Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1 cropped 46885447 1902394023209012 302764382272618496 o 1

Суспільство

Ліні не існує – існує тільки вигорання! Пройди ТЕСТ в кінці статті

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На перший погляд, все прекрасно: любите свою роботу, гарно заробляєте, є кохана людина, цілей досягаєте, плани на майбутнє просто грандіозні. Але чомусь не радує усе це. Ну от, маєш  – ви вигоріли! Чому так стається, чим небезпечний цей стан та як його позбавитись, “ШоТам?” розпитали психоаналітика та тренера з антивигоряння Олександра Олешка.

Олександр Олешко

психотерапевт та коуч, викладач акторської студії “Чорний квадрат”, співвласник рекламного агентства

На основі власного досвіду вигорань на трьох роботах створив авторський курс “Антивигорання”, який допомагає позбавитись від наслідків емоційного вигорання приблизно за півтора місяці.

Як “звучить” людина, що вигоріла?

Приходить до мене якось успішний бізнесмен і каже: “Та все добре, не знаю, чому до тебе прийшов на консультацію. Живу в достатку, у мене “мерседес”, у дружини – також. Ми любимо одне одного, діти розумнички. Але це все мене… не радує”.

Плани на роки вперед, “досягаторство” повсюдно, робота на знос – суспільство вчить нас, що ми повинні бути такими. А якими ми хочемо бути? Насправді, про це ніхто не питає.

Читайте також: ТЕСТ: Який ти бізнесмен з історій успіху “Шотам”?

І потім у якийсь момент цієї гонки людині уже нічого не хочеться – нема сил навіть хотіти. Лежиш собі пластом, планував вихідні активно провести – а замість цього думаєш “Та ну його все це”.

Чому ми вигораємо? Бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію.

Тайм-менеджмент, спорт, дієти тут не допоможуть. Аби позбавитись цього стану, перше, що важливо зробити – розібратися зі своїми справжніми потребами.

Насправді ліні не існує?

Уявіть, у неділю ви подивились 30 відеороликів, як бігти, приготували звечора форму, кросівки – і не побігли нікуди у понеділок зранку. 

“Лінь”, – безпорадно знизуєте плечима ви. “Вибір”, – кажу я.

Сказати “я не хочу цього робити” у нашому пострадянському суспільстві – неприпустимо і нестерпно. Тому є Лінь – всесильна істота, яке робить людину слабкою і безсилою. 

Олександр Олешко каже, що насправді ліні не існує. Лінь – міфологізована істота, яку придумали, щоб валити на неї відповідальність за власний вибір.

Насправді, причин, чому ви не хочете чогось робити – безліч. Наприклад:

  • вам не цікаво те, що ви робите;
  • живете життя, виконуючи чужі мрії і бажання;
  • втомились і ваша “батарейка” потребує підзарядки;
  • боїтесь, що у вас не вийде.

Для того, аби розібратись з тим, що стримує вас від досягнення цілей, треба перестати називати цей стан лінню, визнати проблему і спробувати її вирішити.  

Основний парадокс вигорання

Вигорання – це умовне спрацьовування запобіжників. Такий стан – показник того, що поведінка людини самознищувальна. 

Головний парадокс вигорання у тому, що хоч людині і здається,що вона нічого не хоче, насправді у ній надто багато бажань – нереалізованих. Організм просто “гасить” їх, аби людина себе просто не вбила. 

Щоб позбутися вигорання, потрібно змінити ставлення до себе. Але це все через “розкопки” у собі ваших власних цінностей.

Запитайте себе щодо вашого бізнесу, роботи чи відносин: що ви отримуєте в цьому проекті – які плюшки і жахіття вам дістаються? Якщо плюшок більше, тоді все ок – наступний ваш крок думати, як позбавитись від жахіть. Якщо плюшок менше, а поганих моментів більше – позбавляйтесь вже від цієї мертвечини – проекту, роботи, стосунків, які тягнуть вас на дно!

Читайте також: Тест: правда чи брехня? Відгадайте факти про успіхи України

Інакше є величезна імовірність того, що вигорання може призвести до депресії. І без психіатра та антидепресантів допомогти людині уже неможливо. Я таких бачив багато за вісім років практики, допомогти їм можу вже не я, а колеги-психіатри.

Вигорання не загрожує людині, якщо:

1) вона розуміє свої справжні потреби і бажання та живе відповідно до них;

2) вміє контролювати надлишок стресу – не бере на себе надмірні зобов’язання, наприклад;

3) не “глючить”  щодо того, чого немає. Глюками я називаю наші мрії та уявлення, які не відповідають дійсності. У якийсь момент ти розумієш: все не так, як ти науявляв собі. І приходить розчарування, а з ним і спад енергії. І оп – ти вже працюєш “на мінімалках”. 

Перша допомога при вигоранні  

Коли людина вигорає, у неї не залишається енергії – бо організм використовує енергетичну батарейку для утилізації нереалізованих бажань. Треба засукати рукава і потихеньку взятись реалізовувати найцінніші з них. Для цього:

1) З’ясуйте, чого насправді хочете.

Найімовірніше, ваші цілі не базуються на ваших потребах. На їх досягнення ми витрачаємо енергію, але задоволення не отримуємо.

2) Подумайте, що викликає у вас усмішку і теплі почуття. 

Це ваші справжні бажання, які будуть по-хорошому вас драйвити Пам’ятаєте, як у дитинстві ви хотіли залізти на горіх? Захотіли – тут же залізли! Місія виконана, ви отримали купу радості та енергії. Час шукати нову ціль! Так це і працює. Якщо ціль у відповідності із вашими потребами, ні багато часу, ні сил вона не відніме.  

3) «Неправильні» люди також забирають вашу енергію.

Тому почистіть стрічку і контакти фейсбуку від тих людей, спілкування з якими для вас токсичне і не приносить нічого корисного. 

4) Візьміться реалізувати те, що давно хотіли.

Урок вокалу, тайський бокс – час настав!

5) Регулярно присвячуйте якийсь день тільки собі. 

Я називаю такі дні “днями тупки”. Як це роблю я? Обираю один день, засідаю вдома. Запасаюсь заздалегідь готовою їжею, вимикаю телефон і цілий день дивлюсь легкі комедії та серіали. Під кінець дня я вже перенасичений цим відпочинком, і мене починає тіпати від бездіяльності.

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?

0%

Чи відчуваєте себе відпочилим після сну?

Не можете взятися за справу і довести її до кінця?

giphy 6 e1561821524277

Останнім часом спілкуєтеся з рідними без теплоти, а потім корите себе за це?

giphy 9

Просто зайшов(ла) перевірити Facebook, так і вечір пройшов. Це про вас?

giphy 10 e1561821564406

Геть в ліси від цього тлінного світу! Чи часто хочеться усамітнитися - і щоб ніхто не турбував?

giphy 11 e1561821590364

Улюблена робота вже не приносить того кайфу, як раніше?

Намагаєтеся накачати себе кавою в ім'я продуктивності?

giphy 14 e1561821638602

Чи часто після роботи відчуваєте себе вичавленим лимоном?

giphy 15 e1561821657991

Чи часто вам здається, що ваш обсяг роботи перевищує ваші можливості?

giphy 16 e1561821678238

Отримуєте від своєї роботи ті “плюшки”, яких чекаєте?

giphy 17 e1561821471274

Ніколи такого не було, і раптом вас стали дратувати колеги. Дратують же?

giphy 19 e1561821396963

Рятуєтесь від поганого настрою солодощами (йой, або й алкоголем), але не допомагає?

giphy 20 e1561821726416

ТЕСТ: Перевірте, чи вигоріли ви?
Більше відповідей "Ніколи"

giphy 2 e1561821325970

Здається, загалом у вас все окей. Зрідка нотки незадоволення проскакують вдома чи на роботі - але це нормально, буває з усіма. Непогано пораєтесь з усіма цими життєвими дрібницями і негативом, так тримати!
Більше відповідей “Іноді буває”

giphy 1 1 e1561821361810

Здається, ви знаходитесь у зоні ризику. Чи є у вас симптоми, на кшталт приглушення емоцій, згладжування гостроти почуттів? Відчуття, начебто все поки нормально, але... нудно й порожньо на душі? А повертаючись додому, все частіше хочеться сказати: "Не лізьте до мене, залиште в спокої!"? Якщо так, вигорання вже стукає у ваші двері. Уважніше прочитайте блок “Перша допомога при вигоранні” - автор і сам користується цими методами, працюють на всі 100!
Більше відповідей “Часто”

giphy 4 e1561821444229

Часто виникають непорозуміння з клієнтами, робота не радує, а ви, здається, небезпечно байдужі до всього, навіть до власного життя? Очевидно, ви вигоріли. Я вже казав - ми вигораємо, бо зраджуємо себе, ігноруючи власні потреби і реалізовуючи чиюсь іншу мрію. Для початку запитайте себе - чи те, що ви робите, є саме вашою потребою? Чи добре саме для вас те, що ви робите? Якщо почуття радості та задоволення не переважають - треба міняти життя. Найшвидше вам допоможе психолог. Але якщо у вас достатньо наснаги зробити все самому, то виконання трьох порад через деякий час може дійсно “відігріти” ваше серце. Спершу виділіть кілька мрій, які так і не реалізували. Час взятись за них! Позбавтесь також від токсичних для вас людей - вони не приносять вам добрих емоцій, час сказати їм “прощавай”.

