Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>
created by dji camera created by dji camera

Технології

На очищення Південного Бугу витратять понад 250 мільйонів гривень

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На Вінниччині в очищення Південного Бугу цьогоріч планують інвестувати близько 250 млн грн за умови співфінансування Державним агентством водних ресурсів України.

Про це повідомили в обласній держадміністрації, передає Укрінформ.

“На Вінниччині вже виконано низку заходів з очистки акваторії Південного Бугу, і ці роботи дали відчутний результат у покращенні якості води у річці та її повноводності. Але це лише 1 % від того, що треба зробити. Тому цьогоріч будемо активно працювати з Державним агентством водних ресурсів України, аби на конкурсних засадах вибороти право на співфінансування наших проектів. Задля цього вже розробляємо проектно-кошторисну документацію на виконання робіт з очистки донних відкладень орієнтовною вартістю 200 млн грн”, – повідомили в ОДА.

Не тільки у Вінниці

Профільні департаменти Вінницької ОДА працюють над розробкою проектно-кошторисної документації з очистки від мулових наносів річки Південний Буг в межах Стрижавської селищної ради Вінницького району з прогнозованою вартістю робіт понад 80 млн грн. Також планується розчистка мулу в межах міста Хмільника. Попередньо це коштуватиме близько 50 млн грн.

Читайте також: У Вінниці очистять Південний Буг

Розчищатимуть від донних відкладень і 11 км русла Південного Бугу в межах Вінниці. Приблизна вартість виконання передбаченого обсягу робіт становить близько 120 млн грн.

Розчистка водних об’єктів на території області розпочалася минулого року. На ці потреби з обласного бюджету виділили понад 4 млн грн. За ці кошти вдалося розчистити 900 метрів русла притоки Південного Бугу – річки Десна та рукав староріччя довжиною 60 метрів, що покращило водообмін та зменшило цвітіння води. Були проведені роботи з берегоукріплення та вирубки дерев-самосівів. Це дозволило відкрити понад 200 нових джерел, які почали наповнювати Південний Буг водою.


Підтримай ШоТам

Реклама

Технології

Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Зменшити кількість шкідливих викидів від автівки, а водночас зекономити пальне. Звучить фантастично, але тільки не для українців. Команда стартапу FuelWell винайшла пристрій, який вирішує ці завдання. Сьогодні прототип вже готовий до серійного виробництва, а розробники мріють підкорити ринки США та Європи. А починалося все зі звичайних вигадок в компанії друзів та «гаражного» стартапу – пристрою для заплітання волосся.

Сергій Дубіневич

СЕО & Founder проєктів FueIWeII (зменшення вуглецевого сліду від автомобільної промисловості) та MaxAh (розробка літій-іонних батарей з використанням українського графену)

До стартапів спробував себе в різних професіях

Мені здається, прагнення «творити» притаманне кожній людині з самого народження. Згадайте, як ревно дитина захищає свій перший побудований замок на пляжі, або з якою самоповагою та гордістю малеча демонструє свої малюнки. Діти – найбільш творчі та креативні експерти у світі. Звичайні речі за мить трансформуються в зовсім інші предмети. Палка – вогнепальна або холодна зброя, кущі – штаб, халабуда, або схованка у джунглях іншої планети. Я кажу про риси, які визначають творчу людину – унікальне поєднання дитячої фантазії, життєвого та професійного досвіду. 

Я люблю спілкуватись, слухати та розповідати. Виникає особливе відчуття, коли помічаю, що в процесі розмови починає народжуватись думка – зовсім «сира», майже невидима. У цей час з’являється азарт – бажання якомога скоріше надати їй форму та трансформувати в ідею.

Я працюю все життя й до знайомства зі стартап-індустрією встиг спробувати себе в різних сферах. Першою була поліграфія: пройшов шлях від звичайного працівника до керівника виробничого відділу. Згодом потрапив у консалтингову агенцію в сфері держзакупівель. 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Поки ми зупинялися на етапі ідей, інші втілювали їх у життя

Провести зустріч, зрозуміти вимоги, пояснити, що саме потрібно замовнику, підготувати технічне завдання, організувати процедуру закупівлі. Орієнтація на вирішення та критичний підхід до формулювання певної задачі, динаміка та вміння швидко реагувати на запити – все це допомогло розвинути навички та досвід, який згодом і став поштовхом для роботи із стартап-проєктами. Саме тут я зустрів перших однодумців – друзів, з якими ми почали фантазувати та в ігровій формі шукати нові рішення, вигадувати технології. 

Приблизно 10-12 років тому колеги помітили, що багато ідей та думок, які ми висловлювали під час неформальних зустрічей, перетворювались у реалізовані проєкти. Тобто одна і та сама думка приходила до багатьох людей. Але ми завершували все на етапі обговорювання, а інші йшли далі та реалізовували ідею. Наприклад, ми міркували та навіть почали прописувати концепцію програмного забезпечення для реалізації бізнес-процесів держзакупівель. Це було за кілька років до анонсування проєкту ProZorro. 

Мій гаражний стартап – пристрій для заплітання волосся

У мене було багато розробок, але я хотів би зупинитися на одній – класичному «гаражному стартапі». Моя донька дуже любить африканські косички. Це зовсім не дешева процедура, не кажучи вже про складний догляд за таким волоссям. Я провів дослідження, перевірив наявність схожих технологій, але не знайшов пристроїв, які б могли надати повноцінне рішення для моєї задачі. Довго міркував над реалізацією, описав проєкт на папері, підготував аматорські креслення і звернувся до інженерного бюро. Там, разом із інженерами, почав створювати прилад, який має швидко та безпечно заплітати такі косички. 

PapaJoy – пристрій для заплітання волосся, що вигадав Сергій.

Гаджет отримав назву PapaJoy. Я проводив багато тестів, і, коли переконався в ефективності, перейшов до маркетингу. Створив сторінку в соцмережах, підготував достатню кількість рекламних іміджів, зняв відео-презентацію, прорахував бізнес-план і дотримався всіх процедур та вимог щодо розміщення проєкту на краудфандинговій платформі Kickstarter. Жодної помилки, зайвого хвилювання – повна зосередженість. Я був впевнений у проєкті, попередні тести та презентації казали мені, що аудиторія зацікавлена в PapaJoy. 

Забігаючи наперед, скажу, що проєкт не отримав потрібного фінансування. Але це був досвід. Майже неможливо передбачити та прорахувати всі ймовірні варіанти. Навіть, коли все зроблено без помилок. Попри розчарування я вирішив змінити комерційне призначення продукту і просувати його як пристрій для розплітання косичок. Це б могло суттєво змінити результат. Але я відчув, що «перегорів», і вирішив зосередитися на інших проєктах.

Кожен проєкт давав мені необхідний досвід. Крім того, я бачив, що в Україні народжуються стартапи, які стають відомими по всій планеті. Для мене творчість є важливим показником розвитку сучасного суспільства. Якщо еволюція обумовлена фізичними законами і принципами, то прогрес – це творчість. Можливо, у США і ЄС стартапи та винахідники мають більше можливостей для розвитку та підтримку з боку держави. Проте зараз наша команда реалізовує проєкти, які мають перспективи глобального розвитку. Створювати та працювати можна де завгодно, якщо любити те, чим займаєшся. 

Бажання заощадити перетворилося на стартап FuelWell

Приблизно 5 років тому мене познайомили з людиною, яка мала інженерні ідеї та певні напрацювання щодо додаткового пристрою для двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ), який мав би допомагати заощаджувати пальне. Ідея виглядала цікаво, але бачення, як розвинути та продати проєкт, було відсутнє. До мене звернулися із проханням допомогти розвинути концепцію та створити повноцінний проєкт. 

Зустріч пройшла цікаво, мені сподобався предмет обговорення. Як власник авто та досвідчений водій, я постійно отримую спам-пропозиції придбати певні девайси, що, за словами виробника, дозволять значно скоротити витрати пального. Магнітики на бензобак, пристрої, які працюють від USB, різноманітні присадки та каталізатори і навіть магічні наліпки на капот. Я розумів кількість непотребу, але запропонована концепція мене зацікавила. 

Пристрій FuelWell, що економить пальне та зменшує кількість небезпечних викидів

Робота розпочалася. Нам потрібно було запакувати концепцію в повноцінний проєкт. Радилися, змінювали креслення, допрацьовували фітинги та кріплення, тестували, знову радилися, знову допрацьовували. Проводили тестування, обговорювали, тестували, обговорювали і знову тестували та обговорювали.

Нашу ідею сприймали за псевдорозробку

Ми розуміли, що розробляємо інноваційний продукт, а досвід демонструє, що ринок дуже повільно сприймає зміни та інновації. Головна складність була в тому, що ми пропонували щось нове – незвичне. Щось, що більше сприймається як псевдорозробка. Не існувало експертів з продажів, або маркетингу, які б могли підхопити FuelWell і пронести «через терни до зірок». 

Певний час над проєктом працювали двоє людей: я і партнер. Паралельно набирали команду. Кожен новий член команди розумів, що, найімовірніше, нам доведеться воювати з вітряками. Тому ми намагалися набирати команду профі, які мали досвід роботи в проєктах, пов’язаних із інноваціями. Навчалися один у одного, адаптувалися в процесі, вірили в те, що робимо.

Хоч успіхи були очевидними, навіть наявність міжнародних протоколів, сертифікатів та дипломів не змінили упереджене ставлення до нашої роботи. Але ми продовжуємо бути наполегливими і вже маємо у портфоліо пілотні проєкти з одразу кількома великими агропромисловими компаніями України. А також затверджені протоколи тестування FuelWell на вантажівках та техніці від Scania, John Deere, Mann, Fiat, Volvo, JCB, Mercedes, Renault тощо. 

Ми не можемо взяти й одночасно пересісти на електромобілі

Тоді віяння щодо стійкого розвитку (sustainable development) та ведення бізнеса, вже дійшли і до України. Усе більше компаній почали звертати увагу на ESG (екологічний, соціальний та корпоративний менеджмент). Я шукав рішення в сфері автотранспорту, які б відповідали двом головним вимогам: екологічність та ефективність. Знайшов багато заяв та декларацій про перехід до відновлювальної енергії, заклики пересідати на електротранспорт. Але не знайшов жодних пропозицій і пояснень, як саме нам всім разом, в одну мить, «пересісти» на електромобілі, та що робити з існуючим транспортом 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Особисто я вважаю, що електрокари та взагалі відновлювані джерела енергії – це рішення, які допоможуть зменшити негативний вплив людини на екологію. Ми цілком та повністю підтримуємо боротьбу зі зменшенням шкоди від викидів. Навіть маємо проєкт у цьому напрямі – MaxAh. Проте існує декілька важливих факторів, які потрібно враховувати.

Саме автомобільний транспорт займає перше місце за рівнем забруднення повітря у містах та мегаполісах. Швидкий перехід до електрокарів не дасть потрібного екологічного ефекту. Це буквально неможливо. Більшість автомобілів, що спричиняють шкоду навколишньому середовищу, – це вторинний ринок. 

Завдання стартапу FuelWell – зменшити кількість небезпечних викидів

Наше завдання – допомогти зменшувати негативний вплив від ДВЗ до моменту, коли економіка зможе повністю перейти на менш шкідливі види палива для транспортних засобів. Я чітко розумію, що певні сфери взагалі не зможуть відмовитись від ДВЗ, і в майбутньому буде існувати паритет між відновлювальними джерелами енергії та транспортними засобами, що використовують ДВЗ. Основне завдання технології FuelWell – вже сьогодні допомагати зменшувати кількість небезпечних викидів, забезпечуючи плавний перехід галузі у безпечне майбутнє.

Це головні причини, які мотивують мене в процесі реалізації проєкту FuelWell. Багато людей вірять, що, «думки матеріалізуються» – мають властивості втілюватись у життя. А віра без дій – мертва. Тож для мене шлях від ідеї до реалізації – це можливість побачити, як думки трансформуються в слова, а слова – в реальні рішення.

Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.
Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.

Економія пального – це лише додаткова перевага

Сьогодні FuelWell – це технологія зниження кількості шкідливих викидів від ДВЗ. Якщо описати простими словами, то це пристрій, що за рахунок каталітичного процесу розриває вуглецеві зв’язки в паливі. Тобто паливо згорає в більш повному обсязі. Це легко перевірити за результатами екологічних тестів де, наприклад, показники сажі «РМ» (та інших твердих дисперсних частинок) зменшуються на 90%. Сажа – це паливо, що не згоріло. Крім того, пристрій знижує загальну кількість небезпечних викидів. Додатковою перевагою технології є економія пального.

Ми пропонуємо компаніям бути більш стійкими, екологічними і при цьому отримувати реальний економічний ефект. Соціальна відповідальність бізнесу трансформується в так званий репутаційний капітал. У США та країнах ЄС компанії, що впроваджують «зелені» інновації, отримують фінансову підтримку та податкові бонуси від держави. До речі, існує дослідження міжнародного фонду економічного розвитку, згідно з яким, в ЄС 60% споживачів надають перевагу компаніям, що впроваджують «зелені технології» та підтримують екологічні ініціативи, аніж тим, що цього не роблять. Навіть, якщо продукція таких компаній коштує дешевше при однаковій якості.

Весь світ говорить про боротьбу із зміною клімату та декарбонізацію. Активна, а не декларативна участь у таких проєктах, – це гарантований шанс привернути позитивну увагу влади та суспільства. Наше рішення є інструментом для такого впливу. Ба більше, ми пропонуємо оптимізацію витрат пального, а тут вже реальні цифри. Кожен зекономлений літр – це більша площа обробленої землі, більша кількість зібраного врожаю, більш дешева собівартість доставки товарів. Сталість, сталість і знову сталість. Ось, що ми пропонуємо. 

Пристрій FuelWell

Сьогодні FuelWell готовий до серійного виробництва

Може здаватися, що 4 роки – це доволі великий проміжок часу для створення та реалізації проєкту. Таке твердження справедливе для деяких ІТ-стартапів. Але у нас йдеться про розробку фізичних гаджетів та впровадження нової технології. Для отримання результатів під час польових тестів навіть для одного типу авто потрібно від 2 до 5 місяців інтенсивної роботи. Ще важливий момент, нові технології, як правило не відповідають наявним стандартам сертифікації. Їх просто не існує. Крім цього, наш пристрій – це додаткове обладнання для ДВЗ. Потрібно враховувати всі можливі варіанти кастомізації кріплень, фіксаторів, шлангів та інших деталей. Нам потрібно постійно тримати руку на пульсі та розуміти бар’єри, що заважають виходу на ринок. 

Зараз розробка перебуває на стадії TLR7. Мовою стартапів – це готовий до серійного виробництва прототип. Ми виготовили першу партію, кожна модель відповідає певному типу транспорту: легкові автомобілі, мікроавтобуси, вантажівки, трактори, комбайни, річний транспорт, генератори. Ми використовуємо їх для проведення польових тестів з реальною технікою. Процес підготовки та інсталяції пристрою маємо проводити швидко. Будь-яка затримка та простій транспортного засобу є недопустимими. Власники техніки краще за інших розуміють вислів «Час – це гроші». 40-90 хвилин – це максимальний час для монтажу FuelWell.

Якщо казати про конкурентів і унікальність нашої розробки, то конкуренти існують, але лише у напрямі економії витрат пального. Ми не знайшли технологій, які б мали схожі з нашими показники екологічної ефективності. 

Команда проєкту FuelWell

FuelWell планує вийти на ринки ЄС та США

Проєкт FuelWell весь цей час працює без сторонніх інвестицій, виключно за гроші засновників. Але зараз ми відчуваємо, що для більш ефективного розвитку нам потрібне додаткове фінансування. Тому ми відкриті до інвестиційних пропозицій. Проэкт має чітку структуру і зацікавленим партнерам не потрібно буде чекати, щоб ознайомитись із інвестиційними документами та презентаціями. 

Якщо казати про найближчі плани, то ми готуємо цікаві пропозиції провідним агрегаторам-постачальникам послуг таксі. Таксі, до речі, залишає приблизно втричі більше викидів, ніж звичайний легковик. Буквально два тижні тому звернув увагу, що деякі компанії таксі декларують повну вуглецеву нейтральність своїх авто. Але на сайті побачив, що під цим вони передбачають фінансування проєктів, що мають за мету зменшити вуглецевий слід. Виникає питання: чому б не вирішити проблему своєї галузі? 

У середньострокових планах – вихід на ринки ЄС та США, адже у нас просувати стійкі проєкти без додаткової фінансової підтримки доволі складно. Багато компаній поки що не до кінця розуміють, що декарбонізація – це новий глобальний тренд ведення бізнесу. З цих та інших причин ми дивимося на західні ринки, але завжди йдемо до сучасних українських компаній, орієнтованих на інновації та світову практику. Ми українці, а тому прагнемо представляти нашу країну на міжнародному рівні.

FuelWell мріє підкорити міжнародні ринки, а ШоТам – серця своїх читачів. Підтримай наше медіа донатом, а ми продовжимо розповідати про неймовірних українців.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

Запустили інтерактивну веб-платформу «Інвестиційні ресурси Львівщини»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові розробили вебплатформу «Інвестиційні ресурси Львівщини» задля розвитку економічного потенціалу регіону.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Львівської обласної ради.

Сайт доступний за посиланням.

Платформа дозволяє оперативно показувати на мапі Львівщини в розрізі громад питання, які можуть зацікавити передусім інвесторів. Громади можуть розміщувати інвестиційні пропозиції щодо земельних ділянок чи майнових об’єктів. Усі 73 громади матимуть на платформі власні кабінети, а отже й доступ до наповнення, а також до прямого спілкування з інвесторами.

Платформа дає максимально доступний обсяг інформації про інвестиційні пропозиції, а також всю необхідну інформацію про область, зокрема, і в розрізі громад.

Читайте також«Виробництво почали з сараю й 170$». Як ветеран із Харкова знайомить світ з українськими ножами та новим видом спорту

Платформа містить інформацію у форматі «паспорт громади». Тобто на ній є все те, що дозволяє об’єктивно та максимально оперативно ухвалити рішення про інвестиції в певну територію.

Додатково буде можливість розміщувати інформацію про стратегію окремо взятої громади, щоб розуміти, що для неї є пріоритетом та на що вона буде звертати увагу.

Нагадаємо, на Львівщині інвестують $5 млрд у новий завод моторного палива.

Як ми повідомляли раніше, почався набір учасників на онлайн-курс про інвестування у стартапи.

Фото: facebook.com/lvoblrada.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

Завод Corum Group вперше в Україні тестує 5G телеметрію (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На харківському машинобудівному заводі «Корум Світло шахтаря» успішно протестували 5G телеметрію.

Про це повідомили у пресслужбі компанії.

Зазначається, що це важливий крок для цифровізації підприємства. 5G-модем Quectel встановили в очисний комбайн та під’єднали до приватної мережі 5G від Ericsson.

Що дає технологія?

Технологія дозволяє в режимі реального часу збирати дані про стан обладнання, передаючи їх на сервер підприємства. Тестування телеметрії — один з етапів реалізації першого в Україні пілотного проєкту Smart Factory 5G.

Технологія працює у приватній мережі 5G. Вона дає змогу швидко передавати великі обсяги даних про роботу комбайна у шахті без використання кабелів. Власна мережа 5G забезпечує обробку інформації локально на підприємстві: дані захищені та недоступні для зовнішніх сторін.

Як відбувалося тестування?

5G телеметрія була протестована в складальному цеху заводу. Проведені тестування підтвердили, що таку технологію можна застосовувати під землею. В подальшому очисний комбайн, призначений для видобутку вугілля у складних гірничо-геологічних умовах, можна буде підключити до 5G в шахті. Дані, що надходитимуть з комбайна, будуть доступні для перегляду віддалено зі смартфону або іншого девайсу.

Читайте також: Зберегти символ Карпат. Чому бурий ведмідь опинився на межі зникнення, та хто рятує українського хижака

Наразі з комбайна на сервер через кабелі передається близько 300 технічних показників. Під час переміщень техніки завжди існує ризик пошкодження кабелів. Бездротова технологія 5G значно підвищить безперебійність передачі даних, надійність комбайна та  безпеку шахтарів, і допоможе миттєво реагувати у випадку будь-яких позаштатних ситуацій.

Нагадаємо, розробники створили зручну українську CRM-систему.

Фото: corum.com.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Технології11 години тому

Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Зменшити кількість шкідливих викидів від автівки, а водночас зекономити пальне. Звучить фантастично, але тільки не...

Суспільство16 години тому

Солодка пам’ять. Історія кондитерки із Закарпаття, яка відроджує рецепти легендарного Йозефа Шнайдгена

Присвятити своє життя солодощам, аби зберегти пам’ять та емоції дитинства. Це історія кондитерки Галини Репарюк,...

Суспільство4 дні тому

«Виробництво почали з сараю й 170$». Як ветеран із Харкова знайомить світ з українськими ножами та новим видом спорту

Харків’янин Олександр Воробєй з дитинства живе пліч-о-пліч із бойовими мистецтвами та спортом. Якось він замислився,...

Суспільство5 днів тому

«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

Це історія молодої пари, яка вирішила створити унікальний крафтовий продукт, поєднуючи традиційні рецепти з сучасними...

Суспільство6 днів тому

Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Приїхати до незнайомого села та почати відновлювати місцеві традиції. Це історія бренду, завдяки якому тонни...