Суспільство
ІТ-освіта для людей з інвалідністю: як працює проєкт BeQA
Засновники проєкту Be QA today переконані, що ІТ-освіта має бути доступною для всіх. Цей проєкт надає можливість людям з фізичною інвалідністю отримати безкоштовну освіту та базові знання за спеціалізацією “тестування програмного забезпечення” (Software Test Engineer) та допомагає з працевлаштуванням в ІТ-компаніях України або freelance, і отримувати гідну зарплату.
Співзасновницею проєкту є Юлія Ресенчук. Дівчина сама пересувається на візку і доводить, що людина з інвалідністю може бути успішною бізнес-леді, очолювати благодійний фонд та жити активним життям.
Юлія Ресенчук
президентка благодійного фонду АІК,
співзасновниця проєкту Be QA today
Інвалідність — це не вирок
Я вже 13 років пересуваюсь на візку. 2006 рік перевернув моє життя, коли я потрапила в автокатастрофу. Тоді доводилось знову навчатись елементарних речей — одягатись, приймати душ, виходити надвір.
З самого початку, коли я сіла у візок, для мене важливою була самореалізація. Травму отримала на останньому курсі університету. Було багато мрій, сподівань, а тут в один момент молода 23-річна дівчина на візку. Коли я пройшла реабілітацію, то захотілось чимось займатись, шукати себе і людей, з якими я б могла робити щось корисне для суспільства. Інвалідний візок не став для мене перешкодою. Я займаюсь кінним спортом, подорожую, стрибаю з парашутом та живу активним життям.
Якщо людина не знайшла своє місце в житті, то ніяка благодійна допомога не зробить її щасливою. Тому, отримання освіти та можливість знайти роботу є пріоритетними у нашій організації. Ми вибрали ІТ-сферу, адже саме тут можна дистанційно навчатись та добре заробляти.
Історія проєкту
Я очолюю благодійний фонд “АІК” (Асоціація інклюзивної країни) вже понад 10 років. А сам фонд існує вже майже 20 років, тільки раніше “АІК” розшифровувався як – Асоціація інвалідів-комп’ютерників”. З самого початку ми хотіли надати людям можливість самореалізуватися, використовуючи інформаційні технології.
Ще на початку 2000-х ми побачили, що інтернет та комп’ютер дає можливість дистанційно працювати та добре заробляти. Почали звертатись до різних асоціацій, IT-компаній, спонсорів. Декіька років тому до мене самі звернулись айтішники з ідеєю створити такий проєкт, аби люди з інвалідністю змогли освоїти професію тестувальника.
Ініціатива прийшла від Марини Шевченко та Олександра Майданюка. Це айтішники, які самі є тестувальниками. З них почався цей проєкт, я долучилась як людина досвідчена. І в такому тандемі ми почали створювати свою справу.
Унікальність проєкту в тому, що всі лектори та ментори є волонтерами, які входять у ТОП найкращих IT-спеціалістів. Їм не цікаво навчати на курсах за гроші. Для наших лекторів важливо зробити соціальний внесок.
Перший проєкт: з 60 людей залишились 17
Пілотний курс проєкту ми запустили у 2017 році. Оголосили реєстрацію, зібрали анкети людей, потім вони пройшли відбір та співбесіду. З 60 анкет охочих ми відібрали 17 учасників. Для нас важливо, щоб охочі мали хоча б мінімальний рівень англійської мови. Адже для роботи в IT-компаніях це є дуже важливим.
У нас студенти вивчають різні рівні і види тестування, потім проходять курси по складанню резюме та проходженню співбесіди. Крім того ми трошки допомагаємо їм прокачати свою англійську. Намагаємось поглибити учасників в атмосферу роботи в IT-компаніях.
Навчання триває три місяці в Києві. Двічі на тиждень проходять заняття з менторами. Крім цього, у студентів багато самостійної роботи та домашніх завдань по тестуванню. Ті студенти, які успішно пройшли вирішальне тестування, отримують сертифікати по закінченню.
Ми не тільки навчаємо наших студентів, а і даємо їм можливість працевлаштуватись. У нас є домовленість з IT-компаніями, які готові брати людей з інвалідністю на позиції тестувальника. Але для них не роблять поблажок, вони проходять усі етапи співбесід на рівних умовах з усіма іншими кандидатами.
Другий набір
Цього року ми організували другий набір учасників. Але було всього 9 студентів. Більшість з тих, хто надсилав анкети, були зовсім не підготовлені, без англійської мови та головне — без бажання змінити своє життя і розвиватись в IT-напрямку.
Проте, ми не зосереджені на кількості. Готові навчати навіть трьох людей, але тих, хто справді цього прагне.
Зараз оголосили реєстрацію на 2020 рік. Але вирішили додати ще й дистанційний курс з основ тестування, який мають пройти всі учасники, бо багато людей з інших міст хочуть брати участь у проєкті. Хочемо залучати людей з сіл та маленьких містечок. Головне, щоб людина прагнула змін.
Перші роки ми брали людей тільки з фізичною інвалідністю. Зі студентами з сенсорною інвалідністю не працювали. Але цього року думаємо спробувати розглядати також і тих студентів, які частково не чують, або частково не бачать. Професія тестувальника потребує великої уваги та зір там також є важливим.
Лежачи в ліжку можна годувати сім’ю
Всі резюме, складені студентами, ми надсилаємо нашим партнерам з IT-компаній. Після закінчення першого набору курсу з 10 учасників сім працевлаштувались у найбільших компаніях і знову працюють. Після другого – з 9 учасників, 3 працевлаштовані, деякі ще в процесі пошуку. Нещодавно нам написав один з наших студентів Роман. Писав з Великої Британії, куди вперше поїхав у відрядження. Він працює в компанії “CIKLUM” і вже навіть отримав підвищення. Ми отримали багато слів подяки від нього. Завдяки цьому ми надихаємось і розуміємо, що наша робота не даремна.
У попередніх проєктах була жінка Людмила. Їй далеко за 40 і ми взяли її як виключення, адже була крута анкета та досвід роботи вчителькою інформатики. По закінченню навчання її взяли на роботу у хорошу компанію. Але дистанційно, адже Людмила є повністю лежачою. Вона й досі там працює, отримує гарну зарплату та лежачи в ліжку годує всю родину.
Ще у нас був хлопець, який працевлаштувався тестувальником на робота.юа. Але він зовсім не знав англійської, проте мріяв працювати у Wargaming (компанія, яка тестує ігри). Він отримав досвід на робота.юа. підтягнув англійську. І яке було наше здивування, коли у Фейсбуці у нього з’явився пост — працюю в Wargaming.
У проєкті Be QA today десь 40% студентів працевлаштовані. Людям з інвалідністю не просто дати знання, а далі робіть що хочете. Важливе менторство. Необхідно забрати їх у цей простір, де вони відчуватимуть мотивацію. Коли людина живе у 4-х стінах, то важко її вмотивувати та довести, що вона може працювати на рівні з іншими.
Робимо компанії доступними для людей з інвалідністю
Проєкт Be QA today повністю фінансують IT-компанії, в яких потім працевлаштовуються студенти. Але не всі погоджуються брати участь у нашому проєкті. Хтось боїться, хтось просто немає доступності. Тому ми шукаємо компанії, де є доступні офіси та де можуть створити цю доступність. Ще ми навчаємо компанії особливостям роботи з людьми з інвалідністю, розповідаємо про умови для них. Обов’язково має бути доступний вхід, пандус, ліфти, робоче місце, вбиральня з поручнями. Також необхідно, щоб і інші працівники були підготовлені. Вони мають розуміти, що таке толерантність, правильна термінологія. Бо люди можуть образитись, якщо їх назвати “інвалідами”.
Головною складністю для нас є недоступність і транспортування. Раніше ми співпрацювали з соціальним транспортом Києва, але потім вони відмовились. Тому ми мріємо про власний транспорт, щоб люди з інвалідністю могли комфортно пересуватись по місту.
Суспільство
- від 510 до 5 100 гривень за незаконну вирубку в межах міста;
- від 17 000 до 25 500 гривень або навіть позбавлення волі до трьох років за вирубку в лісових зонах.
Коментарі
Суспільство
У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.
Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.
Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)
Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.
Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).
Фото обкладинки: Freepik.
Коментарі