Поділіться своїми результатами:

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Черкасах запрацювала безкоштовна майстерня з ремонту одягу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Черкасах запрацювала «Соціальна громадська майстерня», яка надаватиме безкоштовні послуги з ремонту одягу для малозабезпечених громадян та людей пенсійного віку.

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Майстерню запустили як один із проєктів-переможців Громадського бюджету міста Черкаси у 2020 році. Його підтримали 392 жителі. Бюджет становить 50 тис. грн.

За ці кошти придбали обладнання таке: 4 швейні машинки, 2 оверлоки, 2 розкрійні столи, стелаж для зберігання швейного приладдя та безпосередньо швейне приладдя.

Читайте такожБайкери-волонтери. Як львівська «МотоДопомога» підстраховує «швидку» та рятує травмованих у ДТП

Мета проєкту – безкоштовна допомога пенсіонерам, одиноким, малозабезпеченим громадянам в дрібному ремонті одягу, пошитті постільної білизни для дітей сиріт та з неблагополучних сімей, які проживають в гуртожитках. Також – допомогти людям, які залишилися без роботи і вирішили освоїти навички з пошиття.

Читайте також: Ромські жінки ламають стереотипи: об’єднались і створили власний бізнес (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Львові відкриють університет «Протон» для людей 60+.

Фото: chmr.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця запустила новий портал замовлення сервісних послуг

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Укрзалізниця спростила замовлення низки пасажирських послуг та вперше надасть можливість замовлення групових квитків онлайн на спеціально створеному порталі.

Про це повідомили у пресслужбі перевізника.

Оформлення групових перевезень для фізичних та юридичних осіб віддалено тепер доступне для пасажирів у бета-версії на порталі за посиланням.

Зазначається, що раніше, аби оформити групове перевезення, пасажирам потрібно було двічі звертатися до кас вокзалів — спочатку щоб заповнити вручну заяву та попередньо зарезервувати вагон. А потім – щоб здійснити оплату послуги.

З 3 грудня оформити заявку та оплатити бронювання можна віддалено на порталі, отримавши прорахунок та оплативши його за реквізитами. До каси вокзалу необхідно буде завітати лише на фінальному етапі отримання квитків та сплати їхню повної вартості. У перспективі і цей етап буде переведено у віддалений формат.

Майбутні зручні послуги у розробці

Триває розробка ще низки онлайн-замовлень:

  • пошук забутих речей,
  • замовлення вокзального помічника для маломобільних пасажирів,
  • замовлення спеціального вагона для перевезення людей з інвалідністю,
  • замовлення вагона-автомобілевоза та вагона-салона.

Завершити роботу над запуском усіх типів онлайн-замовлень планується до кінця січня.

Читайте такожБайкери-волонтери. Як львівська «МотоДопомога» підстраховує «швидку» та рятує травмованих у ДТП

Наголошується, що Укрзалізниця зробила замовлення групових перевезень дешевшим: з 10 грудня вартість резервування місць у разі бронювання квитків для групи кількістю більш як 30 осіб становитиме 50 гривень з дорослого пасажира та 35 гривень з осіб віком до 18 років. Тобто Укрзалізниця значно знизить вартість цієї послуги для пасажирів, адже раніше ціна резервування місць при групових замовленнях становила 80 гривень для дорослих пасажирів та 40 гривень для дітей незалежно від розміру групи.

Нагадаємо, в Україні на зимові свята запустять «Лижний експрес» із Києва до Славського.

Як ми повідомляли раніше, Укрзалізниця запустила «Дунайський експрес».

Фото: facebook.com/Ukrzaliznytsia.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На Закарпатті відкриють новий КПП на кордоні з Румунією

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На кордоні України та Румунії у Закарпатській області створять новий пункт пропуску, який працюватиме цілодобово і зможе пропускати пішоходів та всі види автомобільного транспорту.

Про це у фейсбуці написав т.в.о. голови Закарпатської обласної державної адміністрації.

Відомо, що на Закарпатті затвердили проєкт землеустрою та виділили земельну ділянку площею майже 12 га під новий цілодобовий КПП за межами населеного пункту Біла Церква Тячівського району.

Там планують побудувати 4 смуги для вантажних автомобілів, 6 – для легкових, 2 – для автобусів та 2 смуги для пішоходів», – розповів очільник обласної адміністрації.

Читайте також: Байкери-волонтери. Як львівська «МотоДопомога» підстраховує «швидку» та рятує травмованих у ДТП

Новий КПП «Біла Церква – Сігету Мармацієй» допоможе розвантажити МАПП «Дякове», який досі є єдиним пунктом пропуску для вантажного транспорту без обмеження ваги з Румунією на території Закарпаття.

Нагадаємо, Польща відкриє на кордоні з Україною новий пункт пропуску.

Фото: facebook.com/petrodobromilskiy.

Підтримай ШоТам

Читати далі