Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Бізнес на ліхтариках. Як бренд з України підкорює Америку

Опубліковано

Четверо друзів з команди LiSova — ті, хто розвіює темряву. Тепле світло їх різьблених світильників перетворює суцільний морок на силуети дерев, птахів чи зірочок. Ціна не вкусить — за один такий клаптик казки просять в середньому 400-500 гривень.

Команда починала з того, що створювала дерев’яні іграшки для себе та друзів. Тепер — зі значно розширеним асортиментом — планують запуститися на іноземних ринках.

Співзасновники бренду Lisova поділились із нами секретом: як спонтанно і успішно водночас вирости із хобі у бізнес.

Христина Дубницька

співзасновниця бренду LiSova

Андрій Леськів

Андрій Леськів

співзасновник бренду LiSova

Нове тлумачення давнини

Головними цінностями LiSova є унікальність, екологічність та здатність надихати. У наших виробах оживають легенди та міфи, а кожен фанерний витвір має свою історію. Місія, яку команда для себе визначила — зробити українське популярним. Це те, з чого ми починали, коли робили ялинкові прикраси з українськими візерунками. Коли вкладали у них певний символізм української етніки, щоб показати, що це сучасно і класно, що може бути зовсім інша інтерпретація давнини.

Так що старт бізнесу був викликаний скоріше емоційною складовою. На додачу були, я б сказали, мегамотивуючі моменти — коли на фестивалях чи ярмарках люди брали в руки нашу продукцію і казали “вау, яка крута штука!”. Це сильно мотивує нас і значно подовжує отой момент “горіння” проєктом.

Уся команда бренду LiSova – це четверо добрих друзів. Фото: LiSova

Вкладали і знову вкладали

Сьогодні у проєкті нас четверо: Андрій — конструктор та СЕО, Христина — комунікація та дизайн, Оля Леськів — СММниця, та Данило Клех — конструктор.

Почалось усе з того, що Андрій на запит своєї дружини, теж співзасновниці LiSova, зробив дерев’яні сніжинки із 3d-лазеру. Іграшки викликали великий захват у друзів, бо це було щось нестандартне. І їх попросили зробити ще. 

Христина каже: при розробленні візерунків для ліхтариків надихаються природою та народними мотивами. Фото: LiSova

З самого початку ми вклали кілька десятків тисяч гривень: кожен із чотирьох друзів вклався потроху.

Уже перший наш заробіток був відчутний, ми могли його поділити між собою. Але вирішили вкладати у виробництво. Тож, в наступні місяці все працювало так: ми вкладали, гроші поверталися, і знову вкладали. 

Запустили тестування пробних розробок, і потім просто почали це викладати на сторінці в Інстаграм. 

Так почали сипатися замовлення і ми почали збувати увесь товар.

Зараз, можна сказати, LiSova — конструкторське бюро, а, власне, процес виробництва проходить на партнерських потужностях. 

До сьогодні розподіл обов’язків, хоч як не старалися їх прописати, і досі ситуативний. Кожен з чотирьох власників може заміщувати інших за потреби. 

Успіх прийшов спонтанно

Можливо, ми б проаналізували ринок, якщо одразу захотіли запустити бізнес. Але наші вироби виготовлялися, в першу чергу, для себе і друзів. Тож випробовували продукти вже постфактум.

Наприклад, проаналізувати реальні настрої нашої цільової аудиторії вдалось на ярмарках перед Новим роком у 2016 році. Діти обирали одне, а батьки — інше. Але в дітей своя яскрава фантазія, і ми обов’язково з нею рахувались.

У бренду в запасі великий асортимент візерунків, але можуть зробити і на замовлення. Фото: LiSova

Так, під потреби різних груп, у нас з’явилось три лінійки виробів: ялинкові іграшки з етновізерунками, різьблені нічники, карти світу та конструктори з фанери.

У кожній лінійці є своя фішка, яка нас якісно відрізняє від конкурентів. В лінійці новорічних прикрас — це використання українських етномотивів, а у лінійці конструкторів середньовічної зброї — це ігровий елемент. Тобто, конструктор цікавий не тільки у процесі його збору, а й коли бавишся ним у зібраному стані.

Конструктори для хлопчиків та нічники для мам

Зазвичай, просто бум продажів трапляється перед святами: Миколая, Нового року, Дня Матері.

У нашої цільової аудиторії різні вподобання. Наприклад, конструктори — це швидше для батьків з хлопчиками чи зацікавлених. Кожен подарунок-конструктор зі своєю певною вкладеною історією. Кожен з конструкторів має свою прив’язку до того, що відбувалось в Україні, дітям цікаво складати їх і потім грати в війни, вибудовувати стратегію певну.

Нічник завжди актуальний для молодих мам — тому що це безпечне світло.

Вони стандартно розходяться у нас по магазинах у Львові: є щомісячні замовлення на поповнення у магазинах, і в соцмережах.  

На фанері ліхтаря можна вирізати і свій власний візерунок — без проблем, якщо замовник надасть необхідний макет узору. Ціна, звісно, відрізнятиметься — в залежності від складності до +50% вартості. А якщо є варіант “ой, я хочу шось, сам не знаю що”, то вже будемо виходити з оплати часу витраченого на розробку, погодження і решти процесів, не закладених в базову вартість виробу.

Орієнтуються на молодь

Ми вже запустилися на Etsy – звідти наші іграшки замовляє Європа і Америка. Зараз працюємо над покращенням цієї сторінки. Беремо участь у різних ярмарках — на “Гармидері”, у “Всі.Свої”, представлені у подарункових магазинах. 

Ми колись пробували запускати інтернет-магазин, але на тому етапі він не дуже пішов.Тому зараз ми поки будемо розвивати соцмережі: наша публіка, в основному, молодіжна — ій простіше написати, замовити, запитати, що є в наявності і одразу отримати відповідь.Тому соцмережі — це швидший варіант комунікації. Але я думаю,що у майбутньому з розширенням кількості продаж нам все одно потрібна буде стабільна платформа, яка підтримуватиметься різними соцмережами. 

Є вже стабільні продажі за кордон на замовлення. Дуже багато клієнтів зі Сполучених Штатів, їм надзвичайно подобаються наші ліхтарики.  

Викрадачі ідей і як з ними боротися

Був якось один з випадків: зустріли у магазині нашу лампу під іншим брендом. Не аналогічну, не схожу, не вдало передерту, а саме “нашу”, вирізану по наших макетах. Тоді вдалося вияснити, хто і звідки це роздобув, і вдалося розібратися. В принципі, цей конфлікт вдало вичерпали.

Є і добросовісні конкуренти — з ними зустрічаємося на ярмарках. У них трохи інша специфіка роботи, вони більше працюють із деревом, а не з клеєною фанерою.

Але після випадку крадіжки ми просто вирішили зареєструвати торгову марку, перейменувались із “Мавки” на LiSova. Ми вирішили, що хочемо працювати відкрито і тому, коли зробили ребрендінг, порадилися з юристами і подали документи на торгову марку.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі