Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Хортиця» запрошує на родинне свято Колодій

Опубліковано

У неділю, 6 березня, на острові Хортиця на Запоріжжі відбудеться українське родинне свято Колодій.

Свято пройде на території історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» та розпочнеться об 11.00.

«Як і наші пращури, оскільки це гуляння традиційно припадає на останній тиждень перед найсуворішим постом, ми справимо його гучно, весело та смачно, з музикою, піснями та найрізноманітнішими розвагами. А на Січі є де розгулятися!», — йдеться у повідомленні.

Про свято

Колодій не має аналогів у наших сусідів і витоки його святкування сягають глибини тисячоліть. З поширенням християнства Колодій поступово набув певного характеру і елементів Масниці, але не втратив свого споконвічного колориту і стародавніх смислів. У цьому святі переплелися українські традиції різних історичних періодів нашого життя.

Ще за праслав’янських часів Колодій — це бог шлюбу, примирення та злагоди. Він приходить до людей у ці дні, щоб допомогти їм відновити втрачені за зиму сили та пробудитись разом із першим подихом весни. Оскільки родинне життя вважалося святим обов’язком, то ще неодруженим парубкам призначалося жартівливе покарання — чіпляли до пояса колодку, зняти яку можна було тільки за відкуп. Все це мало спонукати їх до активнішого пошуку своєї пари.

Читайте також: Замість пропаганди Кремля. Українські блогери, які розносять вщент російські міфи та фейки

Дівчина ж, у дні свята, могла висловити свою симпатію до одного певного парубка, якого вона обрала поміж усіх інших, а саме: виготовити іншу, символічну «колодку» з атласу, з квітами та бісером і причепити на ліву руку чи на груди, ближче до серця. Ця старовинна традиція — один із найголовніших доказів унікальності українського свята, адже аналогів їй у інших країнах нема.

У цей тиждень, перед Великим постом, всі намагались помиритись, тому Колодія часто ще називають святом «примирення».

Як долучитися до свята?

Щоб долучитися до свята, вам лише потрібно купити вхідний квиток до історико-культурного комплексу «Запорозька Січ». Сплачувати можна як готівкою, так і скориставшись коштами програми єПідтримка.

Вартість вхідного квитка: 100 грн. — повний; 50 грн. — пільговий.

Подія у соцмережах тут.

Нагадаємо, на Хортиці вперше з’явиться резиденція Святого Миколая.

Фото: etnoxata.com.ua.

Суспільство

«Я вільна людина»: з російської в’язниці у Криму звільнили українського журналіста

Опубліковано

20 червня журналіста проєкту «Крим.Реалії» (видання «Радіо Свобода») Владислава Єсипенка звільнили після понад чотирьох років російського ув’язнення. 10 березня 2021 року ФСБ затримала Єсипенка в Сімферополі за звинуваченням у шпигунстві на користь України та зберіганні «саморобного вибухового пристрою».

Про це повідомили у виданні «Радіо Свобода».

Що відомо про журналіста

У 2022 році підконтрольний РФ суд у Криму засудив його до п’яти років ув’язнення та штрафу 110 000 рублів. Протягом перших 27 днів журналістові не дозволяли зустрічатися з незалежними адвокатами, а в колонії він зазнавав фізичних і психологічних тортур.

Правозахисні організації, Національна спілка журналістів України та міжнародні партнери неодноразово вимагали його звільнення.

За цей час Єсипенко став лауреатом кількох престижних відзнак: Free Media Award (2022), Freedom to Write Award від PEN America (2022), Національної премії імені Ігоря Лубченка та отримав стипендію імені Левка Лук’яненка для українських політв’язнів.

Читайте також: «Тут — Україна!»: активісти в Криму провели нову акцію спротиву (ФОТО)

Зустріч з родиною

Владислав Єсипенко прилетів до Праги, де його зустріли дружина Катерина та донька Стефанія. За повідомленням кореспондента Радіо Свобода, він пройде медичне обстеження та реабілітацію після понад чотирьох років ув’язнення в Росії.

«Я щасливий, що я — вільна людина і вільний журналіст… Я дуже вдячний усім, хто допомагав і підтримував мене, коли я був у в’язниці. Передовсім, це моя сім’я, “Радіо Свобода” і дуже багато людей з усього світу… У російських тюрмах сидить ще дуже багато українських патріотів, яких треба також повертати додому. І не тоді, коли закінчується у них строк, а значно раніше», — сказав Єсипенко по прибутті в Прагу.

Нагадаємо, що в Києві відновили мурал з цитатою Катерини Гандзюк, який невідомі замалювали.

Фото обкладинки: сайт «Радіо Свободи»

Читати далі

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі