Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Біля Харкова будують біогазові станції на звалищному газі та відходах тваринництва

Опубліковано

На території Роганської об’єднаної територіальної громади поблизу Харкова встановлюють біогазову станцію на сміттєзвалищі, будують біогазову установку для утилізації органічних відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості та переобладнують газову котельню тютюнової фабрики котлами на біомасі.

Як зазначив виконавчий директор Інституту сталого розвитку, засновник Харківського енергетичного кластеру Станіслав Ігнатьєв, три пілотні проєкти стануть основою для діючого демонстраційного простору відновлювальних джерел енергії, повідомляють Харьковские Известия, передає Еcotown.

«Ці об’єкти популяризуватимуть використання відновлювальних джерел енергії бізнесом та місцевими громадами, – говорить він. – Наразі ведеться робота щодо проєктування сонячної електростанції потужністю 6,2 МВт, а також, – вітропарку: вже проведено дослідження вітропотенціалу на даній території».

Що вже зробили?

У рамках проєкту з будівництва біогазового комплексу на території Роганського полігону твердих побутових відходів у балці Писаренків яр пробурено 52 свердловини для збору метаноємної газової суміші. Забудовником виступає спільне українсько-німецьке ТОВ “Альтернативні енергосистеми та технології захисту навколишнього середовища”.

Система свердловин поєднується між собою 8,2 км поліестерового гнучкого трубопроводу, який стійкий до активної ерозії під дією фільтрату полігону ТПВ, а також, можливих зсувів та деформацій товщі звалища.

Для виробництва електричної енергії використовується когенераційна установка контейнерного типу “Vinci Environmental”(Франція) із надбудованим рекуператором теплової енергії. Рекупераційна установка використовується через відсутність кінцевого споживача теплової енергії біля майданчику генеруючих потужностей.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватися крейсерський хід агрегатів у 1,8 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подається у діючу мережу Харківобленерго – до лінії Безлюдівка-селище Східне.

Наразі для виробництва електричної енергії та продажу її за «зеленим» тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

Унікальне рішення

У рамках проєкту з будівництва біогазової установки “Рогань біогаз” для утилізації відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості виробничої зони “Рогань” міста Харкова та Харківського району використовуються для анаеробного збражування ферментні бактерії четвертого покоління, які можуть продукувати метаномістку газову суміш із відходів птахівництва, що до цього часу було неможливо.

Проєкт є власністю польсько-української компанії ТОВ “Рогань біогаз”, яка заснована Харківським енергетичним кластером та спількою “ПолУкрНатураль Сістемс” (Республіка Польща).

Технологія біогазової установки – це ноу-хау Люблінського католицького університету (Республіка Польща), яка захищена 12 міжнародними патентами.

Читайте також: У Львові на очисних спорудах зведуть біогазову станцію

Зараз відходи переробки: шкіру, внутрощі худоби, кістки, мертвих птахів та тварин – вивозять до Куп’янського ветеренарно-санітарного заводу, де біомаса кремується природним газом. З моменту пуску проекту, біомаса буде утилізуватися із біологічно-активними речовинами, виробляючи електричну та теплову енергію, а також, біологічні екологічно безпечні добрива.

Як використають енергію?

Теплова енергія когенераційної установки буде направлятися у літній час для використання у зерносушарки, яка будується поруч, а у зимовий період – для опалення тепличного господарства, яке будується на сусідній земельній ділянці. Проектна потужність когенераційної установки – 2,8 МВт.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2,5 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватись крейсерський хід агрегатів у 2,3 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подаватиметься у діючу мережу «Харківобленерго» – до лінії Безлюдівка-селище Східне. На даний момент для виробництва електричної енергії та продажу її за зеленим тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

У рамках проєкту з модернізації газової котельні ПАТ “Філіп Морріс Україна” будуть встановлені 2 твердопаливні котли по 1,2 МВт на пелетах з відходів соняшника. Соняшник збиратимуть на 1,2 тис. га ріллі, розташованої навколо фабрики.

Технології

Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Опубліковано

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого та громадська організація “Вікімедіа Україна” уклали меморандум про співпрацю, щоб бібліотекарі могли активно доповнювати матеріали на “Вікіпедії” у рамках підвищення своєї кваліфікації.

Про це повідомляє “Укрінформ”.

Про угоду

Олег Сербін, директор бібліотеки імені Ярослава Мудрого, повідомив, що після укладення меморандуму певна кількість бібліотекарів планує отримати навички використання “Вікіпедії”. Пізніше вони передадуть ці знання своїм колегам.

Багато з моїх колег-бібліотекарів уже не перший рік наповнюють «Вікіпедію», а також модерують цю справу. Цей досвід потрібно масштабувати й поглиблювати, тому ми виступили з пропозицією співпраці на більш професійних рейках, щоб це не було ініціативою одного бібліотекаря, а щоб спільно далі рухати цю світлу справу”, – наголошує він.

Читати також: “Репортери без кордонів”: як медійникам отримати генератори та павербанки

Статистика

Станом на зараз в Україні функціонують 13 тисяч бібліотек. Очікується, що така співпраця збільшить кількість матеріалів на “Вікіпедії”, а також підвищить обізнаність бібліотекарів.

Представник ГО “Вікімедіа Україна” Юрій Пероганич розповів, що Україна, за результатами березня 2024-го, на 10 місці у світі за створенням нових статей у “Вікіпедії”. В березні додали 4800 статей. Загалом українська “Вікіпедія” — на 14 місці за кількістю статей у світі, за розміром бази даних посідає 12 сходинку.

Нагадаємо, що стартує Всесвітній тиждень імунізації: як долучитися до подій.

Фото: бібліотека Ярослава Мудрого

Читати далі

Технології

В Міноборони відповіли на питання про впровадження роботизованих систем та дронів у військо

Опубліковано

Полковник Вадим Сухаревський, заступник головнокомандувача Збройних сил України, зазначив, що безпека українських військових є пріоритетом, тому військові частини вже почали використовувати роботизовані системи та дрони на рівні окремих батальйонів.

Про це йшлося під час першого щорічного Міжнародного академічного форуму “Воєнні інновації в сучасних війнах”, який відбувся у Києві під патронатом головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, повідомляє Міністерство оборони України.

Про форум

У панельній дискусії, присвяченій темі “Війна дронів: еволюція сучасних трендів”, взяли участь високопосадові особи українського військового відомства та представники виробників безпілотників з України та інших країн.

Заступниця Міністра оборони з питань цифрових трансформацій, цифрового розвитку та цифровізації, Катерина Черногоренко, наголосила на важливості співпраці між військовими, розробниками та підприємствами з метою забезпечення технологічної переваги української армії.

Читати також: Opendatabot запускає житловий сервіс з відкритими даними

Черногоренко зазначила, що у межах Коаліції дронів українська армія співпрацює з партнерами для тестування нових розробок на полі бою та обміну досвідом. Її слова підкреслюють, що участь в таких ініціативах не лише сприяє безпеці України, а й сприяє загальному розвитку оборонної індустрії у світі.

На дискусії також виступив заступник Головнокомандувача Збройних сил України, полковник Вадим Сухаревський. Він підкреслив, що головний пріоритет – це збереження життів військових, навіть за рахунок використання роботизованих систем та дронів. Сухаревський підкреслив, що вже на рівні окремих батальйонів військові почали впроваджувати такі технології з метою підвищення ефективності та безпеки військових операцій.

Нагадаємо, що два українські фільми демонструватимуть на міжнародному кінофестивалі у Польщі.

Також ми повідомляли, що стартує Всесвітній тиждень імунізації: як долучитися до подій.

 Фото: сторінка головнокомандувача ЗСУ в Facebook.

Читати далі

Технології

Opendatabot запускає житловий сервіс з відкритими даними

Опубліковано

Більшість з українських новобудов потрапили до судових процесів, пов’язаних із земельними ділянками. Щоб громадяни могли самостійно перевірити законність будівель і уникнути проблем при покупці житла, команда Opendatabot запустила новий безкоштовний проект під назвою “Опендатабот. Корупційні ризики новобудов”.

Про це повідомляє Мінцифра.

Про сервіс

Щоб інформація про новобудови залишалася завжди актуальною, Opendatabot збирає та аналізує відкриті дані з:

  • Реєстру будівельної діяльності;
  • Єдиного державного реєстру судових рішень;
  • Державного земельного кадастру;
  • Єдиного державного реєстру;
  • Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Читати також: В Україні планують перейменувати понад 300 населених пунктів: що про це відомо

Для кого підійде сервіс?

  • покупців житла – щоб ухвалювати обґрунтовані рішення при купівлі житла та контролювати надійність забудовника;
  • журналістів-розслідувачів та громадських активістів – щоб стежити за належним містобудуванням і вчасно виявляти правопорушення.

Скористайтеся сервісом за посиланням.

Нагадаємо, що в університеті Чернівців з’явилася лабораторія штучного інтелекту: тепер це діджитал-хаб для молоді.

Фото: opendatabot.ua/realty

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: