Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Лижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Опубліковано

Українці не перестають дивувати. За останній рік винахідники створили чимало цікавих пристроїв, які покращують та урізноманітнюють життя. Зокрема екоскотч, що розкладається за пів року, та супутник, який збирається ніби конструктор. І хоча Нобелівський тиждень вже завершився, а імена лауреатів відомі, пропонуємо дізнатися про шість найцікавіших цьогорічних винаходів українців, які також заслуговують на увагу та захоплення.

«Лижі-водоходи» від вінничанина

Фото: «Суспільне»

З того, що було під руками, вінничанин Микола Бевз створив незвичний винахід – «лижі-водоходи». Цю ідею він виношував п’ять років, а для створення виробу знадобилися два місяці. Для води снігові лижі не пасують, бо це нестабільне середовище. Тому винахідник замість палок від снігу взяв штанги для вертикального фіксування самих лиж. Для створення незвичайного плавзасобу майстер також використав дві пластикові труби, металеві троси та пару відер. Так Микола Бевз створив подібний на лижі пристрій, завдяки якому можна в прямому сенсі слова ходити по воді.

Вінничанин уже подав заявку на патентування винаходу. Він переконаний, що його розробка зацікавить інвесторів. На «лижах-водоходах» можна проводити спортивні змагання, а це чудова альтернатива орбітреку. Коли людина йде по воді, залучаються руки, ноги та спина. Також винахід можна використовувати як ще одну розвагу на відпочинку біля води.

Екоскотч, що розкладається за пів року

Фото: «Укрінформ»

Інженери та хіміки Зміївської паперової фабрики трішки «почаклували» з синтезованим крохмалем і вигадали екологічний скотч, який самостійно розкладається за пів року. Єдина складність – перед наклеюванням його треба змочити водою. Науковці вже отримали купу дзвінків від компаній, які зацікавилися екологічною клейкою стрічкою та хочуть використовувати її в роботі.

Потребу в такому винаході вбачало харківське видавництво «Ранок». Саме воно й запропонувало працівникам фабрики спробувати створити щось подібне. Видавництво щороку відправляє більш як 100 тисяч посилок з книжками та переробляє приблизно 6 тисяч тонн вторсировини. Звичайно, першим помічником у пакуванні був звичайний скотч. Але після нього коробку неможливо переробити, адже скотч прилипає до обгортки. Розмірковуючи над цією проблемою, команда «Ранку» згадала, як колись на зиму вікна заклеювали паперовими стрічками. Це наштовхнуло на ідею спеціального екоскотчу. Науковці сподіваються, що ця продукція матиме широкий попит серед екосвідомого бізнесу, який щодня щось запаковує.

Супутник, що збирається як конструктор

Фото: www.mysat.com.ua

Інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили власний супутник, який цього літа долетів до стратосфери. Так команда виправляє прикру ситуацію з тим, що в Україні космічний спадок з минулого перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. «Твій персональний супутник» пропонує чимало можливостей для експериментів науковцям, дітям і студентам. Він навчає молодь любити науку, стимулює появу майбутніх космічних інженерів і рухає науковий прогрес в галузі дослідження космосу.

Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Планувалося, що проєкт лише дозволить тестувати сенсори, присутні у супутниках. Натомість команда MySatUA розробила науковий та дослідницький прилад, що може стати помічником у вимірюванні прискорення на аматорських ракетах, визначатиме якість повітря тощо. Це одночасно і навчальний конструктор, і модель справжнього супутника. Винахід можна зібрати навіть вдома та керувати за допомогою спеціальної програми. Для вивчення навколишнього середовища у пристрої розміщені датчики температури, тиску та вологості. А ще він має власний точний годинник, що дає змогу запрограмувати виконання завдань на конкретний час.

Новий спосіб очищення стічних вод

Фото: ecotown.com.ua

Не лише науковці та стартапери в Україні тішать цікавими винаходами. Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу вивчали, як можна підвищити ефективність очищення стічних вод. І не даремно. Їм вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу. Новаторство – у застосуванні розчинів лимонної та бурштинової кислот на певних етапах очищення. Це дозволяє зменшити кількість нитчастих бактерій в активному мулі. І, як наслідок, швидше та якісніше вилучати забруднюючі речовини зі стічних вод.

Фахівці пояснюють, що лимонна кислота підвищує ферментоутворення, що прискорює процес нітрифікації, а бурштинова – стимулює ріст колоній аеробних бактерій. Цьогоріч сум’яни запатентували свою ідею. Що цікаво, їхній спосіб очищення стічних вод не потребує покращення аеротенків і значних коштів. Його можна використовувати для очищення побутових і промислових стічних вод. Цей спосіб може стати в пригоді навіть на міських очисних спорудах, які використовують традиційну технологію біологічного очищення.

«Кепка для незрячих», що піклується про безпеку

Фото: «Перший Міський телеканал. Кривий Ріг».

Одягається на голову та працює від батарейок або акумуляторів. У Кривому Розі студенти створили пристрій для людей з порушенням зору. Винахід оснащений трьома ультразвуковими датчиками та вібромоторами. Коли людина в «кепці» наближається до перешкоди, ці датчики спрацьовують. Вони розпізнають перепону та передають сигнал на вібромотор. Чим ближче людина до перешкоди, тим сильніше він вібруватиме. Деталі для цього пристрою студенти надрукували на 3D-принтері.

Винахідники з Криворізького державного педагогічного університету створили «кепку для незрячих» на додаток до палиці, яка допомагає людям із порушеннями зору орієнтуватися у просторі. Палиця може попередити про перешкоду на рівні нижньої частини ніг. А новий пристрій допомагає відчути перешкоду на рівні голови. Студенти планують розвивати свій винахід і надалі. У майбутньому винахідники планують створити костюм, на поверхні якого розташують аналогічні вібромотори. Вони сповіщатимуть людину про перешкоди та можливу небезпеку.

Гиря зі штучним інтелектом

Фото: «Вінниця.info»

Їхня гиря схожа на звичайну, але має одну особливість. Вінничани Іван Олішевський та Андрій Турко розробили унікальний спортивний пристрій, який працює за допомогою вбудованої нейронної мережі. Гиря UASTRONG вміє розпізнавати рухи у реальному часі, рахувати їх та оцінювати якість виконаних вправ. Також вона фіксує кількість витрачених кілокалорій. Винахідники створили материнську плату, всередину якої «помістили» нейронну мережу. Гирю навчили розпізнавати п’ять вправ. Корпус надійно фіксує електроніку та має протиударні властивості.

Пристрій вміє передавати дані на будь-який гаджет через вбудовану систему Bluetooth. Заряду гирі вистачає на повний день активних тренувань – 8 годин. Заряджається вона приблизно дві години через вбудований порт USB Type-C. А ще гиря вміє розмовляти: підбадьорює того, хто її використовує, та вигукує «Слава Україні!». У майбутньому вінничани планують збагатити штучним інтелектом й інше спортивне знаряддя.

Технології

На Київщині запустили інноваційну станцію з переробки воєнних відходів

Опубліковано

У Бучі відкрили інноваційний майданчик, де будуть переробляти будівельні залишки, що залишилися внаслідок руйнувань, спричинених російською окупацією.

Про це повідомив міський голова Бучі Анатолій Федорук.

фото: Анатолій Федорук

Про станцію

За словами Анатолія Федорука, це — одна з перших в Україні стійких і повноцінних станцій з переробки відходів такого типу. Вона була побудована за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, яка забезпечила майже усе обладнання для роботи майданчика: фронтальний навантажувач, дробарку та грохот — пристрій для механічного розподілу частинок будівельного сміття.

Читати також: Група українських захисників безкоштовно отримає інноваційні протези в Берліні

На станції будівельні відходи війни будуть подрібнювати та сортувати за фракціями, а кінцевий продукт — перепрофілювати для потреб громади. Наприклад, використовуватимуть для будівництва доріг чи виробництва протиожеледних сумішей. 

“За нашими підрахунками, у громаді залишилося близько 75 тисяч кубометрів будівельних відходів після демонтажу зруйнованих об’єктів. Відтепер утилізацією та переробкою цих відходів займатиметься КП “Бучасервіс”“, – відзначає Анатолія Федорук.

Нагадаємо, що в Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини.

Фото: Анатолій Федорук

Читати далі

Технології

“уВогні”: розробники створили гру для зборів донатів

Опубліковано

Громадська організація “Cruel Crew”, заснована Тарасом Джулом та Володимиром Жданом, спільно з львівським волонтером Володимиром Андрєєвим та інженерами з компанії Indeema Software, розробила геймифіковану платформу “уВогні” для збору коштів на потреби Збройних Сил України.

Про це повідомляє Львівський IT кластер. 

фото: Львівський IT кластер

Про вебплатформу

уВогні – це інтерактивна веб-платформа, що застосовує концепцію гейміфікації. Вона дозволяє користувачам у реальному часі знищувати військові та інфраструктурні об’єкти, розташовані на карті Росії, вибираючи їх за реальними координатами. Будь-хто може приєднатися до збору коштів та знищити один з військових об’єктів на віртуальній карті.

Для того, щоб здійснити пожертвування, необхідно обрати об’єкт на карті, засіб для знищення, відповідно до суми пожертви, метод оплати та натиснути кнопку “Знищити”. Процес знищення супроводжується анімацією та звуковими ефектами.

Головна мета – зібрати 100 мільйонів гривень на закупівлю 5000 FPV-дронів та забезпечити ними підрозділи ЗСУ. Вся команда працює на волонтерських засадах, а 100% зібраних коштів піде на закупівлю дронів. 

Читати також: В екшн-грі Hades II зʼявилась українська локалізація

Про роботу платформи

Протягом місяця фонд ГО “Cruel Crew” вже передав два універсальні радіокеровані комплекси на суму понад 500 тисяч гривень і продовжує збирати кошти на придбання дронів. Ці апарати передбачено передати 8 полку ССО, 65 ОМБр, 80 ОМБр, 1 ОШБ “Вовки Да Вінчі”, 79 ОМБр, 8 ОГШБ та за запитом інших військових формувань.

Основна ідея проєкту “уВогні” полягає в тому, щоб стимулювати українців та інших для участі у зборі коштів, які настільки необхідні нашим захисникам, а також нагадати, наскільки великому ворогу протистоїть Україна. Кожна гривня – це реальна допомога нашим військовим та важливий внесок у цю боротьбу.

Нагадаємо, що в Дніпрі пройде другий фестиваль релокованих бізнесів.

Фото: Львівський IT кластер

Читати далі

Суспільство

В екшн-грі Hades II зʼявилась українська локалізація

Опубліковано

Supergiant Games оголосила про початок закритого технічного тестування свого нового проекту Hades II. Після завершення цього етапу гра вийде в ранній доступ на платформі Steam. Важливо відзначити, що вже на даному етапі гравцям доступна українська локалізація.

Про це повідомляє головний редактор PlayUA Олег Куліков, який опублікував перші скриншоти з українською мовою в Hades 2.

фото: Hades 2

Історія додавання української мови в Hades II

Спочатку команда Supergiant Games не планувала додавати українську мову. Однак активні заклики українців переконали їх змінити своє рішення, і незабаром студія оголосила, що українська мова все-таки буде присутня в Hades 2, разом із кількома додатковими (турецькою, традиційною китайською та грецькою) локалізаціями.

фото: Hades 2

Розробники підкреслили, що переклад проєкту був складним завданням, оскільки перша частина містила текст обсягом приблизно 300 000 слів.

Читати також: Фільм “20 днів в Маріуполі” показали в Європарламенті

Про гру

Продовження давньогрецького рогалика Hades 2018 року. Нова історія розповість про безсмертну принцесу підземного світу Меліное, яка намагається дістатися свого батька Аїда — полоненого Титаном Часу Хроносом. Їй належить дослідити великий і смертоносний міфічний світ, перемагаючи орди монстрів за допомогою всієї сили Олімпу. У грі будуть покращена система прокачування та безліч нових героїв.

Нагадаємо, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Також ми повідомляли, що в Дніпрі пройде другий фестиваль релокованих бізнесів.

Фото: Hades 2

Читати далі