвир» розповість Женя Трамвай. Найбільш серйозним проєктом «ДонбассКвир» став онлайн-щоденник «Полонені», присвячений ЛГБТК+ людям з окупованих територій. Це вдала спроба об’єктивно розповісти їхні історії та зробити людей видимими. На думку Жені, така ініціатива підвищить рівень інклюзії й толерантності у суспільстві, тому сприятиме появі важливих законів і реформ.

Весна Байшанскі-Агіч – виконавча директорка у Fondacija Mozaik

Весна Байшанскі-Агіч,  виконавча директорка у Fondacija Mozaik (один із найбільших проєктів соціального підприємництва в Південно-Східній Європі), орієнтованої на молодь, соціальні інновації, примирення та допомогу знедоленим, навчить всіх охочих створювати соціальні проєкти будь-якого спрямування та налагоджувати зв’язки між громадськими ініціативами, державою та бізнесом. 

Також не можемо не згадати й про ведучих події: Олег “Мох” Гнатів — блогер, продюсер івано-франківського музичного гурту FAMILIA PERKALABA, без якого неможливо уявити культурне життя Івано-Франківська; Анна Шаригіна — співорганізаторка «ХарківПрайду», яка працює з ЛГБТ-спільнотами; Микола Дорохов — волонтер, керівник молодіжної платформи “Вільна Хата” та Андрій Діхтяренко — журналіст Громадського, засновник онлайн-видання «Реальна газета». 

Суспільство

У застосунку «Київ Цифровий» з’явиться сервіс руху транспорту

Опубліковано

У додатку «Київ цифровий» з’явиться сервіс руху транспорту.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

За інформацією пресслужби, комунальне підприємства «ГІОЦ» у співпраці з КП «Київпастранс» розробляє новий сервіс «Рух транспорту», що з’явиться в застосунку «Київ Цифровий».

Сервіс оцифровує дані КП «Київпастранс» про міські зупинки та маршрути, щоб надати їх користувачам у зручному форматі.

Що це дасть?

Завдяки новому сервісу користувачі зможуть знаходити в застосунку потрібні зупинки та маршрути автобусів, тролейбусів і трамваїв, а також слідкувати за рухом транспорту на мапі. Пошук можна буде здійснювати за номером маршруту або назвою зупинки.

Читайте також: «На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку

Крім того, застосунок відображатиме час відправлення транспорту, зупинки на кожному маршруті та інформацію, на якій зупинці можливо здійснити пересадку. Потрібні маршрути користувачі зможуть додати в «Обране», щоб завжди мати їх під рукою.

Розробники готують «Рух транспорту» до релізу в бета-версії. Залучатимуть користувачів, аби вони залишали відгуки про нього, щоб покращувати та доповнювати сервіс, враховуючи пропозиції містян.

Також продовжать удосконалювати сервіси QR-квитків і транспортної карти для зручної оплати проїзду. Наразі QR-квитками в застосунку скористалися близько 5 мільйонів разів, поповнювали транспортні карти понад 2 мільйони разів.

Читайте також: Навчив молодь у селі займатися спортом та сортувати сміття. Успішний кейс розвитку громади

Довідка

«Київ Цифровий» – застосунок, що об’єднав головні міські сервіси. Користувачам вже доступні:

 • поповнення транспортної карти,
 • QR-квитки,
 • оплата паркування,
 • сплата штрафів,
 • повернення евакуйованої автівки з QR-кодом,
 • також голосування за проєкти Громадського бюджету.

Застосунок доступний для безкоштовного завантаження у App Store та Google Play.

Нагадаємо, швейцарська Stadler надала Харкову трамвай для випробувань.

Як ми повідомляли раніше, у Києві презентували маршрутні автобуси нового зразка.

Головне фото: ecoaction.org.ua.

Читати далі

Суспільство

Мін’юст починає інформкампанію у школах щодо протидії булінгу

Опубліковано

З метою протидії булінгу та роз’яснення дітям їхніх прав Міністерство юстиції України проводитиме просвітницькі заходи в школах.

Про це повідомили у пресслужбі міністерства у фейсбуці. 

«Мін’юст розпочинає інформаційну кампанію щодо протидії булінгу. Булінг, на жаль, доволі поширений в освітніх установах в усьому світі. Не є винятком і наша країна. Серед тем, з яких просять провести заходи у навчальних закладах, найзапитуваніша – саме булінг, в усіх його видах. Наша мета – допомогти жертвам цькувань та роз’яснити, чому не варто приховувати факти булінгу та куди звертатися по допомогу», – йдеться у повідомленні.

Читайте такожЗ принтами від сонячних діток та фасадами київських будинків: вісім українських виробників особливих хустинок

Наголошується, що систематичні знущання, принизливе ставлення, образи та інші види психологічного насильства як з боку дітей, так і з боку вчителів є неприпустимими і вимагають відповідної реакції.

З початком навчального року по всій Україні розпочинається проведення правопросвітницьких заходів у школах для протидії булінгу (цькуванню) та роз’яснення дітям їхніх прав.

Як отримати допомогу?

Отримати правову допомогу можна у месенджерах Телеграм за посиланням.

Також можна скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», у кабінеті клієнта на сайті системи БПД або ж зателефонувати за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103.  

Окрім того, у разі кібербулінгу про механізм дій для дітей, батьків, вчителів можна дізнатися через інтерактивний чат-бот «Кіберпес» у Telegram. 

У Мін’юсті нагадали, що за булінг учасника освітнього процесу, внаслідок чого була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, наступає адміністративна відповідальність, що передбачає накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. У випадку, коли булінг вчиняли діти до 16 років – до відповідальності притягають батьків булерів.

Довідка

Булінг (цькування) – дії учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному чи сексуальному насильстві. Такі дії вчиняються стосовно дитини чи дитиною стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному чи фізичному здоров’ю потерпілого. Булінг може здійснюватися також із застосуванням засобів електронних комунікацій.

Нагадаємо, рух UAnimals підготував «Червону книгу неіснуючих тварин» для дітей.

Як ми повідомляли раніше, на Хмельниччині створюють «лісову школу» для дітей біля еко-стежки.

Головне фото: nasha-persha.org.ua.

Читати далі

Суспільство

Перший Хмельницький кінофестиваль оголосив переможців

Опубліковано

Перший Хмельницький кінофестиваль оголосив переможців, повідомили у пресслужбі Держкіно.

Церемонія нагородження відбулася у Хмельницькому обласному академічному музично-драматичному театрі імені Михайла Старицького.

Гран-прі 1-го Хмельницького кінофестивалю за результатами глядацького голосування здобула стрічка «Сумні портрети» режисера Віталія Кікотя.

Читайте такожЗ принтами від сонячних діток та фасадами київських будинків: вісім українських виробників особливих хустинок

Читайте також«На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку

За результатами голосування професійного журі:

 • Найкращий повнометражний фільм – «Сіль з Бонневілю», режисер Семен Мозговий.
 • Найкращий короткометражний фільм – «Сумні портрети», режисер Віталій Кікоть.
 • Найкращий фільм, який знято на Хмельниччині – «Залиште полиці пустими для нас», режисер Дмитро Мілієнко.
 • Краща режисура – «Потерпи трошки», режисерка Любов Гончаренко.
 • Краща акторська робота – В’ячеслав Довженко, фільм «Інший Франко».
 • Краща анімаційна стрічка – «Примостився міст до міста», режисер Клим Климчук.
 • Відзнака за створення атмосфери художнього кіно – «Останній день юності», режисери Антон Чистяков та Роман Краснощок.
 • Відзнака за суспільну значущість – «Типові проблеми», режисер Михайло Рудь.

Нагадаємо, у Кам’янці-Подільському розпочався Хмельницький кінофестиваль.

Як ми повідомляли раніше, у Житомирі презентували документальну стрічку про конструктора Сергія Корольова.

Усі фото: usfa.gov.ua.

Читати далі