Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних питань про реформу ДАБІ

Опубліковано

Державну архітектурно-будівельну інспекцію пропонують реформувати. Чому це необхідно?

У березні цього року президент Володимир Зеленський заявив про майбутню ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). «Ми ліквідуємо монополію в сфері містобудування. Скажу три слова, яких чекав весь чесний будівельний бізнес України: ми ліквідуємо ДАБІ », – заявив Володимир Зеленський. Відомство впливає на роботу не тільки великих будівельних компаній, але і підприємців. Змінити цільове призначення житла на першому поверсі з житлового фонду в нежитловий і, наприклад, відкрити в цьому приміщенні магазин без дозволу ДАБІ неможливо.

Чому реформа необхідна і як вона буде виглядати – розбирався Shotam

Чим займається Державна архітектурно-будівельна інспекція?

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю займається контролем за будівництвом (видачею дозволів на початок будівельних робіт та введення об’єктів в експлуатацію), а також видає будівельні ліцензії. Інспекція може проводити перевірки і зупиняти роботи на об’єктах, накладати штрафи за незаконне будівництво. Іншими словами, з ДАБІ співпрацюють не тільки будівельні компанії, але і всі, хто задумав перебудову свого приміщення. Також отримувати дозвіл комісії треба в тому випадку, якщо підприємець вирішив побудувати або відремонтувати дорогу до свого невеликого готелю або магазину. Саме комісія повинна прийняти об’єкт в експлуатацію.

«Хочу розповісти про типову ситуацію. На одному з недавніх засідань дозвільної комісії розглядали питання введення в експлуатацію дороги після капремонту. Ми зараз ввели практику фотофіксації перед введенням в експлуатацію, щоб бачити, що саме ми погоджуємо, і в якому стані знаходиться об’єкт. Так ось, дорога відремонтована неякісно, ​​що видно навіть неозброєним поглядом. Дорога тільки вводиться в експлуатацію, а на фотографіях помітні великі тріщини і місця примикання до колишнього дорожньому покриття неякісно і нерівно зроблені. Має місце порушення нахилів дороги, неправильне розташування водовідводів. Такого ми допускати не будемо », – розповіла в інтерв’ю Уніан в.о. глави ДАБІ Олена Костенко.

Чому інспекцію необхідно реформувати?

Експерти називають ДАБІ найбільш корумпованим органом в будівельній галузі. Екс-керівник напряму «Будівництво» Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олена Шуляк оцінювала корупційну складову відомства в 10 млрд грн на рік. Сума хабарів, на її думку, може доходити до 30% вартості будівництва. Її можна порівняти з витратами на комунікації, які забудовникам доводиться прокладати за свій рахунок.

Оформити документи чесно і прозоро довгі роки було неможливо. Багато іноземних компаній, які не платять хабарі, могли десятки разів подавати документи на узгодження. Причини для відмови нерідко були формальними. Наприклад, ім’я та по-батькові архітектора проекту потрібно вказувати повністю, а не скорочено, розділові знаки не в тому місці або граматична помилка в описі проекту – все це привід для відмови у видачі дозволу. Стукатися до дверей чиновників доводилося роками.

Що пропонує Кабінет Міністрів?

Кабінет Міністрів першим запропонував свій варіант реформи ДАБІ. Замість одного органу планується створити три. Перший – Державна сервісна служба містобудування, яка виконує реєстраційні функції в галузі будівництва. Другий – Державне агентство техрегулювання, яке займеться реформою технічного регулювання в Україні, тобто оновленням Державних будівельних норм, єврокодів. Третій орган – Державна інспекція містобудування, яка буде виконувати функцію нагляду і контролю в будівництві.

«До внесення змін до законів дозвільна система залишиться формально, але видача дозволів буде відбуватися по чек-листу. При цьому дозвіл перед початком будівництва – це, звичайно, дурниця. Про це говорять всі учасники будівельного ринку. Цей дозвіл має бути скасовано. Ми до цього рухаємося », – розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль. І додав, що держава буде контролювати введення об’єкта в експлуатацію, його відповідність стандартам, параметрам державних будівельних норм і всім вимогам законодавства. Також уряд планує розробити новий реєстр будівельної діяльності.

Що запропонував Офіс реформ при Кабінеті Міністрів?

Офіс реформ запропонував інший варіант. Одна з пропозицій – відмовитися від Детальних планів територій (ДПТ). Тобто від документу, який розробляють забудовники і який дозволяє змінювати цільове призначення землі. Наприклад, ділянку можна використовувати для ведення сільського господарства, а після затвердження ДПТ на ній можна побудувати невеликий ресторан. Всі нюанси будівництва будуть прописані в Містобудівному кадастрі.

Експерти запропонували відмовитися від контролю за будівництвом котеджів, невеликих магазинів і заправок. Потрібно буде лише проінформувати про початок будівельних робіт та про їх завершення. Контролювати процес будівництва великих будівель повинні будуть приватні експерти, які отримають ліцензію і застрахують свою діяльність. Але після добудови будинку і введення його в експлуатацію правильність висновків експерти перевірить стороння акредитована компанія, яка не брала участі в проекті. Тобто кожен будинок перевірятимуть мінімум двічі.

Ще одна важлива зміна – право власності на квартири будуть реєструвати відразу після покупки житла, навіть якщо будівництво ще не завершено. Зараз отримати документи при покупці квартир в новобудовах можна тільки після введення будинку в експлуатацію. Цей крок дозволить захистити інвесторів житла, а також не дозволить порушувати проект. Якщо в ньому вказано, наприклад, що в будинку 6 поверхів, то побудувати 16-поверхівку не вийде. Продати квартири і внести їх до реєстру вище 6 поверху не дозволить система.

Як можна оформити дозвільні документи?

Ніяких змін поки немає – законодавці ще обговорюють заплановану реформу. Але отримати дозвіл на введення будинку в експлуатацію стало набагато складніше, визнає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. Причому, перші кроки з реформування будівельної галузі можуть бути зроблені вже в цьому році. У парламенті вже зареєстрований законопроект про реєстрацію квартир у споруджуваних будинках і його планується прийняти до кінця 2020 року. Яка саме з анонсованих реформ буде реалізована – покаже час.

Суспільство

Укрзалізниця повертає «Інтерсіті+» із Києва до Одеси в тестовому режимі

Опубліковано

Укрзалізниця в тестовому режимі повертає до Одеси швидкісний поїзд Інтерсіті+. Квитки на цей потяг уже в продажу. Їх можна придбати на сайті чи в застосунку Укрзалізниці, а також у чатботі та в касах вокзалів.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Потяг №761/762:

  • Відправлятиметься з Києва 3, 4 та 5 травня о 06:03 та прибуватиме до Одеси о 13:34.
  • З Одеси поїзд вирушатиме в ті самі дати о 14:20 та прибуватиме до Києва о 21:50.
  • Потяг також зупиняється у Вінниці.

Читайте також: Дніпро приєднався до економічної платформи для бізнесу “Зроблено в Україні”

Крім того, Укрзалізниця збільшила кількість місць на потяги з Києва до Львова, які їхатимуть на Великодній вікенд. Замість стандартного швидкісного поїзда Hyundai туди поїде більш містка двоповерхова Skoda.

Також призначать додаткові рейси поїзда №777 із Києва до Львова на 4 та 5 травня. Додаткові квитки з’являтимуться поступово протягом найближчих днів, зазначають в Укрзалізниці.

Нагадаємо, в Україні запрацював перший інтерактивний простір психосоціальної підтримки.

Читати далі

Суспільство

Спальники, які можуть врятувати життя (ВІДЕО)

Опубліковано

Андрій мав успішний кальянний бізнес, але після переламного 24.02 навчився робити круті спальники для ЗСУ. Почалося все з того, що хлопець захотів допомогти товаришу-військовому зі спорядженням. Спальники від Андрія витримують до -25° та мають систему підігріву, яка заряджається від павербанка. А ще в ньому є міцні ремені, завдяки яким за необхідності можна евакуювати пораненого військового.

Спеціально для ШоТам Андрій розказав, як навчився з нуля виготовляти спальники, та пояснив, чому вони найкращі!

“Мен 28 років і я електрик. До війни я працював у кальянні індустрії, у мене був свій власний бренд. Я наскільки палав цією справою, горів зсередини і ззовні і вогонь був помітний всюди. А потім війна зіпсувала все для нас усіх. Я пам’ятаю ці перші дні, коли нас почали атакувати. Я просто доба за добою сидів у телефоні та переглядав стрічку новин. Я не розумів, що робити і тоді життя залишилося у минулому.

Пам’ятаю, що пролунав дзвінок і зателефонував мій гарний товариш Копоть Олексій. Він відразу пішов до Нікопольського ТРО. У нього не було ні спорядження, нічого. Це були хлопці-добровольці, які пішли захищати нас. Я відразу задався питанням: чим я можу допомогти?

Почав ходити просто до військових, які були на вулиці, я бачив, що в людини є бронежилет, я підходжу і кажу: “Вибачте, можна мені бронежилет? Не обов’язково ваш, будь-який потрібний, мені потрібно зробити мірки”.

Читайте також: 4 бар’єри, які заважають вам вивчити англійську. Ми знаємо, що з цим робити 

Я почав допомагати. Спочатку ми робили підсумки – це те з чого наш цех почав роботу. А потім з приходом зими зрозуміли, що є інші потреби. Тоді ми почали робити спальні мішки. Який би не був теплий спальник, система підігріву іноді дуже виручає. Щоби холод не йшов від землі ми зробили пристібний каримат, також спальник має відсік для подушки.

Спальник є водонепроникний. Зробивши відсік для подушки, я зрозумів наскільки це зручно. У цьому спальнику є накладки на ноги, щоби можна було відпочити не роззуваючись. Також у спальнику є додатковий захист від продуву та блискавці.

Попереду нас чекає літо і грандіозне оновлення. Замовили зараз спальник Carinthia про який всі дуже добре знають, і будемо його локалізувати під наш клімат, під наших людей і під наші ціни. Тому слідкуйте, далі буде оновлення!” – розповів Андрій.

Нагадаємо, у Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

В Україні оголосили відбір проєктів для реставрації культурних пам’яток: що треба знати

Опубліковано

В Україні розпочав відбір проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини. У відборі візьмуть участь проєкти, котрі відповідатимуть встановленим законодавством вимогам.

Про це повідомляє Мінкульт України.

При цьому у зв’язку з викликами, пов’язаними з триваючою російською агресією, впродовж 2024 р. пріоритетними при розподілі коштів під час відбору проєктів, в рамках програми «Велике будівництво».

Читайте також: У Києві біля будинків облаштують пандуси: як подати заявку

Будуть наступні напрямки:

  • роботи, на яких було розпочато у попередні роки, в тому числі завершення проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту, невідкладних протиаварійних та консерваційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, розпочатих у попередні роки і які перебувають на фінальній стадії робіт (не більше 20% до завершення);
  • включеним до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (для пам’яток культурної спадщини);
  • щодо об’єктів, що перебувають в аварійному стані;
  • проєкти робіт з встановлення та ремонту інженерних мереж на пам’ятках та їх території, закладах культури (системи протипожежного захисту, водопостачання, опалення тощо);
  • проєкти з протиаварійних та невідкладних консерваційних робіт на об’єктах, що постраждали внаслідок російської збройної агресії.

Нагадаємо, біля університету Шевченка створили простір пам’яті про студентів.

Фото: Мінкульт

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: