Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Найбільшу в країні плантацію жимолості закладають на Волині

Опубліковано

Фермерське господарство «Лада» розпочинає закладку ягідників жимолості у промислових масштабах у с.Омельне Ківерцівського району Волинської області.

Про це повідомили в Департаменті агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації, передає agroportal.ua.

«ФГ «Лада» закупило саджанці in vitro у вінницькому ТОВ «ФруТек». У другій половині червня цього року їх висадили у відкритий грунт на площі 12 га. Саджанці прижилися добре», — йдеться в повідомленні.

Голова господарства Володимир Глушко додав, що ще 18 га планують засадити до кінця поточного року. Отже, загальна площа ягіднику становитиме 30 га, та стане найбільшою в Україні.

Читайте також: На Одещині вирощують органічні квадратні кавуни

Як зазначають експерти, ця культура непримхлива та морозостійка, проте потребує органічних добрив. Рослина придатна для вирощування на широкому спектрі грунтів (pH 5,0-7,5). Плодоносити жимолость розпочинає на 3-й рік вирощування та продовжує щонайменше 30 років. Урожайність становить 12-15 т/га.

ФГ «Лада» закладає 12 сортів жимолості, від ранньостиглих до пізніх. Відтак, збір ягід на господарстві триватиме з кінця травня — до липня.

Коментарі

Економіка і бізнес

Українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева

Опубліковано

Українська авіакомпанія SkyUp оголосила про відновлення регулярних рейсів із Кишинева та пропонує популярні європейські напрямки для українців.

Про це компанія повідомила у фейсбуці.

Аеропорт Кишинева, розташований близько до українського кордону, обрали як зручний логістичний хаб. Перші рейси заплановані на квітень 2025 року, а квитки вже доступні для придбання з 11 грудня 2024 року.

Читати також: «Укрзалізниця» придбає евакуаційну машину для військових за чай, який замовляли пасажири

Які маршрути пропонує SkyUp

  • Кишинів – Париж (Франція): понеділок і п’ятниця;
  • Кишинів – Лісабон (Португалія): п’ятниця;
  • Кишинів – Барселона (Іспанія): середа (згодом додадуть ще два дні);
  • Кишинів – Аліканте (Іспанія): понеділок і п’ятниця;
  • Кишинів – Пальма-де-Майорка (Іспанія): середа й субота;
  • Кишинів – Ларнака (Кіпр): три рейси на тиждень;
  • Кишинів – Салоніки (Греція): вівторок;
  • Кишинів – Іракліон (Греція): понеділок, середа, субота (планують додати ще один день).

Графік рейсів можна знайти на офіційному сайті авіакомпанії.

Фото: сайт SkyUp.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Київщина отримала мобільні котельні для лікарень і шкіл

Опубліковано

У Київській області встановлять 24 мобільні котельні для забезпечення теплом закладів освіти, медичних установ і житлових будинків.

Про це повідомила Київська обласна військова адміністрація (КОВА).

Першу партію з 12 котелень вже передали на об’єкти. Решту обладнання доставлять найближчим часом. Загальна потужність котелень сягає 11,3 МВт, серед них є установки на 200, 500 та 1000 кВт.

Читати також: Кока-Кола та Український Червоний Хрест передають українським громадам 60 котелень (ФОТО)

Особливість цього обладнання — здатність працювати на двох видах палива: природному газі та дизелі. Це гарантує тепло навіть за умови перебоїв з електро- чи газопостачанням.

«Мобільні котельні стануть важливим елементом енергетичної безпеки для закладів, які найбільше потребують стабільного опалення», — зазначили в КОВА.

Нагадаємо, що ТЕЦ-6 у Києві відремонтують за понад 30 мільйонів гривень.

Фото: сайт КОВА.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Кожна страва — донат на розвиток міста: це 10 проєктів, які фінансував ресторан Urban Space 100 у Франківську 

Опубліковано

10 років тому київський потяг прибував до Івано-Франківська о 6 ранку. В цей час у місті не було де поснідати, окрім Urban Space 100. Але унікальність цього місця не лише в ранніх сніданках — цей громадський ресторан був першим закладом такого типу в Україні.

80% прибутку Urban Space 100 йдуть на проєкти, що покращують місто. За роки існування ресторан підтримав ідеї містян на понад 7,5 мільйона гривень.

ШоТам розповідає про соціальне підприємство та 10 проєктів, вартих вашої уваги.

Прозорі внески та стіни: як придумали Urban Space 100

Історія Urban Space 100 почалась із зустрічі активних іванофранківців у кав’ярні. Засновник і керівник платформи «Тепле місто» Юрій Филюк та його друзі зібралися обговорити, чого бракує місту, адже «місць-магнітів» там не було. 

Тож товариші вирішили створити своє. Ідея проста: вони розробили фейсбук-сторінку, щоб розповісти про ідею, та промосайт зі 100 вільними клітинками для співзасновників, які мали б вкласти в проєкт по тисячі доларів. Схожу концепцію друзі побачили в Братиславі — це був простір без стін, де збиралися абсолютно різні люди, і кожен знаходив там своє місце: і підприємці, і музиканти. 

За 85 днів усі порожні клітинки були заповнені, і 27 грудня 2014 року громадський ресторан Urban Space 100 відкрив свої двері для людей і проєктів.

«Насправді соціальне підприємство, якому 10 років — це не дуже часта подія в Україні. Тому нам важливо показати, що такі інноваційні проєкти можуть бути фінансово успішні й об’єднувати спільноту, створювати нові сенси», — каже комунікаційниця «Теплого міста» Тетяна Устинська.

На відкриття громадського ресторану у 2014 прийшли чимало людей, а за 10 років до організаторів надійшло понад 250 запитів, щоб ті поділилися досвідом. Фото надала організація

80% прибутку спрямовують на гранти для втілення громадських проєктів, які обирають співзасновники, а 20% — винагорода компанії, що управляє рестораном. Прозорість і відкритість — не лише в розподіленні прибутку: ресторан — без стін та має відкриту кухню, тож кожен може бачити, як готують страви.

«Кожна замовлена страва, напій, доставка конвертується в підтримку проєктів. Тож не тільки співзасновники вклалися, а й гості щоденно долучаються», — впевнена грантова менеджерка та координаторка програми Urban Space Олеся Дідик.

Читайте також: 100 співзасновників відкрили кафе суспільного впливу — 80% прибутку йде на розвиток Луцька. Ось як це працює

10 проєктів, які Urban Space 100 підтримали грантами

  1. Простір для захисників і захисниць «МріяДія» в обласній лікарні Івано-Франківська

В обласній лікарні зробили ремонт колишнього приміщення фізичної реабілітації, і це дало змогу створити новий простір, де військові можуть відпочити, відновитися, взяти участь у майстер-класах, послухати музику чи прийти на зустріч до ветеранів, які вже пройшли відновлення. На цей проєкт організатори отримали 400 тисяч гривень.

Військові вчаться декорувати різдвяні свічки у просторі. Фото з соцмереж проєкту
  1. Свідомий маркет та Теплий маркет від спільноти Lastivka

Lastivka  — це спільнота жінок з Харкова, Херсона та Дніпра, які вимушено переїхали до Івано-Франківська через повномасштабне вторгнення й об’єдналися з містянками. Вони проводять маркети, де охочі можуть придбати речі, взяти участь у майстер-класах і познайомитися одне з одним. Частину грошей від продажу речей передають на потреби ЗСУ. На маркети вдалося залучити 30 тисяч та 34,4 тисячі гривень.

Фото зі Свідомого маркету від спільноти Lastivka, травень 2023. Фото: фейсбук-сторінка спільноти

«Ми назвалися саме спільнотою, бо віримо в силу об’єднання людей. Ми довели, що сім жінок з різних міст України можуть зробити кілька гідних подій і зібрати кошти на допомогу нашим захисникам. Нам цінно, що на наших маркетах люди не тільки купляли або продавали, а ще й знайомилися, спілкувалися, проводили разом час», — пишуть організаторки у фейсбуці.

  1. Урбан-фестиваль «Сеанс Міського Сканування»

«Сеанс Міського Сканування» вперше провели у 2017 році, а згодом також у 2019 та 2021. Його кураторами стали 20 митців із семи країн: України, Польщі, Угорщини, Іспанії, Австрії, Німеччини та Італії. Фестиваль мав на меті дослідити нові цікаві рішення для міського простору Івано-Франківська й ініціювати дискусії. На його організацію залучили 15 тисяч гривень.

  1. Реставрація дверей від ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти

#ФранківськЯкийТребаБерегти займається відновленням і реставрацією старовинних дверей. Команда також відновила кілька дверей в інших містах. Їм вдалося залучити кілька грантів — від 20 до 130 тисяч гривень. Засновниця ініціативи Марія Козакевич стала й співзасновницею громадського ресторану, тож найперший проєкт з відновлення дверей підтримала саме грантова програма від Urban Space:

«За час існування ініціативи (а це вже дев’ять років) маємо 42 дверей відреставрованих, з них 12 врятовані за підтримки Urban Space. Зараз нам профінансували і 13-ті двері, бо вони важливі для міста — у готелі Дністер, який непрофесійно відновлюють».

Марія Козакевич біля відновлених дверей в Івано-Франківську. Її проєкт — один зі 174, які підтримали за 10 років. Фото: із соціальних мереж героїні

На початку повномасштабного вторгнення Марія щовихідних проводила екскурсії для переселенців, що опинилися в Івано-Франківську, і саме громадський ресторан був пунктом збору — звідти починалося знайомство з містом. У закладі є стенди з крафтовою продукцією, і там можна придбати сувеніри на згадку про Івано-Франківськ.

  1. Коло Турботи: посібник по роботі з втратами, групи підтримки

«Коло Турботи» — це проєкт від ГО «Опіка Ангела». У межах проєкту фахівці навчають медичних працівників надавати підтримку батькам, що втратили дитину під час вагітності, пологів чи після них, а також допомагають батькам прожити горе.

Грантова підтримка від Urban Space була першим досвідом такого фінансування для організації, та тепер проєкт виріс і запускає систему підтримки для 15 медустанов країни. Організація тричі залучала грант — від 24 до 59 тисяч гривень.

Друкована продукція з порадами від «Кола турботи». Фото: фейсбук-сторінка ГО «Опіка Ангела»
  1. Притулок «Дім Сірка»

Urban Space 100 підтримав кілька проєктів притулку «Дім Сірка» — від соціальних кампаній до стерилізації та закупівлі корму для бездомних тварин. Притулок існує вже понад 10 років і з початком повномасштабного вторгнення прийняв понад 500 собак з прифронтових територій. Суми грантів для проєктів — від 7 до майже 60 тисяч гривень.

Таку соціальну кампанію створили в притулку. Фото: сайт Urban Space 100
  1. Платформа для соціального підприємства «Ба і Ді фрілансери» 

Це ідея, в межах якої літні люди можуть відчувати себе корисними та стати фрілансерами, щоб допомогти батькам з дітьми. Грант сумою понад 51 тисяча гривень став першим для організації, і вона почала розвиватися ще активніше: відкрила школу базової комп’ютерної грамотності, школу нянь тощо. Зараз роботу ГО поставили на паузу.

Послуги Ба і Ді від платформи. Фото з сайту Urban Space 100

Ініціаторка платформи Галина Плотницька пригадує, що на початку діяльності саме громадський ресторан ставав місцем збору та генерації ідей:

«Це було дуже потужним стартом для нас, бо я, пенсіонерка 60 років, не тільки створила протитип сайту, а ще й здобула перемогу в грантовому конкурсі. Urban Space 100 — це місце комунікації з людьми, схожими по духу. Знаєте, як Кіплінг казав: “Ти і я — однієї крові”. Тут вдалося зробити таку атмосферу, що ти завжди знайдеш подібних собі». 

Нагадуємо, раніше медіа ШоТам презентувало новий проєкт для старшого покоління «Ба та Ді проти брехні».

  1. Мотузковий парк для дітей з аутизмом і тяжкими порушеннями мовлення

Івано-Франківський навчально-реабілітаційний центр створив мотузковий парк для дітей — абсолютно безпечний, бо оснащений спеціальними сітками, і такий, що дасть змогу активно відпочивати й вести здоровий спосіб життя. На облаштування цього парку проєкт отримав 51 тисячу гривень.

  1. KidsDO: освітня програма від РобоклубІФ

РобоклубІф — це громадська організація, яка впроваджує IT-освіту для дітей. Команда отримала два гранти від Urban Space 100 і завдяки цьому розробила програму занять для дітей з порушеннями слуху — в Івано-Франківську це єдиний такий заклад. Під час занять діти вчилися робити прості механізми на базі конструкторів Lego Education. Цей проєкт двічі отримував грант — на 21 і 28,5 тисяч гривень.

Під час занять діти розвивали дрібну моторику та просторове мислення. Фото з сайту Urban Space 100
  1. EcoCity

EcoCity — це мережа метеостанцій, ідею якої створили діти, що вивчають робототехніку на базі Arduino. Такі станції фіксують рівень забруднення повітря, температуру, вологість і рівень шуму. Всі дані можна переглянути на сайті чи в додатку. Urban Space 100 підтримали цю ідею на майже 20 тисяч гривень.

Скрин із сайту ініціативи

У 2021 році проєкт отримав нагороду від Професійної асоціації екологів України — такий собі «екоОскар». За даними сайту, зараз команда вже розмістила близько 800 станцій по всій країні.

Якщо ви маєте ідею проєкту, який запалює ваше серце й точно буде корисний для Івано-Франківська, стежте й подавайтеся на грантові сезони від Urban Space 100.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Економіка і бізнес18 години тому

Кожна страва — донат на розвиток міста: це 10 проєктів, які фінансував ресторан Urban Space 100 у Франківську 

10 років тому київський потяг прибував до Івано-Франківська о 6 ранку. В цей час у...

Суспільство1 тиждень тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта2 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...