Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Біля Харкова будують біогазові станції на звалищному газі та відходах тваринництва

Опубліковано

На території Роганської об’єднаної територіальної громади поблизу Харкова встановлюють біогазову станцію на сміттєзвалищі, будують біогазову установку для утилізації органічних відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості та переобладнують газову котельню тютюнової фабрики котлами на біомасі.

Як зазначив виконавчий директор Інституту сталого розвитку, засновник Харківського енергетичного кластеру Станіслав Ігнатьєв, три пілотні проєкти стануть основою для діючого демонстраційного простору відновлювальних джерел енергії, повідомляють Харьковские Известия, передає Еcotown.

«Ці об’єкти популяризуватимуть використання відновлювальних джерел енергії бізнесом та місцевими громадами, – говорить він. – Наразі ведеться робота щодо проєктування сонячної електростанції потужністю 6,2 МВт, а також, – вітропарку: вже проведено дослідження вітропотенціалу на даній території».

Що вже зробили?

У рамках проєкту з будівництва біогазового комплексу на території Роганського полігону твердих побутових відходів у балці Писаренків яр пробурено 52 свердловини для збору метаноємної газової суміші. Забудовником виступає спільне українсько-німецьке ТОВ “Альтернативні енергосистеми та технології захисту навколишнього середовища”.

Система свердловин поєднується між собою 8,2 км поліестерового гнучкого трубопроводу, який стійкий до активної ерозії під дією фільтрату полігону ТПВ, а також, можливих зсувів та деформацій товщі звалища.

Для виробництва електричної енергії використовується когенераційна установка контейнерного типу “Vinci Environmental”(Франція) із надбудованим рекуператором теплової енергії. Рекупераційна установка використовується через відсутність кінцевого споживача теплової енергії біля майданчику генеруючих потужностей.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватися крейсерський хід агрегатів у 1,8 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подається у діючу мережу Харківобленерго – до лінії Безлюдівка-селище Східне.

Наразі для виробництва електричної енергії та продажу її за «зеленим» тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

Унікальне рішення

У рамках проєкту з будівництва біогазової установки “Рогань біогаз” для утилізації відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості виробничої зони “Рогань” міста Харкова та Харківського району використовуються для анаеробного збражування ферментні бактерії четвертого покоління, які можуть продукувати метаномістку газову суміш із відходів птахівництва, що до цього часу було неможливо.

Проєкт є власністю польсько-української компанії ТОВ “Рогань біогаз”, яка заснована Харківським енергетичним кластером та спількою “ПолУкрНатураль Сістемс” (Республіка Польща).

Технологія біогазової установки – це ноу-хау Люблінського католицького університету (Республіка Польща), яка захищена 12 міжнародними патентами.

Читайте також: У Львові на очисних спорудах зведуть біогазову станцію

Зараз відходи переробки: шкіру, внутрощі худоби, кістки, мертвих птахів та тварин – вивозять до Куп’янського ветеренарно-санітарного заводу, де біомаса кремується природним газом. З моменту пуску проекту, біомаса буде утилізуватися із біологічно-активними речовинами, виробляючи електричну та теплову енергію, а також, біологічні екологічно безпечні добрива.

Як використають енергію?

Теплова енергія когенераційної установки буде направлятися у літній час для використання у зерносушарки, яка будується поруч, а у зимовий період – для опалення тепличного господарства, яке будується на сусідній земельній ділянці. Проектна потужність когенераційної установки – 2,8 МВт.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2,5 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватись крейсерський хід агрегатів у 2,3 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подаватиметься у діючу мережу «Харківобленерго» – до лінії Безлюдівка-селище Східне. На даний момент для виробництва електричної енергії та продажу її за зеленим тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

У рамках проєкту з модернізації газової котельні ПАТ “Філіп Морріс Україна” будуть встановлені 2 твердопаливні котли по 1,2 МВт на пелетах з відходів соняшника. Соняшник збиратимуть на 1,2 тис. га ріллі, розташованої навколо фабрики.

Технології

На території Данії розбудують спільне виробництво української зброї

Опубліковано

У Данії організують виробництво українського озброєння. Лист про наміри підписали міністри оборони сторін-партнерок.

Про це повідомив Рустем Умєров.

Міністр оборони України називає цю домовленість першим кроком у реалізації ініціативи Build with Ukraine, роботу над якою розпочали на попередній зустрічі у форматі «Рамштайн».

Умєров нагадав, що Данія вже виділила 500 мільйонів крон для запуску українського оборонного виробництва на своїй території. Усі потужності, створені в межах проєкту, працюватимуть на зміцнення українських Сил оборони — наголосив міністр.

«Це — стратегічний крок, який посилює нашу спільну обороноздатність, зміцнює ланцюги постачання, створює нові можливості для обміну технологіями та інтеграції наших оборонних секторів», — зазначив Рустем Умєров та подякував Данії за довіру й готовність розвивати партнерство.

Нагадуємо, що Нідерланди виділяють 175 мільйонів євро на ППО та дрони для України.

Раніше ми писали, що Україна та Велика Британія запускають спільне виробництво дронів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Рустема Умєрова

Читати далі

Технології

Україна запустила серійне виробництво власних радарів для перехоплення безпілотників

Опубліковано

Підрозділи дронів-перехоплювачів отримали власну альтернативу західним радіолокаційним станціям. В Україні запустили серійне виробництво тактичних РЛС для виявлення ворожих безпілотників.

Про це в інтерв’ю «Оборонці» повідомив консультант фонду «Повернись живим» Тарас Тимочко.

Раніше українські військові активно використовували західні ізраїльські мобільні систем. Завдяки ним захисники виявляли цілі біля лінії фронту. Але попит на постачання іноземних радарів був постійним, і українські підрозділи не могли повністю закрити потребу.

Читайте також: У ЗСУ працюватимуть з новим українським роботом DODGER для евакуації та мінування

«Військові дуже хвалять. Черга на отримання моделі з одного вітчизняного заводу вже становить 13 місяців. Ще пів року тому черга становила 6 місяців. Тобто нашому виробнику не вистачає масштабування. Запити зростають, а спроможність виробництва за ним не встигає», — розповідає Тарас Тимочко.

За його словами, українські та іноземні тактичні радари мають певні відмінності. Узразки західного виробництва закладений більший радіус роботи, вони можуть виявляти об’єкти на відстані понад десять кілометрів.

Натомість, українська технологія простіша та стабільніша в застосуванні операторами перехоплювачів, оскільки її розробили саме під задачі перехоплення безпілотників. Як зазначає консультант Тимочко, це вигідно вирізняє їх на фоні складніших в освоєнні західних радарів, які мають багато налаштувань та режимів роботи.

Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.

Фото обкладинки: Ievos Budzeikaitės

Читати далі

Технології

Opendatabot створив ШІ-помічницю «Бабуся», яка економить час на аналіз судових справ 

Опубліковано

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.

Про це повідомили в пресслужбі компанії.

Як допомагає «Бабуся»

ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний  у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.

У стислому викладі є інформація про: 

  • сторони;
  • суть справи; 
  • фактичні обставини;
  • правові питання;
  • позиції сторін;
  • розгляд справи; 
  • мотивацію та рішення суду тощо.

Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері

Практичне застосування ШІ-помічниці

За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.

«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.

Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.

Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.

Фото обкладинки: сайт Opendatabot

Читати далі

Шопочитати