Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1 cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1

Суспільство

Ліні не існує – існує тільки вигорання! Пройди ТЕСТ в кінці статті

Опубліковано

На перший погляд, все прекрасно: любите свою роботу, гарно заробляєте, є кохана людина, цілей досягаєте, плани на майбутнє просто грандіозні. Але чомусь не радує усе це. Ну от, маєш  – ви вигоріли! Чому так стається, чим небезпечний цей стан та як його позбавитись, “ШоТам?” розпитали психоаналітика та тренера з антивигоряння Олександра Олешка.

Олександр Олешко

психотерапевт та коуч, викладач акторської студії “Чорний квадрат”, співвласник рекламного агентства

На основі власного досвіду вигорань на трьох роботах створив авторський курс “Антивигорання”, який допомагає позбавитись від наслідків емоційного вигорання приблизно за півтора місяці.

Як “звучить” людина, що вигоріла?

Приходить до мене якось успішний бізнесмен і каже: “Та все добре, не знаю, чому до тебе прийшов на консультацію. Живу в достатку, у мене “мерседес”, у дружини – також. Ми любимо одне одного, діти розумнички. Але це все мене… не радує”.

Плани на роки вперед, “досягаторство” повсюдно, робота на знос – суспільство вчить нас, що ми повинні бути такими. А якими ми хочемо бути? Насправді, про це ніхто не питає.

Читайте також: ТЕСТ: Який ти бізнесмен з історій успіху “Шотам”?

І потім у якийсь момент цієї гонки людині уже нічого не хочеться – нема сил навіть хотіти. Лежиш собі пластом, планував вихідні активно провести – а замість цього думаєш “Та ну його все це”.

Чому ми вигораємо? Бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію.

Тайм-менеджмент, спорт, дієти тут не допоможуть. Аби позбавитись цього стану, перше, що важливо зробити – розібратися зі своїми справжніми потребами.

Насправді ліні не існує?

Уявіть, у неділю ви подивились 30 відеороликів, як бігти, приготували звечора форму, кросівки – і не побігли нікуди у понеділок зранку. 

“Лінь”, – безпорадно знизуєте плечима ви. “Вибір”, – кажу я.

Сказати “я не хочу цього робити” у нашому пострадянському суспільстві – неприпустимо і нестерпно. Тому є Лінь – всесильна істота, яке робить людину слабкою і безсилою. 

Олександр Олешко каже, що насправді ліні не існує. Лінь – міфологізована істота, яку придумали, щоб валити на неї відповідальність за власний вибір.

Насправді, причин, чому ви не хочете чогось робити – безліч. Наприклад:

 • вам не цікаво те, що ви робите;
 • живете життя, виконуючи чужі мрії і бажання;
 • втомились і ваша “батарейка” потребує підзарядки;
 • боїтесь, що у вас не вийде.

Для того, аби розібратись з тим, що стримує вас від досягнення цілей, треба перестати називати цей стан лінню, визнати проблему і спробувати її вирішити.  

Основний парадокс вигорання

Вигорання – це умовне спрацьовування запобіжників. Такий стан – показник того, що поведінка людини самознищувальна. 

Головний парадокс вигорання у тому, що хоч людині і здається,що вона нічого не хоче, насправді у ній надто багато бажань – нереалізованих. Організм просто “гасить” їх, аби людина себе просто не вбила. 

Щоб позбутися вигорання, потрібно змінити ставлення до себе. Але це все через “розкопки” у собі ваших власних цінностей.

Запитайте себе щодо вашого бізнесу, роботи чи відносин: що ви отримуєте в цьому проекті – які плюшки і жахіття вам дістаються? Якщо плюшок більше, тоді все ок – наступний ваш крок думати, як позбавитись від жахіть. Якщо плюшок менше, а поганих моментів більше – позбавляйтесь вже від цієї мертвечини – проекту, роботи, стосунків, які тягнуть вас на дно!

Читайте також: Тест: правда чи брехня? Відгадайте факти про успіхи України

Інакше є величезна імовірність того, що вигорання може призвести до депресії. І без психіатра та антидепресантів допомогти людині уже неможливо. Я таких бачив багато за вісім років практики, допомогти їм можу вже не я, а колеги-психіатри.

Вигорання не загрожує людині, якщо:

1) вона розуміє свої справжні потреби і бажання та живе відповідно до них;

2) вміє контролювати надлишок стресу – не бере на себе надмірні зобов’язання, наприклад;

3) не “глючить”  щодо того, чого немає. Глюками я називаю наші мрії та уявлення, які не відповідають дійсності. У якийсь момент ти розумієш: все не так, як ти науявляв собі. І приходить розчарування, а з ним і спад енергії. І оп – ти вже працюєш “на мінімалках”. 

Перша допомога при вигоранні  

Коли людина вигорає, у неї не залишається енергії – бо організм використовує енергетичну батарейку для утилізації нереалізованих бажань. Треба засукати рукава і потихеньку взятись реалізовувати найцінніші з них. Для цього:

1) З’ясуйте, чого насправді хочете.

Найімовірніше, ваші цілі не базуються на ваших потребах. На їх досягнення ми витрачаємо енергію, але задоволення не отримуємо.

2) Подумайте, що викликає у вас усмішку і теплі почуття. 

Це ваші справжні бажання, які будуть по-хорошому вас драйвити Пам’ятаєте, як у дитинстві ви хотіли залізти на горіх? Захотіли – тут же залізли! Місія виконана, ви отримали купу радості та енергії. Час шукати нову ціль! Так це і працює. Якщо ціль у відповідності із вашими потребами, ні багато часу, ні сил вона не відніме.  

3) «Неправильні» люди також забирають вашу енергію.

Тому почистіть стрічку і контакти фейсбуку від тих людей, спілкування з якими для вас токсичне і не приносить нічого корисного. 

4) Візьміться реалізувати те, що давно хотіли.

Урок вокалу, тайський бокс – час настав!

5) Регулярно присвячуйте якийсь день тільки собі. 

Я називаю такі дні “днями тупки”. Як це роблю я? Обираю один день, засідаю вдома. Запасаюсь заздалегідь готовою їжею, вимикаю телефон і цілий день дивлюсь легкі комедії та серіали. Під кінець дня я вже перенасичений цим відпочинком, і мене починає тіпати від бездіяльності.

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?

0%

Чи відчуваєте себе відпочилим після сну?

Не можете взятися за справу і довести її до кінця?

giphy 6 e1561821524277

Останнім часом спілкуєтеся з рідними без теплоти, а потім корите себе за це?

giphy 9

Просто зайшов(ла) перевірити Facebook, так і вечір пройшов. Це про вас?

giphy 10 e1561821564406

Геть в ліси від цього тлінного світу! Чи часто хочеться усамітнитися - і щоб ніхто не турбував?

giphy 11 e1561821590364

Улюблена робота вже не приносить того кайфу, як раніше?

Намагаєтеся накачати себе кавою в ім'я продуктивності?

giphy 14 e1561821638602

Чи часто після роботи відчуваєте себе вичавленим лимоном?

giphy 15 e1561821657991

Чи часто вам здається, що ваш обсяг роботи перевищує ваші можливості?

giphy 16 e1561821678238

Отримуєте від своєї роботи ті “плюшки”, яких чекаєте?

giphy 17 e1561821471274

Ніколи такого не було, і раптом вас стали дратувати колеги. Дратують же?

giphy 19 e1561821396963

Рятуєтесь від поганого настрою солодощами (йой, або й алкоголем), але не допомагає?

