fbpx
Звяжіться з нами
cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1 cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1

Суспільство

Ліні не існує – існує тільки вигорання! Пройди ТЕСТ в кінці статті

29.06.2019

На перший погляд, все прекрасно: любите свою роботу, гарно заробляєте, є кохана людина, цілей досягаєте, плани на майбутнє просто грандіозні. Але чомусь не радує усе це. Ну от, маєш  – ви вигоріли! Чому так стається, чим небезпечний цей стан та як його позбавитись, “ШоТам?” розпитали психоаналітика та тренера з антивигоряння Олександра Олешка.

Олександр Олешко

психотерапевт та коуч, викладач акторської студії “Чорний квадрат”, співвласник рекламного агентства

На основі власного досвіду вигорань на трьох роботах створив авторський курс “Антивигорання”, який допомагає позбавитись від наслідків емоційного вигорання приблизно за півтора місяці.

Як “звучить” людина, що вигоріла?

Приходить до мене якось успішний бізнесмен і каже: “Та все добре, не знаю, чому до тебе прийшов на консультацію. Живу в достатку, у мене “мерседес”, у дружини – також. Ми любимо одне одного, діти розумнички. Але це все мене… не радує”.

Плани на роки вперед, “досягаторство” повсюдно, робота на знос – суспільство вчить нас, що ми повинні бути такими. А якими ми хочемо бути? Насправді, про це ніхто не питає.

Читайте також: ТЕСТ: Який ти бізнесмен з історій успіху “Шотам”?

І потім у якийсь момент цієї гонки людині уже нічого не хочеться – нема сил навіть хотіти. Лежиш собі пластом, планував вихідні активно провести – а замість цього думаєш “Та ну його все це”.

Чому ми вигораємо? Бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію.

Тайм-менеджмент, спорт, дієти тут не допоможуть. Аби позбавитись цього стану, перше, що важливо зробити – розібратися зі своїми справжніми потребами.

Насправді ліні не існує?

Уявіть, у неділю ви подивились 30 відеороликів, як бігти, приготували звечора форму, кросівки – і не побігли нікуди у понеділок зранку. 

“Лінь”, – безпорадно знизуєте плечима ви. “Вибір”, – кажу я.

Сказати “я не хочу цього робити” у нашому пострадянському суспільстві – неприпустимо і нестерпно. Тому є Лінь – всесильна істота, яке робить людину слабкою і безсилою. 

Олександр Олешко каже, що насправді ліні не існує. Лінь – міфологізована істота, яку придумали, щоб валити на неї відповідальність за власний вибір.

Насправді, причин, чому ви не хочете чогось робити – безліч. Наприклад:

  • вам не цікаво те, що ви робите;
  • живете життя, виконуючи чужі мрії і бажання;
  • втомились і ваша “батарейка” потребує підзарядки;
  • боїтесь, що у вас не вийде.

Для того, аби розібратись з тим, що стримує вас від досягнення цілей, треба перестати називати цей стан лінню, визнати проблему і спробувати її вирішити.  

Основний парадокс вигорання

Вигорання – це умовне спрацьовування запобіжників. Такий стан – показник того, що поведінка людини самознищувальна. 

Головний парадокс вигорання у тому, що хоч людині і здається,що вона нічого не хоче, насправді у ній надто багато бажань – нереалізованих. Організм просто “гасить” їх, аби людина себе просто не вбила. 

Щоб позбутися вигорання, потрібно змінити ставлення до себе. Але це все через “розкопки” у собі ваших власних цінностей.

Запитайте себе щодо вашого бізнесу, роботи чи відносин: що ви отримуєте в цьому проекті – які плюшки і жахіття вам дістаються? Якщо плюшок більше, тоді все ок – наступний ваш крок думати, як позбавитись від жахіть. Якщо плюшок менше, а поганих моментів більше – позбавляйтесь вже від цієї мертвечини – проекту, роботи, стосунків, які тягнуть вас на дно!

Читайте також: Тест: правда чи брехня? Відгадайте факти про успіхи України

Інакше є величезна імовірність того, що вигорання може призвести до депресії. І без психіатра та антидепресантів допомогти людині уже неможливо. Я таких бачив багато за вісім років практики, допомогти їм можу вже не я, а колеги-психіатри.

Вигорання не загрожує людині, якщо:

1) вона розуміє свої справжні потреби і бажання та живе відповідно до них;

2) вміє контролювати надлишок стресу – не бере на себе надмірні зобов’язання, наприклад;

3) не “глючить”  щодо того, чого немає. Глюками я називаю наші мрії та уявлення, які не відповідають дійсності. У якийсь момент ти розумієш: все не так, як ти науявляв собі. І приходить розчарування, а з ним і спад енергії. І оп – ти вже працюєш “на мінімалках”. 

Перша допомога при вигоранні  

Коли людина вигорає, у неї не залишається енергії – бо організм використовує енергетичну батарейку для утилізації нереалізованих бажань. Треба засукати рукава і потихеньку взятись реалізовувати найцінніші з них. Для цього:

1) З’ясуйте, чого насправді хочете.

Найімовірніше, ваші цілі не базуються на ваших потребах. На їх досягнення ми витрачаємо енергію, але задоволення не отримуємо.

2) Подумайте, що викликає у вас усмішку і теплі почуття. 

Це ваші справжні бажання, які будуть по-хорошому вас драйвити Пам’ятаєте, як у дитинстві ви хотіли залізти на горіх? Захотіли – тут же залізли! Місія виконана, ви отримали купу радості та енергії. Час шукати нову ціль! Так це і працює. Якщо ціль у відповідності із вашими потребами, ні багато часу, ні сил вона не відніме.  

3) «Неправильні» люди також забирають вашу енергію.

Тому почистіть стрічку і контакти фейсбуку від тих людей, спілкування з якими для вас токсичне і не приносить нічого корисного. 

4) Візьміться реалізувати те, що давно хотіли.

Урок вокалу, тайський бокс – час настав!

5) Регулярно присвячуйте якийсь день тільки собі. 

Я називаю такі дні “днями тупки”. Як це роблю я? Обираю один день, засідаю вдома. Запасаюсь заздалегідь готовою їжею, вимикаю телефон і цілий день дивлюсь легкі комедії та серіали. Під кінець дня я вже перенасичений цим відпочинком, і мене починає тіпати від бездіяльності.

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?

0%

Чи відчуваєте себе відпочилим після сну?

giphy 3 1 e1561821493386

Не можете взятися за справу і довести її до кінця?

giphy 6 e1561821524277

Останнім часом спілкуєтеся з рідними без теплоти, а потім корите себе за це?

giphy 9

Просто зайшов(ла) перевірити Facebook, так і вечір пройшов. Це про вас?

giphy 10 e1561821564406

Геть в ліси від цього тлінного світу! Чи часто хочеться усамітнитися - і щоб ніхто не турбував?

giphy 11 e1561821590364

Улюблена робота вже не приносить того кайфу, як раніше?

giphy 12 e1561821614597

Намагаєтеся накачати себе кавою в ім'я продуктивності?

giphy 14 e1561821638602

Чи часто після роботи відчуваєте себе вичавленим лимоном?

giphy 15 e1561821657991

Чи часто вам здається, що ваш обсяг роботи перевищує ваші можливості?

giphy 16 e1561821678238

Отримуєте від своєї роботи ті “плюшки”, яких чекаєте?

giphy 17 e1561821471274

Ніколи такого не було, і раптом вас стали дратувати колеги. Дратують же?

giphy 19 e1561821396963

Рятуєтесь від поганого настрою солодощами (йой, або й алкоголем), але не допомагає?

giphy 20 e1561821726416

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?
Більше відповідей "Ніколи"

giphy 2 e1561821325970

Здається, загалом у вас все окей. Зрідка нотки незадоволення проскакують вдома чи на роботі - але це нормально, буває з усіма. Непогано пораєтесь з усіма цими життєвими дрібницями і негативом, так тримати!
Більше відповідей “Іноді буває”

giphy 1 1 e1561821361810

Здається, ви знаходитесь у зоні ризику. Чи є у вас симптоми, на кшталт приглушення емоцій, згладжування гостроти почуттів? Відчуття, начебто все поки нормально, але... нудно й порожньо на душі? А повертаючись додому, все частіше хочеться сказати: "Не лізьте до мене, залиште в спокої!"? Якщо так, вигорання вже стукає у ваші двері. Уважніше прочитайте блок “Перша допомога при вигоранні” - автор і сам користується цими методами, працюють на всі 100!
Більше відповідей “Часто”

giphy 4 e1561821444229

Часто виникають непорозуміння з клієнтами, робота не радує, а ви, здається, небезпечно байдужі до всього, навіть до власного життя? Очевидно, ви вигоріли. Я вже казав - ми вигораємо, бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію. Для початку запитайте себе - чи те, що ви робите, є саме вашою потребою? Чи добре саме для вас те, що ви робите? Якщо почуття радості та задоволення не переважають - треба міняти життя. Найшвидше вам допоможе психолог. Але якщо у вас достатньо наснаги зробити все самому, то виконання трьох порад через деякий час може дійсно “відігріти” ваше серце. Спершу виділіть кілька мрій, які так і не реалізували. Час взятись за них! Позбавтесь також від токсичних для вас людей - вони не приносять вам добрих емоцій, час сказати їм “прощавай”.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Креветки зі Жмеринки: як працює єдина українська креветкова ферма

Королівські креветки made in Жмеринка. Ні, це зовсім не жарти. У Жмеринці на місці колишнього хутряного заводу запрацювало єдине в Україні підприємство з вирощування креветок.Власником ферми є ТОВ «Акваресурс +».

У величезних акваріумах зараз живе понад 400 тис. мальків та уже дорослих десятиногих раків, які дихають за рахунок альтернативної енергетики. А коштує така українська креветка 500 гривень за кілограм. Про функціонування ферми нам розповів менеджер з маркетингу Василь Никиторович. 

Відновили зруйновану фабрику

Ми є єдиною креветковою фермою в Україні та однією з найбільших в Європі. Фабрика, у якій ми відкрили підприємство, до цього пустувала 10 років, і все було зруйновано. Ми відновлювали фабрику близько двох років, а саму бізнес-ідею з вирощення креветок втілили у життя після того, як побачили подібне за кордоном. На “реанімацію” приміщення та запуск ферми витратили близько 2,5 млн євро.

Ми закуповуємо креветок в Малайзії, звідки доставляємо на літаку. Приймаємо в себе і,після проходження акліматизації, запускаємо в наші резервуари. Коли креветка доростає до товарного вигляду (5-6 місяців), ми реалізуємо її клієнту.

Кілограм креветок коштує 500 гривень, що є дешевшим, ніж купувати за кордоном.  За тиждень продаємо 50-100 кг. Головною нашою фішкою є те, що ми ні в якому разі не заморожуємо її, а доставляємо охолодженою. Поки купують десятки вінницьких ресторанів, але плануємо вийти на більш широкий ринок. 

За нашими прогнозами, окупиться ферма приблизно через 5-7 років. А поки ми не вийшли на достатній рівень прибутку.

Жмеринський Тихий океан в акваріумі

Будівля підприємства має три поверхи. Тут встановлене обладнання – великі резервуари, заповнені водою. Робота повністю автоматизована, але підприємство дало роботу більше 35-ти працівникам. Для креветок важливий особливий догляд та умови. Вода повинна мати температуру 29-30 градусів, а температура приміщення завжди має 33-34 градуси тепла.

У нас повністю закрита циркуляція води. Ми один раз набираємо воду в резервуари, підготовляємо її, тобто встановлюємо достатній вміст алюмінію, кислотність та жирність води. Потім насипаємо туди сіль, на тонну води витрачається 30 кг солі. Для креветки створюється мікроклімат, тобто у нас така сама вода, як і в Тихому океані.

Тільки після всіх цих процесів запускається креветка. Далі вода просто проходить постійні очищення за допомогою фільтрів і постійно подається кисень. Якщо 3-5 хвилин не буде кисню, то креветка помре.

Зараз у нас заселено приблизно 400 тисяч малька. Одна поставка з Малайзії – 180 тисяч. Зараз ми розробляємо інкубатор, і йдемо до того, щоб самим вирощувати малька.  

За кордоном чумка, тому робимо корм самі

Для того, щоб годувати наших креветок, ми купували корми з Бельгії, але виявилось, що там почалась креветкова чумка, тому поставку кормів закрили. А потім така сама історія трапилась і в Малайзії – там ми не зможемо закуповувати корм до 2020 року. 

Щоб креветки не померли від голоду і фабрика не втратила кошти, ми змушені були шукати варіанти. І прийшли до того, щоб робити корм самим. До нас прилітав спеціаліст з Філіппін, який займається вирощуванням креветок і дав нам необхідну рецептуру. До складу корму входять: борошно, крохмаль, яєчний білок, риб’ячий жир і полівітаміни. Виготовлення власного корму значно здешевить вартість і дасть нам змогу контролювати якість на 100%.

Щоб виростити кілограм креветок – до 36 штук, потрібно 4 кілограми корму. Одна креветка за життя з’їдає всього від 111 до 177 грамів.
Корми для креветок відрізняються вмістом поживних речовин і білка. Адже для росту маленьких креветок потрібно більше білка.

Креветки з сонячними панелями

Креветкам необхідна постійна подача кисню і тому безперервна робота електроенергії є важливою. Ми перестрахувались і зробили три дизельні генератори та поставили сонячні панелі. Якщо в місті відключать електроенергію, то  ми перейдемо на сонячну. 

У листопаді 2018 року запустили в експлуатацію дахову СЕС потужністю 600 кВт, зараз будуємо наземну сонячну станцію потужністю 200 кВт. Вироблена станціями електроенергія дозволить покрити до 25% енергопотреб підприємства.

А у подальших планах вирощувати власного малька і виводити українську  білоногу креветку на закордонний ринок.

Читати далі

Суспільство

На ще одній столичній вулиці розвивають велоінфраструктуру: подробиці

Вулицю Академіка Туполєва у Святошинському районі реконструюють. На ній облаштовують велосипедну доріжку, повідомляє спільнота “Київ – велосипедне місто”.

Трасу велодоріжки облаштовано

Наразі вже облаштовано трасу майбутньої велосипедної доріжки загальною довжиною 3 км – від проспекту Перемоги до вулиці Стеценка. Загалом ширина двосторонньої доріжки складає 2,5 метри з матеріалом покриття – асфальтобетон.

Читайте також: У Києві з’явився велопаркінг із душем (ФОТО)

Декоративна бруківка та зелені насадження

Пішохідні тротуари поруч з велодоріжкою вимощені з декоративної бруківки ФЕМ, що додатково відокремить велосипедну інфраструктуру за типом мостіння. На всій протяжності відрізку організація велосипедного руху або суміжна (паралельно з пішохідним тротуаром) або відокремлена велосипедна доріжка, з розділенням від тротуару у вигляді смуги зелених насаджень.

Зараз тривають роботи із влаштування основи дорожнього покриття, встановлення бортового каменю, асфальтування та благоустрою.

Нагадаємо, що в Києві з’явиться ще один масштабний веломаршрут уздовж Набережного шосе.

Читати далі

Суспільство

Українця номінували на премію “Науковий фотограф року”

Відомий фотограф з Одеси Євген Самученко потрапив до шортлиста премії “Науковий фотограф року” від Королівської спільноти фотографів, передає Na Chasi.

Фотограф зробив своє фото “Спокій вічності” у Непалі, на озері Ґосайкунда, що розташоване на висоті 4 400 метрів над рівнем моря.

Читайте також: Одеська фотографиня отримала престижну нагороду

Довідково про премію

Премія «Науковий фотограф року» затверджена Королівською спільнотою фотографів у Британії. Кожен охочий може подасти свою роботу онлайн, але лише сотня кращих за думкою журі потрапляє до шортлиста.

Нагадаємо, що Євген Самученко в ОАЕ взяв 3 місце на найбільшому світовому фотоконкурсі HIPА – Hope 8 season.

Читати далі

Суспільство

Українка видала книжку для дітей з дислексією: у ній використовують спеціальний шрифт

В Україні видали першу книгу для дітей із дислексією. Її створила письменниця Катерина Єгорушкіна. Книжка присвячена екотематиці та надрукована спеціально розробленим шрифтом Antidyslexia. Про це інформує БЖ.

Детальніше про книжку

У сюжеті екоказки розповідається про песика Арчі, який жмве на березі моря разом із дідусем. Він навчився збирати сміття на пляжі та виловлювати пластикові пляшки з моря. Надвечір разом із дідусем вони відвозили цей “улов” до пункту сортування сміття. Та одного разу стається халепа і Арчі вже не може збирати сміття. Натоміcть його ідею підхоплюють діти.

Читайте також: В Україні випустять комікси для дітей про Конституцію

“Арчі” ‒ це перша українська книжка про сортування сміття. Катерина написала цю казку у 2017 році, і того ж року вона побачила світ у невеличкому видавництві при Екобюро УГКЦ. Книжка мала значний успіх, тож через рік її було перевидано вже більшим накладом.

“А ще через кілька місяців до мене звернувся канадський видавець Алекс Мінтц з ідеєю видати невеличкий наклад для діток із дислексією. Оскільки сюжет екоказки “Арчі” досить простий, ми вирішили, що ця книжка чудово підійде тим, хто починає самостійно читати. Погодивши намір з художницею та попереднім видавцем, ми розпочали роботу над виданням”, – розповідає авторка.

Спеціальний Antidyslexia-шрифт

За різними даними, труднощі з розпізнаванням візуальних символів мають від 10 до 20% людей. Частина з них страждають на дислексію. Схожі літери можуть плутатися, крутитися, стрибати чи ставати тривимірними.

Читайте також: Українська дитяча книжка потрапила у список найкращих світових видань

Раніше таким людям було вкрай важко навчитися читати й писати, однак тепер є багато засобів, які дозволяють це зробити. Один із них ‒ спеціальний шрифт Antidyslexia, розроблений нідерландським дизайнером Крістіаном Буром, який сам страждав на дислексію. Кириличну версію цього шрифта створив Алекс Мінтц і його команда.

Про особливості цього шрифту

З-поміж особливостей цього шрифта: літери мають потовщення в нижній частині, тому сприймаються більш стабільними, не крутяться; кожна літера унікальна, тому схожі літери дитина не сплутає, навіть якщо в її сприйнятті вони перевернуться; особлива відстань між літерами, словами та рядками.

“Наразі маємо чудові відгуки від батьків наших маленьких читачів: шрифт справді працює і полегшує процес читання”, – ділиться Катерина.

Можна встановити цей шрифт у себе на планшеті і таким чином полегшити собі читання.

Читайте також: В Україні з’явилося нове дитяче видавництво

Плани на майбутнє

Письменниця розповідає, що в ініціатора проєкту Алекса Мінтца є план-мінімум: видати сто книжок для дітей і підлітків із дислексією:

“Наразі це невеличі наклади під замовлення батьків і педагогів. Маю надію, що з часом долучаться меценати і книжки потраплять до бібліотек”, – каже Єгорушкіна.

Читати далі

Суспільство

На українських вокзалах встановлюватимуть станції для зарядки ґаджетів

“Укрзалізниця” обіцяє встановити на вокзалах USB порти для безкоштовної зарядки гаджетів. Про це повідомляє пресслужба компанії.

усб порт

“Заряджати свої ґаджети на вокзалах та в поїздах ви можете абсолютно безкоштовно. Чи відомо вам, що таке рішення було прийнято ще у 2017 році?”, – ідеться у повідомленні.

В “Укрзалізниці” закликали, що у випадках вимагання за підзарядку кошті, обов’язково повідомляти контактний центр за номером: 0 800 503 111.

Нагадаємо, що “Укрзалізниця” цьогоріч планує оновити 50 вагонів.

Читати далі

Суспільство

Ще один сервіс таксі запускає послугу доставки їжі

Сервіс подачі автомобіля Bolt (раніше – Taxify) у 2020 році планує запустити в Україні послугу доставки їжі Bolt Food. Про це повідомляє ЦТС з посиланням на Інтерфакс-Україна.

Високий попит на доставку їжі

“В Україні попит на доставку їжі також досить високий. Ми бачимо великий потенціал і працюємо над тим, щоб запустити сервіс з доставки їжі в Україні вже в 2020 році”, – розповів регіональний менеджер Bolt в Україні Тарас Потічний.

Перші країни, де запрацює послуга

За його словами, найближчим часом першим містом, де з’явиться Bolt Food, стане Таллінн. До кінця поточного року сервіс також може бути запущений в Латвії, Литві та Південній Африці, в 2020 році – на інших ринках Європи і Африки.

Читайте також: Сервіс Bolt планує запровадити оренду електросамокатів у Києві

Довідка про компанію Bolt

На початку березня сервіс на замовлення таксі Taxify провів ребрендинг, змінив назву на Bolt.

Bolt  провідна європейська маркетингова платформа для замовлення поїздок, яка об’єднує мільйони пасажирів і водіїв по всьому світові, щоб робити поїздки простішими, швидкими та надійними.

Читайте також: Популярний сервіс таксі запустив портал для корпоративних поїздок

Компанія була заснована в Естонії в 2013 році Маркусом Віллігом. Послугами користується 25 млн клієнтів у більш ніж 30 країнах світу.

У Києві Тaxify запустився в 2016 році за договором франчайзингу. У червні 2018 року компанія перезапустила проект в столиці з власної локальної командою, пообіцявши зайти і в інші великі міста України. Компанія очікує, що сукупна вартість поїздок, замовлених через її додаток, складе близько 1 млрд доларів в 2018 році.

Раніше повідомлялося, що Bolt пропонує українцям страховку до 1 млн гривень.

Читати далі

Тренди