Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
ресторан ресторан

Суспільство

5 (не)очевидних кроків, які допоможуть рестораторам пережити коронакризу

Опубліковано

Восени частина гостей не повернулись в улюблений ресторан: відвідуваність закладів у вересні і жовтні на 15-20% нижче в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як пристосуватися до нових реалій – поради коуча Ольги Насонової

Цей рік виявився непростим для рестораторів. Локдаун, під час якого заклади громадського харчування не працювали, зростання захворюваності Covid-19 і побоювання споживачів ходити по ресторанах – зробили свою справу. Відвідуваність знижується. Але навіть в кризові часи можна не тільки зберегти свій бізнес, а й збільшити кількість клієнтів.

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова розповідає, що кожен другий новий ресторан в Україні відкриває підприємець-новачок. Власний заклад громадського харчування здається простим та легким бізнесом. Для цього потрібно знайти приміщення, зробити в ньому ремонт, розробити меню та зустрічати гостей. Під час роботи з’ясовується, що все не так просто і більшість новачків роблять найпростіші помилки.  

Насонова розказала ШоТам про п’ять кроків, які допоможуть пережити кризові часи

Ольга Насонова
Ольга Насонова

Працює у сфері консалтингу на ресторанному ринку близько 20 років. Займається розробкою концепцій закладів громадського харчування, пошуком приміщень під майбутній ресторан, надає послуги кризового менеджера і допомагає підібрати персонал

Скоротити витрати

Це перший крок, на який необхідно піти власнику ресторану. Почати варто зі зниження орендної плати – навесні власники приміщень не стягували плату з власників закладів громадського харчування, а влітку надали знижки. Восени розцінки повернулися на докарантинний рівень, і зараз саме час знову попросити про дисконт. Як його розрахувати? Орендна плата не повинна перевищувати 15% від обсягу продажів закладу, в іншому випадку його робота стане збитковою. До власників приміщень можна апелювати. Багато з них розуміють, що через коронавирус Covid-19 багато компаній не поспішають розвиватися. Тому, якщо ресторан закриється, то знайти йому заміну буде вкрай важко. Особливо в зимовий період, коли необхідно платити за опалення приміщення. Зараз ці витрати несе орендар.

Читайте також: PARTNERS IN CRIME: як не вбити кохання спільним бізнесом

Скоротити витрати необхідно і на виплату заробітних плат персоналу. Це не означає, що всіх треба звільнити. Але можна взяти приклад з ресторанів в Італії, де гостей часто обслуговують власники закладу. Так вони економлять на заробітній платі. Необхідно критично оцінити, чим зайняті співробітники. Наприклад, якщо основна маса гостей приходить ввечері, а вранці та вдень ресторан порожній, то частину персоналу можна перевести на неповний робочий день.

Подумати над тим, як залучити нових гостей

Власнику необхідно попрацювати над тим, щоб розширити аудиторію свого закладу. Особливо це стосується тих ресторанів, які знаходяться біля офісних центрів. Більшість працівників офісів зараз працюють віддалено, а значить – нікому приходити на сніданки та бізнес-ланчі. Що робити? Залучати гостей на вечері. Наприклад, можна запросити відомого бармена, розробити нові коктейлі та влаштовувати дегустації. Або розповісти про те, які цікаві страви спеціально для ресторану придумав відомий шеф-кухар, і запрошувати на дегустацію.

Мотивувати клієнтів витрачати більше

Потрібно попрацювати над тим, щоб відвідувачі замовляли більше страв. Для цього необхідно розробити пропозиції для компаній, які можуть замовляти відразу кілька гостей разом. Вони, як правило, приносять ресторанам непоганий прибуток. Крім того, в меню потрібно додати кілька дорогих, але цікавих пропозицій. Багато не треба – достатньо двох-трьох найменувань. У кожен заклад періодично заходять люди, які готові витратити більше.

Читайте також: Кондитерська Milly Filly: в карантин найкоротша доставка була — на метр

Замовити додаткове блюдо або напій гостей мотивують офіціанти. Вони можуть пропонувати закуски перед подачею основної страви, розповідати про акції або презентувати смачний десерт після основної вечері. Часто гості погоджуються на пропозицію офіціанта зробити додаткове замовлення. Потрібно мотивувати і співробітників закладу продавати більше, наприклад, пропонувати їм додатковий бонус за кожне нове замовлення.

Влаштовувати акції

Під час кризи 2014 року більшість ресторанів вижили тому, що пропонували своїм гостям 50% знижки на страви. Акції та програми лояльності добре діють в період нестабільності: багато гостей хочуть відвідати ресторан, але планують економити.  

Читайте також: Бар для відьом та еротичне кафе: шість незвичайних київських закладів

Перевірені варіанти – це знижки або можливість отримати другу страву безкоштовно. Але тут важливо не помилитися і ввести деякі обмеження. Наприклад, акції можуть діяти з 15.00 до 17.00 щодня, виключно по понеділках і вівторках або тільки по неділях. Їх завдання – продавати максимально можливу кількість страв і заробити на обсягах продажів.

Якщо акції будуть проходити постійно, то гостей буде небагато протягом дня, замість прибутку можна отримати збитки.

Знижки необхідно надавати не на весь асортимент, а тільки на певні страви в меню. За кілька годин проведення акції попит на їжу може вирости в кілька разів і працівникам кухні буде складно подавати гостям відразу весь асортимент меню. А ось три-чотири найменування кухарі можуть приготувати швидко. Гості не люблять чекати, тому швидкість має величезне значення при проведенні подібних акцій. Заздалегідь варто придбати і про контейнери для їжі, в які можна запакувати частину страв з собою. Це буде корисним для тих, хто приходить в ресторан один і частину страв має намір забрати додому.

Працювати над службою доставки

Локдаун в листопаді або у грудні не виключений – піти на крайні заходи доведеться в тому випадку, якщо захворюваність на Covid-19 буде стрімко рости. В цьому випадку ресторани можуть закритися і одна з небагатьох можливостей в цьому випадку протриматися на плаву – розвивати власну службу доставки. Під час першого локдауну попит на її послуги зріс в рази. Але для цього необхідно рекламувати цю послугу своїм гостям вже зараз. Для цього інформацію можна розміщувати в соціальних мережах або розповідати про таку можливість гостям.

Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити

Необхідно працювати і над зниженням собівартості доставки. Можна оцінити, що вигідніше – мати стосунки зі сторонніми службами або організувати свою. Природньо, обсяги замовлень з доставкою додому не зможуть зрівнятися з тими, які ресторатори отримують всередині закладів. Однак вони можуть допомогти ресторатору врятувати свій бізнес у найважчі часи.

Суспільство

10 українських серіалів на Netflix: про історію, про кохання та про війну

Опубліковано

ШоТам пропонує нашим читачам зануритися в захоплюючі історії, які розкривають багатство національної спадщини та сучасні реалії України. Від емоційних драм до неймовірних комедій – ці українські серіали на Netflix обов’язково зацікавлять вас та залишать яскраві враження.

“І будуть люди” реж. Аркадий Непиталюк

Опис:
Серіал “І будуть люди” знятий за однойменним романом Анатолія Дімарова. Виробництвом займалася компанія FILM.UA на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України і телеканалу СТБ. Він складається з 12 серій, кожна з яких розповідає про окремого персонажа. У центрі сюжету – історичні події, що відбуваються в Україні на початку XX століття і показують життя звичайних селян.

Подивитися можна тут.

“Перші дні” реж. Олексій Єсаков

Опис:
Серіал-антологія розповідає про життя українців під час російського вторгнення. Кожна серія показує окрему історію, таку як життя Ольги з дітьми, Максима у зоопарку, пригоди німця Клауса в Києві та хлопчика Єгора. Герої прагнуть врятувати себе та своїх близьких і зберегти віру в перемогу, незважаючи на російську агресії.

Подивитися можна тут.