giphy 20 e1561821726416

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?
Більше відповідей "Ніколи"

giphy 2 e1561821325970

Здається, загалом у вас все окей. Зрідка нотки незадоволення проскакують вдома чи на роботі - але це нормально, буває з усіма. Непогано пораєтесь з усіма цими життєвими дрібницями і негативом, так тримати!
Більше відповідей “Іноді буває”

giphy 1 1 e1561821361810

Здається, ви знаходитесь у зоні ризику. Чи є у вас симптоми, на кшталт приглушення емоцій, згладжування гостроти почуттів? Відчуття, начебто все поки нормально, але... нудно й порожньо на душі? А повертаючись додому, все частіше хочеться сказати: "Не лізьте до мене, залиште в спокої!"? Якщо так, вигорання вже стукає у ваші двері. Уважніше прочитайте блок “Перша допомога при вигоранні” - автор і сам користується цими методами, працюють на всі 100!
Більше відповідей “Часто”

giphy 4 e1561821444229

Часто виникають непорозуміння з клієнтами, робота не радує, а ви, здається, небезпечно байдужі до всього, навіть до власного життя? Очевидно, ви вигоріли. Я вже казав - ми вигораємо, бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію. Для початку запитайте себе - чи те, що ви робите, є саме вашою потребою? Чи добре саме для вас те, що ви робите? Якщо почуття радості та задоволення не переважають - треба міняти життя. Найшвидше вам допоможе психолог. Але якщо у вас достатньо наснаги зробити все самому, то виконання трьох порад через деякий час може дійсно “відігріти” ваше серце. Спершу виділіть кілька мрій, які так і не реалізували. Час взятись за них! Позбавтесь також від токсичних для вас людей - вони не приносять вам добрих емоцій, час сказати їм “прощавай”.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У «Київ Цифровий» запускають голосування за проєкти Громадського бюджету

Опубліковано

У міському застосунку «Київ Цифровий» з’явиться голосування за проєкти Громадського бюджету, повідомили в Департаменті інформаційно-комунікаційних технологій у фейсбуці.

За інформацією, 17 серпня 2021 розпочинається голосування за проєкти Громадський бюджет Києва.

Сервіс з’явиться в «Київ Цифровий» і містяни зможуть підтримувати важливі ініціативи у застосунку.

У цьому році до Громадського бюджету подали 1 429 проєктів, а місто виділило 200 мільйонів гривень на реалізацію тих, що переможуть у голосуванні.

Як підтримати проєкт?

Голосувати зможуть резиденти Києва та платники податків у бюджет столиці, які досягли віку 16 років.

Підтримати можна до 10 проєктів — по одному в одній тематиці.

У «Київ Цифровий» розробили зручну систему контролю голосування.

За допомогою Bank ID перевірятимуть вік і місце реєстрації, а запит на підтвердження сплати податків направлятимуть у Державну податкову службу України.

Читайте також«Тварини летять до нас через паркан». Як живе найбільший в Україні притулок для тварин

Користувачі зможуть дізнатися правила голосування, підтримати обрані проєкти, зберегти перелік обраних і поділитися QR-кодом з проханням підтримати проєкт.

У застосунку налаштовують систему сповіщень, що повідомлятиме про початок і завершення голосування та перемогу обранців.

Громадський бюджет з’явиться в міському застосунку в серпні — до початку голосування.

Про застосунок

Київ Цифровий — застосунок, що об’єднав головні міські сервіси. Наразі користувачам вже доступні: поповнення транспортної карти, QR-квитки, оплата паркування, сплата штрафів і повернення евакуйованої автівки з QR-кодом.

Нагадаємо, за підтримки ООН в Україні розробили мобільний застосунок «єСуд».

Як ми писали раніше, у Мінцифри показали можливий вигляд електронного паспорта.

Головне фото: infonews.org.ua.

Читати далі

Суспільство

У столиці проведуть безкоштовне експрес-тестування на гепатит С: дата і локація

Опубліковано

У середу, 28 липня, з 11:00 до 15:00 кияни зможуть безкоштовно пройти експрес-тестування на гепатит С в сучасній мобільній амбулаторії.

Про це повідомили у пресслужбі Київської міської державної адміністрації.

Акція відбудеться з нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами.

Киян чекають у столичному парку імені Тараса Шевченка (між вулицями Володимирська та Терещенківська).

Читайте також«З собакою він вперше усміхнувся». Кейс про незвичайну терапію для пенсіонерів

Під час акції всі охочі зможуть:

 • безкоштовно пройти експрес-тестування на гепатит С в умовах сучасних мобільних амбулаторій,
 • отримати кваліфіковану консультацію лікарів та соціальних працівників,
 • ознайомитися з інформаційними матеріалами про шляхи передачі, тестування, профілактику та лікування вірусних гепатитів.

Місцеві акції та заходи з нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами також відбудуться у Дніпрі, Харкові, Полтаві, Вінниці, Кривому Розі, Житомирі, Рівному, Черкасах, Костянтинівці.

Читайте такожМальовничі Карпати та край козацької слави: кращі трейли цього літа для любителів побігати

Нагадаємо, благодійники подарували Львівській лікарні очисну систему води.

Як ми повідомляли раніше, Нафтогаз передав військовому госпіталю у Житомирі медустаткування на 450 тис. грн.

Головне фото: yavoriv-info.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Україна першою в Європі запустила безкоштовний тренувальний модуль навичок володіння комп’ютером

Опубліковано

Один із модулів міжнародної сертифікації навичок роботи з комп’ютером став доступним для українських громадян у безоплатному доступі. 

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства цифрової трансформації.

Про ICDL

Йдеться про International Computer Driver Licence (ICDL) — це сертифікація, що дозволяє людям засвідчити свої навички роботи з комп’ютером за міжнародним стандартом.

Якість і репутація ICDL ґрунтуються на понад 20-річному досвіді надання сертифікаційних програм. Сертифікація ICDL доступна в понад 100 країнах. Це мережа з понад 20 тис. тестових центрів, що забезпечує понад 70 млн сертифікаційних тестів для 16 млн людей у всьому світі.

Український модуль

Наголошується, що «Український цифровий громадянин» — це єдиний модуль, його тренувальна версія, що ексклюзивно доступний на безоплатній основі. Всі модулі можна пройти у сертифікованих центрах. Такий сервіс є платним у всіх країнах світу, щоб забезпечувати високу якість сертифікації цифрових навичок, підтримувати міжнародні стандарти та гарантувати актуальність тестування. 

«Український цифровий громадянин» — це пробне випробування міжнародної сертифікації навичок володіння комп’ютером (ICDL). Подібного пробного тестування немає в країнах Європи. Україна стала першою країною, де реалізоване безоплатне пробне тестування. 

Читайте такожЯк ШоТам допомагає підприємцям-початківцям вести бізнес (ВІДЕО)

«Український цифровий громадянин» є адаптованою українською версією e-Citizen від ICDL. Саме цей модуль є найбільш потрібним для кожного громадянина сучасної цифрової держави.

Модуль «Український цифровий громадянин» вже доступний на порталі Дія.Цифрова освіта за посиланням. 

Модуль «Український цифровий громадянин» — це 36 запитань, що охоплюють такі теми:

 • апаратне забезпечення комп’ютерів,
 • операційні системи та принципи роботи в системі,
 • файлова система,
 • принципи роботи в текстовому редакторі,
 • принципи створення електронних таблиць,
 • інтернет, www, веббраузери, онлайн-сервіси, електронна пошта, спілкування в інтернеті, сучасні е-сервіси.

Кому знадобиться?

 «Сертифікат ICDL знадобиться у разі вступу до вишів у багатьох країнах світу та Європи, під час працевлаштування до офісів міжнародних приватних компаній і фактично більшості компаній в ЄС, для навчання та сертифікації цифрових навичок державних службовців у розвинутих країнах.

Запитання за модулем розроблені консорціумом dComFra під управлінням Української асоціації фахівців інформаційних технологій, що є представником ICDL в Україні.

На відміну від національного тесту на цифрову грамотність (Цифрограм), який дозволяє засвідчити навички роботи з комп’ютером за національним стандартом, модуль «Український цифровий громадянин» ICDL засвідчує навички роботи з комп’ютером за міжнародним стандартом. 

Читайте такожAкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта

Нагадаємо, Мінцифри та Amazon підписали меморандум для розвитку хмарних технологій в Україні.

Як ми повідомляли раніше, в Одесі відкрили центр Дія.Бізнес з безкоштовними консультаціями для підприємців.

Головне фото: icdlamericas.org.

Читати далі