Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Діти з аутизмом та вадами зору: як в Запоріжжі створили особливий музичний гурт

Опубліковано

04.03.2020

В Запоріжжі у 2019 році з’явився гурт для особливих дітей під назвою Rain People. В ньому грають на музичних інструментах діти з аутизмом та незрячий хлопчик, а гурт вже давав концерти навіть на міських заходах.

У кожного учасника є своя особлива історія і великі плани на майбутнє. Всі вони — світлі, позитивні, та рішуче налаштовані змінити світ на краще. Музична група дає можливість дітям показати оточуючим, на що вони спроможні. Це яскравий приклад адаптації людей з аутизмом у суспільстві.

 <strong data-src=

Ігор Сава

Священник та психоаналітик. Самостійно пише аранжування до пісень. Організував групу. Має двох дітей, які входять до складу Rain People: донька Маша з діагнозом аутизм та син Антон.

Дочка з аутизмом спочатку заспівала, і тільки потім заговорила

Наша дочка Маша — людина з аутизмом. Це почало проявлятися, коли їй було 2 роки. Ми до чотирьох років шукали людей, які з цим могли попрацювати. Тоді мало хто знав про аутизм, офіційно такого діагнозу не ставили. 

В Запоріжжі знайшли Дитячий психоневрологічний центр, де нам змогли допомогти. На той момент Маша ще не розмовляла, тож контакту з нею не було і це досить складно.

У центрі з нею почали займатися музикою. Вдома ми стали поглиблювати ці навички і записали альбом. У шість років Маша вже підспівувала пісеньки, а потім тільки почала розмовляти.

Ми подумали, що музика — це дуже потужний засіб соціалізації.

Всю групу збирали поступово

Приблизно півтора року тому ми дізналися про Вову, хлопчика з аутизмом, який грає на піаніно і хоче десь виступити. Мені в голову прийшла ідея зробити концерт для людей з інвалідністю. І ми провели його в церкві, де зібрали всіх дітей: Машу, Вову і інших дітей з аутизмом.

Пізніше Маша познайомилася з Сашею Богдановою, це теж дівчина з аутизмом, яка грає на віолончелі. Саша виступала на одному з національних талант-шоу і дійшла до фіналу. Дівчата спілкувалися в соціальних мережах і подружилися. 

Тоді я подумав: що, якщо зібрати групу?

Rain People з’явилася в січні 2019 року. Спочатку в ній було троє дітей, потім приєдналися ще двоє. Нещодавно відсвяткували рік невеличким концертом вже вп’ятьох. 

Перший кліп

Для першої пісні я написав просте аранжування для трьох інструментів. Мій друг режисер, який знімає документальні фільми, погодився нам зробити кліп.

Поїхали знімати на Хортицю, на Запорізьку Січ. Записали відео, діти надихнулися і ми почали думати про репертуар. Поки що ми кавер-група, пишемо тільки аранжування, але плануємо розвиватися і писати свої тексти.

Rain People Марш січових стрільців

Новий музичний проект Rain People (Люди дощу) – це троє молодих людей з діагнозом аутизм. Їхні стосунки зі світом складаються не завжди гладко, але своєю музикою вони показують, наскільки творчими, патріотичними і прекрасними бувають люди «з особливими потребами».Rain People записали першу пісню «Марш січових стрільців» Михайла Гайворонського і зняли відео. Прем'єра очікується незабаром.Олександра Богданова віолончельМарія Савва бандура і мандолінаВолодимир Олексієнко піаноАранжування Ігор СавваЗапис та зведення музики Сергій МусієнкоВідео Сергій Андрієнко

Geplaatst door Rain People op Woensdag 5 juni 2019

Хто грає в групі

Ми шукали вокаліста і барабанщика в наш гурт. Мій син виявив бажання співати, а потім ми випадково дізналися про талановитого хлопця з вадами зору, який грає на барабанах. Він погодився з нами грати і тепер в групі п’ять осіб: троє людей з аутизмом, незрячий хлопець і мій син. Ми проводимо репетиції раз в тиждень, щонеділі.

Маша дуже активна, грає в групі на бандурі, іноді на вістлі, і співає. Вова грає на піаніно, любить шахи і різні ігри, дуже спокійний. Саша Богданова грає на віолончелі, вона дуже творча і у неї багато своїх планів. Саша Слєпцов — наш барабанщик, він грає на слух. Якщо я хочу йому щось показати, то озвучую ритм. Мій син Антон в групі співає.

Складнощі у роботі з дітьми з аутизмом

Існують складнощі внутрішнього характеру, але їх важко описати для людей, які не знають, що таке аутизм і як цим людям живеться. Це складнощі сприйняття. Звичайна людина може їх не зрозуміти, коли при стикається з якимись “дивацтвами”. Коли “діти дощу” захоплюються чимось – говорять про щось своє, абстрактне. 

Між собою діти з аутизмом досягають спільної мови, розуміють один одного, підтримують. А от із зовнішнім світом їм легше спілкуватися через музику: вона для них як засіб знайти дорогу до суспільства, тому що кожен з них зіткнувся з труднощами. Для них музика — це засіб комунікації.

Учасники групи у нас дуже своєрідні, їх треба підготувати до такого роду заходів як концерти, фестивалі. У них змінюється настрій, вони хвилюються, переживають. Але виступають завжди дуже добре.

Спонсори та плани

Фінансування в нас ніякого немає, все робимо самі. У майбутньому хочемо залучити спонсора, але це справа така цікава, що й не опишеш одразу, що і для чого ми робимо. Поки все «на колінці». Вові батьки купили піаніно, наприклад. А взагалі всім потрібні хороші інструменти, апаратура для виїзних виступів. Добре було б це підтримати, але поки ми спеціально не шукали спонсора.

У 2019 ми виступали на великій сцені в Запоріжжі. А загалом концерти проводимо в церкві, Дитячому психоневрологічному санаторії і виступаємо всюди по місту, де запросять. На великих сценах, в театрах, на фестивалях.

Головний план на майбутнє — це розвиток. Будемо шукати свій репертуар і писати свої пісні.

 <strong data-src=

Олександра

19 років, грає в групі на віолончелі. Навчається в Мелітопольському училищі культури. Має діагноз аутизм.

Лікарі радили мамі віддати мене в інтернат

Я в дитинстві грала не ляльками, а мотузками. Лікарі помітили це і сказали мамі, що зі мною щось не так і я повинна навчатися в інтернаті.

Мені поставили діагноз аутизм в 4 роки. Потім я потрапила до дитячого садочку, в групу дітей із затримкою психічного розвитку. Там мене підготували до школи і я пішла в звичайну, в 7 років. Вивчилася, здала ЗНО.

Я хотіла вступати в музичне училище після 9-го класу. Але мені сказали, що я там не зможу вчитися. Після 11-го класу складала вступні іспити в училище Майбороди, але мене не пропустили, поставили низький бал. Вони не знають як знайти підхід до людей з аутизмом.

Зараз я вчуся на третьому курсі за спеціальністю хорове диригування. І граю в Дитячому міському симфонічному оркестрі Sympho Kids — це моя мрія. Також займаюся на віолончелі самостійно, освоюю бас-гітару, фортепіано і співаю.

Показати всім, як виглядає світ людей з аутизмом

Завдяки групі ми стали більш товариськими. Її і створили з метою спілкуватися і дружити, показувати приклад для всіх діток з аутизмом. А також наша мета — показати всім як бачать світ люди з аутизмом.

Так, ми не такі, як усі, але ми прагнемо до суспільства і хочемо, щоб нас розуміли. Ми виступаємо на конференціях перед студентами та батьками. Я особисто зустрічаюся з батьками дітей з аутизмом і відповідаю на всі питання про діагноз.

Боротьба за права людей з аутизмом

Я бачу, як дітям з аутизмом важко, як непросто їх батькам буває. Я б хотіла допомагати. Зробити так, аби у нас, в Україні створювалося більше можливостей і центрів реабілітацій для таких діток. І я виступаю за те, щоб в Україні були інклюзивні заняття з такими дітьми в ВНЗ, щоб вони могли влаштовуватися на роботу і жити як всі люди. Я намагаюся зараз це донести до суспільства і заявити на всю Україну. Показати всім, як виглядає світ людей з аутизмом

Я б дуже хотіла окрім музики займатися з дітками з аутизмом, адже моє першочергове завдання полягає в тому, щоб розбити в пух і прах всі фантазії про те, що аутизм — це вирок. Це неправда, потрібно з оптимізмом дивитися в майбутнє, старанно працювати над собою і долати перешкоди.

 <strong data-src=

Марія

Дочка Ігоря Сави. 21 рік, вчиться в музичному училищі в Дніпрі. В групі грає на бандурі. Має діагноз аутизм.

Бандура — то генетичний код українців

Ще в 90-х вийшов фільм «Людина дощу» і за цим фільмом вже називають людей з аутизмом. Тому вирішили так і групу назвати — Rain People. 

Я граю там на бандурі, мандоліні та іноді на ірландському вістлі, але бандура — це мій улюблений інструмент. В неї найніжніший звук, але і в бойових піснях вона показує характер. Цей інструмент — генетичний код українців. 

Ми з групою ходимо в боулінг, грати в теніс, їздили на море всі разом, ходимо на дні народження один до одного. Іноді ми хвилюємося перед виступом, але підтримуємо один одного, відволікаємося на розмови на інші теми, жартуємо. І виступ проходить добре. 

Have You Ever Seen A Rain

Выступление Rain People на Дне Города 2019.

Geplaatst door Rain People op Dinsdag 15 oktober 2019

Два роки в училищі ніхто не знав про діагноз

Я навчаюся в музичному училищі в Дніпрі. Вступити туди мені ніхто не заважав, ми навіть не говорили нікому про мій діагноз. Десь два роки ніхто нічого не знав. 

Коли я розказала, то всі спокійно відреагували, цікавились, що це таке. Був момент, коли хтось почав жартувати про аутизм, я сказала: «агов, тут взагалі-то аутист сидить!».

На першому курсі якийсь хлопчик діставав мене, казав щось образливе і я бурхливо реагувала. Але викладачка вчинила дуже мудро: поставила нас разом у гурт, ми багато репетирували і зараз навіть дружимо. Взагалі у мене є зараз подружки і мене нормально сприймають.

Зараз у мене є вже свій учень. Йому 14 років і він також хлопець з аутизмом.

У майбутньому хочу вступили до консерваторії в Дніпрі, здобути вищу музичну освіту. Після цього гастролювати і викладати.

 <strong data-src=

Олександр

13 років, в групі грає на барабанах. Хлопець незрячий і грає лише на слух.

Починав грати на скляних баночках

Я почав цікавитися музикою з п’яти-шести років. Папа тоді грав на гітарі, а я знаходив всякі банки і олівцями по них стукав. Це все було за покликом серця.

Потім тато мені купив маленький барабан. Далі почали знаходити всякі барабанчики, тарілки, і зробили маленьку установку. Збирали самі зі всяких залишків від різних барабанів.

Вчився грати з приватними вчителями, до школи не ходив. Але наразі ніде не вчуся. Планую повернутися до цього пізніше. Приємно грати на барабанах, особливо якщо вони хороші, професійні.

Я люблю джаз, блюз, рок. Улюблені групи — це з 80-х Led Zeppelin, Scorpions, вони добре грають. Я б теж хотів колись виступати в таких гуртах.

 <strong data-src=

Володимир

18 років, в групі грає на піаніно. Займається музикою з чотирьох років та мріє про незвичайну спеціальність. Має діагноз аутизм.

Піаніно, гітара та перший сольний виступ

Я майже все життя граю на піаніно, і тільки останні декілька місяців на гітарі. У музичній школі я не вчився, грати вчив приватний викладач. Я з нею займаюся з 4-х років — і до сих пір. 

Перший свій концерт я дав 26 лютого 2013 року. Грав в Дитячому психоневрологічному центрі в Запоріжжі, давав концерт один. Взагалі багато було виступів. Концерти дуже подобаються, мене не лякає велика кількість людей в залі. Я вже звик до цього.

Люблю грати класичні мелодії, але вони і найскладніші. Улюблені — Бах, Бетховен. Але свою музику я поки не пишу, немає у мене для цього натхнення.

Неординарний вибір професії

Я раніше хотів бути кухарем, готувати. Але тепер от передумав — планую бути взуттьовиком. Хочу робити свою взуття і запустити власне виробництво. 

Я ще не пробував шити, але буду вчитися в училищі на цій спеціальності. Тож професійно пов’язувати життя з музикою я не планую. Граю для себе.

 <strong data-src=

Антон

Син Ігоря Сави. В групі співає. Навчається в Дніпровському національному університеті на політолога.