“Я – Надія” реж. Артем Кобзан і Андрій Віштак

Опис:
У серіалі героїня, що мешкає в регіоні, де тривають бойові дії, відмовляється від евакуації і залишається в місті, щоб допомогти цивільним та військовим, які потребують невідкладної медичної допомоги.

Автори, Артем Кобзан і Андрій Віштак, засновуючись на реальних подіях, створили сюжет за історією 22-річної фельдшерки Анни Андрющенко, яка працювала у харківському Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф протягом всього періоду війни.

Подивитися можна тут.

“Спіймати Кайдаша” реж. Олександр Тіменко

Опис:
“Спіймати Кайдаша” – український телесеріал у форматі 12 серій, що базується на повісті Івана Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”. Дія серіалу розгортається хронологічно з 2005 по 2014 рік, охоплюючи десятиріччя незалежної України. Сценаристкою та виконавчою продюсеркою проєкту є Наталка Ворожбит.

Подивитися можна тут.

“Хазяїн” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
Цей фільм створено за мотивами класичної соціальної комедії відомого українського письменника Івана Карпенка-Карого. Він пропонує оригінальний погляд на вічний конфлікт між батьками та дітьми.

Головна героїня, Соня, повертається додому після навчання у Гарварді і виявляє багато неприємних речей про роботу свого батька. Захоплена любов’ю і повагою до своїх батьків, вона спочатку уникає конфліктів. Однак, в кінці кінців, вона стикається з ними напряму, борючись за справедливість. Конфлікт з її батьком, Терентієм Пузиром, поглиблюється також через те, що Соня відмовляється прийняти нареченого, якого для неї обрали без її згоди.

Подивитися можна тут.

“Скажені сусіди” реж. Олег Борщівський

Опис:
У маленькому містечку Яблунівці раптово з’являється Тарас Блащиковський, заклятий ворог Василя Середюка. Тарас стає новим чоловіком сусідки Оксани і, відповідно, виступає як новий “скажений” сусід Середюка. Він з радістю нагадує про шкільні жарти над Середюком, і старі образи переростають у новий конфлікт, в який втягуються всі навколо.

Подивитися можна тут.

“Слуга народу” реж. Олексій Кирющенко

Опис:
“Слуга народу” – український телесеріал, створений “Студією Квартал 95”. Головну роль сільського вчителя Василя Голобородька виконує нинішній президент України Володимир Зеленський.

Серіал став лауреатом численних кінопремій у США, Німеччині та Південній Кореї. Стрімінговий сервіс Netflix викупив права на показ у 2016 році.

Подивитися можна тут.

“Новенька” реж. Павло Мащенко та Максим Гуленко

Опис:
“Новенька” – це молодіжна детективна мелодрама, де йдеться про музику, сильне кохання та складні проблеми, які далекі від дитячих.

Головна героїня, Віра, – звичайна старшокласниця з бідної сім’ї. Щоб допомогти своєму братові, вона приймає секретне завдання від поліції. Віру переводять навчатися до елітної школи в Києві, де навчаються діти з багатих родин.

Згідно з сюжетом, поліція підозрює найпопулярнішого учня школи у торгівлі наркотиками, і Віра отримує завдання стежити за цим хлопцем та повідомляти про все старшому лейтенанту Лисенку. Прибувши в школу, дівчина опиняється в центрі заплутаних детективних інтриг та шкільних конфліктів.

Подивитися можна тут.

“Секс, Інста і ЗНО” реж. Антонія Лукіч

Опис:
Дія відбувається у звичайній вінницькій школі, де четверо друзів та їхні близькі приятелі стикаються з підлітковими труднощами, такими як відносини між хлопцями та дівчатами, і готуються до майбутніх іспитів. Одночасно наближаються вибори, де учні мають обрати президента школи. Між ними розгортається недитяча конкуренція, а головні претендентки здається готові на будь-що заради перемоги.

Подивитися можна тут.

“Мама” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
“Мама” – це восьмисерійна драма, що розповідає про події на окупованому Донбасі у 2014 році. Це вражаюча історія про Ніну Петрівну, жительку Житомира, яка відправила свого єдиного сина, Василя, на війну. Відомості про його долю приходять через полон, і жінка відправляється на пошуки сина у ворожому тилу. На цьому шляху вона зіштовхується з розчаруванням, страхом і відчаєм, а також з небезпекою, аби врятувати свого сина від полону.

Подивитися можна тут.

Читати далі

Суспільство

Велика Британія оголосила про найбільший в історії пакет військової допомоги Україні

Опубліковано

Велика Британія анонсувала виділення найбільшого пакета військової допомоги для України на 500 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 617 млн доларів). Зокрема, у ньому передбачено боєприпаси, ракети, дрони та ППО.

Про це повідомили на сайті британського уряду.

«Очікується, що він (прем’єр-міністр країни Ріші Сунак. — Ред.) оголосить про виділення Україні 500 мільйонів фунтів стерлінгів і найбільшу в історії поставку життєво важливих боєприпасів, включаючи близько 400 транспортних засобів, 1600 боєприпасів і 4 мільйони патронів», — зазначили у відомстві, акцентуючи, що про це повідомить Ріші Сунак під час зустрічі з польським колегою Дональдом Туском сьогодні, 23 квітня.

Додаткове фінансування у розмірі понад 617 млн доларів використають для швидкої доставки терміново необхідних боєприпасів, засобів протиповітряної оборони, безпілотників та інженерної підтримки. Відомо, що безпілотники будуть закуплені у Великій Британії.

Читайте також: Майже 85% українців повністю відмовились від російського медіапродукту, – дослідження

Що містить пакет військової допомоги Україні:

  • 60 човнів, зокрема — рейдові та водолазні катери, а також морські гармати,
  • понад 1600 ударних і протиповітряних ракет, а також додаткові ракети великої дальності Storm Shadow,
  • понад 400 одиниць техніки, з них 160 захищених транспортних засобів Husky, 162 бронемашини та 78 всюдиходів,
  • майже 4 мільйони боєприпасів до стрілецької зброї.

«Збройні Сили України продовжують мужньо воювати, але потребують нашої підтримки — і потребують її зараз. Сьогоднішній пакет допоможе гарантувати, що Україна матиме все необхідне для боротьби з росією», — підкреслив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Нагадаємо, українським стартапам пропонують участь в програмі та гранти.

Фото: Слово і Діло

Читати далі

Суспільство

Стрічка «Білий янгол – кінець Мар’їнки» отримала золоту нагороду та Гран-прі

Опубліковано

Документальний фільм про війну в Україні та роботу поліції Донеччини біля фронту від німецького телеканалу ZDF здобув у США одразу дві нагороди. Під час телекінопремії NYF 2024 (New York Festivals TV & Film Awards) стрічку відзначили в номінації “Докудрама”. Переможців телевізійної та кінопремії оголосили в Нью-Йорку.

Про це повідомляє відділ комунікації поліції Донецької області.

За даними поліції, у фільмі «Білий янгол – кінець Мар’їнки» розповідається про знищення російськими військами міста Мар’їнка та героїчну боротьбу поліцейських за життя його мешканців. Нагадуємо, «білі янголи» спільно з владою та волонтерами евакуювали все цивільне населення  до того, як місто остаточно було зруйновано та окуповано.

Читайте також: Захоплена миттю та в українському вбранні. Архівна фотографія дівчинки з волинської казки 1930-х років

В основу фільму лягли зйомки німецьких журналістів, зроблені в Мар’їнці у 2022 році, інтерв’ю з врятованими людьми та правоохоронцями 2023 року, а також записи з камер GoPro поліцейських. Автор і режисер стрічки – Арндт Гінцель (Arndt Ginzel).

Група «Білий Янгол», яка працює на Мар’їнському напрямку, продовжує під вогнем евакуйовувати мешканців з інших населених пунктів, які штурмує Росія.

Нагадаємо, на Львівщині збудують спортивно-рекреаційний центр для військових.

Фото: поліція Донецької області

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: