Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Нашу професію дуже недооцінюють”. Як медичні сестри борються за право бути почутими

Що ви знаєте про професію “медична сестра”? Низькі зарплати, невеликий спектр повноважень та недооцінювання у колективі і суспільстві. Тому медики змушені їхати на заробітки

Партнерський матеріал

Опубліковано

Що ви знаєте про професію “медична сестра”? Низькі зарплати, невеликий спектр повноважень та недооцінювання у колективі і суспільстві. Тому медики змушені їхати на заробітки за кордон, де вже встигли добре себе зарекомендувати. Все якось дуже песимістично.  У Країнах Cхідного Партнерства прагнуть змінити цю ситуацію. Тому провели дослідження NEST (Nurse Empowerment Stronger Together) щодо того, які проблеми мають медичні сестри в Україні, Грузії та Вірменії. А все це – для розвитку медсестринства у цих країнах.

Про отримані результати, проблеми та пропозиції медичних працівників та як медсестри листа міністру писали – читайте у нашому матеріалі.

Антін Кушнір

Антін Кушнір

Стипендіат програми Європейського Союзу для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства, лікар-педіатр. засновник та керівник медичного центру “Дитячий Центр Здоров’я” імені Анни Мазуренко.  У 2019 році спільно з партнерами з Грузії та Вірменії зініціював та представив переможний проект NEST, що отримав фінансову підтримку фондів Європейського Союзу.

Олександра Палагіцька

Олександра Палагіцька

Викладач основ медсестринства Львівської медичної академії імені Андрея Крупинського. З 2018 року заступник медичного директора з медсестринства у приватному центрі “Дитячий Центр Здоров’я”. Обрано національним координатором міжнародного проєкту NEST в Україні.

Медсестра – це поважна професія

Вони присвячують своє життя пацієнтам, роблять важливі щеплення, асистують лікарям у складних ситуаціях, надають екстрену медичну допомогу та виконують величезний спектр маніпуляцій. Вони повністю віддаються своїй професії, але їхня роль у нашій країні й досі залишається недооціненою. Так, мова саме про медичних сестер! Взагалі, це окрема професія, хоч у суспільстві вона так не сприймається.

“Така ситуація у нас ще з радянських часів. До  тепер  у нас не існує саме медсестринської документації. Всі документи, які могла підписати медична сестра – листок лікарських призначень. Вона просто ставила там плюсик і на тому кінець. Бо інакше було не вигідно державі. Медсестра сприймалась та сприймається виключно виконавцем призначень лікаря. Що лікар каже – те й вона і робить. Таким чином була побудована вся система”, – каже Антін Кушнір.

Читайте також: Лікарі-блогери: шість медиків, на яких варто підписатись

Директор дитячого центру здоров’я Антін Кушнір стажувався в одній з клінік Філадельфії й саме там побачив модель управління, де медсестри виконують більшість функцій керівників, лікарів, адміністраторів, фахівців громадського здоров’я. З цього моменту він разом з командою намагається запровадити цю практику в Україні. У своєму центрі Антін та Олександра сповідують принципи важливості всіх членів команди: лікаря, психолога та медичної сестри. Тому для них надзвичайно важливим є той день, коли голос медсестер буде почутим.

“Це дуже складний процес. Ми з Олександрою щодня сперечаємось та дискутуємо як лікар і медсестра. І це насправді добре, бо я бачу, що лікарі та медсестри мають різний підхід. Таким чином ми можемо виокремлювати нові компетенції і повноваження медичної сестри. У Філадельфії у мене була чудовий куратор професор Шерил Портвуд. Вона була однією з перших медичних сестер у відділенні інтенсивної терапії передчасно народжених дітей в м. Чикаго. І вона змогла пройти весь професійний шлях та стати директором шпиталю. Ви уявляєте, щоб таке було в Україні? Ця жінка надихнула нас і показала, якою важливою є роль медичної сестри і як це може змінити”.

Хочемо навчати медсестер і залучати їх до роботи

Минулий, 2020 рік, був Роком медсестринства у світі та в Україні. Суспільство ще раз хотіло наголосити на важливій ролі медичної сестри. Рік пандемії довів важливість поваги до медиків, а до медсестри зокрема. Дуже доречно відбулось дослідження стану медичної системи в Україні NEST – Nurse Empowerment Stronger Together. В Україні, Вірменії та Грузії однакові проблеми у сфері медсестринства, тому вони об’єднались і подали спільний проєкт-заявку.  Проєкт NEST переміг у відборі, який проходив в Брюсселі у вересні 2019 року.

Антін Кушнір на відборі у Брюсселі

“Цей проєкт покликаний дослідити існуючий стан галузі медсестринства. Впродовж минулого року ми вивчали практики медичних сестер одночасно у трьох країнах – Україні, Грузії та Вірменії, адже з ними у нас спільна пострадянська школа та рівень достатку. Нашою кінцевою метою було надати доказові результати дослідження в МОЗ, як інструмент впливу”, – каже Антін Кушнір.

“Я дуже рада, що змогла бути координатором проєкту NEST в Україні. Бо в Грузії та Вірменії цим займались лікарі, а у нас – медична сестра. Це вже означає, що ми на вірному шляху. І я дуже радію, що  таким чином, на основі доказового дослідження,  можна  привертати увагу до проблем, які вимагають змін ”, – каже Олександра Палагіцька.

Вона додає, що проєкт NEST мав три важливі розділи для дослідження:

1. Безперервний професійний розвиток.

Ця сфера у нас і в країнах Східного Партнерства є на низькому рівні. Все починається з навчання, а у нас з цим є величезна проблема. Коли йдеться про післядипломну освіту, то медична сестра мусить  проходити курси, які регламентовані, тому немає вільного вибору щодо свого безперервного розвитку у професії. Потрібно дозволити медичним сестрам вибирати що і де вони будуть вивчати. Ми хочемо, щоб медсестра могла не раз на 5 років проходити  курси, а за прикладом лікарів набирати бали безперервного професійного розвитку системно щороку. У нас є медичні сестри, які мають ступінь  бакалавра чи магістра і взагалі не мають можливості для  підвищення своєї кваліфікації. Також  вони приходять на посаду медсестри, виконують звичайні ін’єкції і їздять на ті ж самі курси. Це все має бути врегульовано на законодавчому рівні.

2. Безперервний догляд.

Коли пацієнт знаходиться у сімейного лікаря, потім потрапляє у стаціонар, а потім знову назад – всім цим займається лікар. Але це ж може робити медсестра! Саме медсестра-бакалавр може бути таким координатором, наприклад, між стаціонаром і первинкою, в паліативі, для пацієнтів з хронічними хворобами тощо. Це дозволить підвищити її статус, а пацієнт зможе почувати себе під опікою і мати чітке розуміння усвідомленого вибору. А лікарі займатимуться важливішими проблемами лікування. 

Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

3. Залучення до роботи медичних сестер.

Здавалось би, прийшла на роботу, отримує зарплатню, працює в лікарні з 8 до 16, підписує документи – значить залучена до роботи. Але насправді це стосується автономності на робочому місці – наскільки медсестрі дозволено приймати рішення, що саме вона робить, її функції. Є така фраза, яка мене дратує: “медсестра – це продовження руки лікаря”. Ні, це окремий фахівець зі своїми обов’язками. Заробітна плата, самоврядування, наділення правом підпису, а значить відповідальності,  – це все має бути врегульовано. І проєкт NEST не про те, як у нас все погано. А про те, щоб влада і люди побачили, які є особливості медсестринства, сильні і слабкі сторони, і що медсестри готові навчатись, тільки треба побачити мотивацію і правильні можливості.

Погане ставлення і низька зарплата – найбільші болі медичних сестер

Дослідження NEST проводили у трьох країнах-учасницях абсолютно синхронно. Організатори склали опитувальники, обрали заклади охорони здоров’я та медсестер для індивідуальних інтерв’ю. У Львівській, Київській, Одеській, Івано-Франківській та Тернопільській областях Олександра Палагіцька разом з командою провели 15 інтерв’ю з медсестринськими керівниками та медичними сестрами, щоб дізнатись, які проблеми їх найбільш хвилюють.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

“Попри всі проблеми, медсестри казали, що люблять свою професію. І якби був шанс обирати, вони знову б присвятили три, п’ять, двадцять п’ять років свого життя медсестринству. Медичні сестри розказували про свій біль – їх турбує те, що вони стільки часу витрачають на свою роботу, а вона не цінується. І, звісно, рівень заробітної  плати.  Через це вони змушені їхати за кордон працювати, щоб утримувати свої родини. Також  говорили про залученість до роботи. Повноваження медичної сестри, яка тільки прийшла і тієї, яка працює 20-30 років майже не відрізняються. І це дуже прикро, – каже Олександра.

“Пандемія вже змінила ставлення. На початку всі писали:  підтримуємо лікарів! А згодом звернули увагу на медсестер і тепер кажуть:  підтримуємо медиків. Адже всі важливі – від санітарки до лікаря. Проєктне дослідження дозволило це побачити доказово”, – каже Антін.   

За словами Олександри, у коледжах чи академіях саме медсестри повинні навчати основам медсестринства, а лікарі – клініки. Командності роботи  у існуючих програмах не навчають. А це було б вигідно і державі, яка не повинна вивчати 10 років лікаря, щоб після цього він навчав медсестру медсестринських маніпуляцій. Це повинні робити медсестри-магістри чи бакалаври.

“Є багато речей, які медична сестра може сама виконувати – планова вакцинація, позапланові щеплення, антропометричні вимірювання, огляди до школи, робота з документацією, тощо. Таких речей безліч. Це треба вивчати і такий діалог вже починається. Я вірю у зміни.  Медична сестра повинна мати розширені функцію у команді з лікарем, а в ідеалі ще й з психологом”, – каже Олександра Палагіцька.

Написали лист міністру і провели конференцію

На основі отриманих результатів дослідження стану медсестринства у трьох країнах здійснили порівняльний аналіз, висновки, а також провели міжнародну онлайн-конференцію.

“Ми провели конференцію 24 лютого. Запросили медичних сестер, керівників, освітян. Ми розказали про стан медсестринської професії у трьох країнах. Результати цього дослідження є такою базою, щоб влада у всіх трьох країнах звернула увагу на проблеми і пропозиції покращення медсестринства. Після цього у Львові на базі нашого Центру ми провели такий надихаючий Сніданок з медсестрами – керівниками України, з якими разом написали лист міністру про проблеми та можливості їх вирішення”, – розповідає Олександра Палагіцька.

Крім того, проєкт NEST дав можливість комунікувати учасникам між собою, обмінюватись досвідом з Грузією та Вірменією, а також розуміти, що десь там за кордоном є такі є самі проблеми, як і у нас. А спільно можна і переймати досвід, і знайти шляхи вирішення,  допомагаючи урядовцям.

Олександра додає:  медсестри з Україні зрозуміли, що в інших такі ж самі проблеми – що в Одесі, що у Львові, що у Києві, що у  приватних чи державних  клініках.  У нас однакові болі, труднощі, одні ж ті самі пацієнти, які приходять до нас зі своїми питаннями. Ми прагнемо змін, змінюємось, вчимося, відкриті до діалогу і хочемо бути почутими. 

Суспільство

42,1% українських МСБ відзначають брак кваліфікованих працівників: Netpeak Group надає в паблік курси для навчання та адаптації співробітників

Опубліковано

Хмарна LMS-платформа АcademyOcean (частина Netpeak Group), надасть українським компаніям безкоштовний доступ до 10 курсів з онбордингу та навчання спеціалістів Netpeak Group. Ця ініціатива має на меті допомогти українському бізнесу покращити адаптацію нових співробітників.

Дослідження стану та потреб бізнесу в умовах війни, опубліковане на порталі Дія.Бізнес, показало, що майже половина представників МСБ (малого та середнього бізнесу) (44,5%) очікує на зростання штату у 2024 році. 83,3% респондентів вважають, що людські ресурси є ключовими для післявоєнного відновлення компанії. Водночас, 42,1% опитаних МСБ відзначають відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників фактором, який заважає бізнесу відновлюватися, а 33,5% планують інвестувати у розвиток персоналу в 2024 році.

«Кількість запитів до нас від українського бізнесу на навчання та адаптацію співробітників зросла втричі, з початку 2024, порівнюючи з 2022 роком. Ми віримо у стійкість українського бізнесу і готові допомогти йому стати ще сильнішим. Безкоштовний доступ до навчальних матеріалів Netpeak Group — наш спосіб допомогти українським компаніям продовжувати розвиватися, навчатися та досягати успіху у цих складних умовах», — зазначає Володимир Поло, CEO AcademyOcean. 
Читайте також: Стрічка «Білий янгол – кінець Мар’їнки» отримала золоту нагороду та Гран-прі

В Netpeak Group вирішили надати безкоштовний доступ до своїх внутрішніх курсів навчання та адаптації, для того, щоб підтримати український бізнес. Внутрішнє навчання Netpeak Group на базі AcademyOcean містить Академію онбордингу та офбордингу, а також 8 окремих курсів – академія чіткості, ділового листування, робота з Google Drive, робота з Google Docs та Google Таблицями, робота з Telegram та Slack, академія Time management та курс відкритої комунікації.

За допомогою LMS платформи компанії можуть створювати та редагувати навчальні матеріали, налаштувати навчання під свої потреби та цілі, відстежувати прогрес своїх співробітників та отримувати детальну аналітику щодо їхнього навчання, а також запускати регулярну перевірку знань та атестацію, використовуючи штучний інтелект.

У 2023 році Netpeak Group стала лідером за наймом фахівців за версією DOU, відкривши вісім нових проєктів. Хмарна LMS-платформа (навчальна платформа) AcademyOcean з 2017 року допомагає групі IT-компаній адаптувати нових співробітників.


«Завдяки навчальним матеріалам на базі AcademyOcean, Netpeak Group економить 60% часу HR-менеджерів та кураторів щомісяця, а навчання пройшли вже 5 960 співробітників групи IT-компаній за останні 5 років», додає Андрій Бизов, Head of Marketing AcademyOcean.

Команда AcademyOcean працює в 7 країнах, платформою користуються клієнти на 5 континентах, а кількість учнів налічує 600 000. Серед українських бізнесів LMS використовують такі компанії, як: Intertop, OLX, Samsonite, Miraton, Ajax, Work.ua, Делві та інші.

Щоб отримати безкоштовний доступ до навчання Netpeak Group, українські компанії можуть залишити запит за посиланням.

Нагадаємо, військові журналісти можуть виграти 7 тисяч євро.

Фото: LB

Читати далі

Суспільство

Мешканці Чернівецької області зможуть отримати одноразову грошову виплату: хто у списку

Опубліковано

Окрема категорія жителів Чернівецької області зможуть отримати разову грошову допомогу до Дня Незалежності України. Допомогу можна отримати від двох до трьох тисяч, залежно від категорії до якої ви відноситеся.

Про це повідомляє Чернівецька ОВА.

Хто може отримати допомогу

1)люди з інвалідністю внаслідок війни та колишніх малолітніх (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаних людьми з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

  • I групи – 3,1 тис. грн;
  • II групи – 2,9 тис. грн;
  • III групи – 2,7 тис. грн;

2)учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишніх неповнолітніх (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітей, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків – 1 тис. грн;

Читайте також: На Львівщині збудують спортивно-рекреаційний центр для військових

3) особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3,1 тис. грн;

4) члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, дружин (чоловіків) померлих людей з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружин (чоловіків) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя людьми з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге – 650 грн;

5) учасники війни та колишніх в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, осіб, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітей партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 450 грн.

Що відомо про допомогу

“Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396. Розміри разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2024 році, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 № 369”, – пояснили в ОВА.

Нагадаємо, скоро в Дії зʼявиться функція онлайн-шлюбу.

Фото: Уніан

Читати далі

Суспільство

10 українських серіалів на Netflix: про історію, про кохання та про війну

Опубліковано

ШоТам пропонує нашим читачам зануритися в захоплюючі історії, які розкривають багатство національної спадщини та сучасні реалії України. Від емоційних драм до неймовірних комедій – ці українські серіали на Netflix обов’язково зацікавлять вас та залишать яскраві враження.

“І будуть люди” реж. Аркадий Непиталюк

Опис:
Серіал “І будуть люди” знятий за однойменним романом Анатолія Дімарова. Виробництвом займалася компанія FILM.UA на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України і телеканалу СТБ. Він складається з 12 серій, кожна з яких розповідає про окремого персонажа. У центрі сюжету – історичні події, що відбуваються в Україні на початку XX століття і показують життя звичайних селян.

Подивитися можна тут.

“Перші дні” реж. Олексій Єсаков

Опис:
Серіал-антологія розповідає про життя українців під час російського вторгнення. Кожна серія показує окрему історію, таку як життя Ольги з дітьми, Максима у зоопарку, пригоди німця Клауса в Києві та хлопчика Єгора. Герої прагнуть врятувати себе та своїх близьких і зберегти віру в перемогу, незважаючи на російську агресії.

Подивитися можна тут.

“Я – Надія” реж. Артем Кобзан і Андрій Віштак

Опис:
У серіалі героїня, що мешкає в регіоні, де тривають бойові дії, відмовляється від евакуації і залишається в місті, щоб допомогти цивільним та військовим, які потребують невідкладної медичної допомоги.

Автори, Артем Кобзан і Андрій Віштак, засновуючись на реальних подіях, створили сюжет за історією 22-річної фельдшерки Анни Андрющенко, яка працювала у харківському Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф протягом всього періоду війни.

Подивитися можна тут.

“Спіймати Кайдаша” реж. Олександр Тіменко

Опис:
“Спіймати Кайдаша” – український телесеріал у форматі 12 серій, що базується на повісті Івана Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”. Дія серіалу розгортається хронологічно з 2005 по 2014 рік, охоплюючи десятиріччя незалежної України. Сценаристкою та виконавчою продюсеркою проєкту є Наталка Ворожбит.

Подивитися можна тут.

“Хазяїн” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
Цей фільм створено за мотивами класичної соціальної комедії відомого українського письменника Івана Карпенка-Карого. Він пропонує оригінальний погляд на вічний конфлікт між батьками та дітьми.

Головна героїня, Соня, повертається додому після навчання у Гарварді і виявляє багато неприємних речей про роботу свого батька. Захоплена любов’ю і повагою до своїх батьків, вона спочатку уникає конфліктів. Однак, в кінці кінців, вона стикається з ними напряму, борючись за справедливість. Конфлікт з її батьком, Терентієм Пузиром, поглиблюється також через те, що Соня відмовляється прийняти нареченого, якого для неї обрали без її згоди.

Подивитися можна тут.

“Скажені сусіди” реж. Олег Борщівський

Опис:
У маленькому містечку Яблунівці раптово з’являється Тарас Блащиковський, заклятий ворог Василя Середюка. Тарас стає новим чоловіком сусідки Оксани і, відповідно, виступає як новий “скажений” сусід Середюка. Він з радістю нагадує про шкільні жарти над Середюком, і старі образи переростають у новий конфлікт, в який втягуються всі навколо.

Подивитися можна тут.

“Слуга народу” реж. Олексій Кирющенко

Опис:
“Слуга народу” – український телесеріал, створений “Студією Квартал 95”. Головну роль сільського вчителя Василя Голобородька виконує нинішній президент України Володимир Зеленський.

Серіал став лауреатом численних кінопремій у США, Німеччині та Південній Кореї. Стрімінговий сервіс Netflix викупив права на показ у 2016 році.

Подивитися можна тут.

“Новенька” реж. Павло Мащенко та Максим Гуленко

Опис:
“Новенька” – це молодіжна детективна мелодрама, де йдеться про музику, сильне кохання та складні проблеми, які далекі від дитячих.

Головна героїня, Віра, – звичайна старшокласниця з бідної сім’ї. Щоб допомогти своєму братові, вона приймає секретне завдання від поліції. Віру переводять навчатися до елітної школи в Києві, де навчаються діти з багатих родин.

Згідно з сюжетом, поліція підозрює найпопулярнішого учня школи у торгівлі наркотиками, і Віра отримує завдання стежити за цим хлопцем та повідомляти про все старшому лейтенанту Лисенку. Прибувши в школу, дівчина опиняється в центрі заплутаних детективних інтриг та шкільних конфліктів.

Подивитися можна тут.

“Секс, Інста і ЗНО” реж. Антонія Лукіч

Опис:
Дія відбувається у звичайній вінницькій школі, де четверо друзів та їхні близькі приятелі стикаються з підлітковими труднощами, такими як відносини між хлопцями та дівчатами, і готуються до майбутніх іспитів. Одночасно наближаються вибори, де учні мають обрати президента школи. Між ними розгортається недитяча конкуренція, а головні претендентки здається готові на будь-що заради перемоги.

Подивитися можна тут.

“Мама” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
“Мама” – це восьмисерійна драма, що розповідає про події на окупованому Донбасі у 2014 році. Це вражаюча історія про Ніну Петрівну, жительку Житомира, яка відправила свого єдиного сина, Василя, на війну. Відомості про його долю приходять через полон, і жінка відправляється на пошуки сина у ворожому тилу. На цьому шляху вона зіштовхується з розчаруванням, страхом і відчаєм, а також з небезпекою, аби врятувати свого сина від полону.

Подивитися можна тут.

Читати далі