

Суспільство
200-річний ясен стане інтерактивним експонатом музею у Львові
У Львові інтерактивним експонатом природничого музею стане ясен, що впав у центрі міста. Про це повідомляє Tvoemisto.tv.
“19 вересня у Львові на вул. Винниченка впав старий ясен, що йому, за попередніми даними, було понад 200 років. Тепер зріз дерева заберуть у Львівський природничий музей, де він стане частиною експозиції та «розповідатиме» відвідувачам історії про місто”, – йдеться у повідомленні.

Що “розкаже” ясен?
Як розповіла завідувачка відділу прикладної музеології державного природничого музею у Львові Наталія Дзюбенко, це буде окремий виставковий елемент.
“Він буде пов’язаний із природничими і просто міськими історіями. За попередніми оцінками, ясеню понад 200 років, він старший за наш музей. А за стовбуровими кільцями дерев можна багато чого сказати: якою була зима, яким було літо. І ми хотіли би на прикладі цього зрізу розповідати історію про місто, історії, пов’язані зі Львовом, що можна проілюструвати на зрізі”, – каже Наталія Дзюбенко.
Читайте також: Диво-дерево: зароби свій перший мільйон на гектарі павловнії
Допоможе університет
Зараз, за її словами, музей чекає, поки ЛКП “Зелений Львів” підготує такий зріз стовбура. Потім потрібно буде подумати про його транспортування та консервування, аби він не засох та не розтріскався. Щоб підготувати зріз до експозиції, музей звернеться до Лісотехнічного університету, що має у цьому досвід.
“Підготовка експонату вартісна і тривала в часі. Вона займе більше, аніж кілька місяців, тому що потрібно написати історію, це все оформити і змонтувати. А ми коштів не маємо, тож їх ще потрібно буде нафандрайзити”, – додає Наталія Дзюбаненко.
Ідею почнуть реалізовувати щойно побачать зріз і зрозуміють точний вік дерева та про що воно може «розповісти».
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»
Суспільство

20 червня 2025 року відбувся черговий етап великого обміну військовополоненими. Згідно зі Стамбульськими домовленостями, Україна повернула з російського полону ще одну групу захисників, які мають важкі поранення або тяжкі хронічні захворювання.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
До України повернулися військовослужбовці Збройних сил, зокрема представники Військово-морських сил, Сухопутних військ, Територіальної оборони, Десантно-штурмових військ, Сил безпілотних систем, а також Державної прикордонної служби та Національної гвардії. Усі звільнені — солдати або сержанти.
Серед повернутих є захисники Маріуполя, які перебували в полоні з 2022 року. Багато з них мають важкі медичні діагнози, зокрема епілепсію, гіпертонію, ішемічну хворобу серця, ураження опорно-рухового апарату, проблеми із зором, грижі та хронічні захворювання органів травлення. У багатьох спостерігається значна втрата ваги.
Читайте також: «Україна — мій вибір». Це біженці, які знайшли прихисток в нашій країні
Після повернення звільнені пройдуть медичне обстеження, лікування та реабілітацію. Вони отримають необхідну допомогу, нові документи та компенсацію за весь час перебування у неволі.
У Координаційному штабі зазначили, що обмінний процес ще триває, і найближчим часом плануються нові етапи. Точна кількість звільнених буде оголошена після завершення всіх процедур.





Нагадаємо, що захисник повернувся з полону та дізнався, що в нього народився син (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Коордштабу
Суспільство

У Львові медики реабілітаційного центру UNBROKEN зберегли руку 22-річному захиснику Віталію Кудричу, який дістав важке поранення під час мінометного обстрілу на Курщині. Завдяки п’яти складним операціям хірурги змогли запобігти ампутації, хоча поранення загрожувало втратою кінцівки.
Про це повідомили в центрі.
Історія військового
Бійця із Львівщини евакуювали до стабілізаційного пункту одразу після обстрілу. Потім через Суми та Київ Віталій потрапив до центру UNBROKEN у Львові вже в комі. Після двох місяців непритомності хлопець прийшов до тями. До моменту стабілізації лікарі розпочали реабілітацію — з ним працювали фізичний терапевт і логопед.
На тілі Віталія — тату жінки-воїна з мечем. Саме на нього припала глибока рана. Хірурги виявили значний дефект м’яких тканин, пошкодження артерій, перебиті кістки й сухожилля. Попри ризики, фахівці вирішили рятувати кінцівку: укоротили руку, щоб наблизити вцілілі частини кісток, заклали цементний спейсер з антибіотиком та провели пересадку шкіри з ділянки стегна.
Читайте також: «Люди, я бачу»: захисник поділився успіхом після операції (ВІДЕО)
Наразі стан Віталія стабільний, і медики готуються до наступних етапів — пластики кісткового дефекту та відновлення сухожиль. Попереду ще не менше ніж пів року лікування та реабілітації. У центрі зазначили, що військовий налаштований оптимістично й мріє про подорож Закарпаттям.



Нагадаємо, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN