Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

5 головних питань про реформу ДАБІ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Державну архітектурно-будівельну інспекцію пропонують реформувати. Чому це необхідно?

У березні цього року президент Володимир Зеленський заявив про майбутню ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). «Ми ліквідуємо монополію в сфері містобудування. Скажу три слова, яких чекав весь чесний будівельний бізнес України: ми ліквідуємо ДАБІ », – заявив Володимир Зеленський. Відомство впливає на роботу не тільки великих будівельних компаній, але і підприємців. Змінити цільове призначення житла на першому поверсі з житлового фонду в нежитловий і, наприклад, відкрити в цьому приміщенні магазин без дозволу ДАБІ неможливо.

Чому реформа необхідна і як вона буде виглядати – розбирався Shotam

Чим займається Державна архітектурно-будівельна інспекція?

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю займається контролем за будівництвом (видачею дозволів на початок будівельних робіт та введення об’єктів в експлуатацію), а також видає будівельні ліцензії. Інспекція може проводити перевірки і зупиняти роботи на об’єктах, накладати штрафи за незаконне будівництво. Іншими словами, з ДАБІ співпрацюють не тільки будівельні компанії, але і всі, хто задумав перебудову свого приміщення. Також отримувати дозвіл комісії треба в тому випадку, якщо підприємець вирішив побудувати або відремонтувати дорогу до свого невеликого готелю або магазину. Саме комісія повинна прийняти об’єкт в експлуатацію.

«Хочу розповісти про типову ситуацію. На одному з недавніх засідань дозвільної комісії розглядали питання введення в експлуатацію дороги після капремонту. Ми зараз ввели практику фотофіксації перед введенням в експлуатацію, щоб бачити, що саме ми погоджуємо, і в якому стані знаходиться об’єкт. Так ось, дорога відремонтована неякісно, ​​що видно навіть неозброєним поглядом. Дорога тільки вводиться в експлуатацію, а на фотографіях помітні великі тріщини і місця примикання до колишнього дорожньому покриття неякісно і нерівно зроблені. Має місце порушення нахилів дороги, неправильне розташування водовідводів. Такого ми допускати не будемо », – розповіла в інтерв’ю Уніан в.о. глави ДАБІ Олена Костенко.

Чому інспекцію необхідно реформувати?

Експерти називають ДАБІ найбільш корумпованим органом в будівельній галузі. Екс-керівник напряму «Будівництво» Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олена Шуляк оцінювала корупційну складову відомства в 10 млрд грн на рік. Сума хабарів, на її думку, може доходити до 30% вартості будівництва. Її можна порівняти з витратами на комунікації, які забудовникам доводиться прокладати за свій рахунок.

Оформити документи чесно і прозоро довгі роки було неможливо. Багато іноземних компаній, які не платять хабарі, могли десятки разів подавати документи на узгодження. Причини для відмови нерідко були формальними. Наприклад, ім’я та по-батькові архітектора проекту потрібно вказувати повністю, а не скорочено, розділові знаки не в тому місці або граматична помилка в описі проекту – все це привід для відмови у видачі дозволу. Стукатися до дверей чиновників доводилося роками.

Що пропонує Кабінет Міністрів?

Кабінет Міністрів першим запропонував свій варіант реформи ДАБІ. Замість одного органу планується створити три. Перший – Державна сервісна служба містобудування, яка виконує реєстраційні функції в галузі будівництва. Другий – Державне агентство техрегулювання, яке займеться реформою технічного регулювання в Україні, тобто оновленням Державних будівельних норм, єврокодів. Третій орган – Державна інспекція містобудування, яка буде виконувати функцію нагляду і контролю в будівництві.

«До внесення змін до законів дозвільна система залишиться формально, але видача дозволів буде відбуватися по чек-листу. При цьому дозвіл перед початком будівництва – це, звичайно, дурниця. Про це говорять всі учасники будівельного ринку. Цей дозвіл має бути скасовано. Ми до цього рухаємося », – розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль. І додав, що держава буде контролювати введення об’єкта в експлуатацію, його відповідність стандартам, параметрам державних будівельних норм і всім вимогам законодавства. Також уряд планує розробити новий реєстр будівельної діяльності.

Що запропонував Офіс реформ при Кабінеті Міністрів?

Офіс реформ запропонував інший варіант. Одна з пропозицій – відмовитися від Детальних планів територій (ДПТ). Тобто від документу, який розробляють забудовники і який дозволяє змінювати цільове призначення землі. Наприклад, ділянку можна використовувати для ведення сільського господарства, а після затвердження ДПТ на ній можна побудувати невеликий ресторан. Всі нюанси будівництва будуть прописані в Містобудівному кадастрі.

Експерти запропонували відмовитися від контролю за будівництвом котеджів, невеликих магазинів і заправок. Потрібно буде лише проінформувати про початок будівельних робіт та про їх завершення. Контролювати процес будівництва великих будівель повинні будуть приватні експерти, які отримають ліцензію і застрахують свою діяльність. Але після добудови будинку і введення його в експлуатацію правильність висновків експерти перевірить стороння акредитована компанія, яка не брала участі в проекті. Тобто кожен будинок перевірятимуть мінімум двічі.

Ще одна важлива зміна – право власності на квартири будуть реєструвати відразу після покупки житла, навіть якщо будівництво ще не завершено. Зараз отримати документи при покупці квартир в новобудовах можна тільки після введення будинку в експлуатацію. Цей крок дозволить захистити інвесторів житла, а також не дозволить порушувати проект. Якщо в ньому вказано, наприклад, що в будинку 6 поверхів, то побудувати 16-поверхівку не вийде. Продати квартири і внести їх до реєстру вище 6 поверху не дозволить система.

Як можна оформити дозвільні документи?

Ніяких змін поки немає – законодавці ще обговорюють заплановану реформу. Але отримати дозвіл на введення будинку в експлуатацію стало набагато складніше, визнає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. Причому, перші кроки з реформування будівельної галузі можуть бути зроблені вже в цьому році. У парламенті вже зареєстрований законопроект про реєстрацію квартир у споруджуваних будинках і його планується прийняти до кінця 2020 року. Яка саме з анонсованих реформ буде реалізована – покаже час.

Суспільство

Чоловік заради порятунку пройшов пішки із Маріуполя до Запоріжжя із собакою Жужою (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

61-річний Ігор разом із собакою пішки дійшов із Маріуполя до Запоріжжя. Вони подолали 225 кілометрів за 5 днів.

«Загалом, я не хотів бути рабом», — розповів житель Маріуполя Ігор.

Ігор та Жужа вийшли напередодні Великодня.

«Це мені допомогло, я вважаю. У всякому випадку годували пасками всю дорогу. І яйцями фарбованими. Яєць я поїв чимало», — Ігор, житель Маріуполя.

Найбільшою складністю стали горбистий хвилястий рельєф Запоріжжя. Та візок завважки 56 кг, який дорогою став вдвічі легший. Маленьку супутницю іноді доводилось нести на руках.

«8 кг живої ваги (…) Вихід один був – нести на собі і пішки тупцювати у бік вільної країни».

«Він вже на руках її ніс, бо там тваринка… Знаєте, що дуже цікаво? Це звичайнісінька тваринка, дворняжка, «хвіст бубликом». Але не тому, що вона якась там цінна порода дорога або ще щось там, родовід… Звичайнісінька. Але, мабуть, це просто його друг» — Галина Гончаренко, волонтерка.

«Підходячи до блокпосту, зазвичай, нову легенду придумував. Йдеш і вже її проговорюєш. А він бачить, що я йду і щось говорю і він думає, що я втратив глузд. Вже до мене ставлення примітивніше. Він думає, що я не такий небезпечний. Ну, йде дурень якийсь», — згадує Ігор.

У Запоріжжі подорожніх зустріли волонтери.

«Довкола Жужі зібралося 20 людей, а довкола мене – троє. Мені було образливо навіть за себе, що увага вся не мені. Наче це вона мене довела, донесла на плечах, а не я її тягнув всю дорогу. І їжу для неї тягнув, і воду для неї також», — розповів Ігор.

Тепер вони неквапливо гуляють вулицями Києва, адже Жужа ще шкутильгає через мозолі на лапках.

Дивіться відео: Як 16-річний підліток рятував людей від авіанальоту у Чернігові

Читати далі

Суспільство

59 ОМБр розбомбила танк і ракетний комплекс ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські воїни знищили танк та зенітний ракетний комплекс окупантів. Відео опублікували на ютуб-каналі 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка.

«Витравимо будь-яку погань зі своєї благодатної землі з усім корінням», — йдеться у повідомленні наших захисників.

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Про 59 ОМБр

59-та окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка — військове з’єднання Збройних сил України. Бригада підпорядкована оперативному командуванню «Південь». Бригада була сформована після початку російської агресії, наприкінці 2014 року. До її складу увійшли три батальйони.

Бригада має почесну назву на честь Якова Гандзюка — українського військового діяча часів Перших Визвольних змагань.

Дивіться відео: Дівчинка вивезла людей з-під обстрілів із простреленою ногою

Нагадаємо, артилеристи 59 бригади ЗСУ розбили колону техніки окупантів.

Як ми повідомляли раніше, ЗСУ із кулемета збили ворожий безпілотник, який «дирчав як мопед».

Фото: facebook.com/59ompbr.com.ua.

Читати далі

Суспільство

ЗСУ із кулемета збили ворожий безпілотник, який «дирчав як мопед»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Військові 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого збили ворожий безпілотник «Орлан-10» із великокаліберного кулемета, повідомили на фейсбук-сторінці бригади.

«Снайперська срільба із ДШК … і ворожий «Орлан» вже не літає», — йдеться у повідомленні.

«Орлан» був збитий Князівськими воїнами зі зброї, яку ласкаво називають «дашкою». Зазначається, що воїни 14 бригади описують збиття лаконічно: «Почули, бо він же ж дирчить як мопед. А тут він нижче йшов, ну і вальнули по ньому! Попали, він впав і завис на дереві… ».

Читайте також«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Відзначимо, що ДШК — це великокаліберний радянський кулемет. Його застосовували для боротьби з повітряними цілями, легкоброньованою технікою противника, його живою силою на великих і середніх дальностях. Нині українські військові використовують ДШК для оборони блокпостів і опорних пунктів.

Про бригаду

14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого — з’єднання Сухопутних військ. Сформоване 1 грудня 2014 року із 51-ї механізованої бригади й нових мобілізованих.

Підрозділи бригади були залучені до зимових боїв 2015 року за Дебальцеве. 14 жовтня 2019 року бригаді було присвоєно почесне найменування «імені князя Романа Великого».

8 березня 2022 року у бою за визволення від російських окупантів селища Макарів Київської області підбили шість російських танків.

Дивіться відеоЯк 14-та ОМБр перекрила окупантам маршрут просування на Київ

Нагадаємо, бійці 14-ї бригади ЗСУ спопелили техніку ворога з феєрверками.

Як ми повідомляли раніше, князівська арта 14-ї бригади знищила бронетехніку з окупантами.

Фото: facebook.com/14ombr.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

«Там воюють наші друзі, ми не могли бути осторонь». Як львівський Cantona Pub допомагає бійцям з передової

Історія Cantona Pub почалася з дружньої інвестиції, яка за сім років перетворилася на легендарний футбольний...

Суспільство4 дні тому

35 тис. хлібин для Бучі та Гостомеля. Як топ-кондитерка Києва перетворила бізнес на волонтерський проєкт

До повномасштабного вторгнення кондитерська студія Інни була однією з найпопулярніших у столиці. Аби замовити весільний...

Суспільство2 тижні тому

«Евакуація – це двосторонній процес». Як Fight for Right допомагають людям з інвалідністю під час війни

Що покласти в тривожну валізу? Чи є неподалік доступні бомбосховища, коли починають лунати сирени? Як...

Суспільство2 тижні тому

«Ніби знову в перший клас». Як родина сироварів вирвалася з окупації та відновлює бізнес на Хмельниччині

Олена та Юрій Лубенські з трьома дітьми у березні залишили окупований Бердянськ. Вдома родина зачинила...

Суспільство2 тижні тому

«Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Харків одним із перших потрапив під масові обстріли росіян. Через тимчасову блокаду місто втратило значну...