Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

NewСхід

Підприємці Луганщини об’єдналися у кооператив: що з того вийшло і чому це вигідно

Опубліковано

Фермери з прифронтової Станиці Луганської об’єдналися у сільськогосподарський коорператив, налагодили вирощування томатів за єдиною технологією, отримали сертифікати і почали продавати томати у супермаркетах України, повідомляє “Бізнес-Схід”.

Донори допомогли обрати насіння, впровадити технологію, навчили маркетингу. Зараз СОК “Овочі Станичників” працює над новими ринками збуту.  

До лінії розмежування – 600 м

У Станиці Луганській поколіннями вирощували овочі. Раніше їх продавали у Донецьку і Луганську. З початком бойових дій частина фермерів припинила свій бізнес або виїхала. Від найближчої хати, де вирощують томати, до лінії розмежування – 600 м.

 

“У нас гарні умови для вирощування овочів – піщаний грунт, поряд річка, ліс, так створюється особливий мікроклімат, він сприятливий для вирощування полуниці, томатів. До війни більшість врожаю продавали на оптовому ринку у Луганську, з початком бойових дій порушилися ці маршрути. У 2015 році томати були по 50 коп і ніхто їх не брав”, – розповідає керівник кооперативу Анатолій Штанько.

Читайте також: Як перетворити закинутий кооперативний сад на акціонерне товариство. Досвід села Адамівка

До найближчого оптового ринку – 125 км, це дорога бездоріжжям до Сєвєродонецька. Анатолій Штанько каже, що возити овочі туди зі Станиці – далеко і дорого. Вижити поодинці, як це було до війни,  стало складно, вирішили об’єднатися.

120 домогоподарств об’єдналися

Ще з 19 століття у Станиці Луганській і селах навколо неї люди вирощували овочі. За ці роки набули величезного досвіду. У 2017 році у селищі створили сільськогосподарський кооператив. Тут 120 домогоподарств, які об’єдналися, щоб вирощувати і вигідно продавати овочі.

“Наш кооператив тягнеться на 25 км, -каже Анатолій Штанько. – До нас входять домогосподарства Станиці Луганської, а також суcідніх селищ – Валуйське, Макарове, Вільхове. Є родинні фото 1895 року, де за спиною у людей грядки з томатами. Тут величезний досвід, який набувався поколіннями, ми мали це використати”.

Замість традиційних томатів та огірків грантодавці з USA ID порадили обрати томати чері. Зараз такі томати у кооперативі вирощують за голландською технологією.

З прифронтових сіл – до Києва

За два роки роботи вдалося досягти успіхів. Томати з прифронтових селищ кооператив постачає до супермаркетів Києва.

“До нас приїжджає машина, ми завантажуємо томати і їх везуть до супермаркета. Донори цю логістику нам оплатили, це дуже зручно”, – говорить  керівник кооперативу Анатолій Штанько.  

Щоб досягти цього, провели чималу кількість аналізів і отримали сертифікати на свою продукцію.

“Ми гарантуємо, що вона натуральна. У лабораторіях це підтвердили – за різними показниками томати містять у 20-30 разів менше шкідливих речовин від допустимої норми. Ми рухаємося до отримання сертифікатів НАССР і Органік, це дозволить продавати томати навіть у Європі”, – поділився Анатолій.

За грантової підтримки Норвезької ради у справах біженців також придбали обладнання для різання і сушки овочів. Зараз у кооперативі планують збудувати приміщення, щоб переробляти томати, а не продавати за безцінь, коли вони стають дешевими у сезон. 

У планах овочівників –  нові ринки збуту, зокрема серед супермаркетів та мережі готельного бізнесу.

Реклама

NewСхід

Для молоді Донеччини й Луганщини оголосили гранти на навчання

Опубліковано

Молодь Донеччини та Луганщини запрошують взяти участь у відборі учасників нового проєкту «Ініціативи громад для зменшення впливу COVID-19 на постраждалі від конфлікту регіони України».

Щоб посприяти соціально-економічному розвиткові обох областей, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН з питань міграції, за фінансування Уряду Японії, надасть гранти бенефіціарам, які прагнуть реалізувати себе в галузі інформаційних технологій.

Ініціатива спрямована на підтримку 60 юнаків і дівчат віком від 18 до 35 років.

 

Учасниками можуть стати внутрішньо переміщені особи або місцеві мешканці Курахівської та Черкаської об’єднаних територіальних громад Донецької області та Білокуракинської та Новопсковської об’єднаних територіальних громад Луганської області.

Читайте такожНе можеш — не плати. Чим особлива школа шиття Tailors School, яку відзначили в ООН

Переможці відбору отримають гранти до $700 у вигляді оплати навчання на професійних курсах із інформаційних технологій та в дотичних сферах, а також ноутбуки для навчання та подальшої роботи.

Відбір учасників відбуватиметься на конкурсній основі.

Однією з переваг буде наявність у кандидата(ки) чіткого плану волонтерского проєкту на користь своєї громади, над яким грантер(ка) працюватиме під час чи після навчання.

Охочі долучитися до проєкту і отримати гранти повинні якомога швидше, але не пізніше 8 серпня 2021 заповнити анкету за посиланням

Докладніше про основні етапи проєкту та вимоги до кандидатів можна дізнатися на сайті Представництва МОМ в Україні.

Відбір учасників програми здійснюється на конкурсній основі з дотриманням рівності можливостей для ВПО та членів приймаючих громад, а також для жінок і чоловіків.

Нагадаємо, на Луганщині в аграрному ліцеї створили навчальну пасіку.

Як ми повідомляли раніше, Посольство США оголосило Програму малих грантів громадської дипломатії.

Головне фото: allthingshair.com.

Читати далі

NewСхід

На Луганщині в аграрному ліцеї створили навчальну пасіку

Опубліковано

У Марківському професійному аграрному ліцеї на Луганщині за сприяння проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» створили навчальну пасіку.

Про це повідомили у проєкті USAID.

У ліцеї розпочинають підготовку за спеціальністю «бджоляр».

 

Навчальна пасіка вже облаштована, з вересня запрацюють дві лабораторії:

 • «Біологія бджолиної сім’ї, розведення та утримання бджіл, хвороби та шкідники бджіл»;
 • «Медоносна база бджільництва та запилення сільськогосподарських культур бджолами».

Наразі це – єдиний навчальний заклад на Луганщині, де готуватимуть бджолярів.

Проєкт USAID закупив за грантом обладнання: вулики, мікроскопи, воскопрес, медогонки, поїлки, годівниці для бджіл, пасічний інвентар.

Читайте такожМедовий рекорд: українські бджолярі збільшили експорт меду на 45%

Крім того, ще планує закупити пересувний будинок пасічника та платформу для транспортування вуликів.

«Бджолосім’ї нашому закладу подарували місцеві жителі, – розповіла в.о. директора ліцею Олена Бондаренко. – Зараз на нашій пасіці 10 вуликів з бджолами».

Довідка

Грантова й освітня допомога підприємцям на сході України надається проєктом USAID у рамках інформаційної кампанії «Схід економічних можливостей».

Читайте такожУкраїнські бджолярі зможуть торгувати з Європою на «Медовій біржі»

Нагадаємо, першу партію українського меду експортували до Канади.

Як ми повідомляли раніше, в Україні фермер створив мінізаповідник для диких бджіл.

Усі фото: facebook.com/ERAUkraine.

Читати далі

NewСхід

У Донецькому технічному університеті створять акселератор молодіжних інновацій

Опубліковано

Донецький національний технічний університет підписав грантову угоду «Акселератор молодіжних інновацій в ДонНТУ» з Проєктом USAID «Економічна підтримка Східної України».

Про це повідомив у фейсбуці Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України».

Для запуску Акселератора Проєкт USAID облаштує дві лабораторії – Лабораторію з прототипування та електроніки і Лабораторію технологічних та інженерних рішень, а також простір для коворкінгу.

 

Сума грантової угоди становить 129 тисяч доларів.

За ці гроші Проєкт USAID закупить:

 • комп’ютери,
 • меблі,
 • 3D-принтери,
 • фрезерний та лазерний верстати,
 • верстаки,
 • плотери,
 • принтери для УФ-друку,
 • столярні та слюсарні інструменти,
 • швейну машинку,
 • фото принтер,
 • набір електроінструментів та інше обладнання для створення прототипів різних виробів та втілення інноваційних ідей.

До діяльності Акселератора залучатимуть викладачів, аспірантів та студентів ДонНТУ.

Грант передбачає, що ДонНТУ розробить та включить до навчальної програми десять нових модулів з інженерних та технічних спеціальностей, наприклад:

 • 3D-моделювання,
 • Інформаційні технології автоматизованого електроприводу,
 • Основи електромеханіки,
 • Програмне забезпечення для автоматизованої електронної системи управління з практичним навчанням на обладнанні Акселератора та впровадженням кращих практик передачі знань.

Читайте такожВтратила свій дім і почала шити піжами. Як переселенка заснувала бізнес у чужому місті

Команда Акселератора пройде навчання на тренінгах та візьме участь у навчальних поїздках до інноваційних просторів в інших регіонах.

Надалі вони використають побачене та набутий досвід у діяльності Акселератора.

Також команда Акселератора буде активно залучена до роботи Платформи трансформації вугільних міст Донецької області, діяльності ІТ-кластерів та впровадження смарт-спеціалізації у регіоні.

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії «Схід економічних можливостей».

Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру.

Нагадаємо, ПРООН оголошує конкурс інноваційних рішень для громад східної України.

Як ми повідомляли раніше, селищу на Донеччині повернули історичну назву Нью-Йорк.

Головне фото: donntu.edu.ua.

Читати далі