Суспільство
Під Чорнобилем збираються виробляти очищену “атомну” самогонку
У Чорнобильській зоні відчуження хочуть налагодити виробництво очищеної від радіонуклідів “атомної” горілки. Про це повідомляє news.liga.net з посиланням на Державне агентство України з управління зоною відчуження.
Як зазначається, Чорнобильську крафтову горілку «АТОМІК» вже презентували у Британії. Команді науковців з Великої Британії та України вдалося виготовити експериментальний радіоактивно безпечний алкоголь з Чорнобильської води та пшениці з використанням традиційної методики «homemade».
Що це за самогонка?
Для виготовлення експериментальної партії «АТОМІК» використовувалась вода з Чорнобильських свердловин. Дистильований алкоголь розводили з мінеральною водою із глибокого водоносного шару в місті Чорнобиль, який має схожий хімічний склад з ґрунтовими водами регіону Шампань у Франції. У воді не було виявлено радіоактивного забруднення.
У своєму звіті (https://www.researchgate.net/…/334988042_Distillate_ethanol…) науковці також представили результати дослідницького проєкту, який тривав 3 роки і полягав у вивченні міграції радіонуклідів із ґрунтів зони відчуження до сільськогосподарських культур, вирощених на цій території. В експериментальних зразках, вирощених у рамках проекту, вони виявили незначне перевищення допустимої концентрації (20 Бк/кг) стронцію-90. Але оскільки у процесі виготовлення алкоголю кількість «домішок» у зерні зазвичай зменшується, то у готовому напої вони змогли виявити лише природний радіонуклід вуглець-14. Концентрація вуглецю-14 була не більшою, ніж у будь-якому іншому алкогольному напої.
Неможливе стає можливим
Звіт отримав позитивний відгук у Державному агентстві України з управління зоною відчуження.
«Вкотре британські вчені вразили світ унікальним досягненням і довели, що «неможливе стає можливим». На цей раз у тісній співпраці з українськими науковцями вони продемонстрували, що у чорнобильській зоні можна створити чистий радіаційно безпечний продукт із традиційним смаком. Отже, чорнобильська горілка – це більше не один із міфів, а реальність», – розповідає Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Читайте також: На екскурсію в Чорнобильську зону можна буде відправитися на катері
Що кажуть вчені?
Професор Джим Сміт з Університету Портсмута описує «ATOMIК» як, можливо, найважливішу пляшку алкоголю у світі. У планах дослідників – налагодити виробництво крафтової горілки із зерна, вирощеного у зоні обов’язкового (безумовного) відселення, і повертати 75% прибутку громаді постраждалих від аварії на ЧАЕС регіонів.
«Ми не плануємо вирощувати зерно у зоні відчуження у промислових масштабах, оскільки там зараз заповідник дикої природи. Натомість ми хочемо працювати у зоні обов’язкового відселення, де рівні забруднення значно нижчі і де все ще проживають люди. Ми прагнемо зробити високоцінний продукт для підтримки економічного розвитку цих територій», – зазначає професор Сміт.
Читайте також: На Чорнобильській АЕС запрацював завод з переробки радіоактивних відходів
Дослідники підкреслюють, що сьогодні багато відселених територій вже можна використовувати для безпечного вирощування сільськогосподарських культур, якщо робити це під радіоекологічним контролем.
Безпека – в пріоритеті
Перший заступник Голови ДАЗВ Олег Насвіт зазначив, що в Агентстві підтримують ініціативу використання занедбаних земель зони відселення на благо місцевих громад. Він також наголосив, що безпека має бути пріоритетом № 1 під час будь-якої діяльності на цих територіях.
Читайте також: Відчути себе ліквідатором: створюють нову гру про аварію на Чорнобильскій АЕС (трейлер)
«Я би назвав це високоякісним самогоном, адже «АТОМІК» має не типовий для високоочищеної горілки смак, а також аромат зерна від наших оригінальних українських методів дистиляції. Мені це подобається», – зазначив він.
Зараз створюється соціальне підприємство «Чорнобильська алкогольна компанія», яка в майбутньому вироблятиме та продаватиме високоякісну крафтову горілку «АТОМІК». Для старту виробництва потрібно вирішити ряд юридичних питань, після чого науковці сподіваються розпочати невелике експериментальне виробництво «АТОМІК».
Суспільство
Що пропонує новий McDonald’s
Коментарі
Суспільство
Учасники ініціативи
Благодійний збір
Довідка
Коментарі
Суспільство
Аліна Шаповал
наставниця дітей, позбавлених батьківського піклування
Почула про наставництво і зрозуміла, що це моє
Я часто їздила в дитбудинок на свято Миколая — традиційно з іграшками та солодкими пакунками. Але засумнівалася, чи цукерки — це єдиний спосіб їх підтримати?
Чому наставництво краще за цукерки
Коли волонтери приходять до дітей, вони дуже швидко звикають, охоче обіймаються, розповідають історії. А потім люди їдуть, і дитина знову відчуває себе покинутою.
Хочу, щоб дитина стала собі опорою
Зрозуміла, що деколи треба прийняти позицію такого собі спостерігача — не втручатися в чужий досвід чи нав’язувати думку, а підтримувати людину.
Пам’ятаю, тоді прийшла до своєї старшої наставної, і вони якраз сиділи в укритті — почалася тривога. Дитбудинок збиралися евакуювати за кордон, тож я принесла смаколиків у дорогу. Тоді й побачила цю дівчинку — і вона мені так сподобалася! Така відкрита, харизматична. Мені хотілося зробити для неї щось хороше, тож за пів року я стала її наставницею.
Дитині потрібна людина, вона хоче мати друга.
Як стати наставником чи наставницею для дитини з інтернату
- Звернутися до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді там, де ви живете, або ж до організацій, які працюють з наставництвом — наприклад, до Асоціації Наставництва для дітей та молоді.
- З вами проведуть співбесіду, після цього можна збирати документи: медичні довідки, довідку про відсутність судимості тощо.
- Треба буде пройти спеціальне навчання, щоб дізнатися особливості вікової психології та як комунікувати з дітьми.
- Обрати собі наставного чи наставну, переглянувши анкети дітей. Познайомитися з обраною дитиною та переконатися, що й дитина не проти вас як наставника.
- Тільки після цього з вами укладають договір на надання послуг наставництва. І так ви можете починати своє волонтерство!
Коментарі