Захищати дискримінованих людей

Я цікавлюсь ідеєю дискримінованих людей, не тільки аутистів. Планую в політиці відстоювати саме інтереси людей, щодо яких в нашому суспільстві здійснюється дискримінація. Щодо інвалідів, жінок, нацменшин і інших груп. 

Треба суспільству пояснювати, що люди з аутизмом — це такі ж люди, як і ми, який сенс їх не любити і здійснювати тиск. Проблема в нераціональних відчуттях, в людях грають якісь стародавні інстинкти. Вони бачать людей не таких, як вони, і в них спрацьовує рефлекс відчуження, якоїсь ворожнечі щодо цієї людини. І мені здається, треба з цим боротися і пояснювати, що ми цивілізовані люди і ми маємо ставитися до всіх так, як хочемо, аби до нас ставилися. Хочу створювати фонди допомоги інвалідам і іншим дискримінованим групам, суспільні рухи.

Але для початку я б намагався дізнатися, чому люди дискримінують тих, хто відрізняється. І таким чином переконати їх. Тому що зазвичай люди на автоматі себе так поводять і не розуміють причин. А якщо змусити їх задуматися, то будуть зміни в суспільстві. І я буду з цим боротися.

Суспільство

Метро на Виноградар у Києві: що нового на будмайданчиках

Опубліковано

Будівництво метро на Виноградар у Києві триває. На майданчику 213 готуються до розкриття котловану для двоярусних тунелів метро. Про це повідомили у ПАТ “Київметробуд”.

“Продовжуємо роботи зі створення верхнього підсиленного поясу “стіні в грунті”. Для цього верхній шар бетону на стіні спочатку відбивається до арматури, а потім в тому ж місці бетонується підсилений пояс, який надасть стіні міцності”, – йдеться у повідомленні.

На майданчику 214-1 (частина майбутньої станції “Мостицька”) будівельники виконали бетонування першої частини лоткової плити електричної підстанції метрополітену. Ця потужна плита слугуватиме міцним фундаментом для службових приміщень станції метро.

Читайте також: Будівельні майданчики Києва перевіряє незалежний “ревізор” (ВІДЕО)

Що відомо про нові станції?

Будівництво Сирецько-Печерської («зеленої») лінії метрополітену здійснює  компанія «Київметробуд». Підприємство має 70-річний досвід у будівництві метрополітену та підземних споруд.

Дільниця зеленої лінії з’єднає житловий масив Виноградар з Сирцем, зробить пересування містом більш зручним та комфортним, а жителі Виноградаря зможуть дістатися інших станцій метрополітену та багатьох частин міста набагато швидше ніж зараз.

Читайте також: Почав працювати офіційний сайт «Метро на Виноградар»

На першому етапі буде побудовано дві станції: “Мостицька” та “Проспект Правди”. Довжина нової ділянки лінії становить 3,7 км.

Роботи з будівництва тунелів виконуються як відкритим, так і закритим способом. Обидві станції заплановані мілкого закладення. 

«Мостицьку» буде розташовано між вулицями Білицька та Межова. Неподалік – Мостицький масив. «Проспект Правди» будують на перехресті вулиці Порика і власне проспекту Правди. Це перша черга лінії на Виноградар, яку планують здати в експлуатацію наприкінці 2021 року.

На «Мостицькій» збудують три входи, на «Проспекті Правди» – чотири з різних сторін, а на самій станції заплановано дві бокові платформи.

Востаннє нову станцію метро у Києві відкрили у листопаді 2013-го – це “Теремки” на Оболонсько-Теремківській (синій) лінії.

Читати далі

Суспільство

Ресторани Києва запустили онлайн-курс від своїх шеф-кухарів

Опубліковано

У Києві під час карантину ресторани запустили онлайн-курс від своїх шеф-кухарів. Можна дізнатись рецепти від шефів Італійської Редакції, Napule, BEEF Meat & Wine, Tin Tin та інших ресторанів, інформує Liga.net.

Кулінарний курс стартував з 6 квітня. В рамках курсу “Щастя Є” рецептами поділяться шефи Італійської Редакції, Улюбленого Дяді, ЖЗЛ, Публіциста, Napule, BEEF Meat & Wine, Adelle, Liberty Diner, Mimosa Brooklyn Pizza, Tin Tin, Wine Love, Чашки, Honey.

Читайте також: Хіменес-Браво на час карантину відкрив доступ до уроків своєї кулінарної академії

Кожен шеф видасть два відеорецепти з переліком інгредієнтів і повним описом кроків приготування, поділиться професійними секретами і тонкощами.

Вартість передплати на курс – 1000 грн. Всі гроші розділять між собою ресторани-учасники і направлять на підтримку закладів під час карантину – оплату оренди та комунальних послуг, бонуси співробітникам, які продовжують працювати в закладах в режимі доставки.

За новинами проєкту можна зробити на сторінці в Facebook.

Нагадаємо, карантин в Україні попередньо триватиме до 24 квітня, з 6 квітня він посилено. Всі заклади, ТРЦ, магазини, крім продуктових, зачинені. Частина ресторанів працюють в режимі доставки. 

Читати далі

Суспільство

Безкоштовно й онлайн: фестиваль Docudays UA відбудеться у новому форматі

Опубліковано

Український фестиваль документального кіно Docudays UA відбудеться онлайн, повідомляє Радіо Свобода.

«З 24 квітня до 3 травня включно ми підготували для вас 45 онлайн-трансляцій правозахисних заходів RIGHTS NOW! та подій майстерні документалістики DOCU/КЛАС. Щовечора на глядачів чекатиме нова серія «Села» від видатної французької режисерки Клер Сімон. Це також понад 50 стрічок у безкоштовному доступі до 10-го травня на нашій платформі DOCU/SPACE», – розповіли організатори.

Що відомо про фестиваль?

Усі фестивальні кінопокази та онлайн-трансляції будуть безкоштовними. Однак, за можливості, можна буде сплатити за перегляд довільну суму або зробити благодійний внесок на сайті фестивалю.

Читайте також: Фестиваль соціальних інновацій та нової музики Plan B переноситься на жовтень

Онлайн-фестиваль збереже всі конкурсні програми – DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Традиційно кожну з програм оцінюватиме окремий склад журі, до якого входять зарубіжні та українські експерти, документалісти та правозахисники. Одна з десяти номінованих стрічок отримає нагороду RIGHTS NOW! Її вручать креативному документальному кіно, що досліджує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA існує 17 років. Минулого року його відвідали понад 24 564 глядачі. Docudays UA мав відбутися 20-29 березня.

Нагадаємо, 12 березня в Україні розпочався карантин через загрозу епідемії коронавірусної інфекції та для недопущення поширення COVID-19.

Читати далі

Суспільство

На Закарпатті священники допомагають медикам у боротьбі з коронавірусом

Опубліковано

На Закарпатті священнослужителі приєдналися до боротьби з поширенням коронавірусної хвороби. Духівники Мукачівської греко-католицької єпархії серед своїх парафіян ініціюють збір коштів, які буде спрямовано на придбання медичних захисних костюмів, екранів та інших елементів захисту. Усе відбувається з благословення владики Мілана, єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії, повідомляє видання “День”.

«Ця ініціатива народилася з потреби, у якій перебуває наше суспільство. Найперші, хто приймає удар, – наші медики. Вони є беззахисними у прямому і переносному значенні. Ми хочемо закупити захисні костюми, захисні екрани на обличчя та інші засоби індивідуального захисту. Їх плануємо передати для лікарень: районної, міської та інфекційної. Минулої суботи в Італії за один день померло 80 лікарів, тому усі разом ми мусимо допомогти, як собі самим. Церква, яку обливають брудом, вчинками це все спростовує», – зазначив «Дню» о. Павло Фіцай. 

За вихідні долучитися до благодійної справи зголосилося чимало парафіян. Усіх небайдужих просять за можливості самостійно купувати предмети захисту і передавати духівникам, або допомогти фінансово.

Читайте також: Українські священники роблять антисептики і роздають людям (ВІДЕО)

Детальніше дізнатися, яким чином долучитися до допомоги дистанційно, можна написавши координаторам ініціативи о. Павлу через соціальну мережу Фейсбук: https://www.facebook.com/pavel.fitsay та о. Владиславу Ігнатишину, священнослужителю Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору – https://www.facebook.com/katedralnuj/.

Читати далі

Суспільство

Проєкт генплану Києва передбачає чотири рекреаційні зони: де вони з’являться

Опубліковано

Згідно з новим проєктом генплану Києва, у столиці планують сформувати гармонійні та скоординовані рекреаційні зони. Про це повідомили в комунальній організації «Київгенплан», передає Укрінформ.

“Для збільшення рекреаційного потенціалу Києва, а також його туристичної привабливості, проєктом Генерального плану пропонується формування чотирьох рекреаційних зон і створення всіх умов для їх гармонійного та скоординованого функціонування”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Чорнобильський заповідник готується приймати туристів на воді

Визначені рекреаційні зони

Перелік рекреаційних зон із включеними у них об’єктами:

Дарницька:

– парки культури й відпочинку «Перемога», «Партизанська слава», буферні парки, лісопарки, рекреаційні ліси Броварської, Білодібровної, Дніпровської, Микільської та Дарницької зон масового відпочинку;

– лісопарки та комплекси закладів відпочинку Колпитської, Дарницької північної та Дарницької південної зон спеціалізованого відпочинку.

Конча-Заспівська:

– Голосіївський ПКіВ ім. М. Рильського, Національний комплекс «Експоцентр України», Музей народної архітектури та побуту;

– буферні парки й лісопарки зон масового відпочинку: Голосіївської, «Жуків острів», «Лиса гора», «Феофанія»;

– лугопарки «Жуків острів», «Ольжин і Козачий острови»;

– парки, лісопарки, луки та комплекси рекреаційних закладів курорту Конча-Заспа.

Пуща-Водицька:

– буферні парки, лісопарки та рекреаційні ліси Межигірської, Пуща-Водицької, Київської й Святошинської зон масового відпочинку;

– лісопарки та комплекси рекреаційних закладів Святошинської та Пуща-Водицької зон спеціалізованого відпочинку;

– парки вздовж р. Нивки;

– парки, лісопарки й комплекси рекреаційних закладів курорту «Пуща-Водиця».

Центральна – «Дніпровська перлина»:

– парки культури та відпочинку: «Оболонь», «Троєщина», «Муромець», «Труханів острів», «Долобецький», «Гідропарк», «Прибережний» (Позняки-західні);

– парки: «Дубовий гай» із полями гольф клубу (урочище Оболонь), урочища Муромець, парк Моряків, «Аскольдова могила», «Слави», «Печерський», «Маріїнський», Наводницький, ботанічний сад НАН України, територія біля озера Малинівка, а також уздовж Русанівської протоки на вул. Микільсько-Слобідській;

– сквери на Дніпровській і Русанівській набережних;

– водно-спортивні центри «Троєщина» (затока Доманя), «Муромець», «Вигурівщина», «Оболонь»;

– спортивний парк на о. Галерний;

– колективні сади «Русанівські» та «Осокорки-нижні сади» (прибережна частина).

Читати далі

Суспільство

Дві потужні сонячні станції запрацювали на Харківщині, на черзі – ще одна

Опубліковано

Цього року на Харківщині збудують сонячну електростанцію потужністю 8 МВт. У селищі Борки Харківської області вже запустили дві сонячні електростанції загальною потужністю 6,2 МВт.

«Сонячні» проєкти реалізує компанія «АЕС Солар», передає Агробізнес Сьогодні з посиланням на kharkivoda.

«Нещодавно ми запустили у Борках сонячні станції потужністю 2,2 та 4 МВт. Тепер плануємо побудувати у селищі найпотужнішу в області сонячну станцію», – розповів директор ТОВ «АЕС Солар» Богдан Новіков.

Енергія для 700 домогосподарств.

Сонячна станція потужністю 8МВт дозволить щорічно забезпечувати електроенергією понад 700 домогосподарств.

«Дуже важливо, що саме внутрішній інвестор бере на себе таку відповідальність і у вкрай нелегкі часи все ж таки інвестує і вводить в експлуатацію такі станції. Ми націлені на розвиток альтернативної енергетики, яка може забезпечити Україні енергетичну незалежність», – зауважив голова ХОДА Олексій Кучер.

Читайте також: На заболочених землях Буковини встановили 210 тисяч сонячних панелей

Наразі на Харківщині працює три сонячні електростанції. Першу СЕС потужністю 3,9 МВт побудували поблизу Мерефи. Станція дозволяє забезпечувати електроенергію понад 200 домогосподарств у рік.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.